Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Seriozno nikoj nema zemeno samo so potvrda od DABC ?
Lazat deka nemaat ima i toa mnogu ama ne dremam tuka na forumov ko nas rabotat po evropa veke i toa e makedonski sindrom isto i nie koga ke zememe drzavjanstva ke ne snema od tuka :)

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
D

Drexel

Гостин
Abe jas koristam dovolno mozok nego ti ukljucigo malku potvrdata so site predci e 100 evra sose zaverki so se komplet a ako pomine edna evropska plata mu e 1500 evra minimum a fosta pominuvaat vi kazav i pak ke vi kazam sansite se pogolemi taka nego bez potvrdata i ne se site tuka na forumov sto podnele za drzavjanstvo ima i mnogu sto gi poznavam licno sto zemaa so potvrda taka da sto ke izgubi ako vele pocnal so procedura ili ako saka da probam cela dokumentacija komplet ke mu izleze 500 evra a dobiva drzavjanstvo sto vredi zlato za malce pari i zatoa prestani da siris negativna energija megu mas sekoj sto saka moze da proba dosta se sirat spekulacii bez vrska

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Абе нека земат нека фрлат пари и почнат процедура ако сакаат, Но потоа да не се чешаат за глава и чудат кога ќе им се јави ова како статус

: Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 09.03.2018

Зошто ако ти се јави овој статус и немаш што друго да однесеш ќе те прекратат и нема мрдање, Once upon a time во по корумпирано време се добивало државјанство со нотарска изјава, но денес можеме да сонуваме за тие времиња.
 
Член од
17 септември 2017
Мислења
14
Поени од реакции
10
Абе нека земат нека фрлат пари и почнат процедура ако сакаат, Но потоа да не се чешаат за глава и чудат кога ќе им се јави ова како статус

: Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 09.03.2018

Зошто ако ти се јави овој статус и немаш што друго да однесеш ќе те прекратат и нема мрдање, Once upon a time во по корумпирано време се добивало државјанство со нотарска изјава, но денес можеме да сонуваме за тие времиња.[/QUO
Абе нека земат нека фрлат пари и почнат процедура ако сакаат, Но потоа да не се чешаат за глава и чудат кога ќе им се јави ова како статус

: Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 09.03.2018

Зошто ако ти се јави овој статус и немаш што друго да однесеш ќе те прекратат и нема мрдање, Once upon a time во по корумпирано време се добивало државјанство со нотарска изјава, но денес можеме да сонуваме за тие времиња.
Drugar ako si so ovoj status dali na intervjuto ti gi zemaa dokumentite izvodite so potekloto toest potvrdata.
 
D

Drexel

Гостин
Drugar ako si so ovoj status dali na intervjuto ti gi zemaa dokumentite izvodite so potekloto toest potvrdata.
Не сум со овој цел статус кај мене пишува дека само сум на дополнителна на мене официјално ми стои

“Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка,”

Овој дел го немам кога го проверувам бројчето:

за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 09.03.2018

Но ипак мислам дека нема разлика и едно исто значат зошто и мене ме има во протоколот од 2017, Јас ја почнав процедурата со само заверена копија од крштеница, но откога бев ставен на дополнителна ја доставив оригиналната крштеница и сега само чекам да видам што ќе биде.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Не сум со овој цел статус кај мене пишува дека само сум на дополнителна на мене официјално ми стои

“Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка,”

Овој дел го немам кога го проверувам бројчето:

за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до 09.03.2018

Но ипак мислам дека нема разлика и едно исто значат зошто и мене ме има во протоколот од 2017, Јас ја почнав процедурата со само заверена копија од крштеница, но откога бев ставен на дополнителна ја доставив оригиналната крштеница и сега само чекам да видам што ќе биде.
Кога беше на интервју и јас сум исти случај со исти документ
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Зa oвa си у прaвo.Амa пaк ке кaжaм 500€ се мнoгу пaри зaр тoлку земaaт пoсредниците oд кaј нaс?
жити се најмило КАЈ го најде овој твој посредник БАДИАЛЏИЈА кога се спремав да подадам наново неможев да најдам посредник кој зема испод 600-700евра,инаку сега фрлив 900е и не ги жалам ако ДАЈ БОЖЕ ми успее овојпат
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
жити се најмило КАЈ го најде овој твој посредник БАДИАЛЏИЈА кога се спремав да подадам наново неможев да најдам посредник кој зема испод 600-700евра,инаку сега фрлив 900е и не ги жалам ако ДАЈ БОЖЕ ми успее овојпат
400€ е дo крaј aмa другите 150 пo зaвршувaњетo нa прoцедурaтa сме дoгoвoрени.Инaку дaјбoже сите дa успееме
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
Едно време се чекаше 3 месеци јас толку чекав а сега цела година за произход ова е лудило
Еееее, едно време се чекаше 5 ЧАСА[DOUBLEPOST=1510990770][/DOUBLEPOST]
Кога пишуваш користи малку мозок, 30 евра е само потврда, Потоа Дабч и административни трошкови Патни трошоци, Вадење изводи за родени и мртви во матично за далечни години, Трошоци за превод и трошоци за легализација на изводи и умрени се до некој си роден во 1800’с тите години Трошоци за медицинско за неосудуваност и други документи и да планира во амбасада да појде испод 500 евра неможе да помине, а ние што сме преку софија издвојуваме 1000 евра на страна само за тоа - Факт е не троши пари ако немаш солидно потекло и солидни документи, Ако сакаш да фрлиш 500 евра со потврда за да некој ти каже неможе одбиен си тоа е твое лично право.
Еве уште еден весел математичар. Браво
Инаку лекарско 1500, неосудUвање 300, изводи 3 за 450 ден, преводи за 5 документи 1500, легализација за 5 документи 75еур, амбасада=нула, венчаница од прадедо PRICELESS
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Lazat deka nemaat ima i toa mnogu ama ne dremam tuka na forumov ko nas rabotat po evropa veke i toa e makedonski sindrom isto i nie koga ke zememe drzavjanstva ke ne snema od tuka :)

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Кои се тие бе? И потврдата како потврда треба да има основа, туку наоѓате овде наивни будали да им продавате тоалетна. Не може само потврдата, треба таа да ја поврзеш со предок, ако не џабе ви е, е тоа поврзување треба да го прави посредникот, а не го прави. Овој посредник биа арен овој неарен, како ќе се потрефи, ако му ја поврзат случајно потврдата со предок, не го прави тоа посредникот, туку министерството, и тогаш овој посредник бил јак. Абе луѓе ги плаќате само да ве шетаат до врати, процедурата е таа, и не е опасна, не е сложена и законот бугарски е јасен. Само сакате се во раце да ви дадат, е ама тоа се плаќа
 
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
Кои се тие бе? И потврдата како потврда треба да има основа, туку наоѓате овде наивни будали да им продавате тоалетна. Не може само потврдата, треба таа да ја поврзеш со предок, ако не џабе ви е, е тоа поврзување треба да го прави посредникот, а не го прави. Овој посредник биа арен овој неарен, како ќе се потрефи, ако му ја поврзат случајно потврдата со предок, не го прави тоа посредникот, туку министерството, и тогаш овој посредник бил јак. Абе луѓе ги плаќате само да ве шетаат до врати, процедурата е таа, и не е опасна, не е сложена и законот бугарски е јасен. Само сакате се во раце да ви дадат, е ама тоа се плаќа
Pa normalno deka treba da si ja povrzes potvrdata so direkten predok pradedo ili prababa a nekoj sto zemal potvrda a nema zlatna linija djabe mu e

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Pa normalno deka treba da si ja povrzes potvrdata so direkten predok pradedo ili prababa a nekoj sto zemal potvrda a nema zlatna linija djabe mu e

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Е а тоа не им кажуваат, абе знајш колку луѓе од кај мене зеле пасоши со мојте потврди??? Сигурно земаш немај гајле... и оди бркај го
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Moze li realno da mi kazete dali toa so potvrda od BKKS moze da zavrsi rabota ili ne barem da znam da ne frlam pari za dzabe inaku mojot pradedo e roden 1882 dali toj period spaga pod bugarsko
imet lugje so ni pisea mnogu ubo so se slucvet, zs sega se cekat , zs pak gi klaet site pak na dopolnitelna a se so pricina da razberet da se strpet malku oti se prajt se za da se resat pozitivno site so imet -------cisti dokumenti, -------kriminalno minato i najmalku,,,,, ako nemet drugi dok -------neka imet barem potvrda oti organizaciite se priznaeni i naznaceni od dabc

poslusaj se sebesi a ne tuka nekoj so vece imet pasosi vo dzeb i jadat krastajci na prazno, bez dokazi
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom