Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 јуни 2017
Мислења
63
Поени од реакции
35
Dali licno si gi dostavuvate dokumentite mene ednaska taka me izgorea 2013 trebase da dostavam dokumenti mu dadov pari na posrednikot a on da fi frlil dokumentite prevaranti ima cuvajtese djoko od steumica me izgore zatoa sega sam si ja brkam rabotata taka i vie nikoj ne vi treba sami se si posuva kaj se vadi i sto ae vadi i kaj se nosi

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
heheheh jas sum prekudjoko
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Ако можете сами бркајте си ја процедурата, не е ништо комплицирано, еве не треба ни софија да одите ни за произход во дабч ни за превод и легализација, све можете преку конзулат да средите. Не наседнувајте на посредници, некои работат добро, повеќето не, а сите наплатуваат дебело, нема што да ризикувате и да фрлате пари, никој нема да ви ја убрза процедурата или да ви средува работи со врски. И немојте со документи од братучеди, стриковци, вујковци да поднесувате. Само по дирекна линија со оригинален документ или па со потврда ќе си ја пробате среќата. Тоа е.

Иначе пред два дена напишав кој им се приоритетите во моментов
http://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2597/sittings/ID/8946
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Ако можете сами бркајте си ја процедурата, не е ништо комплицирано, еве не треба ни софија да одите ни за произход во дабч ни за превод и легализација, све можете преку конзулат да средите. Не наседнувајте на посредници, некои работат добро, повеќето не, а сите наплатуваат дебело, нема што да ризикувате и да фрлате пари, никој нема да ви ја убрза процедурата или да ви средува работи со врски. И немојте со документи од братучеди, стриковци, вујковци да поднесувате. Само по дирекна линија со оригинален документ или па со потврда ќе си ја пробате среќата. Тоа е.

Иначе пред два дена напишав кој им се приоритетите во моментов
http://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2597/sittings/ID/8946
najubo, i so potvrda, i plus ako imet i od braced neka dodaj i od tetka i od striko se so imet dokumenti neka se odnesie. so e sigurno e sigurno
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
najubo, i so potvrda, i plus ako imet i od braced neka dodaj i od tetka i od striko se so imet dokumenti neka se odnesie. so e sigurno e sigurno
Не се сигурни потврдите ама кој сака нека си проба, а само по сребрена линија никако.

Иначе овој спомна нешто бројка на издадени пасоши ако е за верување, а не е.
https://trud.bg/четири-милиона-от-чужбина-чакат-б'лга/
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Не се сигурни потврдите ама кој сака нека си проба, а само по сребрена линија никако.

Иначе овој спомна нешто бројка на издадени пасоши ако е за верување, а не е.
https://trud.bg/четири-милиона-от-чужбина-чакат-б'лга/
Ne e toa brojka na izdadeni pasosi tuku vo taa statia avtorot se zalaga Bugarija da prestani da dava po samo 5-6000 drzavjanstva godisno I kako toj sto veli da prestani so taa stramna politika I da gi otvori vratite na svoite sonarodnici koi spored nego se 4 milioni I da I'm dade drzavjanstva kako sto toa go pravat Ungarcite,Romansite,Germancite I sl. zatoa sto Bugarija e vo golema demogravska kriza mnogu poveke umreni od rodeni,a od koga vleze vo EU 2.5 milioni mladi se imet iseleno. Prosto kazano dobra statija,im trebaat luge,i avtorot gi povikuva vlastite da pocnet da ni davet drzavjanstva a ne da si igraat igri so nas.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Ne e toa brojka na izdadeni pasosi tuku vo taa statia avtorot se zalaga Bugarija da prestani da dava po samo 5-6000 drzavjanstva godisno I kako toj sto veli da prestani so taa stramna politika I da gi otvori vratite na svoite sonarodnici koi spored nego se 4 milioni I da I'm dade drzavjanstva kako sto toa go pravat Ungarcite,Romansite,Germancite I sl. zatoa sto Bugarija e vo golema demogravska kriza mnogu poveke umreni od rodeni,a od koga vleze vo EU 2.5 milioni mladi se imet iseleno. Prosto kazano dobra statija,im trebaat luge,i avtorot gi povikuva vlastite da pocnet da ni davet drzavjanstva a ne da si igraat igri so nas.
Е де тоа 5-6000 државјанства, ја прочитав статијата и знам за што зборува, едно те исто. Инаку ВМРО бнд последнава година можам да ги сфатам само како - Кучињата лаат, карванот си врви!
 
Член од
16 јануари 2016
Мислења
122
Поени од реакции
31
Moze li realno da mi kazete dali toa so potvrda od BKKS moze da zavrsi rabota ili ne barem da znam da ne frlam pari za dzabe inaku mojot pradedo e roden 1882 dali toj period spaga pod bugarsko
 
Член од
21 октомври 2017
Мислења
252
Поени од реакции
277
site posrednici se prevaranti na lugeto ivadat samo proishod i gi vodat do intervju i tolku od niv Proishod vo ambasada ili konzulat vo mk da si go izvades bez posrednik kosta 100 do 120 evra a go lazat narodo i go vozat za sofija po 2 do 3 pati i im zimat po 300 400 evra i za istata rabota sto mozat da ja zavrsat i vo mk ZATOA ODETE VO AMBASADATA ILI VO KONZULATOT VO BITOLAne dozvoluvajte da ve manipulirat prevaranti kako jone doko aleksandar stojan i drugi prevaranti ako ima nekoj neka gi dopise
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Не се надевaјте нa Вмрo премнoгу,ги зaдoвoлијa aпетитите се дoбрoсoседскиoт дoгoвoр,бугaрите ќе бидaт признaени зa етничкa зaедницa вo мк,ќе имa и oснoвни училиштa,културни друштвa итн. Сегa немa дa им требaaт нoви дoкaзи преку држaвјaнствa декa живеaт блгaри вo мк. Тoa е пoлитикaтa нa Вмрo....нив не им требa Мaкедoнијa без блгaрскo нaселение. Тoa е десничaрскa пaртијa нaследник нa Тoдoр Алексaндрoв, Ивaн Михaјлoв,Дaмјaн Груев.......тoa гo имaaт и вo стaтутoт. Имaм пријaтели oд врвoт нa пaртијaтa oвде вo Сoфијa кoи не се мнoгу oптимисти зa oлеснувaње нa прoцедурaтa зa држaвјaнствa зa мк...пoвеќе ги интересирaaт укрaинските блгaри кoи зa вoљa нa вистинaтa дoaѓaaт тукa и се нaселувaaт пoгoтoвo вo селaтa и нa мoретo и рaбoтaт зa пoмaли дневници. Имaaт и гoлем притисoк oд ЕУ зa кoнтрoлa нa држaвјaнствa,зa жaл oвде се гoлеми пoслушници зa рaзликa oд Унгaријa или Пoлскa. Се е пoлитикa и пaри....немa лoгикa дa не дaвaaт сo брaтучед или теткa..a мoже сo пoтврди. Ај ти се мoлaм пa се знaе кaј лежи зaјaкoт 30 еврa пoтвтдa.Дaбч ти издaвa прoисхoд,a МП ти бaрa пoсле oригинaли,мaјкaтa aбе aјде....глумaт декa не се признaвaaт меѓу себе a делaт пaри зaеднo a мaкедoнците сo прстoт вo устa и нервoзи бескрaјни. Се е игрa гoлемa,бескрaјни дебaти вoдaт кaкo демек едни биле зa.други прoтив...кaкo не..Прaвите пaтриoти се кaј нaрoдoт блгaрски кoј врскa немa штo се случувa. Сервирaaт нa вести декa укрaинците,мoлдaвците или блгaрите oд Албaнијa ке им гo решaт демoгрaфскиoт прoблем..кaкo не. Тукa ги прaшувaм зoштo не се зaземaт зa блгaрите вo Грцијa нели немaaт прaвa,шкoли,имoти....не мoжеш пo мaгaретo удри пo сaмaрoт.....Дa се нaдевaме нa пoдoбрo.....и не верувaјте јa прикaзни oд пoсредници..нoсете oригинaли стaри дoкументи инaку ќе ве врaќaaт...a и тoa кaкo мoже зa време нa интервју дa кaжaт не требa oригинaл,a пoсле дa бaрaaт.Немa лoгикa?Имa.....пaри се вo прaшaње..oдење дo Сoфијa или aмбaсaдa,превoди пoвтoрнo и легaлизaции,трaнспoрт...сo среќa нa сите
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom