Дали ќе има џамија во комплексот облакодери во Аеродром

  • Креатор на темата cige
  • Време на започнување
З

Забавата е во Кругот

Гостин
Нема да има џамија, а ако ете едно 30% од становите ги купат муслимани, можеби ќе има Мезџид (некој стан ќе биде пренаменет како верски објект)- Но сепак јас не верувам.

Мезџидите се во мода насекаде низ светот: по болници, универзитети, аеродроми ... А имаше најава дека ќе се отвори и во стадионот на Баерн Минхен.

Аеродром станува општина на црквите, мислам дека се тркаат со Чаир кој ќе има повише верски објекти.

Што се однесува на Катланово, таму според сите пописи имало муслимани.

1961 година:
Македонци: 507
Албанци: 174

2002
Македонци: 418
Албанци: 275
Роми: 63

Јас мислам дека нема да купат Албанци станови во новите згради, може да купат само Турци. Знам неколку такви фамилии и нема никаков проблем со нив, се дружат со Македонци, по дома Македонски зборуваат и не се ни приметува дека не се Македонци.
Во Аеродром до пред некоја година немаше ниеден верски објект. Пред 4-5 години се изгради Св. Илија со донација на граѓани, а сега овие 2-3 години се градат мали црквички на повеќе раскрсници, во американски стил, и баш убаво личат на општината.
Баш пред 3 дена се враќав од Прилеп и ја видов џамијата, баш искоментиравме во кола од каде Албанци во катланово.
Јас лично не верувам во пописите, да беа реални немаше да има ни 18% Албанци на целата тереторија во Македонија.
 
Q

qazwsxedc

Гостин
Сите станови да бидат купени од албанци(што е невозможно)пак нема да се изгради џамија во Аеродром:)
Пред некое време се жалеа албанците од селото лисиче и поднеле барање за џамија во Аеродром,али ги одбија:D
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.442
Епа или котете се ко зајаци, или пушка в рака и нишани шипптар...

Пушка ? Не фала. Зоља.
Смеј се сега. Смеј се додека можеш. Кругот се врти пријателе.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Луѓе, ако се реши да се гради џамија идеме да се буниме, протестираме?
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Kaква црна џамија,знаат дека ке има хаос низ Аеродром и ке ја снема џамијата.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.765
Поени од реакции
29.042
,,,se zboruva i za posebna stambena edinica za izbeglici i vo toj sklop i dzhamija,,,vistina li e,,,
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
У ова нешто не можеш стан да купиш ако си богат од што е скап квадратот а не пак избеглици тој да прибира.
Квадратот не е скап, скапо е одржувањето. Колку што разбрав/знам од последниот пат, цената од квадрат беше околу 800 евра, а одржувањето 100 евра.
 
Член од
16 април 2011
Мислења
21
Поени од реакции
8
eee be peshkiri nacionalisticki edni....
Dzamija dzamija dzamija OOOP KRST ONOLKAV zakacivte od pusti strav.

Inaku, inside info. vo kulite "turski muslimanski vakvi takvi" pretezno ziveat MAKEDONCI, a od tie MAKEDONCI, najgolem broj se kauri.

Drugo, i usteee pobitno. AERODROM GO NASELUVAAT MASIVO ALBANCI, ALBANCI voedno i gi gradat zgradite od 2017 navaka...


Neka vi pati dushata prodadena...
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
eee be peshkiri nacionalisticki edni....
Dzamija dzamija dzamija OOOP KRST ONOLKAV zakacivte od pusti strav.

Inaku, inside info. vo kulite "turski muslimanski vakvi takvi" pretezno ziveat MAKEDONCI, a od tie MAKEDONCI, najgolem broj se kauri.

Drugo, i usteee pobitno. AERODROM GO NASELUVAAT MASIVO ALBANCI, ALBANCI voedno i gi gradat zgradite od 2017 navaka...


Neka vi pati dushata prodadena...

Касниш едно 3/4 години со коментаров. Аеродром не го населуваат албанци.. можеби натака, у околина на железичка можеш да начекаш, најмнгогу ради казината.

А што ти значи тоа „најголем број се каури“?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
eee be peshkiri nacionalisticki edni....
Dzamija dzamija dzamija OOOP KRST ONOLKAV zakacivte od pusti strav.

Inaku, inside info. vo kulite "turski muslimanski vakvi takvi" pretezno ziveat MAKEDONCI, a od tie MAKEDONCI, najgolem broj se kauri.

Drugo, i usteee pobitno. AERODROM GO NASELUVAAT MASIVO ALBANCI, ALBANCI voedno i gi gradat zgradite od 2017 navaka...


Neka vi pati dushata prodadena...
Нормален е стравот на каурите од живеење меѓу муслимани. Сите каури кои живеат меѓу муслимани се соочуваат со притисок изразен на разни начини, дали насилство врз членови на семејство, уништување и отуѓување на лична своина, напади врз нивните верски објекти и сл. Така е кај нас низ годинве, така е и низ светов.
Разбирлив е тој страв и сосема оправдано е се што може да се стори за да не се доведат луѓето во таква ситуација.
 
Член од
16 април 2011
Мислења
21
Поени од реакции
8
Нормален е стравот на каурите од живеење меѓу муслимани. Сите каури кои живеат меѓу муслимани се соочуваат со притисок изразен на разни начини, дали насилство врз членови на семејство, уништување и отуѓување на лична своина, напади врз нивните верски објекти и сл. Така е кај нас низ годинве, така е и низ светов.
Разбирлив е тој страв и сосема оправдано е се што може да се стори за да не се доведат луѓето во таква ситуација.
taka e, prodolzi da glasas za vmro/sds i prati gi nivnite kampanji, kako i kampanjite na mass-media za perenje na mozok.

Kulite vo amerika gi turnaa muslimani, ne se inside job.
Demokratijata ja nosat vo middle-east, ne zaradi interes vo oil-industry, nego zatoa sto e prost narod i treba da se unapredat (googlaj malce istorija na libija, iran, sirija - istorija od pred 10 do 15 godini)

Za nikogo nemat zakon vo drzavava, taka si koristat naj-spremnite.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
taka e, prodolzi da glasas za vmro/sds i prati gi nivnite kampanji, kako i kampanjite na mass-media za perenje na mozok.

Kulite vo amerika gi turnaa muslimani, ne se inside job.
Demokratijata ja nosat vo middle-east, ne zaradi interes vo oil-industry, nego zatoa sto e prost narod i treba da se unapredat (googlaj malce istorija na libija, iran, sirija - istorija od pred 10 do 15 godini)

Za nikogo nemat zakon vo drzavava, taka si koristat naj-spremnite.
Можда е све е тоа така низ светов, не знам. Можда беше инсајд џоб 9/11, може и другото да ти е точно. Не можам да знам.
Но она што го знам и гледам кај нас низ мешаните средини е условите во кои живеат каурите помеѓу муслимани. Палење и пљачкање цркви, секојдневно тепање на каурските деца, уништување на имот на каурите и ред други форми на притисок на кои се подложени овие луѓе, само затоа што не се муслимани.
Разбирам ја све тоа, исламот треба да завладее низ светот и така натаму, па затоа е тој организиран систематски притисок, за да се исселат. И успева. И се исселуваат. Тоа е факт.
Затоа и ги разбирам сосема тие кои не сакаат да им се случи да во иднина мораат да бегаат од својот дом, па превземаат што можат.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
,,,se zboruva i za posebna stambena edinica za izbeglici i vo toj sklop i dzhamija,,,vistina li e,,,
Ne ... veke pet šest godini nanazad narodot se zamajuva i zaplašuva so nekakvi si begalski kampovi niz državava kako i po Skopjevo, pa eve 2020 godina sme i nešto slabo ne gledam ič okolu mene bradesti mudžahedini od Sirija, Irak i Afganistan hhmmm ili može pa se nevidlivi. Ostaj toa nego kaj se onie 150-200 iljadi Azijatski begalci koi pred dve tri godini opozicijava tvrdeše deka premierot Zajko ke gi primel i vdomel vo državava ... možebi gi izel !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom