Храна за кучиња

K

Kacar

Гостин
Еве ги овде, на секоја го има составот, на сите составот им почнува со житарки. Моето има проблем со демодекс па ни ја препорачаа оваа.
Не е точно, еве од веб страната на монж некои храни од истата линија пилешко, патка, зајачко, лосос Screenshot_2017-11-16-12-46-48.png Screenshot_2017-11-16-12-48-06.png Screenshot_2017-11-16-12-47-52.png Screenshot_2017-11-16-12-47-33.png
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Не е точно, еве од веб страната на монж некои храни од истата линија пилешко, патка, зајачко, лососПрегледај го приврзокот 180352 Прегледај го приврзокот 180353 Прегледај го приврзокот 180354 Прегледај го приврзокот 180355
Не знам разлика меѓу состав и аналитички состав, ама на страната што ти ја пуштив ако ги отвориш на сите составот им започнува со житарки.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Состав е она што навеле дека го ставиле, а аналитички состав е кога храната ќе биде подложена на одредени методи со цел да се изолира и да се одреди процентуална застапеност на протеин, масти, итд итд.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Состав е она што навеле дека го ставиле, а аналитички состав е кога храната ќе биде подложена на одредени методи со цел да се изолира и да се одреди процентуална застапеност на протеин, масти, итд итд.
Значи аналитичкиот состав да го гледаме? :D
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Иако знам дека пак ќе биде изигнорирано и пак за месец дена некој ќе праша ама да не ме тагира @SaltNPepa и да бара објаснување само малку ќе ве потсетам

https://forum.kajgana.com/threads/Храна-за-кучиња.56876/page-64#post-8154063
Океј, ама и ти си го добил тоа сознание за кучето твое после одредено "експериментирање".
По досега испитаното знам дека најмногу му одговара храна на база на риба, само ете сакав да знам чисто на кој дел од составот да обрнам внимание.
 
K

Kacar

Гостин
Океј, ама и ти си го добил тоа сознание за кучето твое после одредено "експериментирање".
По досега испитаното знам дека најмногу му одговара храна на база на риба, само ете сакав да знам чисто на кој дел од составот да обрнам внимание.
Еве јас имам Лабрадудл, ми стигна со мало пакетче храна од Америка, мислев ќе го пратат со 3 кила храна они со 600 грама......
Земав кило бош папи, смешав малку веднаш пролив, земав оријен папи, погодена му е а о најблиска по состав е на храната шо го хранеле в Америка.
Ама нема шанси да го хранам со Оријен толку скап дехидрат, ама за почеток една вреќа нека...... крајните килограми ќе експериментирам со други храни, про план, хусе, брит да видам која ќе се погоди...ете очигледно бош не се погоди чим два дена пролив.... веднаш задавав оријен све океј, сега е само на оријен си кака два пати дневно по малце и суво.....[DOUBLEPOST=1510930390][/DOUBLEPOST]
Иако знам дека пак ќе биде изигнорирано и пак за месец дена некој ќе праша ама да не ме тагира @SaltNPepa и да бара објаснување само малку ќе ве потсетам

https://forum.kajgana.com/threads/Храна-за-кучиња.56876/page-64#post-8154063
Мене ме интересира со шо е дијагностицирано кучето та мора таква храна да го храниш ?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Океј, ама и ти си го добил тоа сознание за кучето твое после одредено "експериментирање".
По досега испитаното знам дека најмногу му одговара храна на база на риба, само ете сакав да знам чисто на кој дел од составот да обрнам внимание.
Гледам не прочита што ти пишува меѓу редови т.е. што сакал писателот да каже. Да ти олеснам поентата на постот е „НЕ СЕ ЗАМАРАЈ СО СОДРЖИНАТА СЕ ДОДЕКА ТВОЈОТ МИЛЕНИК Е ЗДРАВО НАПРЕДУВА“, најважно од се ти е мислењето на твојот миленик. Ако он не ја јаде храната или има тегоби од неа (пролив, опаѓање на крзното, не се развива правилно тогаш смени)[DOUBLEPOST=1510930674][/DOUBLEPOST]
Мене ме интересира со шо е дијагностицирано кучето та мора таква храна да го храниш ?
При разговор со пациентот и примена на кинеска технологија за гатање на ориз. Врска немам што се испитувања му се правеа на миленикот може @SaltNPepa ќе биде добра и ќе ти објасни како се вика онаа метода со мешање на што ти ја знам што низ крвотокот за да утвдат аномалија. Тоа чудо (шант или како и да беше нека ме поправат стручните лица) не му се гледаше ни на МРИ ако нешто ти значи.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Гледам не прочита што ти пишува меѓу редови т.е. што сакал писателот да каже. Да ти олеснам поентата на постот е „НЕ СЕ ЗАМАРАЈ СО СОДРЖИНАТА СЕ ДОДЕКА ТВОЈОТ МИЛЕНИК Е ЗДРАВО НАПРЕДУВА“, најважно од се ти е мислењето на твојот миленик. Ако он не ја јаде храната или има тегоби од неа (пролив, опаѓање на крзното, не се развива правилно тогаш смени)[DOUBLEPOST=1510930674][/DOUBLEPOST]

При разговор со пациентот и примена на кинеска технологија за гатање на ориз. Врска немам што се испитувања му се правеа на миленикот може @SaltNPepa ќе биде добра и ќе ти објасни како се вика онаа метода со мешање на што ти ја знам што низ крвотокот за да утвдат аномалија. Тоа чудо (шант или како и да беше нека ме поправат стручните лица) не му се гледаше ни на МРИ ако нешто ти значи.
Значи во ред е, разбрав. :)
Храната која ја користи моментално очигледно не му одговара, затоа при избор на следната храна сакам да знам на што да обрнам внимание чисто за да не скокам од храна на храна дури не му се погоди некоја. И ти сам спомна дека честото менување на храна не е добро за нив. Значи доколку има некој друг параметар врз основа на кој би можеле да оцениме дали некоја храна е/не е добра за кучето освен методата на пробај, па види, би сакала да знам.
Моментално покрај дехидратот му давам и живо мелено месо кое многу му годи, ама за жал поради проблеми со аналните жлезди мора да се ориентира повеќе кон сува храна.
 
K

Kacar

Гостин
Значи во ред е, разбрав. :)
Храната која ја користи моментално очигледно не му одговара, затоа при избор на следната храна сакам да знам на што да обрнам внимание чисто за да не скокам од храна на храна дури не му се погоди некоја. И ти сам спомна дека честото менување на храна не е добро за нив. Значи доколку има некој друг параметар врз основа на кој би можеле да оцениме дали некоја храна е/не е добра за кучето освен методата на пробај, па види, би сакала да знам.
Моментално покрај дехидратот му давам и живо мелено месо кое многу му годи, ама за жал поради проблеми со аналните жлезди мора да се ориентира повеќе кон сува храна.
Мене обратно ми имаат кажано, дека сирова храна не придонесува кон жлезди полнење туку сувата :)
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Мене обратно ми имаат кажано, дека сирова храна не придонесува кон жлезди полнење туку сувата :)
Па не знам искрено, откако се префрли на сува храна и изметот му е потврд, што претпоставувам добро влијае на жлездите. Мада пак му се полнат, само не толку често.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.286
Поени од реакции
4.689
Па не знам искрено, откако се префрли на сува храна и изметот му е потврд, што претпоставувам добро влијае на жлездите. Мада пак му се полнат, само не толку често.
да не те цитирам 100 пати, и да ја земеш ориен што ете во составот што е напишан на опаковката, а и по анализите е најдобра храна неможеш да бидеш сигурна како ќе влијае. Критериум за избор нема, и џабе е што и да те советуваат тука. Ако не бев во право лица кои студирале ветерина и работат како ветеринари (а ги има неколку на форумов) до сега ќе ме обесеа за ова што ти го пишувам а не да ме поддржуваат. И да во право си напишав дека не е убаво да се менува цело време, ама тоа беше дека не се оценува од кило храна какви резултати дава дека на секоја храна треба да и даваш барем 3-4 недели за да видиш резултати.

На проблемот со жлездите има операција, јас ако си ме пратела по темава сигурно си прочитала (и да си заборавила е небитно имам 2 кучиња ако добро се секавам иста раса како таа што ти ја чуваш мислам дека рече имаш самојед) едното од нив имаше проблем со аналните жлезди никако не се подобруваше состојбата па дојдовме до стадиум да одиме 2-3 пати неделно на лекар за на крај да се решиме за операција и да и ги отстранат истите. Од тогаш навака имам сосема друго куче огромна промена кај неа се случи и помалку проблеми нормално
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
да не те цитирам 100 пати, и да ја земеш ориен што ете во составот што е напишан на опаковката, а и по анализите е најдобра храна неможеш да бидеш сигурна како ќе влијае. Критериум за избор нема, и џабе е што и да те советуваат тука. Ако не бев во право лица кои студирале ветерина и работат како ветеринари (а ги има неколку на форумов) до сега ќе ме обесеа за ова што ти го пишувам а не да ме поддржуваат. И да во право си напишав дека не е убаво да се менува цело време, ама тоа беше дека не се оценува од кило храна какви резултати дава дека на секоја храна треба да и даваш барем 3-4 недели за да видиш резултати.

На проблемот со жлездите има операција, јас ако си ме пратела по темава сигурно си прочитала (и да си заборавила е небитно имам 2 кучиња ако добро се секавам иста раса како таа што ти ја чуваш мислам дека рече имаш самојед) едното од нив имаше проблем со аналните жлезди никако не се подобруваше состојбата па дојдовме до стадиум да одиме 2-3 пати неделно на лекар за на крај да се решиме за операција и да и ги отстранат истите. Од тогаш навака имам сосема друго куче огромна промена кај неа се случи и помалку проблеми нормално
За проблемот со жлездите и неколку пати ти имам пишано ПП така да запознаена сум :)
Се консултирав кај Др.Диме ама тој ми кажа дека не се нафаќа да прави таква операција доколку не се исцрпени сите други можности. Како што ми гледа зимава ќе мора да ја истераме некако со оглед на тоа дека и демодексот му се враќа пак, па здравје на пролет и кастрација и тоа со жлездите да се среди некако. Башка тоа што пошо не седи мирен и е агресивен на секое празнење се успива, ич не ми се свиѓа.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
@wiksa зачивај си го линкот на страна, ќе ти треба.
Инаку кој го интересира од што пати Адо, гуглајте Liver shunt. Кратко и едноставно, поради постоење на крвни садови кои не треба да постојат во и надвор од црниот дроб не доаѓа целосна филтрација на крвта и таквата крв предизвикува нервни симптоми познати како црнодробна енцефалопација. Најмногу нус продукти се добива при внесувањето на протеинска храна, тоес месо, и поради несоодветно прочистување на крвта кучето буквално се треска од земја некој саат после јадење(ова не го измислив, го имаше во литература и го сметаат како анамнестички знак кој може да биде сомнеш за аномалијава). Затоа кучето на Vикса е веган. But he is sexy and he knows it.

Жлезди, тотална трансформација на Мила после одстранувањето на жлездите. Инаку и јас сум за опцијата да се проба се па потоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom