Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Од постоењето на оваа држава најмногу загуби генерацијата на Кежаровски (родени меѓу 1955-1975).
Не си далеку но, заборави на периодот до 90та т.е. распадот на Југославија.
Топ период, прашај кој сакаш од таа генерација.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Од постоењето на оваа држава најмногу загуби генерацијата на Кежаровски (родени меѓу 1955-1975). Во периодот кога се осамостои државава, кога на таа генерација требаше да ѝ се случат најубавите работи во животот, им се случи приватизација, масовни отпуштања и затворање фабрики, ембарго, создавање олигархија, настаните во Тетово и Гостивар, следствено на тоа и војната во 2001 год. и дотепување на економијата и на крајот паноптиконот на Грујо. 30 години стрес, сиромаштија и општа мизерија.
Плус им се случи и војна. Генерацијата 1971/72 служеше војска во ЈНА кога започна војната.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
ti zbori za stajkovci.

ova vo sk e posledica na poveke gradezni zafati vo centarot i pred se ne iscisteni kanalizacii. poslednite godini ne bilo vaka zasto ocigledno se provistuvalo. smesno e da tvrdis deka vo centar nema odvodna mreza. so smena na vlast dojde zivot vo vodovod i red drugi firmi pa eve kolku se sposobni da iscistat toa dupkite...
@мкд владе ќе те тагнам за да видиш да не го барам постот зошто и кано ме цитирал, во Стајковци, т.е. сегде во Скопје таа вечер врнеше интензивно од 9, 9 и нешто до 11 саатот. Во Атина врне интензивно непрекинато од понеделникот. Ете ги и тие сега си ги вадат прљавите работи со непланско градење, урбанистичка мафија и намалување на зеленилото со една мала разлика што во Атина тоа колку толку со осет се направи за разлика од дупкава.

Досадни сте со ова живот дојде еве сега поарно ќе биде, не ви се обраќам на вас туку генерално зборам, делувате како да имате замислени содискутанти на форумов кои го ломотеле тоа па сега ќе се реметиме демек. Колку што јас имам читано, може грешам, никој не викал низ месециве дека ова Белгија ќе стане ако се смени власта. Бесот што не е вмро на власт (локална, не формираше влада) треба да се проектира на друго место, да не речам кај Груки што не се повлече со вересијата негова уште 2015 негде.
 

ЧичкоТетке

SEKOGAS MAKEDONIA
Член од
15 ноември 2017
Мислења
21
Поени од реакции
16
@мкд владе ќе те тагнам за да видиш да не го барам постот зошто и кано ме цитирал, во Стајковци, т.е. сегде во Скопје таа вечер врнеше интензивно од 9, 9 и нешто до 11 саатот. Во Атина врне интензивно непрекинато од понеделникот. Ете ги и тие сега си ги вадат прљавите работи со непланско градење, урбанистичка мафија и намалување на зеленилото со една мала разлика што во Атина тоа колку толку со осет се направи за разлика од дупкава.

Досадни сте со ова живот дојде еве сега поарно ќе биде, не ви се обраќам на вас туку генерално зборам, делувате како да имате замислени содискутанти на форумов кои го ломотеле тоа па сега ќе се реметиме демек. Колку што јас имам читано, може грешам, никој не викал низ месециве дека ова Белгија ќе стане ако се смени власта. Бесот што не е вмро на власт (локална, не формираше влада) треба да се проектира на друго место, да не речам кај Груки што не се повлече со вересијата негова.
VMRO za razlika od SDS sega pravi dubinska analiza na toa kako izborite bea kradeni od policijata. Zarem treba gospodinot Gruevski da dade ostavka posle 11 pobedi vo izminative 10 godini? so takva statistika ne znam koj se osmeluva da bara ostavka od gospodinot koga nema drug sto moze da izvojuva takvi pobedi kako nego. Da zivee organizacijata na celo so gospodinot gruevski, a tie sto baraat toj da si odi se izmanipluirani od montirofkite so tie audio snimki, site znaeeme kolkui lesno moze da se kreiraat takvi seceni i lepeni snimki.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Како се запнале тука не гледаат ништо само Грујо Зајко. А бе не гледате тука не можат да се дозадолжат и да дооданочат само за патни трошкови нечии.

Како пензионери пред банка сте кога ја пуштаат пензијата :icon_lol:.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
VMRO za razlika od SDS sega pravi dubinska analiza na toa kako izborite bea kradeni od policijata. Zarem treba gospodinot Gruevski da dade ostavka posle 11 pobedi vo izminative 10 godini? so takva statistika ne znam koj se osmeluva da bara ostavka od gospodinot koga nema drug sto moze da izvojuva takvi pobedi kako nego. Da zivee organizacijata na celo so gospodinot gruevski, a tie sto baraat toj da si odi se izmanipluirani od montirofkite so tie audio snimki, site znaeeme kolkui lesno moze da se kreiraat takvi seceni i lepeni snimki.
Ти па од кај исползе да знам...
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Малце не ти е на место сарказмот,државата 11 години ја водеа сељаци,неандерталци,простаци,арамии и крвопијци и ти очекуваш дека се наеднаш ќе се среди и ќе функционираме како Шведкса?..како што напишав да дојди делегација од Данска и Швајцарија неможи да ја среди оваа држава во поглед на економија,здравство,образование,судство,екологија а камоли некоја си друга партија од оваа вукојебина
Да не знаеш што е потрагично, хуморов со ``дојде живот`` или репликата ``ај ако не вмро да го вратиме``

:tapp:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.107
@мкд владе ќе те тагнам за да видиш да не го барам постот зошто и кано ме цитирал, во Стајковци, т.е. сегде во Скопје таа вечер врнеше интензивно од 9, 9 и нешто до 11 саатот. Во Атина врне интензивно непрекинато од понеделникот. Ете ги и тие сега си ги вадат прљавите работи со непланско градење, урбанистичка мафија и намалување на зеленилото со една мала разлика што во Атина тоа колку толку со осет се направи за разлика од дупкава.

Досадни сте со ова живот дојде еве сега поарно ќе биде, не ви се обраќам на вас туку генерално зборам, делувате како да имате замислени содискутанти на форумов кои го ломотеле тоа па сега ќе се реметиме демек. Колку што јас имам читано, може грешам, никој не викал низ месециве дека ова Белгија ќе стане ако се смени власта. Бесот што не е вмро на власт (локална, не формираше влада) треба да се проектира на друго место, да не речам кај Груки што не се повлече со вересијата негова уште 2015 негде.


jas spomnav zasto ti rece predgadje na atina, stajkovci ne e ni toa, stajkovci e selo vo skopska okolija. dozdot togas moze da se ramni so toj od atina.

ostaj ti zivotot dojde, kazi imalo li vakvi poplavi vo centar predhodno?fakt e deka e sega kalakurnica i deka nema osnovni servisi pa se davime u gomna u sred centar.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.839
Нека има албански таму у Тетово, зошто тука во Македонија. Вампирот од видеото.
Тоа што ја кажа вистината го прави вампир?

Тетово е само на хартија дел од Македонија, жива сила не ебаваат, после 2001.

За 8ми Септември тетовските ограноци на СДСМ и ДПМНЕ држеа заедно прес, сега 2017 никако не се одбележа, никој не збор не се осмели да речи.

Не знам кој е вампир во случајот.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.449
Поени од реакции
1.780
На влезната врата од општината во Арачиново има истакнато лист кој на албански беше напишано кој има проблем со издавање на документи или државјанство да се обратат лично кај градоначалничката.Не можев да го сликнам чисто од почит кон пријателот кој е албанец.
Само господ знае колку се и колку би биле во иднина.
http://tv21.tv/mk/?p=153706
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.849
Поени од реакции
11.477
Ти па од кај исползе да знам...
Револтиран/а е од некои коментари против господинот Груевски. Господинот Груевски не заслужува таков однос. Во времето на господинот, Македонија беше најјака европска економска сила.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Револтиран/а е од некои коментари против господинот Груевски. Господинот Груевски не заслужува таков однос. Во времето на господинот, Македонија беше најјака европска економска сила.
Дупка беше ама поплитка, како ќе се оди подлабоко и подлабоко, па како стасува известување на секои два три дена нови давачки објавуваат.
 

ЧичкоТетке

SEKOGAS MAKEDONIA
Член од
15 ноември 2017
Мислења
21
Поени од реакции
16
Револтиран/а е од некои коментари против господинот Груевски. Господинот Груевски не заслужува таков однос. Во времето на господинот, Македонија беше најјака европска економска сила.
konecno nekoj da ja kaze vistinata za gospodinot Gruevski i negovite ekonomski politiki koi za zal prestanaa odkoga dojde SDS so marionetskata vlada za da go meni naseto vekovno ime. Ama gospot e golem, gospodinot gruevski pamtite kako RECE? ke dobijat aperkat i kegi snajde nesto sosem neocekuvano. Zaev ke s vrati od murtinskoto selo kade sto mu prilega mestoto!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom