Пиво

Коe пиво најчесто го пиетe?

  • Скопско

    Гласови: 256 39,1%
  • Златен даб

    Гласови: 183 28,0%
  • Amstel

    Гласови: 63 9,6%
  • Heineken

    Гласови: 73 11,2%
  • Tuborg

    Гласови: 52 8,0%
  • Beck's

    Гласови: 17 2,6%
  • Други

    Гласови: 118 18,0%

  • Вкупно гласачи
    654
Член од
27 март 2014
Мислења
50
Поени од реакции
18
Знае ли некој да ми каже дали во Македонија има некое хрватско пиво, Ožujsko или Karlovačko? И ако има, каде можам да најдам? Јас досега не успеав никаде да најдам во поголемите маркети.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.190
Поени од реакции
21.334
Нешто информација за Кенбах некој ако има?
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.518
Поени од реакции
5.385
Дали постои уште и дали и каде може да се купи?
Постои уште. Јас сум моментално во Бт и многу често го пијам во одреден број на локали. Не секаде. Ако си од Ск или од друг град пишими во ПП точно од каде си, па денес ќе пробам да се информирам и да ти напишам во ПП од каде можеш да си набавиш.
 
Член од
19 ноември 2015
Мислења
87
Поени од реакции
86
Каде во Скопје има пиво со повисок процент на алкохол како што на пример беше Elephant beer со 7,5%?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Каде во Скопје има пиво со повисок процент на алкохол како што на пример беше Elephant beer со 7,5%?
Во Веро го имаш она белгисконо, мислам 9% беше, на врв на јазик ми е не ми текнува како се викаше...[DOUBLEPOST=1511041652][/DOUBLEPOST]Chimay, ми текна со помош на гугл :)
 
Член од
19 ноември 2015
Мислења
87
Поени од реакции
86
Во Веро го имаш она белгисконо, мислам 9% беше, на врв на јазик ми е не ми текнува како се викаше...[DOUBLEPOST=1511041652][/DOUBLEPOST]Chimay, ми текна со помош на гугл :)
Фала. Не сум сретнал такво во Веро, затоа следниот пат ќе погледнам подобро, и за секој случај ќе прашам. :)

има во скопје негде Elephant beer на Хајнекен ?
Не, го нема повеќе од 10 години. Го имаше во супермаркети Дипо што веќе не постојат. И од Carlsberg мислам дека е.

А има ли го некаде по маркетиве Јагодинското пиво?
Го нема ни тоа изгледа. И јас сакам такви пива, или ниско или високоалкохолни. Од овие со околу 5% алкохол ни мексиканска Корона не ми се допаѓа. :)
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Не, го нема повеќе од 10 години. Го имаше во супермаркети Дипо што веќе не постојат. И од Carlsberg мислам дека е.
Да бе од Карлсберг беше, имам пиено пред 3-4 години, уште ја чувам лименката :D
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Месец дена веќе сум во Германија, има преголем избор на пиво и не знам дали некогаш ќе ги пробам сите. До сега единствено лошо пиво што го пиев беше Krombacher. Пиев Erdinger, Paulaner, некои други на кои не се сеќавам како се викаат, ама до сега највеќе имам пиено Alpirsbacher. Искрено за пивово немав слушнато пред да дојдам. Има повеќе различни видови, ама највеќе ми легна Starkbier so 7,3% алкохол. Перфектен вкус, повише удира нормално заради поголемото количество на алкохол, ама најбитно од се е што ептен малце е газирано. Колку сакаш пиј, нареден ден не боли глава. А не како Скопско, ем грло да те фати од што е газирано, ем нареден ден да те искине глава ако испиеш 4+. После ова не знам како пак би пиел Скопско. Германија е рај за љубители на пиво.

DSC_0005.JPG

Живели и среќна нова!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
281
Поени од реакции
442
мислење за странските пива што ги има во КАМ?

вредат некои да се пробаат?
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.271
Поени од реакции
22.529
мислење за странските пива што ги има во КАМ?

вредат некои да се пробаат?
Тие се отпадот од Германија , Чешка и Полска што таму го продаваат по 20 центи од евро (17-20 денари), а кај нас ги рекламираат како евтини пива од 30-35 денари.

@Smert Според мене последниве 3-4 години многу странски пива се подобри од нашиве ``брендови`` Скопско и Даб (останатите не можат ни да се сметаат за пива од што се ужасни).
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Препорачувам да се пробаат DAB германскиот, CISK (Малта) , Радебергер (го има у Тинекс). Штигл (Австриско). Овие ми се некако најблиску со скопското по вкус и газирано (таков впечаток ми имаат оставено, пошо скопското ми е навикнато ептен) :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom