Драга Кајгана (виртуелен дневник)

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Што ти требало тоа, Лено мори.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
Сега вака да направат и во останатите 90% од подфорумите, кои ги "модерираат" членови што се немаат логирано од 2014та и може ќе те оправиме Драга. :D



Eдит: Добро, ако стават луѓе ко Донев, пак ќе си биде исти кур ама ај.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.897
Поени од реакции
84.268
Драга Кајгана...дали ќе се најде јунак да ги најде епизодите од Оправдано Присутни и да ги аплоудира на Јутјуб?
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.610
"The goal is to win, its not to да ги најде епизодите од Оправдано Присутни и да ги аплоудира на Јутјуб"

- Dragonsky.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Драга Кајгана,
ми прекипа од улави модератори кои дискриминираат !
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Се убаво статијана дека таму во Јапонија по којзнае кој пат некој си дал отказ зошто возот тргнал прерано или закаснил 30 секунди, само уште да не ја шернуваа таа вест ликови што ти каснат по саат време како ништо. Поголема некултура од тоа да касниш без осет нема.
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Пријатна вечер им посакувам, само на љубителите и почитувачите на ликот и делото на шведската симпатична грамада - Олоф Мелберг.

:smirce:
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.518
Поени од реакции
5.385
ДК,
денес се возев со такси и на радио одеше една нумера, којашто ме потсети на еден подалечен чичко на стариот (мене нешто дедо ми паѓа, ама малку важно).
Чичево вратен од Австралија живееше во едно пелагониско село. Едно лето пред неколку години со уште 2-3 другарчиња правевме тури по околинава. Стариот од дома ми даде аманет, ако одам кон селото на чичево, задолжително да го побарам.
Дојде и тој ден. Одиме во селото, стигнавме и јас излегов да прашам в коперација дали е жив стариов и кај му е куќата. Селаните што седеа пред коперација викаат: „Сега беа тука со Габер“.
Е добро. Ми покажаа кај живее и му се тупнавме. Старчево (возраст околу 85 г.), облечено во најнова мода тренерки, со ирски качкет и некои патичиња (изгледаше како украински гопник) се прерадува кога не виде. Не покани внатре во куќата. Внатре гледаме едно големо куче. Сорта нешто како мелез меѓу Бернардинец и Шарпланинец. Всушност, огромното куче беше Габер.
Седнавме на такви стари дрвени со сламарица столици. Чичево изваде ракија, ни тури по едно чаше и на грамофонот пушти една плоча со рок песни од 70-тите. Една од песните на плочата е таа што денес ме потсети на чичево.
Сите шмукавме ракија, а тој строго вино од продавница. Изваде мезенце, ова-она, фативме муабет, се расприкажавме, тој почна да раскажува. Свртивме и ние на вино. Едно време снема вино. Чекај рече ќе го пратам Габер до продавница. :confused:
Како бе му викам стрико? Е одете по него ќе видите.
Му стави едно платнено самарче и му вика: „Оди кај Радета Милески в продавница по вино“.
Песов тргна. Ние по него на растојание од 20-30 метри одиме. Си стигна кучево в коперација и продавачот како да си знај. Му вика: „Габер по вино дојде? Овие гостиве многу пиеле!“
Да не ти се верува. :brlav: Потоа, продавачов бара таму вина, му спрема и му вика на кучето: „Немам од тоа (не знам точно шо вино беше), ама кажи му на стопанот еве од ова ќе му дајме.“
После тоа си зема пари од едно џепче на кучево во самарчето што беше и му става назад кусур. Додека ова се случува влегуваат в коперација 2-3 баби да купуват. Едната му се обраќа на кучево: „Габер, Блажета како е? Да ми го поздравиш.“ Ние во шок! :)
Се вративме кај чичево и ни раскажа дека веќе 9 години со кучево секој ден истиот пат го тепале до коперација по вино и кучево се издресирало. Продавачот знае за што е кучево дојдено и му дава роба.

Лани разбрав дека стриково починал на 90 години, а три дена по него и кучето. Што ти е верност и послушност, а не јас кога ќе ѝ речам на женската да оди да ми прикупи пиво, оти второто ќе ми почни, а јас пица ќе порачам, ќе ми ги извади очите.

Valar Dohaeris

П.С. Песната од плочата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom