Софиja - импресии

Член од
25 јануари 2011
Мислења
505
Поени од реакции
216
Na pazarot :)

Изпратено от мојат MI 5 с помоштта на Tapatalk
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Eве малце от србскиот поглед врз Софиja


 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.716
Поени од реакции
17.382
Ќе одам во Софија на еден месец, некоја препорака што да види :D,нешто специфично.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.421
Бев во Софија на викенд и заклучив дека Бугарите се најодвратен народ на Балканов ( чест на исклучоци). Прости, и глупави, гледаат да те заебат само. На улица ако прашаш некој кај се наоѓа нешто, или се праат дека не знаат или ќе те одмине. Таксистите се дрски и мизерни, на улица не застануваат ( ко да нејќат пари да им дадеш). Одма ако те осети дека не си Бугар , важат други цени за тебе, исто и во дискотека (селски клуб со планета хитови). Едино нешо што ми се свиѓаше е превозот со метрото, и дека брзо се стига така до кај сакаш да одиш. Евтини се цените у маркет, алкохолот е багатела и тоа беше океј. Али пак беше добро се на се шетањето. Стадионот ми се свиѓа шо е помал од нашиот на изглед, а повеќе собира пошо збиени се редовите. Треба само покрив да му стават, пошо на дожд накиснуваш максимално :D Тешки националисти и кретени, зборам добро бугарски, ама некад им зборев македонски и се правеа дека не разбираат, па една вработена ја отерав у курац :D

Happy Grill and Bar е нешто одлично смислено ( само што храната пак им е ниво подоле од нашата, генерално во цела Бугарија)

Не ми е првпат у Бугарија, нема да ми е ни последен.

Али треба сериозно да се разгледаат малце како народ, кој очигледно е два пати полош од овој овде :D
 

hurley

observer
Член од
17 мај 2015
Мислења
166
Поени од реакции
150
Не ми е првпат у Бугарија, нема да ми е ни последен.
Като ти се најодвратен народ ти чиј кур таму дириш ?
А што бе,нека ти е последен, оди шетај се у Швајцарија;)
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.421
Като ти се најодвратен народ ти чиј кур таму дириш ?
А што бе,нека ти е последен, оди шетај се у Швајцарија;)
Обично не се замарам со политики и историја, ама преку кур сте ми дојдени со вашето понашање. И да глуп Бугар, не идам за тебе, туку идам за местото, пошо софија е супер град за такви сељаци да го газат. Не сум вреѓал никој , ама први се закачате, искомплексирани и затуцани до бескрај. Шо сакам ќе праам, само ги кажувам фактите а тоа го зборат и сите туристи шо одат таму. Еден нема добар збор кажано за бугарите :) Освен циганите што живеат у Бугарија (т.е 95% од населението)
 

hurley

observer
Член од
17 мај 2015
Мислења
166
Поени од реакции
150
И като вреѓаш порасте ли ти куренцето ? А истото мислење го имам и јас, кога бев во македонија и морам да ти кажам ,дека и градовите ви се мизерни и како нација не чините 5 пари. Не сакав тоа да го кажам пред сите,ама ме натера.
 
Последно уредено:

раднаскела

Wubba lubba dub duuuub
Член од
7 февруари 2011
Мислења
1.678
Поени од реакции
1.990
Супер е Софија ако нема бугарско население. Мислам имам 2-3 блиски бугари пријатели и ми се подраги од некои 10 годишни македонски пријатели али у последно време такво непочитување од академски граѓани, професори или што и да е не сум видел. Тотално разочаран од односот. Цело време си велам, не генерализирај пошо дебили има насекаде ама не е така, последните месеци ми се сведоци за тоа. Студентски град е дно дна иако сум студент. Црна дупка во Софија. Борисова градина, НДК, Витошка и паркот спрема Софиски Универзитет е топ, другото е поплава. Едвај чекам да фаќам патот од овде. Не е за мене, менталитетот, климата, просторот за мој професионален и личен развој. Расте но не старее, кај мене не се ни роди за да порасне.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Скопје за разлика од Софија има повеќе работи за да се видат.
Во Софија е убаво само во центарот, каде што има црква, паркови, пешачка улица (малку подолга од ул. Македонија кај нас) која има многу продавници и кафичи и тоа е. Плоштад како кај нас немаат. Имаат, но се мали.
Менталитетот скоро ист како и кај нас. Понекогаш знаат да ве навредат ако им кажете дека сте од Македонија. Но такви се бугарите, еднаш те сакаат еднаш ти вртат грб и те мразат. Топло-ладно народ се. Има многу роми (ромите се православни кај нив), но и странци (грци, англичани).
Освен што можете да се прошетате низ центарот, обавезно посетете ги моловите.
Најдобар според мене е Парадајз. А добар е и Сердика. Ринг Мол освен што е голем, нема многу интересни продавници и е празен. Нема многу луѓе, бидејќи е на заобиколницата и на многу луѓе од градот им е далеку да дојдат до него.

Препорака за чај на времево, Мементо. Има многу голем избро на чаеви, што никогаш и не сте ги виделе во Македонија. Можете и да купите. 10 лева = 10 грама. Има два кафича, едниот е во склоп на НДК, а другиот на булевар Витоша (пешачката улица). Препорака исто и Happy Bar & Grill. Може и еден од најдобрите ресторани во Бугарија. Ланец на ресторани, кој го има и во Шпанија. Инаку бугарски е. Бургас, Варна некаде.

Ако имате некои додатни прашања, повелете.
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
330
Поени од реакции
104
Обично не се замарам со политики и историја, ама преку кур сте ми дојдени со вашето понашање. И да глуп Бугар, не идам за тебе, туку идам за местото, пошо софија е супер град за такви сељаци да го газат. Не сум вреѓал никој , ама први се закачате, искомплексирани и затуцани до бескрај. Шо сакам ќе праам, само ги кажувам фактите а тоа го зборат и сите туристи шо одат таму. Еден нема добар збор кажано за бугарите :) Освен циганите што живеат у Бугарија (т.е 95% од населението)
Марш от тука идиот комплексиран. Трјабва да те картотекират и крака ти да не ст'пи в БГ. Заради келеши като тебе и свестните Македонци страдат, а те не са никак малко.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.421
Марш от тука идиот комплексиран. Трјабва да те картотекират и крака ти да не ст'пи в БГ. Заради келеши като тебе и свестните Македонци страдат, а те не са никак малко.
Ти си искомплексиран, како може да сакате секогаш да ги заебете туристите, поготово тие што се од Западна европа? Што е то од внатре што ве тера секогаш да украдете? Полош однос немам никаде добиено од бугарски угостител. Доволно говори и тоа што последниот пат бев во кафич на Витошка, и келнерот ми рече да му оставам бакшиш!? Сериозно? Не само што не му оставив, требаше и да не си ја платам сметката , ама ајде :D
 
Член од
21 мај 2012
Мислења
330
Поени од реакции
104
Ти си искомплексиран, како може да сакате секогаш да ги заебете туристите, поготово тие што се од Западна европа? Што е то од внатре што ве тера секогаш да украдете? Полош однос немам никаде добиено од бугарски угостител. Доволно говори и тоа што последниот пат бев во кафич на Витошка, и келнерот ми рече да му оставам бакшиш!? Сериозно? Не само што не му оставив, требаше и да не си ја платам сметката , ама ајде :D
Нормално е да оставиш бакшиш, а като ти се свиди, стој си на село:neetaka:
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.421
Нормално е да оставиш бакшиш, а като ти се свиди, стој си на село:neetaka:
Нормално е да оставиш бакшиш, ама не да ти каже келнерот. Тоа ти е ко да му кажеш на газдата "ај бе дај ми покачување, види ме добар сум" :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom