Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

D

dARK_ElementaL

Гостин
dARK_ElementaL,

ја‘ сум сигурен па дур и верувам дека ти си ја видел струјата. Да, у пар реченици, опиши ми како изгледа.[DOUBLEPOST=1508443381][/DOUBLEPOST]

Атеист,

намали од овие селските финти...лесно си предвидлив.

А тоа значи дека штом се најдеш „во тесно„, вината ја префрлаш кај другите.[DOUBLEPOST=1508443489][/DOUBLEPOST]

А кој това вели дека Светов е зло? Ти велиш?
Да сум ја видел. И тоа во природата најдобро ја имам заглеано.

Енергија што пецка, дрма или убива(освен Бери Ален шо не го уби) ако те допре. (зависи од јачината). Исто расветлува помалку или повеќе кога ќе се појави, а сум приметил и дека се движи цик-цак. Ете тоа со мои зборови ти опишувам.
А јас се воодушевувам од глетката.

-Не велам јас. Тоа у главно пак религиозните го велат. Дека овој свет бил на сатаната. Сатаната бил кнез на овој свет. Па и другар на мој другар дури отишол у манастир да се очисти од "голем грев'', свршил у сон типот. "Многу голем грев" напраил.



Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Се‘ уште велам дека Бог не може да умре, туку умира човекот Христос, т.е. материјалниот дел од Христовото битие.
и шо е тогаш финтата Исус УМРЕЛ за нашите гревови?
Умрел али пошто не можел да умре - то било само маркентишки трик
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Да сум ја видел. И тоа во природата најдобро ја имам заглеано.

Енергија што пецка, дрма или убива(освен Бери Ален шо не го уби) ако те допре. (зависи од јачината). Исто расветлува помалку или повеќе кога ќе се појави, а сум приметил и дека се движи цик-цак. Ете тоа со мои зборови ти опишувам.
А јас се воодушевувам од глетката.

-Не велам јас. Тоа у главно пак религиозните го велат. Дека овој свет бил на сатаната. Сатаната бил кнез на овој свет. Па и другар на мој другар дури отишол у манастир да се очисти од "голем грев'', свршил у сон типот. "Многу голем грев" напраил.



Sent from my SM-G318H using Tapatalk

dARK_ElementaL,

јасно е дека не разликуваш електрична енергија, сама по себе, создадена во алтернатор/генератор, туку енергијата ја изедначуваш со нејзините последични дејства, кои можат да бидат различни, како: светлина, топлина, слика, звук, механичко движење, електричен лак и сл.

Обиди се пак...[DOUBLEPOST=1508517129][/DOUBLEPOST]
и шо е тогаш финтата Исус УМРЕЛ за нашите гревови?
Умрел али пошто не можел да умре - то било само маркентишки трик
Не аздисуј.,.Тешко ти иде религијава.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.607
Поени од реакции
34.830
Забора‘и да кажиш: “Жими мајка„ и „Чесен Титов пионерски збор„ и ја‘ веднага ќе ти поверувам...

Жими мајка![DOUBLEPOST=1508516822][/DOUBLEPOST]

Се‘ уште велам дека Бог не може да умре, туку умира човекот Христос, т.е. материјалниот дел од Христовото битие.
Не сум роден во времето на Јиголавија за да се колнам во Тито.
Мики, тешко ти иде со доказ за твојава религија, се ти е на рекла казала муабети и на присилување дека мора да верува оти ќе ги казни госпо.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
dARK_ElementaL,

јасно е дека не разликуваш електрична енергија, сама по себе, создадена во алтернатор/генератор, туку енергијата ја изедначуваш со нејзините последични дејства, кои можат да бидат различни, како: светлина, топлина, слика, звук, механичко движење, електричен лак и сл.

Обиди се пак...[DOUBLEPOST=1508517129][/DOUBLEPOST]

Не аздисуј.,.Тешко ти иде религијава.
Светкава енергија која се движи цик-цак.
Ти се бендисува ова опишување или ќе замараш уше

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Нели злото не е по божја волја?
Зависи какво поимање имаш за Бог.Зошто тогаш Бог му дал избор на Давид да избере едно од три зла,кога Давид извршил попис на народот?Бог го испратил ангелот на смртта,и извршил помор на дел од народот.[DOUBLEPOST=1508521666][/DOUBLEPOST]
Jaka logika....ako site go spoznaat bog utopija ke stane svetov! Mizi Asan tulumbi vrne....Daj ne go pali miki zite se..ke pocne da ti veruva uste malku!
Со Мики во нешто се согласуваме,не во се.Јас не подржувам организирана црква,во која очито е дека има многу корупција и криминал.Јас повеќе одобрувам филозофија на религијата.А дека постои Креатор,тоа е повеќе од јасно од функционалните закони на природата.Не мора тоа да е Бог од Библијата,Креатор во човечки лик.Пример е Исак Њутн,научник,филозоф и верник својствено за времето во кое што живеел.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Светкава енергија која се движи цик-цак.
Ти се бендисува ова опишување или ќе замараш уше

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
Не замарам уопште, туку сакам нечиј опис за изгледот од електричната енергија. Ваљда има и таков јунак на форумов...
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Bozjoto prisustvo ne moze da se vidi,no moze da se pocuvstvuva.Lugje spaseni od vremenski nepogodi,od pozari,od nezgodi i nesrekji,od bolesti koi lekarite gi smetaat za neizlecivi,lugje na koi im zarasnale rani koi ne trebalo da im zarasnat,lugje koi se spasile od tezok zivot,a istive dobri neshta im se slucile/slucuvaat i na zivotnite.Za mene ovie dobri neshta se dokaz deka Gospod postoi. :)
Да но тоа укажува дека повеќе е до верата отколку до Божјо делување.И Исус укажувал на тоа.Човекот има способности кои се ослабени со милениуми,од цивилизациски и материјален напредок,е дојдено до духовно назадување.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не сум роден во времето на Јиголавија за да се колнам во Тито.
Мики, тешко ти иде со доказ за твојава религија, се ти е на рекла казала муабети и на присилување дека мора да верува оти ќе ги казни госпо.
Кеплер,

уопште не е битно кога си роден. Побитно е дека не ги познаваш нештата од својата професија, а си даваш луксуз да прашуваш за нешта од кои абер немаш.

Докази за мојата религија имам изнесено мал миљон, а тоа што тебе те мрзи да бараш, оти само преку барање можеш да најдеш, тоа не е мој проблем, туку само твој.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.255
Поени од реакции
1.964
Да но тоа укажува дека повеќе е до верата отколку до Божјо делување.И Исус укажувал на тоа.Човекот има способности кои се ослабени со милениуми,од цивилизациски и материјален напредок,е дојдено до духовно назадување.
Bog deluva skrishum.Ako site bi mozele da go vidat negoviot lik,togash bi nastanal haos.
E,da,se soglasuvam deka e dojdeno do duhovno nazaduvanje.Mnogu lugje velat deka se vernici,no ne se pridrzuvaat do ona shto im go nalaga religijata.A,be,kolkav,golem kriminal se pravi na i po svetov....Ogromna rasipanost do srz ! :rolleyes: :shook:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.607
Поени од реакции
34.830
Кеплер,

уопште не е битно кога си роден. Побитно е дека не ги познаваш нештата од својата професија, а си даваш луксуз да прашуваш за нешта од кои абер немаш.

Докази за мојата религија имам изнесено мал миљон, а тоа што тебе те мрзи да бараш, оти само преку барање можеш да најдеш, тоа не е мој проблем, туку само твој.
Во мојата има барем што да се учи, во твојава е се мижи асан да ти баам.
Кои докази бе мики, книжуле напишано од автори без проверена ментална состојба или прикаски за јавување на госпо на трупци, кафе, луѓе на кои демек насон им се јави и сл.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Дека го љуби, иначе можел сите да не создаде како послушни роботи.
Тогаш која е поентата на ,,страшниот суд"? Го љуби за да го суди? Ако има цел и поента злото и се што следи со него од божја перспектива, која е поентата истиот тој Бог за кој нели злото има цел зошто постои, да казнува и осудува на вечно проклество некого само затоа што го љубел и несакал да го направи робот?!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.607
Поени од реакции
34.830
Зависи какво поимање имаш за Бог.Зошто тогаш Бог му дал избор на Давид да избере едно од три зла,кога Давид извршил попис на народот?Бог го испратил ангелот на смртта,и извршил помор на дел од народот.[DOUBLEPOST=1508521666][/DOUBLEPOST]
Со Мики во нешто се согласуваме,не во се.Јас не подржувам организирана црква,во која очито е дека има многу корупција и криминал.Јас повеќе одобрувам филозофија на религијата.А дека постои Креатор,тоа е повеќе од јасно од функционалните закони на природата.Не мора тоа да е Бог од Библијата,Креатор во човечки лик.Пример е Исак Њутн,научник,филозоф и верник својствено за времето во кое што живеел.
Кога нешто создаваш не смееш да дозволиш на слободна волја работи кои ќе прават штета.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Не замарам уопште, туку сакам нечиј опис за изгледот од електричната енергија. Ваљда има и таков јунак на форумов...
Ете ти дадов некој опис јас.

Туку земи електрошокер и запецкај со него на празно, ќе видиш како летаат искри па опиши ни ја струјата ти

Sent from my SM-G318H using Tapatalk
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Bog deluva skrishum.Ako site bi mozele da go vidat negoviot lik,togash bi nastanal haos.
E,da,se soglasuvam deka e dojdeno do duhovno nazaduvanje.Mnogu lugje velat deka se vernici,no ne se pridrzuvaat do ona shto im go nalaga religijata.A,be,kolkav,golem kriminal se pravi na i po svetov....Ogromna rasipanost do srz ! :rolleyes: :shook:
Kaj\Kako toa deluva skrisno?
Докази за мојата религија имам изнесено мал миљон, а тоа што тебе те мрзи да бараш, оти само преку барање можеш да најдеш, тоа не е мој проблем, туку само твој.
Miki nemoj da lazes....Jas te citam uste prviot den...Nikakov dokaz osven glupi podprasanja nemas dadeno!
PS: Citati od biblijata i self filozfski mneenja ne se smetaat za dokazi!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom