Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
B

Bafra

Гостин
Хипотетички е се тоа...што се однесува до мене повеќе ги ценам Македонските премиери од Тито. Они да биле место Тито многу пати подобро ќе си поминевме. Мислам дека денес системот е многу подобар од тогаш. А ако небил Тито кој би го заменил е во основа чиста шпекулација. Не дека немало полоши од Тито ама може милион работи подобро да ги направи...како и да е никад не би се вратил во тоа време.
Кои Премиери ги цениш... овие младиве со по 30 години :D
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.630
Поени од реакции
4.929
Кои Премиери ги цениш... овие младиве со по 30 години :D
Море Бане да бил во 45та да им го каже филмот на комунистите ќе бевме сега и пред Грција и Италија по богатство...плус во еу и нато едно 30-40 години.:)
 

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
Хипотетички е се тоа...што се однесува до мене повеќе ги ценам Македонските премиери од Тито. Они да биле место Тито многу пати подобро ќе си поминевме. Мислам дека денес системот е многу подобар од тогаш. А ако небил Тито кој би го заменил е во основа чиста шпекулација. Не дека немало полоши од Тито ама може милион работи подобро да ги направи...како и да е никад не би се вратил во тоа време.
Nego velicam Tito voopste nego on ni ovozmozi drzava vo ramki na Jugoslavija
Mozese komontno status da imame vo ramki na srbija kako kosovo i vojvodina sto imaa
Ali dobivme republika sto ni ovozmozi nezavisnost vo 1991 toa se fakti ne hipoteza[DOUBLEPOST=1508404422][/DOUBLEPOST]
Што се однесува на Македонија тој е невин...ни еден македонски суд не му судел. Под уцена беше однесен таму и селективно. Хаг јас не го признавам.
Suden ne suden napravi sto napravi nasata nesposobnost kako drzava ja amnestirase drugata strana za istite zlostorstva
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
Татар најде да збори за вистина.Која реалност?Вие живеете во научна фантастика а збори за вистина.Испари бе стоко.
Вистината и реалността се дека си вработен во маалска кафана бидеjќи за толку имаш памет, односно малце, колку ко да служиш муштерии, да переш чаши, чинии...

Сереше против тирански платформи за накраj твоjот пастир, г-нот Груевски, добро да му го поjаде на Црпко на изборите, и денес е dead man walking. Сереше против Бугариjа за накраj да има Договор за добрососедство, а Албаниjа да го признае бугарското малцинство, одлука што дефинитивно ќе рефлектира врз македонското, а следува бугарски универзитет во Тирана, пасоши наспроти декларации за произход, и т.н.

Кое задоволство е да те гледам во грчеви :jeeee:
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.630
Поени од реакции
4.929
Nego velicam Tito voopste nego on ni ovozmozi drzava vo ramki na Jugoslavija
Mozese komontno status da imame vo ramki na srbija kako kosovo i vojvodina sto imaa
Ali dobivme republika sto ni ovozmozi nezavisnost vo 1991 toa se ...
Можел и Македонија да ја направи и независна и капиталистичка ама не ја...и Бане можеше многу работи да направи ама не...така да. Не се гледаат само делата туку и можностите.
 

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
Можел и Македонија да ја направи и независна и капиталистичка ама не ја...и Бане можеше многу работи да направи ама не...така да. Не се гледаат само делата туку и можностите.
Pa so tito dobro projdovme ali so drugite od 91 navamo bas i ne mnogu dobro
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Албаниjа да го признае бугарското малцинство
бугарското малцинство во албанија?
Ај извади некој линк, нешто да видиме што е тоа?

https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Albania#Ethnic_groups
http://minorityrights.org/country/albania/

Гладам Македонци, Ѓупци, Власи, Роми, Грци... никаде не гледам да пишува Бугари во Албанија..

некој сака поради политичка порпаганда, поради големобугарски наци идеи, да лаже дека има нешто што нема, фактите говорат спротивно.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Дали Реџепи оној од Нома, у слободно време, у Данска, иде да ги каменува куќите на каурите и црквите?
 

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
Дали Реџепи оној од Нома, у слободно време, у Данска, иде да ги каменува куќите на каурите и црквите?
Ne samo za vreme na rabotno vreme, vo slobodno si ima popametna rabota :D :D[DOUBLEPOST=1508405238][/DOUBLEPOST]
Јас не би се согласил ама ОК...слободно е да мислиш спротивно.
Da i jas tvoeto nema loso
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.034
Поени од реакции
28.670
Сереше против Бугариjа за накраj да има Договор за добрососедство, а Албаниjа да го признае бугарското малцинство, одлука што дефинитивно ќе рефлектира врз македонското, а следува бугарски универзитет во Тирана, пасоши наспроти декларации за произход, и т.н.
И како сега ќе прват голема Албанија кога вака ќе испадне голема Буарија од црно до јонско море :pos:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Абе 1.73 м сум, не сум ни мал а ни висок :P . Јасно ни е дека жалиш по младоста ама тоа е природен процес, лошото е што манипулираш по потреба, еднаш едно пишуваш другпат друго и така. Резултатите од твоето омилено социјалистичко уредување ги гледаме и живееме сега. Нема потреба да читам идеологии кога во пракса се гледаат.
Објаснувај им на внуците без да ги манипулираш ;)

Интересни сте ми со Ѓорѓи Н. . Од една страна Ѓорѓи Н. имал лошо искуство со државен систем, а сега од петни жили го брани државниот систем. А ти Летко, ем убаво ти било во социјалистичкиот систем а од петни жили го пљукаш Грујо а дефакто Грујо само социјалистички мерки правеше, и затоа пак ќе си го кркаме.

Заклучок: кога си вклучен во државниот систем СЕ Е УБАВО, а кога си надвор од него тогаш НЕ е убаво. Тоа се тие двојни стандарди ама јбг.



И така бидна, па затоа сега ќе следи сценариото СФРЈ
ти појма немаш шо пишиш!
Многу луѓе би посакале таков живот, без знаење без познавања нема за шо да се секираш да анализиеаш да размислуваш да истражуваш проверуваш....[DOUBLEPOST=1508405737][/DOUBLEPOST]
Во тој период не живееле сите најдобро. Тој што го јадел стапот, тој си знае.
Јас воопшто не би одговарал на вакви одговори, да не е гнасно, долно, нечовечки, саможивно, користољубиво, исмејување на туѓи маки...
Нека ти служи на чест. Јас ти посакувам да ти се случи тебе таква убава работа, штом толку ја оправдуваш, да ти се национализира имотот, да ти се остави станче од 40-50 м2. За цело семејство. И злато, пари в банка... секако.
Можеби имало луѓе што се огрешиле, можеби и воени профитери.. Јас не пишувам за таквите, туку за огромниот дел од населението кое врска немало со непријателство, профитерство.
мене нема да ми се случи пошто сум од чесно и храбро семејство со принципи и непоколебливи ставови.[DOUBLEPOST=1508405855][/DOUBLEPOST]
СФРЈ, особено во почетокот имаше ПЛАНСКА ЕКОНОМИЈА. Фабрики за преработка на дрва се отвораа во Војводина (мислам дека 4 имаше) а дрво нема ни за лек. Па се носеа дрва од Босна. И слично. Се правеа први, втори петолетки... Значи, пазарна економија има кога луѓе (приватни лица) ќе поведат и реализираат своја бизнис идеа. А не „Комитетот“ да реши дека во тоа село или град ќе се гради фабрика. И дека директор ќе биде некој подобен партиски активист, и дека сите заедно ќе одлучуваат, самоуправуваат... па чистачката „барабар“ директорот да учествува во одлучувањето во работнички совети. Па не може таа да знае што е пазар, инфлација, дефлација, девалвација, итн.... Значи, не било баш пазарно.
ти ми кажуваш за економија на бугарија, албанија и ссср, Југославија имаше социјалистичко самоуправување од 1950 година и пазарна економија.
 
S

silmarillion

Гостин
Дали Реџепи оној од Нома, у слободно време, у Данска, иде да ги каменува куќите на каурите и црквите?
Само кога ќе му дојде Action Bronson на гости со Munchies : ))) Друг mindset е тоа, затоа и избегал од оваа дупка смрдена. Таа приказна треба да ти каже дека човекот е прво човек па после се друго. За жал, во светов а поготово на Балканов, побитно е што националност си.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom