Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.916
Лееј Блејд Ранеров искина. Изненаден сум дека е направен толку добро, во моите очи барем. ГОЛЕМ скептик сум кога чачкаат стари култни-легендарни филмови али ова сметам дека е изведено перфектно. Во другата тема повеќе.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Е така е кога му одите со очекување дека ќе биде оскаровец. :D
Ја имам читано The Bat, првата книга за Хари Холе од Несбе и ептен просечна ми беше. Така што кога видов дека филмов е уствари по него, очекував дека ќе биде доста лош, му појдов чисто ради Фасбендер и ми ги надмина минималните очекувања.

Ми се допадна визуелно, Фасбендер ми беше океј и добро возеше филмот едно саат време. Сега крајот што е предвидлив и што просечен фан на крими-трилерчичи може да го погоди убиецот ја намалува општата оцена за филмот, али не би рекол дека е катастрофа.

Генерално сценаристот потфрлил пошто Холе мислам дека беше поголема пијаница од ликот што го играше Фасбендер, ама па и Несбе не е некој автор ко што го фалат.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Е така е кога му одите со очекување дека ќе биде оскаровец. :D
Ја имам читано The Bat, првата книга за Хари Холе од Несбе и ептен просечна ми беше. Така што кога видов дека филмов е уствари по него, очекував дека ќе биде доста лош, му појдов чисто ради Фасбендер и ми ги надмина минималните очекувања.

Ми се допадна визуелно, Фасбендер ми беше океј и добро возеше филмот едно саат време. Сега крајот што е предвидлив и што просечен фан на крими-трилерчичи може да го погоди убиецот ја намалува општата оцена за филмот, али не би рекол дека е катастрофа.

Генерално сценаристот потфрлил пошто Холе мислам дека беше поголема пијаница од ликот што го играше Фасбендер, ама па и Несбе не е некој автор ко што го фалат.
Па не си баш целосно во право, има одлични романи Несбе со Хари но во книгите Хари е подлабок и многу покомлексен лик како што рече ти е поголем пијаница. Нормално е дека ќе има големи очекувња кога е популарен авторот на книгата и има перфектен глумец за главната улога. Штета е само што режисерот не успеа да го искористи сето ова.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Па не си баш целосно во право, има одлични романи Несбе со Хари но во книгите Хари е подлабок и многу покомлексен лик како што рече ти е поголем пијаница. Нормално е дека ќе има големи очекувња кога е популарен авторот на книгата и има перфектен глумец за главната улога. Штета е само што режисерот не успеа да го искористи сето ова.
Не знам, ти реков само еден роман имам читано со него и не ми се допадна. Плус читана ми е пред повеќе од една-две години, така што освен дека Хари беше поголем пијаница од што е претставен не се сеќавам на други карактеристики на ликот и ми ги надмина минималните очекувања.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Дечки ме мрзи да читам наназад.
Дајте некои подобри филмчиња ко за мене, од поновиве оти ништо немам гледано, немав време нешто. Вот ми го знај вкусот, пожелно би било да се јави :D
Истото важи и за останатите. Жанровски не е прболем, само да не е La La Land стил.
Fawa.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.175
Поени од реакции
8.803
Дечки ме мрзи да читам наназад.
Дајте некои подобри филмчиња ко за мене, од поновиве оти ништо немам гледано, немав време нешто. Вот ми го знај вкусот, пожелно би било да се јави :D
Истото важи и за останатите. Жанровски не е прболем, само да не е La La Land стил.
Fawa.
Јас колку што те знам 2%, мислам дека би требало овие да ти бидат ок.
A Ghost Story (2017)
Wind River (2017)
The Beguiled (2017)
Okja (2017)
Get Out (2017)
El bar (2017)
I Don't Feel at Home in This World Anymore. (2017)
It Comes at Night (2017)








 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Дечки ме мрзи да читам наназад.
Дајте некои подобри филмчиња ко за мене, од поновиве оти ништо немам гледано, немав време нешто. Вот ми го знај вкусот, пожелно би било да се јави :D
Истото важи и за останатите. Жанровски не е прболем, само да не е La La Land стил.
Fawa.
A Ghost Story. Дефинитивно ко за тебе!
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Богами, Магнолија е филм за репризирање.
У пичку матер, многу добар филм.
Се напнав еј, ми се гледа пак.
Ама немам време во гужви сум мн обврски раб ова она.
 
D

Daedalus

Гостин
Од ова што сум глеал годинава, ќе ги пишам најдобрите десет десцедентно по квалитет, според мене.

1. Blade Runner 2049
2. IT
3. Dunkirk
4. Baby Driver
5. Get Out
6. Okja
7. A Cure for Wellness
8. Raw
9. Tour de Pharmacy
10. Logan
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.364
Поени од реакции
38.337
Дечки ме мрзи да читам наназад.
Дајте некои подобри филмчиња ко за мене, од поновиве оти ништо немам гледано, немав време нешто. Вот ми го знај вкусот, пожелно би било да се јави :D
Истото важи и за останатите. Жанровски не е прболем, само да не е La La Land стил.
Fawa.
Штом жанровски не е проблем, пред некое време искочи The Whore of Wallstreet, многу е добар.
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.016
Поени од реакции
6.670
Од ова што сум глеал годинава, ќе ги пишам најдобрите десет десцедентно по квалитет, според мене.

1. Blade Runner 2049
2. IT
3. Dunkirk
4. Baby Driver
5. Get Out
6. Okja
7. A Cure for Wellness
8. Raw
9. Tour de Pharmacy
10. Logan
За мене во ниту еден универзум од сите алтернативни не постои можноста IT да е пред Логан. Ма и да си фан и да не си фан на Superhero movies ФИЛМОТ Е БОГОХУЛИЕ. Па и Бејби Драјвер да е пред Логан па и Тур де Фармаси што е од играње к*рот направен филм. Али затоа уживам што сме сите различни :D
 
D

Daedalus

Гостин
За мене во ниту еден универзум од сите алтернативни не постои можноста IT да е пред Логан. Ма и да си фан и да не си фан на Superhero movies ФИЛМОТ Е БОГОХУЛИЕ. Па и Бејби Драјвер да е пред Логан па и Тур де Фармаси што е од играње к*рот направен филм. Али затоа уживам што сме сите различни :D
Од најдобриот идат надоле, не обратно. Што значи, 1. е најбољи, па така надоле. Логан е далеку од богохулие, можда најбоље филм од Марвел универзумот според мене. Дури боље од „Капетан Америка" трилогијата, што ја обожавам.
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom