Фамилијата Марковски

P

psychostasia

Гостин
Ама тоа е проблемот, што серијата од почеток не тргнува со замисла да биде серија, туку точно тоа што ти викаш - реалити чек. Нема никаква креативност, никаква субјективност од авторот - сето е копирано од реалноста, а луѓе свршуваат на серијава како била предобра и како била пререална. Ако е за реалност, има вести. Уметноста е уметност.
Ваљда немаат концепт да прават стар трек или пак класичен сит-ком со различни проблеми секоја епизода туку чисто риалити чек преточен во серија во која се дава внимание на психолошкиот момент кога можеш да извлечеш корист од системот учествувајќи во корупција на истиот, или ќе имаш општествен морал и јасно да кажеш дека нема да учествуваш во истото, или пак ќе пробуваш да се бориш против корупцијата на системот. Ако ти е убав тој сплет на околности гледај, ако не ти е не гледај и готово. Нема сигурно една серија да ти ги менува ставовите и размислите.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
А што, Македонија треба да прави серии за вампири, зомбиња или есеф? Ама тоа кога улиците ќе им сменат имиња во улица на липите, булевар на костените...
Голема работа, критика за криминалите. И порано бил критикуван режим, посебно екс режим. Србија Босна и Хрватска изнаснимаа филмови за нивните воени и поствоени криминали. Јас не знам, еве кому не чини, нека наведе наша оригинална асална серија за овие 28 години па и од порано (без детските). Репер. Салон Хармони, некоја копија на Театар в куќи. Преспав? :sleep:
 
Последно уредено:
P

PewDiePie

Гостин
Јас не знам, еве кому не чини, нека наведе наша оригинална асална серија за овие 28 години па и од порано (без детските). Репер. Салон Хармони, некоја копија на Театар в куќи. Преспав? :sleep:
Ти оваа за асална серија ја сметаш ? :pos:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Ти оваа за асална серија ја сметаш ? :pos:
во ред, предложи некоја серија која сметаш дека е асална, спореди ги по клучни елементи, да видиме во што, во кои елементи би била подобра.
 
Последно уредено:
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.893
Поени од реакции
7.569
Денес беше претпоследната епизода а утре последната во 21 и нешто минутки почнуваат.

Кога веќе сме на крајот откако ја гледам да пишам мој мислења. Серијата не е лоша содржински можеле и повеќе. Убаво да се видат некој ситуации од општеството и од животот во серија. Има работи кој ме нервираат и ми се глупи во серијата а тоа е Бојан снима секаде кај треба и кај не треба, онаа ситуација кога Бојан се запознава со тој "мафијашот" во колата и си имаат после моабети по телефон, па он му помага.. овие неговите не го открија.
 
Последно уредено:
Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
Eve duri ja gledam poslednata epizoda...mislam deka bi mozelo eventualno da se snimi uste najmnogu edna sezona i se na se da dojdat 20tina epizoda nema kapacitet za poveke spored konceptot i dosega razrabotenata prikazana moze da se nadogradi uste malku ima uste po nekoja tema koja bi mozela da se vklopi a spored mene ako se odlucat na pojke od ova kje zgresat oti vekje kje stane glupavo ako pocnat bezvrska da ja prosiruvaat prikazanata ako snimaat neka ostanat vo ovie ramki. Na primer moze da se prosiri so Viktor za pritisocite vrz novinarite i opsto sostojbata so mediumite, kaj jana i lile za tenderite pa mozda kupuvanjeto diplomi sega taka samo nabrojuvam nesto spored dosegasnite temi. Taman ostanuva krajot nedorcen za da moze da se prodolzi

P.S. Golem Like za scenata kade pepi mircevski go vodat vo sud stvarno interesno
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.499
Поени од реакции
3.317
iako dobro pocna serijava krajov totalno razocara 0 drama elementi, 0 zapleti, sve nekako isforsirano i ocigledno, voopsto ne mi se dopadnaja poslednive epizodi... "Na Terapija" e BB za serijava.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.893
Поени од реакции
7.569
Крајов тотално безвезе колку да се заврши што побрзо.

Она со киднапирањево им е тотално непотребно.
 
P

psychostasia

Гостин
Крајов скроз разочара. Последните две епизоди... меех. Ваљда симболиката им е битното, откако го отстранија „канцерот“ па се случија промените али ипак се тапа крај.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
табаџииве застанати као да бранат слободна :ROFLMAO:. Ако има втора сезона некогаш, се надевам ќе го осмислат и крајот, помалку ќе претеруваат со мобилниот, мафиозите и да намалат со акцент на партии (иако е реалност ама доволна ни е и реалноста).
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.893
Поени од реакции
7.569
Eve duri ja gledam poslednata epizoda...mislam deka bi mozelo eventualno da se snimi uste najmnogu edna sezona i se na se da dojdat 20tina epizoda nema kapacitet za poveke spored konceptot i dosega razrabotenata prikazana moze da se nadogradi uste malku ima uste po nekoja tema koja bi mozela da se vklopi a spored mene ako se odlucat na pojke od ova kje zgresat oti vekje kje stane glupavo ako pocnat bezvrska da ja prosiruvaat prikazanata ako snimaat neka ostanat vo ovie ramki. Na primer moze da se prosiri so Viktor za pritisocite vrz novinarite i opsto sostojbata so mediumite, kaj jana i lile za tenderite pa mozda kupuvanjeto diplomi sega taka samo nabrojuvam nesto spored dosegasnite temi. Taman ostanuva krajot nedorcen za da moze da se prodolzi

P.S. Golem Like za scenata kade pepi mircevski go vodat vo sud stvarno interesno
Aко решат да снимаат втора сезона и сакаат да обработуваат теми за геј парови може да чепнaт во темата истополови бракови, посвојување деца од страна на истополови бракови. Исто може да обработаат теми за животот на младиве тинејџери, излегување, пијанствa, собраќајки и некој слични такви работи.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Изгледав, одлчен квалитет во споредба со што сме навикнати до сега.
Во оваа насока треба да се движат нештата...али премногу антивмро про сдс...апла апла пре апла политички определено финансирано од усаид...само тоа смета, али јбг без нивни пари не би ја напраеле серијата, така да...ете како се прае суптилна политичка доминација.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Што се деси со 1 на 1? Некоја глупост се случила чув, нешто го цензурирале фраерот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom