Трчање, Скопски Маратон и останати атлетски настани во Македонија

Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Еве и јас да споделам, прошетка до Будимпешта и непланирано ете за малку го испуштив тамошниот маратон кој се одвиваше вчера. Ама ете кога веќе немав можност да трчам на 21км, морав да се задоволам со рекреативно трчање на 5км кое се одржа во саботата. Каде имав малку споро време ама како за скоро 2 месеци без никакво трчање (плус и прашината од стоење ми ги правеше патиките потешки) успеав да истрчам 21м 48с (жалам дечки не трчам со телефон па нема мапа од мене со мерење од некоја апликација, имам само chip time)
Ете за следен пат знам кога имаат маратон па ќе си планирам поубаво.

Иначе изненаден од организацијата имаше во саботата цел ден трки од 1км па натака до 5км кај што имаше премногу учесници, јас трчав на една од 2те трки на 5км и бев изненаден колку дечиња имаше зборам за дечиња од некој 7-8 годинки кои имаа завидни времиња
Плус цела организација беше одлична, и покрај тоа што мислам дека Скопскиот Маратон е одлично организиран овој ваму беше доста понапред со организација
 

MadA@FakA

Black&White
Член од
4 август 2006
Мислења
1.046
Поени од реакции
104
Утрово кога станав на утринската на Сител имаше гостување во студио, ама при менување на каналите ја фатив само скроз последната минута од разговорот, па неможев да го видам сите детали за тоа за што зборуваа. Единствено што разбрав е дека во пресрет на 1ви Декември ќе се организира добротворна трка на 5км (ама незнам на која дата ќе се одржи) со котизација 300ден, за помош за лицата кои се социјални случаеви со ХИВ вирусот.
Да не има некои информација за тоа кога и каде ќе се организира? И каде се врши пријавувањето?
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.920
Поени од реакции
826
Утрово кога станав на утринската на Сител имаше гостување во студио, ама при менување на каналите ја фатив само скроз последната минута од разговорот, па неможев да го видам сите детали за тоа за што зборуваа. Единствено што разбрав е дека во пресрет на 1ви Декември ќе се организира добротворна трка на 5км (ама незнам на која дата ќе се одржи) со котизација 300ден, за помош за лицата кои се социјални случаеви со ХИВ вирусот.
Да не има некои информација за тоа кога и каде ќе се организира? И каде се врши пријавувањето?
https://www.makmoda.com/dobrotvorna-trka-doniraj-za-lugeto-koi-zhiveat-hiv/ најверојатно ова те интересира...
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.233
Поени од реакции
4.409
Четврти маратон завршен, како на друга планета да трчав у споредба со Белград, Скопје, Подгорица, Нови Сад, Солун. Oд оваа година Љубљана има bronze label и е во ранг на една Барселона, Милано и ред други.

Изогелови ISO GEL+ имаше на секои 5км, никогаш не сум користел, али сеа испив едно 6-7 у 4 саата и баш ме освежија ни болка осеќам, мислам фудбал да играм вечер :D

Резултатот е ок според тренинзиве(претходно најдобро ми беше 4:16), последниве 3 недели по 70км неделно, а тоа е реално малку за маратон. Од нова година до 11, март и Барселона маратон имам 10-11 недели за посериозни тренинзи, доста беше за годинава.

23113124_10210232519636337_856555268_o.png
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
За овој викенд 2 ноќни трки истрчани за мене. Прво во Куманово во петокот, ноќна трка со должина од 4600 метри истрчана за време од 17:47, а потоа и во Скопје денес ноќна трка со должина од 6300 метри, истрчана за време од 23:15. Добри времиња со оглед на тоа што воопшто не тренирав последниов период поради факултетов и грчеви во нозете. Организацијата во Куманово пристојна, без чип, еве не ни знам дали има резултати, ама имаше поставено луѓе долж патеката гледаа дали е се регуларно, беше блокирана патеката за сообраќај, океј беше. Во Скопје навидум подобра, дека со чипови и маички, но на стартот доста беше мал просторот за продор, доста луѓе кога стартуваа се залепија во ограда бидејќи нема каде да одиш од толпата луѓе,а просторот не беше ни 2 метра. И за следна година мора под итно да се направи некоја од следниве две опции:
1. Да се асфалтира улицата под ГТЦ
2. Да не се трча под ГТЦ
за општо добро е првата опција да стапи на сцена, бидејќи на таква удолница и кривина човек треба во трчањето да контролира во дупка да не отиде и да свитка нога... Поздрав до сите што трчаа до некоја наредна трка :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.516
Поени од реакции
34.573
Можи да ти правам трка сега :)

Прегледај го приврзокот 173276
Adidas Duramo 8 од 3430 на 2744 денари oд Sportvision (имаат 20% попуст на се), ми се допадна повеќе друг модел од адидас, али цената им беше 6900без попуст+ 20% и доаѓаа 5520 денари што ми е далеку од буџетот.
Ај да си се цитирам, Sportvision да ви ебам преварантската продавница, пола година и не повеќе од 120 километри издржаа адидасов, последниве месеци и тоа кардио што го правев беше на точак и во теретана на орбитрек и степер, Ш класа е многу за овие. Пред три недели почна левата да крцка долу и изгуби амортизација, а сега и од горе платното на двете си еба матер, ај пак нови патики.
Да ги земев од некоја рандом продавница од битпазар како адибас немаше да ми е криво, вака демек купуваш марка, и пак бос.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Ај да си се цитирам, Sportvision да ви ебам преварантската продавница, пола година и не повеќе од 120 километри издржаа адидасов, последниве месеци и тоа кардио што го правев беше на точак и во теретана на орбитрек и степер, Ш класа е многу за овие. Пред три недели почна левата да крцка долу и изгуби амортизација, а сега и од горе платното на двете си еба матер, ај пак нови патики.
Да ги земев од некоја рандом продавница од битпазар како адибас немаше да ми е криво, вака демек купуваш марка, и пак бос.
Друже јас ептен топ искуство имам со нив, Пегасус 33 шилд патики купени од аутлетот во Лисиче, истрчани 800+ километри со нив, и пак се како нови, дури мислам и перничињата не им се сјебани. Душа им вадам, се качувам по планини со нив, трчам, тренирам, во теретана одам со нив, се плашам вечни да не се. Удобноста им е како кога ги земав. Изгледа ништо нема гаранција за квалитет во државава, лотарија да ти е се :unsure:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ај да си се цитирам, Sportvision да ви ебам преварантската продавница, пола година и не повеќе од 120 километри издржаа адидасов, последниве месеци и тоа кардио што го правев беше на точак и во теретана на орбитрек и степер, Ш класа е многу за овие. Пред три недели почна левата да крцка долу и изгуби амортизација, а сега и од горе платното на двете си еба матер, ај пак нови патики.
Да ги земев од некоја рандом продавница од битпазар како адибас немаше да ми е криво, вака демек купуваш марка, и пак бос.
Друже јас ептен топ искуство имам со нив, Пегасус 33 шилд патики купени од аутлетот во Лисиче, истрчани 800+ километри со нив, и пак се како нови, дури мислам и перничињата не им се сјебани. Душа им вадам, се качувам по планини со нив, трчам, тренирам, во теретана одам со нив, се плашам вечни да не се. Удобноста им е како кога ги земав. Изгледа ништо нема гаранција за квалитет во државава, лотарија да ти е се :unsure:
истото искуство ко кеплер со адидас го иам (adidas forum lo ми ги фарбаа прстите на дожд и се искинаа и одлепија за <6 месеци)
А иам и пума од аутлетот спортвижн 4-5 години тон километри на нив смрт немаат
ќе да им е шкарт адидасот
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Јас имав адидас дурамо ама ги користев за само за во теретана, и ми траеја доста некои 2-3 години ама ништо не правев освен што дигав тегови. Сега (од пред 6 месеци) имам weighlifting shoes се осеќа разлика ден ноќ.
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444



Користел некој вакво за трчање во зима?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Ај да си се цитирам, Sportvision да ви ебам преварантската продавница, пола година и не повеќе од 120 километри издржаа адидасов, последниве месеци и тоа кардио што го правев беше на точак и во теретана на орбитрек и степер, Ш класа е многу за овие. Пред три недели почна левата да крцка долу и изгуби амортизација, а сега и од горе платното на двете си еба матер, ај пак нови патики.
Да ги земев од некоја рандом продавница од битпазар како адибас немаше да ми е криво, вака демек купуваш марка, и пак бос.
Порано немаше, но денес има неколку класи на оригинал спортска стока. Трговците од нормалните земји ни на крај памет не им е да зимаат од подолните класи. А кај нас... како ќе ти се падне.
Порано имаше продавница на Champion и Salomon во ГТЦ (више не постои). Од таму купив неколку производи Champion кои ми траеја 10+ години.
Од SportVision пред две години купив Champion патики и тенка јакна. За два-три месеца попуштија сегде кај што ќе ти текне.
И други оригинал производи од таму што сум купувал биле со зачудувачки слаб квалитет.

Така да, верувајте од прва рака зборам, патиките (и се друго) купени у Солун (или било каде во ЕУ), не само што се поевтини, туку се и поквалитетни. А за истиот модел станува збор.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.516
Поени од реакции
34.573
Порано немаше, но денес има неколку класи на оригинал спортска стока. Трговците од нормалните земји ни на крај памет не им е да зимаат од подолните класи. А кај нас... како ќе ти се падне.
Порано имаше продавница на Champion и Salomon во ГТЦ (више не постои). Од таму купив неколку производи Champion кои ми траеја 10+ години.
Од SportVision пред две години купив Champion патики и тенка јакна. За два-три месеца попуштија сегде кај што ќе ти текне.
И други оригинал производи од таму што сум купувал биле со зачудувачки слаб квалитет.

Така да, верувајте од прва рака зборам, патиките (и се друго) купени у Солун (или било каде во ЕУ), не само што се поевтини, туку се и поквалитетни. А за истиот модел станува збор.
Муабетот ти е на место дефинитивно, имав цимер донесе Reebok од САД, 3 години трчаше со нив, две години го трчаше и полумаратонот со нив, плус на редовна база на кеј и патиките на крај ги исфрли од што се излупија и беа грди од надвор, ниту се одлепија, ниту пукнаа некаде. Во Македонија купив тогаш ист модел од Лукас во Прилеп околу 5500 беа, ми се одлепија уште првата година и тоа ги користев за секојдневно носење до факултет.
Така да патики купување само од понормалните држави, овде не знаеш каде повеќе ќе се заебиш.
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019



Користел некој вакво за трчање во зима?
Со слична маска од АлиЕкспрес трчам/возам точак и сум задоволен. Не се многу скапи.[DOUBLEPOST=1511297248][/DOUBLEPOST]



Користел некој вакво за трчање во зима?
Поточно оваква.
https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1sHM.OFXXXXbzXFXXq6xXFXXXV/Sport-cap-windproof-half-face-font-b-mask-b-font-cycling-font-b-mask-b-font.jpg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom