Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
1 декември 2009
Мислења
187
Поени од реакции
27
zdravo, imam eden problem so skoda oktavia1.9tdi 4x4. Koga ja vozam pomegju 1800 i 2000 obrtaji najcesto vo 2 i 3 brzina se osekja tresenje jaki vibracii. Koga ke kači nad 2000 obrtaji netrese normalno odi kolata. Najmngu se oseca tresenjeto na nekoja ugornica i koga ima petina vnatre. Denes zastanav na edna ugornica i trgna kolata bez nikakov problem, menuvam vo 2 brzina i na 1800 pocna da trese. Prasav i nekoj vika deka bila lamelata potisna plus trebalo so zamec komplet da se menuva, a nekoj vika da proveram kardanskiot zglob. Nekoj sovet sto moze da e problemot spremam simtomive lamela ili nesto drugo i kolku pari da si spremam od prilika
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
zdravo, imam eden problem so skoda oktavia1.9tdi 4x4. Koga ja vozam pomegju 1800 i 2000 obrtaji najcesto vo 2 i 3 brzina se osekja tresenje jaki vibracii. Koga ke kači nad 2000 obrtaji netrese normalno odi kolata. Najmngu se oseca tresenjeto na nekoja ugornica i koga ima petina vnatre. Denes zastanav na edna ugornica i trgna kolata bez nikakov problem, menuvam vo 2 brzina i na 1800 pocna da trese. Prasav i nekoj vika deka bila lamelata potisna plus trebalo so zamec komplet da se menuva, a nekoj vika da proveram kardanskiot zglob. Nekoj sovet sto moze da e problemot spremam simtomive lamela ili nesto drugo i kolku pari da si spremam od prilika
а може и држач на мотор да е
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Taa bosh pumpa polovna od 70-100 evra ne e povekje.Moze i da se reparira za 3-4000 denara so se mestenje.
Taa bos pumpa ne se ni pravi, gjubre nevideno e, vp44 pumpa imaat i opelovite dti i 2.5tdi na vw. Za mestenje tesko da e nekade pod 100e samo rabotna raka da se stavi i izvadi poso motorot e na lance i e mnogu zaebano za rabota. Polovna e od 300e natamu ako imas sreka da najdes ispravna. Kaj fordovite malce gi opravija tie pumpi vo poslednite tddi serii od 2005-6.[DOUBLEPOST=1508132976][/DOUBLEPOST]
zdravo, imam eden problem so skoda oktavia1.9tdi 4x4. Koga ja vozam pomegju 1800 i 2000 obrtaji najcesto vo 2 i 3 brzina se osekja tresenje jaki vibracii. Koga ke kači nad 2000 obrtaji netrese normalno odi kolata. Najmngu se oseca tresenjeto na nekoja ugornica i koga ima petina vnatre. Denes zastanav na edna ugornica i trgna kolata bez nikakov problem, menuvam vo 2 brzina i na 1800 pocna da trese. Prasav i nekoj vika deka bila lamelata potisna plus trebalo so zamec komplet da se menuva, a nekoj vika da proveram kardanskiot zglob. Nekoj sovet sto moze da e problemot spremam simtomive lamela ili nesto drugo i kolku pari da si spremam od prilika
Ubavo ti kazale, prvo da se vidi na kanal dali kardanskiot krstac-zglob ima lufta, ako e tamu ok ondak e otiden dvomasniot zamaec i otidoa minimum 500 evra .
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.689
Поени од реакции
6.592
Здраво имам Форд Мондео 2.0 TDDI 2001 година имам проблем прима ваздух преку цревата каде што тече нафтата и ја носев на мајстор , мајсторот ги смени сите црева па и филтерот го смени стави обичен од голф 1 и пак истото беше отворивме и позади седиште таму имаше сечено значи и претходниот газда имал мака со тоа сменивме и таму на тоа цревно гумички и повторни си влечи воздух , моментално ја возам така има непорватен вентил ставено за да не а вракја назад нафтата ако може помош совет што може да биде и дали штети пошто а возам векје 1000км така. фала
Баџото ја има истата кола и истиот мотор. Не знам точно што му беа симптомите, знам не му палеше. Се нацрта Кавадарци за бош пумпата 35 000 ден. И не се чудете после зошто овие коли посебно со овој мотор се ретки по огласи, а тие што ги има се ефтини. Пазарот го филтрира квалитетот и генерално се знае што е најдобро и што најмногу се бара ;)
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Taa bos pumpa ne se ni pravi, gjubre nevideno e, vp44 pumpa imaat i opelovite dti i 2.5tdi na vw. Za mestenje tesko da e nekade pod 100e samo rabotna raka da se stavi i izvadi poso motorot e na lance i e mnogu zaebano za rabota. Polovna e od 300e natamu ako imas sreka da najdes ispravna. Kaj fordovite malce gi opravija tie pumpi vo poslednite tddi serii od 2005-6.[DOUBLEPOST=1508132976][/DOUBLEPOST]
Ubavo ti kazale, prvo da se vidi na kanal dali kardanskiot krstac-zglob ima lufta, ako e tamu ok ondak e otiden dvomasniot zamaec i otidoa minimum 500 evra .
Lukas moze da I napasuva,taa e mn poeftina.Znam luge so gi smenija taka.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Здраво имам Форд Мондео 2.0 TDDI 2001 година имам проблем прима ваздух преку цревата каде што тече нафтата и ја носев на мајстор , мајсторот ги смени сите црева па и филтерот го смени стави обичен од голф 1 и пак истото беше отворивме и позади седиште таму имаше сечено значи и претходниот газда имал мака со тоа сменивме и таму на тоа цревно гумички и повторни си влечи воздух , моментално ја возам така има непорватен вентил ставено за да не а вракја назад нафтата ако може помош совет што може да биде и дали штети пошто а возам векје 1000км така. фала
Дали ја отворивте назад во резерварот за гориво таа капачката? Има таму едно сито во самиот резервар преку кое влече нафта. Ако ова сито е затнато (што реално може и да е оти колата си има години) не може нафта лесно да влече бош пумпата и од сите можни места и споеви ќе ти влече воздух. Се што треба е да се одзатне и исчисти тоа сито.

Ако не може да ја средиш, само Ристе бошистот во Кавадарци. Ја оправа со гаранција, за разумна цена, без многу чекање (обично истиот ден). Ти зборам од лично искуство.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Имам Форд Фокус 2001 и дури сега приметив кога менував механизам на задната врата дека имам звучници и позади на задните врати и изгледаат дека се добри и конектирани се со кабли но никогаш уствари не ми работеле, а ја имам колата 5-6 години. Да не не се конектирани излезите или слично, некој да не има совет како да ги проработам и нив кога веќе ги имам?
 
Член од
17 февруари 2015
Мислења
89
Поени од реакции
5
мислење за VW PASAT 2.0 TDI 8V 140 KS EURO-5 HIGHLINE 2008год ?
дали вреди,има ли некој искуства?
 
Член од
1 декември 2009
Мислења
187
Поени од реакции
27
Taa bos pumpa ne se ni pravi, gjubre nevideno e, vp44 pumpa imaat i opelovite dti i 2.5tdi na vw. Za mestenje tesko da e nekade pod 100e samo rabotna raka da se stavi i izvadi poso motorot e na lance i e mnogu zaebano za rabota. Polovna e od 300e natamu ako imas sreka da najdes ispravna. Kaj fordovite malce gi opravija tie pumpi vo poslednite tddi serii od 2005-6.[DOUBLEPOST=1508132976][/DOUBLEPOST]
Ubavo ti kazale, prvo da se vidi na kanal dali kardanskiot krstac-zglob ima lufta, ako e tamu ok ondak e otiden dvomasniot zamaec i otidoa minimum 500 evra .
Denes bev na mehanicar i mi reče deka sumja deka e menjacot i moral da ja otvori za da vidi točno sto e dali menjac ili zamec
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
139
Поени од реакции
9
Здраво. Може некој да ми каже за што служи сензорот на брегаста зошто кај мене колата некако се гуши до кај 3000-4000 обртаи. Ја носев кај еден мајстор ја стави на дијагностика и покажва дека сензорот на брегаста не е во ред. Е сега како да проверам дали е до него точно зошто не е баш евтин. Пробав еднаш го исклучив колата исто работи нема промени. Се работи за ровер 45 1.8?
 
Член од
20 ноември 2014
Мислења
100
Поени од реакции
1
bos pumpata e kaput.
Денес дојде мајсторот и рече дека требе да се провере дали е исправна имало некоја пумпа кај резерварот коа му помагала на бошот да влечи нафта таа може да била отидена, гледав на една страна 160евра нова е таа пумпа а тој ми рече 500евра била
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.689
Поени од реакции
6.592
Денес дојде мајсторот и рече дека требе да се провере дали е исправна имало некоја пумпа кај резерварот коа му помагала на бошот да влечи нафта таа може да била отидена, гледав на една страна 160евра нова е таа пумпа а тој ми рече 500евра била
Кај виде дека е 160 еур?
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Денес дојде мајсторот и рече дека требе да се провере дали е исправна имало некоја пумпа кај резерварот коа му помагала на бошот да влечи нафта таа може да била отидена, гледав на една страна 160евра нова е таа пумпа а тој ми рече 500евра била
tddi mislam deka nema lift pumpa vo rezervoarot. ima samo tdci so 130ks, so 66 i 85 isto nemaat ni tdci.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom