Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Ф

Флеш

Гостин
Ако снела,одма носи го јајцето до некој одгледувач,гледај да е правилна температура ....Изгледа го избацила,не е заинтересирана,нема нагон ....Реагирај брзо за јајцето,одма кај стручен одгледувач ...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Ако снела,одма носи го јајцето до некој одгледувач,гледај да е правилна температура ....Изгледа го избацила,не е заинтересирана,нема нагон ....Реагирај брзо за јајцето,одма кај стручен одгледувач ...
Очигледно не сте чувале кокошки на времето..или по селата кај бабите. од овие јајца....како и од оние што ги купуваме по продавници..неможи да се испили пиле. Не се оплодени од мажјак и како такви се јајцата неплодни

На пример со кокошките...ако сакаш да ``насадиш квачка``, мора јајцата да се земени од кокошки кои се дружат со петел, па петелот да ги ``дружи`` кокошките. Иначе нема пилиња
 
Член од
12 октомври 2017
Мислења
3
Поени од реакции
1
Папагалов 6 јајца ми снесе. Ке помислам кокошка дека купив :о
 
K

Kacar

Гостин
Лежи врз нив ?
Ако лежи а таму кај шо била имало мажјак може се пареле...
Ако не, испржи си ги јајцата комотно :D
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Здраво дечки, на папагалов мој му се појавија бели точки на пердувчињата, и многу се чеша. Во пет пошот ми рекоа дека се работи за вошки, ама ми рекоа дека они не држат ништо против вошки и паразити.

Каде и каков лек може да најдам да му ги исчистам вошките?

Еден комшија ми кажа да земам прашок неопетроид, а имам слушнато дека се продаваат ампули од кои се капнува во вратот на птицата. Ама не знам каде се купуваат и како се викаат.
 
Ф

Флеш

Гостин
Дали може да јаде мојава нимфа и тигрица од обичните интегрални грисинки ? Татко ми ми кажа дека и дал на нимфава,она пак цело парче одма го изело,изгледа обожава тоа ..... Да не и штети? Супер би било ако не е проблем.
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
ако мислиш на оние кафеави ,тенки, не би давал пошто се пржени во масло, а ако се оние грисини од виталија како плочки можеш
 
Ф

Флеш

Гостин
Значи од лошите :confused:Баш од тие обичните тенки кафеави .... Тогаш ќе прекинеме ....Фала:)
 
Член од
18 март 2015
Мислења
405
Поени од реакции
568
абе 2-3 грицки неделно и не верувам дека би му правеле проблем да му дадеш како награда, ама повеќе пати на ден ,,, ја кога имав нимфа пред 15 тина год паметам многу смоки сакаше да јаде
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Ај да се сосватиме.....имам ``дечко`` за твојата девојка:pos:

Кога читам какви маки имате со јадењава.....а мојот јади-варен и пржен компир, зелка многу сака, морков, брокула обожава, кашкавал, семки од јаболко со се јаболко, портокал, киви, банана најмногу од све, уште повеќе еурокрем, онда чоколадо, круша, лубеница....диња малку послабо, варена тиква, варена лешта...:facepalm:
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.123
Поени од реакции
15.939
Ај да се сосватиме.....имам ``дечко`` за твојата девојка:pos:

Кога читам какви маки имате со јадењава.....а мојот јади-варен и пржен компир, зелка многу сака, морков, брокула обожава, кашкавал, семки од јаболко со се јаболко, портокал, киви, банана најмногу од све, уште повеќе еурокрем, онда чоколадо, круша, лубеница....диња малку послабо, варена тиква, варена лешта...:facepalm:
Твојов папагал се храни подобро од голем број на луѓе. :D
Ако не му смета, нека си јаде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom