Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
4 ноември 2016
Мислења
15
Поени од реакции
5
Само пази кај Батинци зошто син ми и негов другар на враќање од Марков манастир еден дечко возејќи во спротивна лента ќе ги изгазеше...
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
Само пази кај Батинци зошто син ми и негов другар на враќање од Марков манастир еден дечко возејќи во спротивна лента ќе ги изгазеше...
Среќа што немам камера да ги документирам возењата натаму. Секое одење кон тие предели мора да поминеш од таму. Козјак, Марков, Цветово и нагоре земјените тури поминуваат тука. Секое одење е буквално преживување. Борба за секој сантиметар од коловозот најчесто со надрканите камионџии од каменоломот и исфрустрираните гастербајтери од Батинци.
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
2
Поени од реакции
1
Zdravo, sakam da kupam MTB, odbrav eden koj mi odgovara za cenata. No se dvoumam dali goleminata na velosipedot mi e tocna, jas sum visok 172 cm.
Velosipedot e so ram MTB (43.5 cm) odnosno 17 inci. Na oficijalnata strana na firmata Kross gi pisuva specifikaciite okolu goleminite na velosipedistot vo odnos na goleminata na MTB ramot.
Spored nivnite specifikacii ovoj velospied odgovara na mojata visina.

Koga go probav velosipedot pravilno ja namestiv visinata na sedisteto, no mi bese nekako cudna pozicijata na racete, rackite kako da mi bea niski, kako da sum mnogu navednat (dali e toa od prethodna navika od drug velosiped deka treba da se povisoki, ili ne treba ili treba taka - ne znam, mozebi stemot e dolg i ne e za mene ili mozebi treba stemot da ne e pod prav agol pa mozebi zatoa takvo custvo dobivam).

Pa bi sakal da slusnam nekoj sovet,
Edni mi velat ako vozam podolgo ne poramen pat nema da bide toa toa, ke se zamoruvam, nema da mi bide lesno, nema da e prilagodno vozenjeto ednostavno nema da bide toa toa. A za spustanje po nadolnini nema da ima problem. Drugi velat deka ke mi odgovara ovoj velosiped.

Eve slika od velosipedot koj sto sakam da go kupam, i od prethodniot velosiped (mozebi na nego postavenosta na visinata na rackite e pogresna pa jas taka sum se naviknal i taka sum ocekuval da bide? Ili?) kako i od proporciite za visinite propisani od firmata na kross.

Ako moze nekoj sovet okolu ova moe dvoumenje so postavenosta na racete i rackite, dali moeto ocekuvanje za tie da se povisoki( iako od taa pozicija poveke ne mozese da se krenat) dali toa taka treba, dali ke imam problem za vozenje na podolgi i poramni pateki, dali velosipedot odgovara na mojata visina?


image.jpg 20171004_010118.png 20171004_000746-01.jpeg
 

Attachments

Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
Zdravo, sakam da kupam MTB, odbrav eden koj mi odgovara za cenata. No se dvoumam dali goleminata na velosipedot mi e tocna, jas sum visok 172 cm.
Velosipedot e so ram MTB (43.5 cm) odnosno 17 inci. Na oficijalnata strana na firmata Kross gi pisuva specifikaciite okolu goleminite na velosipedistot vo odnos na goleminata na MTB ramot.
Spored nivnite specifikacii ovoj velospied odgovara na mojata visina.

Koga go probav velosipedot pravilno ja namestiv visinata na sedisteto, no mi bese nekako cudna pozicijata na racete, rackite kako da mi bea niski, kako da sum mnogu navednat (dali e toa od prethodna navika od drug velosiped deka treba da se povisoki, ili ne treba ili treba taka - ne znam, mozebi stemot e dolg i ne e za mene ili mozebi treba stemot da ne e pod prav agol pa mozebi zatoa takvo custvo dobivam).

Pa bi sakal da slusnam nekoj sovet,
Edni mi velat ako vozam podolgo ne poramen pat nema da bide toa toa, ke se zamoruvam, nema da mi bide lesno, nema da e prilagodno vozenjeto ednostavno nema da bide toa toa. A za spustanje po nadolnini nema da ima problem. Drugi velat deka ke mi odgovara ovoj velosiped.

Eve slika od velosipedot koj sto sakam da go kupam, i od prethodniot velosiped (mozebi na nego postavenosta na visinata na rackite e pogresna pa jas taka sum se naviknal i taka sum ocekuval da bide? Ili?) kako i od proporciite za visinite propisani od firmata na kross.

Ako moze nekoj sovet okolu ova moe dvoumenje so postavenosta na racete i rackite, dali moeto ocekuvanje za tie da se povisoki( iako od taa pozicija poveke ne mozese da se krenat) dali toa taka treba, dali ke imam problem za vozenje na podolgi i poramni pateki, dali velosipedot odgovara na mojata visina?


Прегледај го приврзокот 178397 Прегледај го приврзокот 178398 Прегледај го приврзокот 178400
прашањето е одлично, ме интересира и мене, чекаме одговор
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
знае некој чии се овие Viper велосипеди што ги продаваат велосипеди.мк
Не дека ќе купувам, туку влеговме во муабет со еден комшија. Имале карбон велосипеди за 800-850 евра но барав на интернет и не најдов некој да произведува од таа марка.
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
знае некој чии се овие Viper велосипеди што ги продаваат велосипеди.мк
Не дека ќе купувам, туку влеговме во муабет со еден комшија. Имале карбон велосипеди за 800-850 евра но барав на интернет и не најдов некој да произведува од таа марка.
Филипински се. Нема мислам кај нас Viper carbon, имаат еден Depro road bike carbon со шимано 105 опрема го продаваат веќе некое време, тој е кинески. Продаваат и Ideal, Polar и некои други брендови.
 

D_T

Чорбаџи Димко
Член од
8 март 2009
Мислења
2.117
Поени од реакции
1.570
Ајде некој патилец и подобро упатен да каже решение за трнење на дланки. :unsure:
Честопати кога возам го имам тој проблем после само извозени 10-тина км. Чувствувам дека цел притисок од возењето паѓа само на рацете а претежно возам асфалт, на рамен терен или терен со мали/средни елевации. Мислев првично дека воланот ми е мал па го сменив, од 600мм преминав на 740. Стемот е 10цм а седлото за неколку степени наведнато надоле, нели, поради поудобна вожња и простата. За мојата висина (187цм) во "теорија" ми одговара големината на рамот на велосипедот што го имам. Се работи за 26R MTB 52цм ... е сеа, top tube е 55цм(мислам дека можеби тука лежи проблемот) зошто кога ќе се истегнам убаво во аеродинамична позиција, минимум уште +-10 цм понапред може да е воланот.
Можеби и инерцијата од накосеното седиште ме влечи нанапред, незнам....
Менување со нов велосипед или алтернатива нешто со стем со регулација на агол, рогчиња за воланот или нешто слично?!
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Кој те лажел со седиштето надолу да го наведнеш, стриктно хоризонтално инаку баш тоа што ти се случува ќе ти се случи. Оденаш газот ти е за украс и сета тежина ти е на рацете и рамењата. Почни со седиштето хоризонтално да го наместиш, ако сеуште имаш проблем, дигни целиот волан за некој сантим нагоре, да не си многу наведнат. Ако и после ова сеуште имаш проблем, можно е големината или геометријата да не ти одговара.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: D_T

D_T

Чорбаџи Димко
Член од
8 март 2009
Мислења
2.117
Поени од реакции
1.570
Кој те лажел со седиштето надолу да го наведнеш, стриктно хоризонтално инаку баш тоа што ти се случува ќе ти се случи. Оденаш газот ти е за украс и сета тежина ти е на рацете и рамењата. Почни со седиштето хоризонтално да го наместиш, ако сеуште имаш проблем, дигни целиот волан за некој сантим нагоре, да не си многу наведнат. Ако и после ова сеуште имаш проблем, можно е големината или геометријата да не ти одговара.

:pos::pos:
Ќе пробам со седиштето да видам дали има разлика.
А за ова регулацијата нагоре - мислиш со додатни спејсери за хед сет или стем со аголна ротација?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom