Општи вело муабети, прашања, совети

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Кенда или Рубена аа внатрешна гума?
Старите и внатрешните и надворешните ми се Рубена, пред 3 дена нагазив на трн и на две места ја лепев со лепенки, али гледам пак пушта, или не сум видел некаде дека пак тиши додека ја проверував во водата, или пак на лепенките некаде ме зеза.
Вчера побарав на пазарче Рубена, не најдов, ми нудеа по 200денари Кенда, добри се тие или да барам Рубена на друго место?
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.709
Поени од реакции
2.036
Кенда или Рубена аа внатрешна гума?
Старите и внатрешните и надворешните ми се Рубена, пред 3 дена нагазив на трн и на две места ја лепев со лепенки, али гледам пак пушта, или не сум видел некаде дека пак тиши додека ја проверував во водата, или пак на лепенките некаде ме зеза.
Вчера побарав на пазарче Рубена, не најдов, ми нудеа по 200денари Кенда, добри се тие или да барам Рубена на друго место?
Јас би земал Кенда, од нејзе имам подобро искуство.
 
Член од
7 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
85
Земи од тие што се 100 денари. Не се нешто посебно, ама се лепат подобро од пластичните кинески, башка и ќе ги изрешетиш по велосипедскиве патеки месецов.

Ако уште ти пушта воздух напумпај ја повеќе и стави ја цела во вода одеднаш. Најверојатно имаш некое ситно дупче што не си го видел поради превиткување, или не си го ставил лепакот убаво на лепенката па ти бега воздух од некое место. Пред да ја наместиш провери ја надворешната детално, може имаш некое ситно трнче што потешко се приметува.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Gledam na Reklama5 vo Gazi baba ima nekoj prodava oprema (premium oglas e, najgore go dava), i gledam nadvoresni Schwalbe za 30e. padce. Dobri li se za parite i fer li e cenata? Mi trebaat 26x2.1, (ne mi se bitni kramponite, kakvi se i kolku se, a i site se ista cena).
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Не е редовна цена толку? Ако не ти е битно крампони и слично, погледни Continental во Бајк Маркет (www.bikemarket.mk). Квалитетни гуми, пониски цени, и можда повторно ќе имаат попуст „плати една земи две“.
 

Martinmkd

Roadie
Член од
20 мај 2009
Мислења
296
Поени од реакции
412
Член од
4 ноември 2016
Мислења
15
Поени од реакции
5
Gledam na Reklama5 vo Gazi baba ima nekoj prodava oprema (premium oglas e, najgore go dava), i gledam nadvoresni Schwalbe za 30e. padce. Dobri li se za parite i fer li e cenata? Mi trebaat 26x2.1, (ne mi se bitni kramponite, kakvi se i kolku se, a i site se ista cena).
Гумите се оргинал и се со топ квалитет.Јас земав Nobby Nic 27.5 и се топ.Цената е поевтина бидејќи тој ги набавува од странство на големо.Барем така ми кажаа...
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
седиштето дефинитивно ми е проблематично!

ги мерев коските дечките ми рекоа 155 одговара
некој предлог за седиште
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
седиштето дефинитивно ми е проблематично!

ги мерев коските дечките ми рекоа 155 одговара
некој предлог за седиште
Тууу тоа е многу. Кај нас тешко се наоѓа над 140мм. Мене ми требаше 142 и нарачав од нет.
Не верувам дека ќе најдеш кај нас 155, барем не на лагер. Конткатирај со Pro-sport, може да им нарачаш седиште па да ти донесат. Пробај кај Пеџа во треска спорт, можеби ќе имаш среќа.
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
Тууу тоа е многу. Кај нас тешко се наоѓа над 140мм. Мене ми требаше 142 и нарачав од нет.
Не верувам дека ќе најдеш кај нас 155, барем не на лагер. Конткатирај со Pro-sport, може да им нарачаш седиште па да ти донесат. Пробај кај Пеџа во треска спорт, можеби ќе имаш среќа.
па мислам и јас дека е многу, ова што читам по форуми на ширината плус 25-30 мм па да бидат 155 мм, веќе имам видено во проспорт...
 

Acohipmk

Манипулативна кокошка.
Член од
3 ноември 2008
Мислења
1.449
Поени од реакции
2.000
па мислам и јас дека е многу, ова што читам по форуми на ширината плус 25-30 мм па да бидат 155 мм, веќе имам видено во проспорт...
Чим ти рекле 155, толку е. Ширината може да варира од производител до прозиводител но не многу. Немој да земаш под 148 во никој случај. Претпоставувам се мереше во Проспорт, ако не си сигурен измери се и во Бајкстоп, 30 секунди работа е тоа. Имаат и тие седишта на лагер доста.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom