Квиз за Бугарите, прашања и одговори!

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Статијата е напишана за/пред ослободувањето на Бугарија кога бугарскиот литературен јазик не е стандардизиран, и секој пишува локални дијалекти, кои се делат на три групи - Источна (Македонска), Западна (Тракиска) и Родопска.
Да не мислиш обратно? Или кај вас обратни се мапите? :icon_mrgr:
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
Би сакал некој да ми ја објасни етногенезата на денешните Бугари во кратки црти. Благодарам однапред.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.420
Поени од реакции
572
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
За етногенезата може да се види тука: https://en.wikipedia.org/wiki/Bulgarians#Ethnogenesis
Значи сакаш да ми кажеш дека неколку десетици илјади прабугари им го наметнале своето име на некои јужнословенски племиња и останати антички балкански племиња, а тоа мене и тебе не прави Бугари? Како што тие можеле да го наметнат нивното име на некои јужнословенски племиња, зошто јас сега да не можам сам да си го наметнам името на некое античко балканско племе? Исто му доаѓа. Дури може да се расправа и дека моите предци имаат поголема сличност со античките Македонци (колку и да е мала таа сличност) отколку со некои си прабугари што само го наметнале нивното име.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.420
Поени од реакции
572
Значи сакаш да ми кажеш дека неколку десетици илјади прабугари им го наметнале своето име на некои јужнословенски племиња и останати антички балкански племиња, а тоа мене и тебе не прави Бугари? Како што тие можеле да го наметнат нивното име на некои јужнословенски племиња, зошто јас сега да не можам сам да си го наметнам името на некое античко балканско племе? Исто му доаѓа. Дури може да се расправа и дека моите предци имаат поголема сличност со античките Македонци (колку и да е мала таа сличност) отколку со некои си прабугари што само го наметнале нивното име.
За мене сите мои претходници, од кои знам, вклучувајќи ги и оние кои доаѓаат од регионот на Македонија, се Бугари и тоа ме прави Бугарин. Не знам теб што те прави Бугарин. Можеш да ги провериш твоите предци какви биле во текот на годините и да направиш свој заклучок. Едно е сигурно: она што се случило пред 13 века не ме прави Бугарин, ниту теб. Ова е историјата на Бугарија, а не мојата историја.

Можете да си наметнеш што сакаш име. Ова е твое лично право. Во пописот од 2011 година во Бугарија имало неколку стотици једаи, ова не значи дека другите ги перцепираат како џедаи. Според последниот попис, во Србија има 185 вонземни, 5312 џедаи, индијанци, штрумфови, марсовци, самодиви, пирати и пингвини. Најголем е делот на џедаите - околу 640, а 268 се марсовците.

Во моментов, никој не може точно да каже што изгледале античките Македонци и како изгледале Прабугарите. Дури и ако знаем како точно изгледале пред толку векови овие луге, тоа не те направи повеќе или помалку Бугарин.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
За мене сите мои претходници, од кои знам, вклучувајќи ги и оние кои доаѓаат од регионот на Македонија, се Бугари и тоа ме прави Бугарин. Не знам теб што те прави Бугарин. Можеш да ги провериш твоите предци какви биле во текот на годините и да направиш свој заклучок. Едно е сигурно: она што се случило пред 13 века не ме прави Бугарин, ниту теб. Ова е историјата на Бугарија, а не мојата историја.

Можете да си наметнеш што сакаш име. Ова е твое лично право. Во пописот од 2011 година во Бугарија имало неколку стотици једаи, ова не значи дека другите ги перцепираат како џедаи. Според последниот попис, во Србија има 185 вонземни, 5312 џедаи, индијанци, штрумфови, марсовци, самодиви, пирати и пингвини. Најголем е делот на џедаите - околу 640, а 268 се марсовците.

Во моментов, никој не може точно да каже што изгледале античките Македонци и како изгледале Прабугарите. Дури и ако знаем како точно изгледале пред толку векови овие луге, тоа не те направи повеќе или помалку Бугарин.
И Колумбо за Американските староседелци мислел дека се Индијци, па така и ги нарекол, ама тие немаат блага врска со Индијците. Можеш ти самиот себеси (претпоставувам дека си побугарчен Македонец) и нас останатите Македонци да не викаш Бугари, ама тоа не не прави воопшто Бугари. Вие сте кутри Македонци кои некој со 200 годишно перење на мозок ги преобратил и убедил дека се Бугари, па сега се обидувате и оние кои си останале “свои на своето“ да ги преобратите. Тешко ќе ви оди братко со нас...
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.420
Поени од реакции
572
И Колумбо за Американските староседелци мислел дека се Индијци, па така и ги нарекол, ама тие немаат блага врска со Индијците. Можеш ти самиот себеси (претпоставувам дека си побугарчен Македонец) и нас останатите Македонци да не викаш Бугари, ама тоа не не прави воопшто Бугари. Вие сте кутри Македонци кои некој со 200 годишно перење на мозок ги преобратил и убедил дека се Бугари, па сега се обидувате и оние кои си останале “свои на своето“ да ги преобратите. Тешко ќе ви оди братко со нас...
Никогаш не сум нарекол некој од форумот Бугарин. Го признавам самоопределувањето на сите. Од друга страна, стотици пати сум наречен побугарчен Македонец. Сам си го направи заклучокот.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Не мислам да те навредувам ни тебе ни другите Бугари. Едноставно, по сите карактеристики и сознанија огромниот дел од денешните Бугари се Македонци кои станале “Бугари“ по различни основи. Но етнички гледано - тие не се Бугари. Ако земеме предвид дека Македонците постојат барем еден милениум откако се спомнале Бугари, поготово Бугари на Балканот - тогаш е јасно дека Македонците не можат да бидат Бугари. Уште, првите Бугари во тек на 3-4 века не ни биле европски народ па не ни можеле да имаат врска со Македонците.
 

Щипянецъ

македонски Бугарин
Член од
21 декември 2011
Мислења
1.420
Поени од реакции
572
Не мислам да те навредувам ни тебе ни другите Бугари. Едноставно, по сите карактеристики и сознанија огромниот дел од денешните Бугари се Македонци кои станале “Бугари“ по различни основи. Но етнички гледано - тие не се Бугари. Ако земеме предвид дека Македонците постојат барем еден милениум откако се спомнале Бугари, поготово Бугари на Балканот - тогаш е јасно дека Македонците не можат да бидат Бугари. Уште, првите Бугари во тек на 3-4 века не ни биле европски народ па не ни можеле да имаат врска со Македонците.
Дали мислиш дека сме наследници на античките Македонци? Изјава која ниту еден стручен историчар не ја поддржува.

Добро е да се знае дека во сите учебници по историја надвор од Република Македонија, историјата на Античка Македонија и Античките Македонци и дел од историјата на Античка Грција.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Дали мислиш дека сме наследници на античките Македонци? Изјава која ниту еден стручен историчар не ја поддржува.

Добро е да се знае дека во сите учебници по историја надвор од Република Македонија, историјата на Античка Македонија и Античките Македонци и дел од историјата на Античка Грција.
Античка “Грција“ не постоела. Не може Македонија и Македонците да бидат дел од нешто што не постои.
И да. Преселбата на Словените е измислица. Ние сме наследници на Македонците.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403


која година е ова поставено и кој го поставил(местото го знаеме и сега на тоа место има мало обележје,плоча со натпис, ако постој читава или оштетена)
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Денешниов Македонски народ е резултат на одлука на Коминтерната.

Потполно исти ентитет/народ/нација опстојува на просторот од Охрид до Црно Море, од Дунав до Бело Море.

До 19 век под Македонец се сметал секој жител на територијата на Македонија, но не означувал етнос. Не мешајте име на територија со етнос.
И не споредувајте античка со денешна Македонија - има ама многу многу мала врска

Цел среден век во Македонија живееле Бугари, како што во Грција живееле Ромеи и тн...

Квази нација која денеска има проблем со името. За што е создадена ВМРО, за каква борба? За автономна Македонија која подоцна би се приклучила кон Царство Бугарија. На кој јазик се учи, пишува, говори? Бугарски.

Денешниот „македонски јазик“ е само дијалект којшто веќе скоро 70 години се развива како одделен од бугарскиот. Народност е едно и тоа е природен процес, создавање на нација е чисто политичка одлука. Ете таква нација е денешната Македонска. Тоа е вистината. Ама многу патриоти ќе се нервираат за ова :) Вистината не се менува[DOUBLEPOST=1524135180][/DOUBLEPOST]
Коминтерната (Русите) ја создале и Р.Македонија :) и уште си ја сакаат, ама некако им бега[DOUBLEPOST=1524135256][/DOUBLEPOST]
Така би посакувал, ама само ти, да биде. Да, сите тие историски факти туку така во една реченица ги негираш и така лесно си кажуваш „преселбата на словените е измислица“

Тоа е шарлатанство и бегство од реалноста[DOUBLEPOST=1524135399][/DOUBLEPOST]
Денешните Македонци се всушност Македонски СЛОВЕНИ, исто како СЛОВЕНИТЕ во Мизија и Тракија и говорат на еден ист јазик (единствен членски јазик од славјанските), споделуваат исти обичаи и вера. Името Бугари е само име коешто за овој народ се користи од средниот век. Античка Македонија е нешто друго[DOUBLEPOST=1524135629][/DOUBLEPOST]
Според официјално прифатената светска историја денешниот Бугарски народ е создаден во средниот век после инвазијата на Прабугарите на овие територии, доминантно словенски етнос, со мали примеси на Прабугари (да оставиме ова на генетичарите да докажуваат). Така е и до ден денеска. Распространет на териториите Мизија, Тракија, Македонија, Одринско, Добруджа, Западни покраини...
:facepalm: На “бугарски“ јазик не зборуваш ниту ти кој се сметаш за Бугарин. Бугарскиот јазик не е славјански јазик. Источното Македонско наречје вие го именувате како бугарски јазик единствено по името на државата “Бугарија“. Инаку, според лингвистичките карактеристики - тоа не е бугарски јазик. Можеби имате примеси на бугарскиот јазик во вашиот говор исто како што имате (и ние останатите на Балканов) примеси од турскиот/персискиот јазик, англискиот и сл. Баш би сакал да ми напишеш овде една единствена реченица што ја знаеш на бугарски јазик...
Бугарите во ран среден век не биле Славјани (барем оние што ја оформиле државата Бугарија) и не говореле на ниеден од словенските наречја. После настанало делумно мешање на вистинските Бугари со староседелците и нивно исчезнување и од нив останало само името (и мал дел од гените - кој како со различен процент), исто како што византиското население станало “Турци“ па сега не ни знаат дека не се Турци.
Сета ваша чкулава теорија за тоа дека сме ние Бугари се базира на една лабава основа, а тоа е фамозната “преселба на Словените“. Еве пак ќе ти повторам - такво нешто како “преселба на Словените на Балканот“ не постоело и ти и тие како тебе немате ниеден релевантен доказ (ниту материјален, ниту логичен) дека такво нешто се случило. А во Македонија се менувале окупации и власти ама населението не се менувало. Ние сме биле и во состав на Рим, Византија, Турција, Србија, Бугарија и во состав на Југославија - ама етничкиот состав и етничкото чувство и карактеристики не се промениле “ни за јота“. Имало што се потурчиле и се здобиле со турско етничко чувство, има што се посрбиле, има што се побугариле - ама основното чувство пак си останало македонско, меморијата за македонското потекло е запишана во гените. И во твоите гени стои меморирана македонската крв (освен ако не си вистински Бугарин) иако ти водиш инает и се докажуваш со мене, ме убедуваш дека не ти, туку јас сум во заблуда, што е нон-сенс.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Кај нас се вели : “Што ми е мило - ми се снило.“
Па така си ги извртувате фактите, некои прикривате, некои не (сакате да) ги гледате, одбирате селективно од документите она што оди во ваш прилог (или ви се чини дека е во ваш прилог, а всушност е на ваша штета) и си ги “редите“ работите како што вам ви чини. :)
Фактите се немилосрдни, ама вие наивно детски мижите и си повторувате дека “апото не постои“... Никако да ги отворите очите и да прогледате и конечно да пораснете. Умствено сте заостанати во периодот на Берлинскиот конгрес и никако да се придвижите од тој сон... А ако не знаевте - сите сонови се лажовни...
Србите беа во таков, сличен сон, ама навреме се разбудија и затоа со нив денес многу подобро се разбираме (иако и кај нив има доста “наново“ заспани).
А “Грците“ пак се во некој свој кошмарен сон од кој се плашат да се разбудат, затоа што после будењето знаат дека следува поголем кошмар.
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Тоа многу ми се допадна. Токму така.
Да видиме точно как се прави тоа.
Например, во МК се вели дека Гоце Делчев е зав'ршил Солунската гимназија.
Во БГ се вели дека ГД е зав'ршил Солунската б'лгарска м'жка гимназија.
Каде е вистината, каде е полувистината, селективниот одбор, и немилос'рдните факти?

Потоа, погоре се цитира Македонскиот преродбеник и учител Никола поп Филипов.
Видете как си го одбранувале преродбениците македонскиот иденитет и посебен јазик.
Дали навистина е така?
Тука има две вистини.
Првата вистина е на поврхнината - Кој е учителот и преведувачот Никола поп Филипов? Каде е работел? Во какви училишта? Бил е учител по .....јазик. Кој е тој јазик?
На каков јазик е преведувал?
Господа, сега е 2018 г. и информации има секакви во оригинал. Четете.

Втората вистина - односно дискусиите околу јазикот мегу б'лгарските преродбеници.
Тука веке вистината е на подлабоко.
Навистина има спорове, остри, навредливи и т.н., но тоа се спорове каков да биде болгарскиот јазик, којшто се преподава во училиштата - дали да биде един, кодифициран книжовен јазик за сите училишта от Тулча до Охрид, или во рамките на болгарскиот јазик да има повеке свобода за употребуване на местни наречија - добруджански, мизијски, тракијски или македонски.
Например, КШапкарев сака буквар на "наречие по вразумително(разбирливо) за македонските б'лгари."
Велешани, штипјани, битоилчани се спротивоставуваат и сакаат обшт един и единен јазик со сборови и специфики от сите болгарски наречија.
Т.е., дебатата мегу поп Филипов и Славејков е дебата мегу болгари по темата за кодифициран болгарски јазик.

Мегутоа "вразумителен" тогаш навистина значи "разбирлив", потоа става "поучителен".[DOUBLEPOST=1524642795][/DOUBLEPOST]

През 1942 г., поставено е от братот Борис Бунев и синот му Милко Бунев(почина 2013 г. лека му земја).[DOUBLEPOST=1524643591][/DOUBLEPOST]

Која е таа Коминтерна бре, маменцето низно.....

Комунистически Интернационал - тоа, не таа.
Создаден 1919 г. - прекратен 1943 г.
Как токму тоа Коминтерн создаде Македонската нација през 1945 г.?

Всуштност, коминтернот не е некаква зла сила, демон, джин, дошол от небото. Тоа се луге.
Тие луге от 1934 до 1943 се б'лгари - Георги Димитров, Васил Коларов, Димитар Влахов и т.н.
И токму тие б'лгари создадоха идејата за добружданска, тракијска и македонска нации.
Т.е. македонската посебност и јазик(Венко Марковски) се си токму наша б'лгарска работа.
Тука веке историјата е и долга и длабока и добре скриена - нема да се резилиме дека едни б'лгари оделиха и одродиха други б'лгари и разделиха един народ на парчета.[DOUBLEPOST=1524644094][/DOUBLEPOST]

Да ми кажеш кои се нашите корени и кое тоа добро, коешто ке го добиам, ако ги најдам тие вистински корени?
Види, вие секогаш тргнувате од погрешна претпоставка и затоа се' понатаму ви е погрешно. Исто како кога решаваш задача - ако ја поставиш задачата погрешно, или ако имаш грешни пдатци, на крај и резултатот ќе биде погрешен.
Имено, тргнувате од претпоставката дека овој јазик кој го зборувате (демек и ние сме го зборувале :) ) е бугарски јазик.
Да повторам по којзнае кој пат - ОВОЈ ЈАЗИК ШТО ВИЕ ГО ГОВОРИТЕ НЕ Е БУГАРСКИ ЈАЗИК! Овој јазик кој го говорите е МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК. Ниеден збор во јазиков ваш не е бугарски збор (можеби само некои маргинални и скоро заборавени зборови). Бугарскиот јазик е за вас неразбирлив исто како и за нас, и не припаѓа во фондот на славјански јазици. Ова е бугарски јазик само од формирањето на бугарската држава и се вика “бугарски“ според името на државата Бугарија. Ако се повикувате на некоја традиција со старата држава Бугарија, тогаш да ве потсетам дека средновековните Бугари не биле Славјани и не зборувале на ниеден од славјанските јазици, туку на еден од турските варијанти на јазик. А народот, како кај вас така и кај нас, си говорел на македонски јазик.
Тоа е исто како да кажеш дека Англичаните говорат на американски јазик?!? Не може постариот народ да говори според помладата нација. туку е обратно - ноовоформираната нација говори со јазикот на постариот народ. А овој ваш јазик е бугарски нецели 200 години и е службен (всушност името му е службено), а не е народен јазик (не го носи името на народот туку на држвата)
За разлика од вас кај нас името на јазикот произлегува од името НА НАРОДОТ. Од името на народот произлегува и името на државата. Државата Македонија има периоди кога постоела, име периоди кога не постоела, кога била под ропство или во сојуз со друга држава, ама бидејќи народот си е истиот македонскиот од искона до денес - тој, кога приликите дозволуваат, си формира одново и наново своја македонска држава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom