Бодибилдинг суплементи

Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.055
Поени од реакции
12.937
Абе уште ова да ве прашам, зошто кај сите продавници пишува да се мешна со вода или нискомасно млеко, зошто баш да е нискомасно? Како што знам за да е млекото со помалку масти, треба хемиски да се обработи, а тоа е веќе и самото многу преработувано. Што би влијаело на протеинот и неговиот ефект тоа дали млекото е 0.5 или 3.2 масти?
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Што ќе обработуваат хемиски, земаат вода и го раствораат.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Абе уште ова да ве прашам, зошто кај сите продавници пишува да се мешна со вода или нискомасно млеко, зошто баш да е нискомасно? Како што знам за да е млекото со помалку масти, треба хемиски да се обработи, а тоа е веќе и самото многу преработувано. Што би влијаело на протеинот и неговиот ефект тоа дали млекото е 0.5 или 3.2 масти?
So voda se mesa odma posle trening za brza apsorbacia na proteinot. Ako se pie so mleko ke mu treba podolg vremenski period fakticki kako da si se napil casein. Odma posle trening so voda a izmejgu obrok so mleko :) so 0,5 maslenost koga go mesam mi idi povodlest :p
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Да разјасниме, ако купуваш од Polleo, Херкулес, Brutal, TheStrongestShop, PBC, HardCore тогаш да знаеш дека си купил од лиценцирани пре-продавачи на додатоци за исхрана. После тоа ги имаш овие „градски“ продавници кои имаат склучено партнерски договор со овие погоре. И на крај имаш „улични“ пре-продавачи кои продуктите ги набавуваат најчесто од Бугарија или Косово и имаш помала шанса да добијаш протеин него да фатиш 7ца на лото.

Што е разликата помеѓу овие и другите, пред се е цената бидејќи во незе спаѓаат данок+царина+профит, а после тоа е декларацијата која не може да си ја залепиш туку така бидеќи ќе те затворат за помалце од 1 месец.

MyProtein не е произведен во USA, туку е произведен во UK што значи и повеќе прецизирани закони, тестови и нормално квалитет. Цената му е повеќе од одлична и тоа е тоа...

Сега во врска со водата и млекото, водата е различна од млекото па според тоа има различна стапка на растворливост и биолошки процес. Кога пијаш концентрат со млеко добиваш малце по-одложена апсорбација на протеинот од некои ситни минутки а не ЧАСОВИ. Поголемиот дел избегнуваат конзумирање на истата со млеко бидејќи прави мачнини на желудникот поради својот состав, а некои поради мастите...

Ефектот помеѓу 0.5 и 3.2 е ист, ама е разликата во масленоста доколку некој е ограничен со тоа.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
http://www.brutal.com.mk/store/products/impact-whey-protein/
Дали е добар по состав, мене ми гледа ОК но сепак не се разбирам многу, и дали е подобар од ProStar на Ultimate Nutrition
prostar na ultimate ti e podobar. vo 30 grama prasak sodrzi 25 grama na protein,6 grama bcaa i 4,5 grama na L glutamin a vo impact od my protein vo 25 grama prasak sodrzi 21 gram na protein so i ne e golema razlika so na ultimate, 4,5 grama bcaa i 3,6 grama L glutamin. ne e los i na my protein,sepak jas bi odbral ultimate :)
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Незнам дали е само до мене но јас на MyProtein :drk: секој ден :D.
 
Последно уредено:
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Грешка си тоа е во MyProtein Isolate, во овај имаш 19 грама протеин, горе долу земени на 100 грама се исти вредностите :)... Разликата е во засладувачите и се тако даље, каде што во MyProtein се изразито премногу помали од страна на овие другиве компании, незнам дали е само до мене но јас на MyProtein :drk: секој ден :D.
не е изолат него концетрат без укус, 82 на 100 има, со јагода има 75 на 100, ванила 80 на сто итн...
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
@martin01 даде информации за MyProtein Impact ISOLATE каде што го корегирав, а тој над него сподели чист MyProtein Impact Whey односно Концентрат провери убаво, го корегирав поради причина некој да не прочита тука и да појди да си земи а да има тотално погрешни информаци.

Најважно е барем во оваа секција да ги дочитувате цели постови, не да трчате одма...
не даде информации од ИСОЛАТ него од КОНЦЕТРАТ,
у 25 грама има 21 грам бес укус
а ИЗОЛАТОТ има у 25 грама 23
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
za pocetok izolat,koncetrat,visoko jaglenohidraten gejner omega 3, kreatin, vitamini i uste aminoto da stignat :)
Со олку суплементи годинава ти и Паљото ќе бидите апсолутни шампиони на купот и Атлета на Македонија :P
Едниот comeback во младите, другиот кај пензионерите ;)
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Со олку суплементи годинава ти и Паљото ќе бидите апсолутни шампиони на купот и Атлета на Македонија :P
Едниот comeback во младите, другиот кај пензионерите ;)
ahahhahahahah e ova jako ti e :P slabi noze imam inace bev so plan za priprema ama ima uste za dorabotka :D
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
za pocetok izolat,koncetrat,visoko jaglenohidraten gejner omega 3, kreatin, vitamini i uste aminoto da stignat :)
Оууууу некој земал плата :rolleyes:...
Со убавина да си ги пијаш во резултат да си уживаш. Само мислам дека еден Трибулус тука да си набавиш чисто малце колку да имаш во Pack-ов.

Иначе она во жолтоно кутивче е Калциум, Магнезиум и цинк? И како мислиш да го пијаш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom