Како да се победи депресијата?

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
На крајот на денот ние самите сме се што имаме. Кога тоа ќе го прифатиме и ќе се прифатиме онакви какви што сме а потоа го извлечеме најдоброто од нас денес, на било кој начин.. тогаш мислам дека не постои простор за грижи и понатамошни, комплексни состојби како депресијата. Сепак сме луѓе :smirce:
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.934
Никако, еве јас пробав со склекови, ама не помага. Можеби треба време некое.

Згибови утре ќе праам, денес цел сум воспален.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Никако, еве јас пробав со склекови, ама не помага. Можеби треба време некое.

Згибови утре ќе праам, денес цел сум воспален.
Пробај јади сардина 2 конзерви на ден, благо сведи на минимум, исфрли се што е леб/житарка/млечен продукт, макар на 1-2 недели, и почни да пиеш по 2x б комплекс на ден (крка - после доручек)

Има и други опции, али ова ти е најпросто.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.601
Поени од реакции
38.761
Пробај јади сардина 2 конзерви на ден, благо сведи на минимум, исфрли се што е леб/житарка/млечен продукт, макар на 1-2 недели, и почни да пиеш по 2x б комплекс на ден (крка - после доручек)

Има и други опции, али ова ти е најпросто.
Како ќе преживее со две конзерви без леб? Ја кога јадам една сардина јадам пола леб за да ме најаде.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Како ќе преживее со две конзерви без леб? Ја кога јадам една сардина јадам пола леб за да ме најаде.
Тоа е мора со 2 конзерви само, нема друго решение. Не смееш ништо друго да јадеш :icon_lol:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Пробај јади сардина 2 конзерви на ден, благо сведи на минимум, исфрли се што е леб/житарка/млечен продукт, макар на 1-2 недели, и почни да пиеш по 2x б комплекс на ден (крка - после доручек)

Има и други опции, али ова ти е најпросто.
Се е до психата.
Ако мене ми се пријаде хамбургер и благо, и ако ја си имам ставено во глава дека тоа ќе ме направи среќен, мене ќе ми биде ТОП.
Така да, ова со храната е BS.
Како ќе преживее со две конзерви без леб? Ја кога јадам една сардина јадам пола леб за да ме најаде.
Ова е една од најчестите и најголемите глупости/заблуди што ги слушам.
Те поздрави баба ми и добар дел комшии, пријатели и роднини.
Престанете да јадете леб скапан, и земете кокосово масло, јаткасти плодови, и многу, многу зеленчук.
Чувството на ситост го прават мастите, витамините и минералите. Барем онаа вистинска ситост.
Кога ќе сфатите дека најлош начин „ЗА ДА СЕ НАЈАДАМ“ е да товате леб скапан никаков?
Лебот прави да си сит, на фејк начин.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Се е до психата.

Така да, ова со храната е BS.

Кога ќе сфатите дека најлош начин „ЗА ДА СЕ НАЈАДАМ“ е да товате леб скапан никаков?
Лебот прави да си сит, на фејк начин.
i_xuNu.gif
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.934
Ај да се надоврзам, глеам се препирате, и јас велам дека не е се до исхраната во врска со депресијата, но прошлиов период се убив од јадење благо, стани сабајле мавни чоколадо, помини замини мавни чоколадо, изедов 3 големи милки за 6 дена и дали коинциденција, дали нешто друго, многу бев апатичен и благо депресивен, имав несоница. Таков период беше, на одмор па дома и некако се ми се изремети. Полека ми се среди проблемот со спиењето и мотивацијата, не викам дека е тоа од благо што престанав да јадам, но ете така се погоди.

Инаку депресија е покомплексна патологија од само несредена исхрана. Мислам и на онаа обична, минлива, да не праиме муабет за клиничка депресија.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Ај да се надоврзам, глеам се препирате, и јас велам дека не е се до исхраната во врска со депресијата, но прошлиов период се убив од јадење благо, стани сабајле мавни чоколадо, помини замини мавни чоколадо, изедов 3 големи милки за 6 дена и дали коинциденција, дали нешто друго, многу бев апатичен и благо депресивен, имав несоница. Таков период беше, на одмор па дома и некако се ми се изремети. Полека ми се среди проблемот со спиењето и мотивацијата, не викам дека е тоа од благо што престанав да јадам, но ете така се погоди.

Инаку депресија е покомплексна патологија од само несредена исхрана. Мислам и на онаа обична, минлива, да не праиме муабет за клиничка депресија.
не е до благо, шекерот можда е и контрапродуктивен, до какаото е. јади црно чоколадо.
мн. зеленчук и овошје, брокула, проќељ, карфиол да ти бидат секој ден на маса.
житарици, леќа итн здрав живот.
после физ. активност. кардио трчање секој ден.
и тако то.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Ај да се надоврзам, глеам се препирате, и јас велам дека не е се до исхраната во врска со депресијата, но прошлиов период се убив од јадење благо, стани сабајле мавни чоколадо, помини замини мавни чоколадо, изедов 3 големи милки за 6 дена и дали коинциденција, дали нешто друго, многу бев апатичен и благо депресивен, имав несоница. Таков период беше, на одмор па дома и некако се ми се изремети. Полека ми се среди проблемот со спиењето и мотивацијата, не викам дека е тоа од благо што престанав да јадам, но ете така се погоди.
Ова се големи количини на благо и не важат за тоа што го зборев.
Да, вакви големи количини може да ти направат секакви фрки, дропови на шеќер, несоници, тиња расположение и слично.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.934
не е до благо, шекерот можда е и контрапродуктивен, до какаото е. јади црно чоколадо.
мн. зеленчук и овошје, брокула, проќељ, карфиол да ти бидат секој ден на маса.
житарици, леќа итн здрав живот.
после физ. активност. кардио трчање секој ден.
и тако то.
Не сум истражувал многу, но можно е благи форми на депресија и апатија да се поврзани со внесување на големи количини на шеќер. Механизмот би бил јадеш благо, инсулинот рипа, го собира шеќерот од крвта и го складира во црн дроб. И тоа ако го правиш многу и често, последица ќе имаш падови на енергија, исцрпеност, недостаток на волја и мотивација.

Да ти одговорам - органски житарки има во Зегин Фуд, по маркетите поголеми и така. Проверен органски зеленчук и овошје не конзумирам, тоа беше тролање - на другата тема.[DOUBLEPOST=1506268804][/DOUBLEPOST]
Ова се големи количини на благо и не важат за тоа што го зборев.
Да, вакви големи количини може да ти направат секакви фрки, дропови на шеќер, несоници и слично.
Да, знам дека збориш за клиничка форма на депресија.

Инаку, мене ни на крај памет дека може така да се осеќам од благо, мислам дека цела недела ми се поремети се и поима немав што ми е.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Не сум истражувал многу, но можно е благи форми на депресија и апатија да се поврзани со внесување на големи количини на шеќер. Механизмот би бил јадеш благо, инсулинот рипа, го собира шеќерот од крвта и го складира во црн дроб. И тоа ако го правиш многу и често, последица ќе имаш падови на енергија, исцрпеност, недостаток на волја и мотивација.

Да ти одговорам - органски житарки има во Зегин Фуд, по маркетите поголеми и така. Проверен органски зеленчук и овошје не конзумирам, тоа беше тролање - на другата тема.[DOUBLEPOST=1506268804][/DOUBLEPOST]
Да, знам дека збориш за клиничка форма на депресија.

Инаку, мене ни на крај памет дека може така да се осеќам од благо, мислам дека цела недела ми се поремети се и поима немав што ми е.
за житарки знам. за зеленчук е работата.
ништо нема проверено во Македонија.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Најдете си хоби, почнете со физички активности, сменете ја исхраната, во крајна линија побарајте и стручна помош и ќе видите одма резултати. Апчињата нека се крајна опција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom