Скутерчиња: Се за и околу нив

Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
Мислење за Baotian да ми дадете некакво ? Гледав сега Baotian реплика на Aprilia па се мислам дали да земам такво.
Исто така ако има некој Peugeot speedfight 2 да ми каже дали се добри пошто го гледав едно не знам колку е старо 20000 км поминато, а вака убаво е сочувано нема гребнатинка ни една, добри ли се иако се стари ?
За таа марка повторно че купам нов хххх. Арни се баотиан, потрошувачка како и секој 2Т скутер, со мали модификации се прави супер скутер
IMG_201709263_082001.jpg IMG00043.jpg
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
618
Поени од реакции
1.176
Океј, фала. Сега видов некој имаше Yamaha Aerox со чешки документи, а и Suzuki Katana 50cc со странски документи исто така за доста ниски цени, па сега ќе видам ќе размислам.
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
618
Поени од реакции
1.176
Да прашам на Kymco Super 8, 4 тактно 50 кубика која му е максималната брзина некој ако знае?
На Јутуб не ми е доверливо ништо од тиа видеа пошто некој ги тунират а не го пишат дека е тунирано.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Да прашам на Kymco Super 8, 4 тактно 50 кубика која му е максималната брзина некој ако знае?
На Јутуб не ми е доверливо ништо од тиа видеа пошто некој ги тунират а не го пишат дека е тунирано.
65 јас го имам истото, што треба прашувај слободно
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
618
Поени од реакции
1.176
65 јас го имам истото, што треба прашувај слободно
Коа година и твојто и од салон го зема или ?
Пошто тато си разгледува така и го виде на реклама5 едно и сака такво да зима.
2007 год е му барат 850е според мене е многу пошто старо ми се чине.
Он сака такво да зима 4т пошто е и да му служело него од ваму до таму да отиде негде, а јас па сакав 2 тактно да можам го летам со другарите :D
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Коа година и твојто и од салон го зема или ?
Пошто тато си разгледува така и го виде на реклама5 едно и сака такво да зима.
2007 год е му барат 850е според мене е многу пошто старо ми се чине.
Он сака такво да зима 4т пошто е и да му служело него од ваму до таму да отиде негде, а јас па сакав 2 тактно да можам го летам со другарите :D
Мислам дека е 2009та моето, половно го купив 1000е направи околу 20.000км до летово и намали компресија, па му ставивме 80 кубика клип, претежно го возев со двајца и по угорници одел сегде, потрошња 2 литра, додека 2Т ќе ти троши повеќе
на ново е 1850 евра, си држат цена и се доста квалитетни
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
618
Поени од реакции
1.176
Мислам дека е 2009та моето, половно го купив 1000е направи околу 20.000км до летово и намали компресија, па му ставивме 80 кубика клип, претежно го возев со двајца и по угорници одел сегде, потрошња 2 литра, додека 2Т ќе ти троши повеќе
на ново е 1850 евра, си држат цена и се доста квалитетни
Океј, фала. Доколку има нешто да ме интересира ќе те прашам.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
56
Поени од реакции
16
Zdravo. Imam Yamaha Aerox, mi se javi problem so lamelata (Malossi) pocna mnogu da zue, na majstor mi rekoa deka rasipan e lagerot. Dali moze da se smeni, da pominam so poeftino posto nova lamela ke me fati 3000-4000 denari. Gledav na motoparts ima lageri za lamela nadvoresen i vnatresen (ro)lager.

Isto taka da prasam na zadnoto kolce mi se javuva lufta veke nekolku pati po red, na majstor mi zemaat po 1200 denari za popravka, i posle 2-3 meseci pak lufta se pravi?
 
Член од
29 август 2015
Мислења
24
Поени од реакции
14
Zdravo
Denes kupiv Garelli XO 50, ima 7500 km projdeno,motorceto super raboti no se cuvstvuva deka kaisot mu e izlisgan i istrosen i rolnite deka treba da se menuvaat se javuva tropkanje.
Go nemam otvorano da proveram no bi saakal da najdam novi kais i rolni, mo neznam koj kais odi na nego i koi rolni.
Ne bi sakal da go otvoram dodeka ne najdam novi.
dali nekoj znae so sigurnost sto kais nosi i koi rolni odat na nego.
Ili kade moze da se najde servis manual za nego.
Blagodaram dokolku nekoj se razbira i mi pomogne
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
10
Поени од реакции
1
Aj da ve prasam za pomos :) Nekoe skuterce vo okolina na Skopje so dokumenti do 100 eur(ili tuka negde so cena)? Sakam da imam zanimacija za rabota zimovo i da si go ubrzam prevozot do fakultet vo idnina. Pozdrav.
 
Член од
22 јануари 2018
Мислења
88
Поени од реакции
79
Еве нешто и за Garelli GSP50 Race 2017, значи моторот е водено ладење 50 кубика, 5.5 коњски сили и доаѓа со Reverse ауспух, единствено сум му ставил malossi ролни 4.2 и моторчето оди 80 kmh, солидно убрзува и до сега има пројдено 4200 километри без никаков проблем, редовно е сервисирано И КОРИСТЕНО Е УЉЕ Repsol sintetico, не срањето Ipone од Hamachi. Ми кажуваат дека имало проблеми со електроника и водна пумпа но до сега сум немал ни една ситница проблем, само треба синтетичко уље, редовен сервис, добро гаражирање во зима и јас за новата сезона планирам секоја течност да ја заменам со нова...уље, антифриз, глицерин, масло Мотул во дифренцијал итн...
 
Член од
6 април 2013
Мислења
357
Поени од реакции
302
Еве нешто и за Garelli GSP50 Race 2017, значи моторот е водено ладење 50 кубика, 5.5 коњски сили и доаѓа со Reverse ауспух, единствено сум му ставил malossi ролни 4.2 и моторчето оди 80 kmh, солидно убрзува и до сега има пројдено 4200 километри без никаков проблем, редовно е сервисирано И КОРИСТЕНО Е УЉЕ Repsol sintetico, не срањето Ipone од Hamachi. Ми кажуваат дека имало проблеми со електроника и водна пумпа но до сега сум немал ни една ситница проблем, само треба синтетичко уље, редовен сервис, добро гаражирање во зима и јас за новата сезона планирам секоја течност да ја заменам со нова...уље, антифриз, глицерин, масло Мотул во дифренцијал итн...
Да има проблем со водната пумпа, најчесто семеринзите го прават проблемот и почнува да пушта по одредено време. Е сега не знам на овие новите верзии можеби е средено тоа. Бидејќи е копија Minarelli би ти препорачал ако веќе дојде проблем со водната пумпа, да пробаш да најдеш половна оригинал од Aerox, тие издржуваат многу подолго :)
 
Член од
22 јануари 2018
Мислења
88
Поени од реакции
79
Да има проблем со водната пумпа, најчесто семеринзите го прават проблемот и почнува да пушта по одредено време. Е сега не знам на овие новите верзии можеби е средено тоа. Бидејќи е копија Minarelli би ти препорачал ако веќе дојде проблем со водната пумпа, да пробаш да најдеш половна оригинал од Aerox, тие издржуваат многу подолго :)
Па да гледав и нови Motoforce тие се квалитетни исто
 

Kajgana Shop

На врв Bottom