Аутизам

  • Креатор на темата Princ
  • Време на започнување

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Организацијата Во мојот свет е многу активна, имаат стручни лица, разни проекти и активности и навистина се трудат да ја развијат свеста на јавноста и да им помогнат на луѓето со аутизам.
 
2

~2A

Гостин
Иам брат којшто му е дијагностицирано аутизам. Има 11 ипол години, но сеуште ништо не зборува.

Со неговото раѓање по неколку години му дијагностицираа епилепсија, па му препишаа лекови. Лековите лошо се одразија на неговото однесување и почна агресивно да се однесува, дури и да пребледува од плачење. За по некое време да посетиме и други установи, па се утврди дека е аутистичен. Фала, богу!111 Демек?!
Џабе се лекарите кога наместо да му помогнат тие му одмогнаа со препишување на други лекови, но тоа да го оставиме за друг пат.


Брат ми сеуште нема прозборувано, а уште помалце знае да седи мирен. Впрочем и не го задржува вниманието на ништо, хипер-активен е.
Испушта некои звуци од кои понекогаш може да извика Мам, мам, мам (мама што би значело). За жал сеуште носи памперси. Премногу прави беља и колку иди се полошо и полошо е.

Го имаме однесено и во Битола и во Скопје кај доктори кои што се специјалисти за аутистични деца, барем така мислам (ме). Ништо конкретно не кажуваат, ми делуваат како да немаат идеа како би се подобрело детето, освен тоа што странство би можеле некако да се излекувал демек имало лек. Моите немаа доволно финансиски средства за да го однесеме и се откажавме и се надевавме дека некако би се подобрил со текот на времето, но напротив! Се влошува, има моменти кога не знае што прави со себе, се турка пред себе, фрла пред себе....


Зборот ми беше, доколку има некој поупатен во овие работи, а гледам поназад низ странициве имате коменитарно каде што видов сличности со брат ми... особено во делот каде што коментирал членот Doktor....

Сакав да прашам... дали... дали во Македонија има установи каде што ги згрижуваат овие деца, па и повозрасни аутистични?

-Срце ми се кини, кога ќе треба еден ден да се однесе таму брат ми. Не знаете колку тежок удар е да живеете со детенце кое што не си го знае името, па камоли да постои!
 

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
Иам брат којшто му е дијагностицирано аутизам. Има 11 ипол години, но сеуште ништо не зборува.

Со неговото раѓање по неколку години му дијагностицираа епилепсија, па му препишаа лекови. Лековите лошо се одразија на неговото однесување и почна агресивно да се однесува, дури и да пребледува од плачење. За по некое време да посетиме и други установи, па се утврди дека е аутистичен. Фала, богу!111 Демек?!
Џабе се лекарите кога наместо да му помогнат тие му одмогнаа со препишување на други лекови, но тоа да го оставиме за друг пат.


Брат ми сеуште нема прозборувано, а уште помалце знае да седи мирен. Впрочем и не го задржува вниманието на ништо, хипер-активен е.
Испушта некои звуци од кои понекогаш може да извика Мам, мам, мам (мама што би значело). За жал сеуште носи памперси. Премногу прави беља и колку иди се полошо и полошо е.

Го имаме однесено и во Битола и во Скопје кај доктори кои што се специјалисти за аутистични деца, барем така мислам (ме). Ништо конкретно не кажуваат, ми делуваат како да немаат идеа како би се подобрело детето, освен тоа што странство би можеле некако да се излекувал демек имало лек. Моите немаа доволно финансиски средства за да го однесеме и се откажавме и се надевавме дека некако би се подобрил со текот на времето, но напротив! Се влошува, има моменти кога не знае што прави со себе, се турка пред себе, фрла пред себе....


Зборот ми беше, доколку има некој поупатен во овие работи, а гледам поназад низ странициве имате коменитарно каде што видов сличности со брат ми... особено во делот каде што коментирал членот Doktor....

Сакав да прашам... дали... дали во Македонија има установи каде што ги згрижуваат овие деца, па и повозрасни аутистични?

-Срце ми се кини, кога ќе треба еден ден да се однесе таму брат ми. Не знаете колку тежок удар е да живеете со детенце кое што не си го знае името, па камоли да постои!
Побарај на гугл Rick Simpson Oil и прочитај ги упатствата за правење на маслото на phoenixtears.ca кое е едно е малкуте медикаменти кои без нус ефекти ќе му помогнат на брат ти.

 
Член од
18 ноември 2012
Мислења
29
Поени од реакции
21
Шаринган,јас можам да ти дадам доста податоци за аутизмот.Но најпрво морам да ти кажам дека најлош избор ќе биде детето да се оддели од средината на која е навикнат и да се даде во рацете на тнр. "специјалисти" кои што ги нема.Секој родител е најдобриот лекар за своето аутистично дете..Аутизмот е неизлечлива болест но сепак постојат повеќе методи со кои може значително да се намалат неговите симптоми и да се овозможи на детето да има нормален живот.Одењето по доктори во странство може да чини многу,но постојат некои алтернативи.Тука ќе ти ја посочам исхраната кај детскиот аутизам.Од круцијално значење е да се исфрли глутенот,казеинот и сојата.Само со исфрлање на овие продукти кај детето после одреден период може да се забележат позитивни промени.
Но сепак тука има уште многу да се објаснува.Имам еден проект кој што сеуште го чувам,се работи за ДЕТСКИ АУТИЗАМ.Таму е се добро објаснето,ако сакаш може да ми напишеш меил во ПП и да ти го пратам бидејќи овде не може.Исто така можеш да го изгледаш видеото на Темпл Грандин кое ќе го најдеш на ted.com.Од корист ќе ти биде и страната на Џем Кинаџи,специјалист за аутизам кој мислам дека досега двапати има доаѓано во Македонија,а инаку е од Турција.
За било какви други информации,слободно прашај.
 
E

Epsilon

Гостин
Ја прочитав цела тема и никаде не најдов мислење како информација дека има установи каде што може да се сместат овие дечиња или возрасни со аутизам. Дали воопшто постојат во Македонија такви установи и ако да, какви се условите, цените итн..?
 

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
Ја прочитав цела тема и никаде не најдов мислење како информација дека има установи каде што може да се сместат овие дечиња или возрасни со аутизам. Дали воопшто постојат во Македонија такви установи и ако да, какви се условите, цените итн..?
http://vecer.mk/makedonija/decata-so-autizam-zgrizheni-vo-moderen-dneven-centar
Незнам колку ке ти врши работа линкот...
 
E

Epsilon

Гостин
http://vecer.mk/makedonija/decata-so-autizam-zgrizheni-vo-moderen-dneven-centar
Незнам колку ке ти врши работа линкот...
Благодарам за тоа што се потруди и да побараш нешто, но мислам дека нема да ми помогне ова. Единствено што може да ми помогне е директен линк од установата (доколку има) или некој член на форумов да каже дали воопшто постои и дополнителни информации ако има.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Благодарам за тоа што се потруди и да побараш нешто, но мислам дека нема да ми помогне ова. Единствено што може да ми помогне е директен линк од установата (доколку има) или некој член на форумов да каже дали воопшто постои и дополнителни информации ако има.
Обрати се во организацијата „Во мојот свет“, таму работат навистина професионални луѓе кои сигурно ќе ти помогнат со тоа. Тие соработуваат со сите институции и специјалисти кои се занимаваат со таа проблематика, исконтактирај со нив и види. Се надевам ќе ти биде од помош ова.
 
Член од
30 јули 2013
Мислења
8
Поени од реакции
3
Во Октомви 2014 се излезени резултатите од клиничката студија која го анализира ефектот на Сулфорафан врз симптомите од ASD. Сулфорафан се создава во организмот кога се јадат одредени растенија од групата на брокула и карфиол. Никулци од брокула поттикнуваат создавање до 50 пати повеќе Сулфорафан во организмот од кога се јаде пораснато растенија брокула.

Во студијата резултатите се:
зголемување на социјална интеракција-46%
вербална интеракција-42%
намалување на абнормално однесување-53%

Клиничката студија е поддржана од John Hopkins Hospital и Harvard Medical School.
Повеќе информации можете да најдете на www.enduracell.mk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom