Прага, Чешка

Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Јас повеќе би рекол околу 500е за комотно да си поминеш, сепак целта е кога си таму да доживееш нешто од нивниот начин на живот барови, ресторани, дискотека или пак музеи.

Не знам кои се цените за сместување ама ако сте повеќе од 2ца за истите пари како за хостел може да се изнајми убав простор. Еве јас сега платив по 20е од ден прекрасен апартман преку airbnb одма до Плаца Мајор во Мадрид за во јануари
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
507
Поени од реакции
1.770
Колку пари би ми требало за една недела во прага јадење и спиење во некој хостел значи скромно без расфрање?
Во зависност од тоа каде јадиш бидеќи храна има игромна улога во цената, доколку јадиш во туристички ресторани кои се наоѓаат на главни и ептен видливи места можи да се речи дека можи да достигни и до 10 пати по скапо од колку да јадиш во некои ресторани каде има самопослуга или кои се никаде во мали уличина и не се толку видливи, плус доколку користиш такси исто така крева цената, најубаво да гористиш гратски превоз Автобус трамвај метро, а трошоците за ноќен живот горе/долу се слични. бидеќи јас сум 3 години таму за една недела би потрошил околу 200 евра без никакви ограничувања.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Јас повеќе би рекол околу 500е за комотно да си поминеш, сепак целта е кога си таму да доживееш нешто од нивниот начин на живот барови, ресторани, дискотека или пак музеи.

Не знам кои се цените за сместување ама ако сте повеќе од 2ца за истите пари како за хостел може да се изнајми убав простор. Еве јас сега платив по 20е од ден прекрасен апартман преку airbnb одма до Плаца Мајор во Мадрид за во јануари
Mnogu e 500 evra. Osven ako sakas da bides apla turist. Eftina e, ali treba malku i da znaes kaj da ides. Ko segde ustvari neli...

Sea jas bev tamu za nova godina 5-6 dena so devojceto po 350 potrosivme. I kakvo taksi u praga luge, nema zaso a izgor e. A za januari spremi si pari poso ne e se do eftinoto spienje ili eftiniot let. U barselona i po 15e ima od nokj za u februari taman za valentin ama ne ni se rezervira use sea, ne znam kako ke e so kes. :D
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Да индивидуално е сепак, а бидејќи градот е доста евтин сигурно е изводливо да се помине и со 350 (ако одиш со автобус).

Јас имав "локален" водич ама сепак секој ден ручавме во ресторани просек 10е чинеше тоа. Бидејќи бев со друштво секоја вечер бевме во барови во различни делови од Прага. Бев во зоолошката што би требало да е обавезно доколку сте таму една недела така што потрошив помалку од 300е без превоз и сместување.
 
Член од
21 август 2017
Мислења
20
Поени од реакции
1
Народе, ме интересира автобуски превоз дали има некаде од Македонија до Прага, читам и ги следам вашите коментари за тур. агенции, но потребно ми е вашето искуство, со која агенција имате патувано, дали сте задоволни и така натаму, поздрав. Гледам понуда на Чибук травел од Прилеп,па дали ја познавате компанијата дали е се во ред, бидејки гледам специјализирани се дечките за Скопје - Прага. Јас сакам да патувам до Прага, таму да отседнам некои 8-9 дена, па да се вратам пак назад со нив.
 
Последно уредено:
Член од
4 јули 2012
Мислења
507
Поени од реакции
1.770
Народе, ме интересира автобуски превоз дали има некаде од Македонија до Прага, читам и ги следам вашите коментари за тур. агенции, но потребно ми е вашето искуство, со која агенција имате патувано, дали сте задоволни и така натаму, поздрав. Гледам понуда на Чибук травел од Прилеп,па дали ја познавате компанијата дали е се во ред, бидејки гледам специјализирани се дечките за Скопје - Прага. Јас сакам да патувам до Прага, таму да отседнам некои 8-9 дена, па да се вратам пак назад со нив.
Јас имам патувано нелолку пати со чибук травел и се е во ред , ова кажувам до пред 4/5 години сега патувам со кола , така да неможам да кажам сега како е состојбата .
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
Народе, ме интересира автобуски превоз дали има некаде од Македонија до Прага, читам и ги следам вашите коментари за тур. агенции, но потребно ми е вашето искуство, со која агенција имате патувано, дали сте задоволни и така натаму, поздрав. Гледам понуда на Чибук травел од Прилеп,па дали ја познавате компанијата дали е се во ред, бидејки гледам специјализирани се дечките за Скопје - Прага. Јас сакам да патувам до Прага, таму да отседнам некои 8-9 дена, па да се вратам пак назад со нив.
http://www.arbotravel.com/
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.518
Поени од реакции
5.385
Народе, ме интересира автобуски превоз дали има некаде од Македонија до Прага, читам и ги следам вашите коментари за тур. агенции, но потребно ми е вашето искуство, со која агенција имате патувано, дали сте задоволни и така натаму, поздрав. Гледам понуда на Чибук травел од Прилеп,па дали ја познавате компанијата дали е се во ред, бидејки гледам специјализирани се дечките за Скопје - Прага. Јас сакам да патувам до Прага, таму да отседнам некои 8-9 дена, па да се вратам пак назад со нив.
Патувањето со Чибукот е ок. Исто така има група на ФБ https://www.facebook.com/groups/131571340960/ можиш да пишеш да прашаш ако некој со кола оди и има место (а има мн. такви) да те земи.
Ако си за одење за утре пиши ми во ПП.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Народе, ме интересира автобуски превоз дали има некаде од Македонија до Прага, читам и ги следам вашите коментари за тур. агенции, но потребно ми е вашето искуство, со која агенција имате патувано, дали сте задоволни и така натаму, поздрав. Гледам понуда на Чибук травел од Прилеп,па дали ја познавате компанијата дали е се во ред, бидејки гледам специјализирани се дечките за Скопје - Прага. Јас сакам да патувам до Прага, таму да отседнам некои 8-9 дена, па да се вратам пак назад со нив.
Супер се. Јас патувам со нив често. Многу услужливи се, и се грижат за патниците.
 
Член од
21 август 2017
Мислења
20
Поени од реакции
1
Муабетот ми беше дали се со редовни линии секоја недела, односно во случај да имаат помалку патници, на пример 5-6 дали одат секогаш.
 
Член од
21 август 2017
Мислења
20
Поени од реакции
1
Луѓе, сакам да прашам нешто, абе дали има wi-fi сигнали по европските патишти, поточно ме занима рутата до Чешка (Прага), дали ловите некаде ви-фи сигнал кога патувате, пример на бензински пумби или на автопатот, дека разговарав со неколкумина кои патувале по Европа со кола, и дел од нив ми рекоа дека на самите автопатишта по Европа, има ви-фи сигнал бесплатен, па ме интересира дали е точно.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.350
Луѓе, сакам да прашам нешто, абе дали има wi-fi сигнали по европските патишти, поточно ме занима рутата до Чешка (Прага), дали ловите некаде ви-фи сигнал кога патувате, пример на бензински пумби или на автопатот, дека разговарав со неколкумина кои патувале по Европа со кола, и дел од нив ми рекоа дека на самите автопатишта по Европа, има ви-фи сигнал бесплатен, па ме интересира дали е точно.
Точно, ама само за поразвиените земји низ Европа.
 
Член од
9 јули 2017
Мислења
380
Поени од реакции
80
Луѓе, сакам да прашам нешто, абе дали има wi-fi сигнали по европските патишти, поточно ме занима рутата до Чешка (Прага), дали ловите некаде ви-фи сигнал кога патувате, пример на бензински пумби или на автопатот, дека разговарав со неколкумина кои патувале по Европа со кола, и дел од нив ми рекоа дека на самите автопатишта по Европа, има ви-фи сигнал бесплатен, па ме интересира дали е точно.
На OMV е супер интернетот.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Муабетот ми беше дали се со редовни линии секоја недела, односно во случај да имаат помалку патници, на пример 5-6 дали одат секогаш.
Да, редовни се, без разлика дали има или не патници. Плус застануваат во Белград- има патници што одат до таму и што ги земаат од таму.
 
Член од
21 август 2017
Мислења
20
Поени од реакции
1
ИТНО!!! Луѓе ми треба брза информација, деновиве ќе патувам Чешка, со какво бројче да вртам таму кога ќе стигнам до мобилен телефон. освен редовниот претплатен број кој што е.... ми треба итно информацијата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom