Што носите од Македонија за дома?

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Пошто не тегнам алишта натаму наваму,куферите воглавном ги забивам со продукти и така:кафе,буковец,биено сирење,мешан кашкавал,грав,везен пипер,ракија,вино,црна шоколада со брусница и крем банани од Европа,чипс-Чачак,чај од камилица,планински чај,ќебапи,кокта,газоза,скопско! ))))
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.838
Поени од реакции
5.117
вие двајцата во Лондон сте или некој друг град? Би било супер да се сретне некој од Македонија на пиво кога се враќам кон Англија.[DOUBLEPOST=1503249252][/DOUBLEPOST]
Јас сум во Лондон, мислам дека и @galaxys е тука само незнам точно каде.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Пошто мојава ситуација е обрата, сега се враќам дома после 9 месеци ќе набројам што најмногу ми фалеше периодов и што ќе јадам прво кога ќе дојдам:
- Идам кај Ганчо на 10тина индијанки и тоа директива од аеродром
- Бурек (секаков), и тоа минимум 2/4.
- Хамбургер од 7ца (мада ќе чекам да видам како ќе се реши проблемот)
- Доритос (пошто тука у Швајцарија немаат добар чипс)
- Од домашна храна ми фали буквално се (тавче гравче, пунети пиперки, мусака)
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Заборавив да напишам без аналгин,кафетин колд и амоксиклав,не тргам воопште назад ))))))))
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
вие двајцата во Лондон сте или некој друг град? Би било супер да се сретне некој од Македонија на пиво кога се враќам кон Англија.[DOUBLEPOST=1503249252][/DOUBLEPOST]
Ja prethodno ziveev u London, ali eve veke edna godina ziveam vo Watford a rabotam u london.

Inace za burek poseti go restorant Vardar vo Acton, petka im e burekot, mislam bese £12 cela tava.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.497
Поени од реакции
1.704
Ja prethodno ziveev u London, ali eve veke edna godina ziveam vo Watford a rabotam u london.

Inace za burek poseti go restorant Vardar vo Acton, petka im e burekot, mislam bese £12 cela tava.
Ти благодарам, дефинитивно ќе му пренесам на татко ми за бурекот! :)

Ако те носи патот накај Оксфорд, посети го The Half Moon Pub&Pizzeria во Cuxham. Италијанска храна во Македонска атмосфера :)
 
S

silmarillion

Гостин
Носев само томи мајонез. Никад не напраиле проблем на аеродром.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.839
Една воздишка за по пат, и цела Македонија во срцето. Како сакаш речи, роден крај е.
 

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
Te pred nekoj den pak se kachiv i zemav pet tegli ajvar, edna lutenica i opet sirenje takvo edno domashno maleshevsko predobro dve kila. :(
 
Член од
24 ноември 2017
Мислења
29
Поени од реакции
29
Се би дала за еден бургер од Ројал, може и седмица сеедно :D Ми се пие турско кафе, еднаш донесов на едни другарки ептен го бендисаа, и гледам ајварот не сте го спомнале :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom