Двогледи

Член од
5 април 2011
Мислења
1.915
Поени од реакции
924
колку што можев да видам нема тема за двогледи ...
до сега сум немал двоглед а веќе некое време сакам да си купам па гледав на реклама 5 и има доста избор само што не се разбирам многу јас :D
има персони сопственици на двогледи на форумов? за што ги користите за набљудување на природа, мањачење по станови, ловење дивеч? :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.596
Jas imam eden kvaliteten( vo smisla na kvalitetna firma i materijali)...utre ke stavam fotka..
a najmnogu go koristam koga odam na planina. Ova leto go nosev na Olimp....fenomenalno beše
Lani go nosev na Galičica....
 
Член од
5 април 2011
Мислења
1.915
Поени од реакции
924
Jas imam eden kvaliteten( vo smisla na kvalitetna firma i materijali)...utre ke stavam fotka..
a najmnogu go koristam koga odam na planina. Ova leto go nosev na Olimp....fenomenalno beše
Lani go nosev na Galičica....
а за колку пари се набавува квалитетен двоглед? гледам на реклама 5 цените се движат од 2000 до 3500. препорака за двоглед од овие? @Crux
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.596
а за колку пари се набавува квалитетен двоглед? гледам на реклама 5 цените се движат од 2000 до 3500. препорака за двоглед од овие? @Crux
Iskreno mojot dvogled mi e podarok od prijatel.....proguglav i na internet e 330 evra:eek:
Nema nekoi performansi...no e kvalitetno izraboten
 
C

Crux

Гостин
а за колку пари се набавува квалитетен двоглед? гледам на реклама 5 цените се движат од 2000 до 3500. препорака за двоглед од овие? @Crux
Мојот е подарок, појма немам ни од квалитет ни од цени ни од двогледи. Обичен двоглед, Konus Army 10X50 W.A, го користам за мањачење по станој и ловење маченца.
Највозбудлив момент ми бише кога го видов пилево
.
 

IzzY_R0CkeR59

аудофил, металофил, емофил, чоколаденфил
Член од
9 септември 2014
Мислења
118
Поени од реакции
31
земи го најголемиот и цепај
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Јас имам Nikon Aculon 16x50 и врши работа за низ природа, голем е поприлично и целиот е гумиран за да не ти се лизне од рака.
 

sap

Член од
15 август 2017
Мислења
128
Поени од реакции
20
7x50 е најголемиот практичен за од рака.Копиите на Цајсовиот какви правеа многу производители се прв избор за секојдневен корисник.Гледам ги има за 10-20 фунти на ибеј на старо руските одлични Зенит.. Оптиката е стакло за разлика од модерните пластинки .
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Имав еден дома, го имавме уште од кога бевме деца, но не беше детски/играчка, туку беше сосема Ок за гледање вака низ природа. Но со текот на времето му падна/му се разлабави едното стакло и остана само како за чување во фиока. Пред едно пола година - година и го фрлив. Од ова што гледам низ Интернет, овој така ми фаќа око како да е Ок двоглед за тие пари и како за непрофесионална употреба.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495


Jaс имам ваков Praktica Exakta Falcon го купив пред неколку години накај 4 илјади денари од една продавница во Центар кај градски ѕид, исто така продавницата се викаше некое такво име Практика !
Али гломазен и тежок е јбг кога се носи околу врат удира на гради како камен, потежок е од кило :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom