Астрономија (истражувања, откритија, новости)!

  • Креатор на темата Sagan
  • Време на започнување

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.039
Поени од реакции
4.696
Decki kolku sto doznav ke ima eklipsa na 17ti, najmnogu ke je fati Amerika neznam dali tuka ke ima nesto. Po taa animacijata ke fati i kaj nas ama pred zaogjanje na sonceto, nemam podetalni informacii razgledano, ova go vidov na (krajot od) najnovoto video na Vsause na YT.
На 21ви е затемнувањето.
Штета, ама нема да се гледа од кај нас.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.039
Поени од реакции
4.696
Кој мајндфак е sunset during eclipse...и да не кршиш врат додека го гледаш.

Нема кај нас да има никакво затемнување во наредните неколку години.
За да се доживее ова погоре ќе треба да се патува...
Најдоброто затемнување гледано од Македонија ќе биди дури во 2027.
https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_eclipse_of_August_2,_2027
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Барајќи добар сајт што би ми помогнал за околностите за фотографирање на ноќното небо и тоа најмногу на светлосно загадување, односно блесокот што го создаваат градовите и населените места и распоредот на астрономските тела и налетав на следниве:
http://www.jshine.net/astronomy/dark_sky/ - нема податоци за Европа, за жал, или многу малку.
http://darksitefinder.com/maps/world.html - изгледа релативно точен, иако и во овие тегет зониве мислам дека може да се извадат добри фотографии од Млечниот пат и воопшто ноќното небо.

На http://www.stellarium.org/ ќе најдете алатка која ќе ви помогне да ги лоцирате астрономските тела од дадени локации и да знаете во кое време од ноќта ви е најповолно да излезете и да фотографирате (или само набљудувате).
Во деновиве на август планирам некој хајкинг со спиење на надморска над 2000, па ако послужи времето се надевам дека нешто ќе извадам. Секако, ако имате некои попрецизни или по-user friendly сајтови може да споделите. Стелариум е добар, ама и малку ми е комплициран интерфејсот.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.951
Поени од реакции
14.694
Jas go koristam Stelariumot...super e. Glavna alatka mi beše za edukacija na deteto moe za da mu objasnam toa što znači golema mečka, jarec, bliznaci....
Mnogu ubava alatka e za ilustriranje na sozvezdijata
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Jas go koristam Stelariumot...super e. Glavna alatka mi beše za edukacija na deteto moe za da mu objasnam toa što znači golema mečka, jarec, bliznaci....
Mnogu ubava alatka e za ilustriranje na sozvezdijata
Абе кај ти со цел памет у вмро си отишол? :D

Не ми одговарај, неќам бан да јадам и да ја упропастиме темава.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Jas go koristam Stelariumot...super e. Glavna alatka mi beše za edukacija na deteto moe za da mu objasnam toa što znači golema mečka, jarec, bliznaci....
Mnogu ubava alatka e za ilustriranje na sozvezdijata
Another shoutout for Stellarium. Јас од енциклопедии морав да учам за соѕвездија, но сега има апликации и софтвер за скоро се што те интересира, ако имаш пари и време на твоја страна да ги набавиш и вежбаш/учиш.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.951
Поени од реакции
14.694
Another shoutout for Stellarium. Јас од енциклопедии морав да учам за соѕвездија, но сега има апликации и софтвер за скоро се што те интересира, ако имаш пари и време на твоја страна да ги набавиш и вежбаш/учиш.
Blazesi ti.....jas koga učev max što vidovme veše geografski globus...i mu se raduvavme ko ludi:vozbud:
Togaš nemaše ni enciklopedii, ni literatura....samo Geografski atlas...i toa e sve
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Blazesi ti.....jas koga učev max što vidovme veše geografski globus...i mu se raduvavme ko ludi:vozbud:
Togaš nemaše ni enciklopedii, ni literatura....samo Geografski atlas...i toa e sve
Ова ко да мериме кој е постар :D

Иначе глобус со соѕвездија еднаш имав видено како мал, и тоа кај братучед ми (и он имаше такви книги ама за жал не ги користеше, не го интересираа, но покрај тоа имаше и таков глобус. Колку му љубоморев не знаеш .. :D

Убаво што ме потсети, сега ќе барам на amazon таков глобус дали има да си набавам во блиска иднина :D
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Dosta dobro se sećavam na zakopot na Tito....:facepalm:

Šala na strana....najmnogu mi e žal što ne odev vo astronomskoto društvo vo Kičevo....bidejki bev zafaten so brodomodelarstvo
You sound like a treasure-trove of peculiar hobbies :D

Сум чул дека порано друштвото навистина било друштво, обемно, опремено, и доста посветено, за разлика од тоа денес, што многумина што биле присутни на таа сцена од тогаш до денес викаат дека е бледа сенка на истото. Ако е вистина, се надевам дека ќе се врати во стара светлина и дека ќе расте во поблиска иднина.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.951
Поени од реакции
14.694
Ušte na krajot na 70-tite ili početokot na 80-tite vo Kičevskiot klub imaše teleskop(kolku što se srćavam, otprilika 60-80 mm)....znam deka se čekaše red za gledanje
Izučuvaa interesni raboti za toj period...no ete mene togaš pointeresno mi beše da ja peavam Santa Maria:LOL:
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ušte na krajot na 70-tite ili početokot na 80-tite vo Kičevskiot klub imaše teleskop(kolku što se srćavam, otprilika 60-80 mm)....znam deka se čekaše red za gledanje
Izučuvaa interesni raboti za toj period...no ete mene togaš pointeresno mi beše da ja peavam Santa Maria:LOL:
Колку им фалат на луѓево вакви работи. И едното и другото. Место да си го губат времето за тривијалности.
Годиниве што ги кажуваш се многу блиску до "вселенската трка" меѓу СССР и САД и воопшто не е за изненадување интересот. Како не ни се случи сега такво нешто. Кој би рекол дека на местото на еден лик како Кенеди, после 50 години ќе дојде кловн, а главна тема во медиумите се или white supremacist фриковите или севернокорејскиот фрик.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.683
Поени од реакции
12.078

Kajgana Shop

На врв Bottom