Manga (Генерална Дискусија)

Член од
31 октомври 2015
Мислења
215
Поени од реакции
143
Fairy Tail chapter 465. Значи еден од најдобрите досега. Како што гледам некако наближва крајот на Fairy Tail.
 

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.291
Поени од реакции
12.645
Има испаднато спин-оф манга на Гантс, се вика Гантс Г.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.840
Поени од реакции
24.269
Почнав да ја читам Tokyo Ghoul (се мислев дали да ја читам мангата или да го гледам анимето, али ми кажаа дека мангата е подобра затоа и се одлучив за мангата), и не гледам зашто сите се толку фасцинирани од истата. До Volume 5 сум стигнат и сеуште ништо јако не се десило, ќе продолжам да ја читам во секој случај.
 
E

Epsilon

Гостин
Почнав да ја читам Tokyo Ghoul (се мислев дали да ја читам мангата или да го гледам анимето, али ми кажаа дека мангата е подобра затоа и се одлучив за мангата), и не гледам зашто сите се толку фасцинирани од истата. До Volume 5 сум стигнат и сеуште ништо јако не се десило, ќе продолжам да ја читам во секој случај.
Тогаш воопшто не ни помислувај да читаш вториот дел од мангата. :)

А исто ни на анимето да не ти текнало, ко сосила напраено.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.840
Поени од реакции
24.269
Тогаш воопшто не ни помислувај да читаш вториот дел од мангата. :)

А исто ни на анимето да не ти текнало, ко сосила напраено.
Ќе ја дочитам, така и така сум на пола и очекувам да се отвори мангава и убаво да почне да се развива.
Башка се појави еден тип од овие што се инспекториве, со лузни на рацете и ме заинтересира! :)
 
Член од
26 јули 2012
Мислења
322
Поени од реакции
98
3x3 eyes (2008-2011), иако има аниме адаптација оваа манга, приказнава е многу различна од анимето, да ја има основата, ама многу работи се изоставени околу половина и повеќе од мангата, од ликовите до приказната, атмосферата се е супер, ми се допаѓа и како е нацртана, може негативецот не е многу искористен, ама се на се одлична манга.

4 Cut Hero, во мангава преовладува комичниот дел, не се сфаќа сериозно, ликовите се супер атмосферата многу ми се допаѓа, лабаво е се од ликовите до приказната до се, ја обожавам мангава, штета што не е завршена мангава.
 
Член од
26 јули 2012
Мислења
322
Поени од реакции
98
4 God Ranger, има интересен концепт мангава, индивидуалци со способности се борат меѓу себе, во основа е таа приказната, ликовите се интересни, светот е голем барем така изгледа, штета што мангата е незавршена.

4 Panel Theater, еден шорт манга со познати лица од манга изданија, ништо посебно.

4 rang,
оне шот манга комедија за жал нема ништо интересно тука или нема доволно прикажано тука.

4-KOMA KOUSHIKI ANTHOLOGY - TOARU KAGAKU NO RAILGUN X TOARU , кратки смешни приказни во кои ликови се од друга манга, ништо посебно онака.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Prva manga sto ja procitav bese Slam Dunk, cisto radi toa sto mi go prekinaa animeto na najjakoto koa bese, bas koa trebase da odat na Zenkoku, i barav nov nastavak dali ke ima po netov i nemozev da najdam i ne mozev da izdrzam gi simnav od net toa slikite gi prefrliv na tablet i gi iscitav do kraj, Inaku nemam namera da citam Manga od so nejkam da si go spojlam Animeto, edvaj izdrzav da ne trazam info za naruto ovaj zadni chapter od kanono sto bese isto taka i za Boruto, i uste imam nadez za Bleach da napravat adaptacija od zadniot chapter, pa ne sum go cital uste. Isto taka zemav da go citam Ghost in the Shell ali nemozev da go pratam dobro, i mi bese premnogu ecchi pa ete go otkazav.
 
Член од
26 јули 2012
Мислења
322
Поени од реакции
98
5 CENTIMETERS PER SECOND, манга за врска помеѓу две личности, романтично име со егзистенцијални тематики се приказани во мангава, интересно аниме приказната ми се допадна, јас лично не сум читал многу вакви манги,ликовите ми се интересни иако нема многу ликови, се на се ми се допадна мангава.

5 HOURS BOYFRIEND, кратка манга недоволно да се даде било какво мислење.

50 MILLION KM, sci-fi манга ама за жал многу кратка, ми се допаднаа сите ликови иако имаа неколку ликови кои нервираат максимално, барем на момент, интересно е поставена приказната, иако знае да успори на моменти, мене ми се допадна мангава од почеток до крај.

50 PIXEL DAYS, лабава комедија со многу лабави направени ликови и приказна, ништо посебно.

5000, one shot манга со неколку симболики кои ги има во оваа манга, за жал премногу малку за да се даде било какво мислење.

6 WEAPONS, кратка манга кое изобилува со полно коми;ни моменти и неколку акциони моменти со wтф моменти, за жал ништо посебно.

6 No Trigger, манга за свет на убијци со недопадлив главен лик и неколку нереални моменти, мангава нема позитивен тон повеќе има саркастичен тон, ликовите ми се антипатични и не ми се допадна приказната, во основа не ми се допадна мангава.

6000, хоррор манга со ритуали,човечки жртви преживување, духови, полна со депресивни тонови и помалку крвава манга, ликовите се повеќето гадови има понекои добри ама малку се, се на се не е лоша мангава.

666 Satan,манга за битки помеѓу луѓе со натприродни способности со помош на оружја, интересна манга има интересни ликови, имаше добар крај барем за мене, приказната е таа што е, добро против лошо.ми се допадна мангава.

7 JIKANME NO ONPU, романтичарска манга за еден пар и нивните дешавки, интересна манга не е лоша.

7 NIN NO SHAKESPEARE, како што самиот наслов кажува раниот живот на wiliam shakespear, има интересни ликови и интересна приказна, малку е темна целата атмосфера а и некои ликови се приказани во негативен контекст, ама дефинитивно ми се допадна мангава.
 
Последно уредено:
Член од
26 јули 2012
Мислења
322
Поени од реакции
98
7 Seeds, манга за неколку групи преживеани пост апокалиптичен свет (повеќе како после цивилизација инаку околината е 90% природа така да во овој случај би било сурвивал манга) мангава има супер ликови и за мене прилично добри пресврти мангата уште трае не завршила не знам ни кога ќе заврши ама прилично ми се допадна мангава.

7th dragon,
кратка манга поставена како рпг игра, за жал многу кратка е и не е ништо посебно.
 
E

Epsilon

Гостин
7 Seeds, манга за неколку групи преживеани пост апокалиптичен свет (повеќе како после цивилизација инаку околината е 90% природа така да во овој случај би било сурвивал манга) мангава има супер ликови и за мене прилично добри пресврти мангата уште трае не завршила не знам ни кога ќе заврши ама прилично ми се допадна мангава.

7th dragon,
кратка манга поставена како рпг игра, за жал многу кратка е и не е ништо посебно.
citaj Gantz
 
Член од
26 јули 2012
Мислења
322
Поени од реакции
98
7th Garden, манга за анѓели и демон со сменети улоги, има интересна идеја за жал не е завршена мангава, ама освен тоа ми се допаднаа ликовите, поставеноста на приказната, ми се допадна мангава.

8.1: Yamada Yuusuke Gekijou, манга која раскажува неколку хоррор приказни со повремен среќен крај, имаше неколку изненадувања во мангава, добар стрип.
 
Член од
26 јули 2012
Мислења
322
Поени од реакции
98
81 diver, манга за шоги, од ликови до приказна до пресврти и се ми се допадна, само штета што не е завршена, многу ми се допадна мангава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom