Терористички напади во светот

S

silmarillion

Гостин
И еве јас по втор пат ти повторувам да си го кажеш тоа на себеси.

Твојата теорија дека сиромашните гинеле за повисоки цели држеше вода во Европа до 1991 година кога се распадна Советскиот Сојуз, во Југославија држеше вода до 2000 година, а во Македонија држеше вода до 2006 година кога го укинаа задолжителниот воен рок.

Денес сиромашниот има целосна слобода да оди кога и каде сака и да си го живее животот како сака, никој ниту го држи со сила, ниту го тера со сила да гине за било какви туѓи цели или интереси.
Кај ќе оди сиромашниот и со кои пари ќе оди? Никој не го тера секако, со нож под грло. Свеста негова го тера да направи нешто што мисли дека е вредно за неговиот живот. Па ти види у државата у која живееш што се дешава. Сите се нешто спремни за војна, сите нешто ќе гинат за државата. Другите ќе гинат за нивната голема Албанија. Да не случајно гине син му на Мијалков или на Еколог? Не бе батка, ќе гинат онакви што влегоа у собрание да се тепаат, и оние што отидоа на кале да ја буткаат црквата.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Како одлучуваш дали некој е христијанин или не? Христијанин е секој кој го прифаќа Исус како спасител, и го следи неговото учење. Ниеден христијанин не е способен во целост да го следи Христос бидејќи самиот тој е совршен, тоа е целата поента на Исус како идеологија. Аспиративно делува. До која мера некој го следи Христос останува на него, али дека нема "ништо" христијанско во нивните постапки е kinda far-fetched.
Втор проблем е што пак ќе кажам, не работи така индоктринација. Него 18 години му се труби дека ова е вистината, дека секој што ќе проба да го разубеди е шејтан, дека може да се потпре само на зборовите на свештените лица. И оваа индоктринација ја има дома, од луѓето кои најмногу им верува, на училиште од страна на авторитети т.е наставници, надвор од другарите итн. Станува збор за идеолошки мрак.
Е па Исус повикува на љубов, прошка и милостија, а овие нашинциве во Југославија се водеа според принципот "на комшијата да му умри козата", а денес се водат според принципот "нека умри комшијата за да му ја земам козата", а ниту еден од тие два принципа не ми делува на мене христијански.

Повторно морам да не се согласам со тебе бидејќи лично не познавам некој на кого му велеле дека може да се потпре само на зборовите на свештените лица, а и за мене лично можам да ти кажам дека во моето училиште и во моето семејство црквата беше табу тема, иако е на помалку од 10 минути пешачење.

Кога сме кај наставниците, тие си примаат плата за својата работа и обврска на родителот е да обрнува внимание што го учат неговото/нејзиното дете во училиштето. А кога сме кај другарите и вклученоста во/исклученоста од друштвото, тоа е социјална појава и не постои закон на овој свет кој ќе натера едни луѓе да сакаат и/или да се дружат со едни луѓе, а истовремено да не сакаат и/или да не се дружат со други луѓе.

И на крајот повторно се враќаме на фактот дека во секуларната држава, 18 годишниот државјанин има право да им покаже среден прст и на свештениците, и на наставниците, па дури и на родителите ако сака.

Кај ќе оди сиромашниот и со кои пари ќе оди? Никој не го тера секако, со нож под грло. Свеста негова го тера да направи нешто што мисли дека е вредно за неговиот живот. Па ти види у државата у која живееш што се дешава. Сите се нешто спремни за војна, сите нешто ќе гинат за државата. Другите ќе гинат за нивната голема Албанија. Да не случајно гине син му на Мијалков или на Еколог? Не бе батка, ќе гинат онакви што влегоа у собрание да се тепаат, и оние што отидоа на кале да ја буткаат црквата.
И тебе тоа те загрижува ?

Дај те молам, знам дека си милијарда и кусур пати попаметен од просечните идиоти кои се плашат од таквите приказни за војна и гинење. Тие кои се желни да гинат, слободно нека гинат, подобро самите да ни го прочистат општеството од лоша крв, отколку да мораме да ги трпиме како товар врз општеството. Но видовме во 2001 година колку изгинаа, а сега па без задолжителен воен рок уште помалку ги има такви кои би загинале за нечии интереси. После сите идиотизми кои се случија после 2001 година, само будалите би гинеле за нечии интереси, а колку порано изгинат, толку подобро за нас, поубаво ќе биде да се живее во општество без будали.
 
S

silmarillion

Гостин
И тебе тоа те загрижува ?

Дај те молам, знам дека си милијарда и кусур пати попаметен од просечните идиоти кои се плашат од таквите приказни за војна и гинење. Тие кои се желни да гинат, слободно нека гинат, подобро самите да ни го прочистат општеството од лоша крв, отколку да мораме да ги трпиме како товар врз општеството. Но видовме во 2001 година колку изгинаа, а сега па без задолжителен воен рок уште помалку ги има такви кои би загинале за нечии интереси. После сите идиотизми кои се случија после 2001 година, само будалите би гинеле за нечии интереси, а колку порано изгинат, толку подобро за нас, поубаво ќе биде да се живее во општество без будали.
Ма напротив, ја навивам за нешто такво да се деси за конечно требење на таквиот гамад од лицето на светот. Будалите гинеле и пред и по 2001ва. Дали за Македонија, дали за Србија, дали за Алах, дали за Исус. Будали се будали. Дај им причина одма ќе се навлечат ко идиоти. Нека запоти гзот да си го подобри стандардот на живеење ама онака сам, не преку разни "заслуги" и ќе видиш дали истиот ќе оди да гине за Алах, Исус, Грујо, Заев.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Ма напротив, ја навивам
за нешто такво да се деси за конечно требење на таквиот гамад од лицето на светот. Будалите гинеле и пред и по 2001ва. Дали за Македонија, дали за Србија, дали за Алах, дали за Исус. Будали се будали. Дај им причина одма ќе се навлечат ко идиоти. Нека запоти гзот да си го подобри стандардот на живеење ама онака сам, не преку разни "заслуги" и ќе видиш дали истиот ќе оди да гине за Алах, Исус, Грујо, Заев.
Знаеш ли дека над 40% од муслиманското население во Англија е за шеријат, дали во Англија имаат проблем со стандард на живеење?

Дали во Данска, Шведска, Норвешка има проблеми со стандард и услови за живеење, па затоа мусли компани и таму дивеат? дали фудбалерите на Саудиска Арабија имаат доволно добар стандард на живот за да спаѓаат во групата која ги исполнува условите за да не доаѓа до терористички акти? :(

Бонус,

http://www.dailymail.co.uk/news/article-1340599/WikiLeaks-1-3-British-Muslim-students-killing-Islam-40-want-Sharia-law.html

 
S

silmarillion

Гостин
Кој стандард го имаат таму тие што излагаат на такви џихад собири? Ми збориш за вецетари, паркови и зеленило и таксисти. Доктори, професори и интелектуалци на една рака се бројат а и да ги има сигурно не се за безпари таму искочени.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Е па Исус повикува на љубов, прошка и милостија, а овие нашинциве во Југославија се водеа според принципот "на комшијата да му умри козата", а денес се водат според принципот "нека умри комшијата за да му ја земам козата", а ниту еден од тие два принципа не ми делува на мене христијански.

Повторно морам да не се согласам со тебе бидејќи лично не познавам некој на кого му велеле дека може да се потпре само на зборовите на свештените лица, а и за мене лично можам да ти кажам дека во моето училиште и во моето семејство црквата беше табу тема, иако е на помалку од 10 минути пешачење.

Кога сме кај наставниците, тие си примаат плата за својата работа и обврска на родителот е да обрнува внимание што го учат неговото/нејзиното дете во училиштето. А кога сме кај другарите и вклученоста во/исклученоста од друштвото, тоа е социјална појава и не постои закон на овој свет кој ќе натера едни луѓе да сакаат и/или да се дружат со едни луѓе, а истовремено да не сакаат и/или да не се дружат со други луѓе.

И на крајот повторно се враќаме на фактот дека во секуларната држава, 18 годишниот државјанин има право да им покаже среден прст и на свештениците, и на наставниците, па дури и на родителите ако сака.
Исус повикува и на меч, али тоа не е битно во муабетов. Ти реков дека единствен услов за да бидеш христијанин е да го прифатиш Христос како спасител. Све друго што тој налагал треба да пробуваш да го достигнеш, али факт е дека никогаш нема да го достигнеш. Само затоа што правиш нешто спротивно од тоа што христијанството го налага не значи дека не си христијанин, значи дека си грешен, а според Христијанството сите се грешни. Просто е.
Можда во твоето семејство црквата била табу тема, во повеќето семејства во Македонија не е така. Повеќето луѓе во Македонија се венчани во црква, крстени во црква, одат во црква за празници, палат свеќи, организираат христијански погреби со по, ги следат адетите за најголемите празници итн.
Индоктринацијата е неизбежна. Тие професори не паѓаат од Марс. Доаѓаат од Македонски семејства кои се предоминантно христијански, како и семејствата на децата.

Не знам како да ти доловам дека индоктринација не е нешто што можеш туку-така своеволно да го отклониш. Он има право да се откаже од религијата али мозокот му е испран до степен да едноставно НЕ САКА да се откаже. За него тоа е вистината. За него ти, ако не веруваш во Господ си несаглам. Он не може да сфати како е возможно ти да не веруваш во Господ. На емотивен план не може да прифати дека Господ не постои. Тоа би било коа сеа ја да дојдам да те убедувам дека 2 + 2 = 5. Што и да ти кажам, колку и како и да те убедувам, ти цел живот имаш учено дека 2+2=4. Имаш аргументи зошто тоа е така и колку и да ти трубам ја ти ќе ме гледаш ко да сум шашардисан.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Кој стандард го имаат таму тие што излагаат на такви џихад собири? Ми збориш за вецетари, паркови и зеленило и таксисти. Доктори, професори и интелектуалци на една рака се бројат а и да ги има сигурно не се за безпари таму искочени.
Не, ти зборам за 40% од муслиманите во Англија. Друго, што ќе кажеш за фудбалерите на Саудиска Арабија, и тие ли се во долните социјални кругови?
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Не, ти зборам за 40% од муслиманите во Англија. Друго, што ќе кажеш за фудбалерите на Саудиска Арабија, и тие ли се во долните социјални кругови?
Najgolem udel pokraj siromatijata e obrazovanieto. Ovie od videoto sigrno ne se 2- 3 genracija rodeni i obrazovani vo Norveska. SA go ima exactly toj problem se dodeka gi ucat decata deka covekot e napraven od kal ke go imaat problemot da se vklopat vo realnosta.Zemi ja primer Turcija... erdogan saka da gi smeni knigite kade sto se izucuva za evolucija...avtomatski potencijalen problem vo idnina!
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Najgolem udel pokraj siromatijata e obrazovanieto. Ovie od videoto sigrno ne se 2- 3 genracija rodeni i obrazovani vo Norveska. SA go ima exactly toj problem se dodeka gi ucat decata deka covekot e napraven od kal ke go imaat problemot da se vklopat vo realnosta.Zemi ja primer Turcija... erdogan saka da gi smeni knigite kade sto se izucuva za evolucija...avtomatski potencijalen problem vo idnina!
А која е причината, заради која Ердоган сака да ги смени книгите, и која е причината заради која кај оваа група на население образованието е во втор план?

И супер што го спомна, дали Ердоган е образован?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Исус повикува и на меч, али тоа не е битно во муабетов. Ти реков дека единствен услов за да бидеш христијанин е да го прифатиш Христос како спасител. Све друго што тој налагал треба да пробуваш да го достигнеш, али факт е дека никогаш нема да го достигнеш. Само затоа што правиш нешто спротивно од тоа што христијанството го налага не значи дека не си христијанин, значи дека си грешен, а според Христијанството сите се грешни. Просто е.
Можда во твоето семејство црквата била табу тема, во повеќето семејства во Македонија не е така. Повеќето луѓе во Македонија се венчани во црква, крстени во црква, одат во црква за празници, палат свеќи, организираат христијански погреби со по, ги следат адетите за најголемите празници итн.
Индоктринацијата е неизбежна. Тие професори не паѓаат од Марс. Доаѓаат од Македонски семејства кои се предоминантно христијански, како и семејствата на децата.

Не знам како да ти доловам дека индоктринација не е нешто што можеш туку-така своеволно да го отклониш. Он има право да се откаже од религијата али мозокот му е испран до степен да едноставно НЕ САКА да се откаже. За него тоа е вистината. За него ти, ако не веруваш во Господ си несаглам. Он не може да сфати како е возможно ти да не веруваш во Господ. На емотивен план не може да прифати дека Господ не постои. Тоа би било коа сеа ја да дојдам да те убедувам дека 2 + 2 = 5. Што и да ти кажам, колку и како и да те убедувам, ти цел живот имаш учено дека 2+2=4. Имаш аргументи зошто тоа е така и колку и да ти трубам ја ти ќе ме гледаш ко да сум шашардисан.
Не те гледам како шашардисан, само ти потенцирам дека секој државјанин на секуларна држава, после 18-от роденден има право на самостојна национална, религиска, политичка, партиска или било каква друга определба.

Да бевме некоја друга држава можеби ќе се согласев со ова твоево "едноставно не сака да се откаже", но кога ќе видам колку нашинци ги има кои вадат татарски пасоши - што говори дека свесно и самостојно го практикуваат своето право на национална определба, и покрај тоа што во училиште им бараат да ги цитираат Крушевски Манифест и Прво заседание на АСНОМ, исто толкава вредност за нив имаат и Исус и Новиот Завет - каде што никаде не сум прочитал Исус да повикува на меч, но добредојден си да ме поправиш, поодамна го прочитав, можеби сум заборавил некои делови.

Па уште и кога ќе се потсетам за колку момичиња Македончиња - нели нема поубаво девојче од Македонче - сум слушнал дека се откажале од христијанството бидејќи нашле некој со длабоки џебови од Турција или од Дубаи или од Абу Даби - верувај ми, посакувам да го измислувам ова, но не го измислувам - повеќе од јасно ми е дека религијата денес е само формалистичко верување - барем во денешна секуларна Македонија, повеќе будали ги има кои веруваат во семоќниот телевизор отколку во Исус или било каков Бог. А и онака храмовите на денешната младина се дискотеките и кафе баровите, да се продаваа црковните свеќи како алва - како што се продаваат кафињата на улица Македонија во Скопје - МПЦ денес би била религиозен конгломерат и главен спонзор на проектот Скопје 2014.

Секуларноста функционира, и тоа доста успешно, а религијата веќе од поодамна е сведена на формалност отколку на начин на размислување или живеење.
 
Последно уредено:

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
А која е причината, заради која Ердоган сака да ги смени книгите, и која е причината заради која кај оваа група на население образованието е во втор план?

И супер што го спомна, дали Ердоган е образован?
Jasno ti e koja e pricinata da ne go tupime naprazno.
Izrasnat i vospitan od konzevativno\religisko (sufizm) semejstvo. Tuka imas cist primer kako obrazovanieto,religijata i politikata ne smeat da se mesaat naprotiv treba da ima debela crvena linija pomegu niv.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Не те гледам како шашардисан, само ти потенцирам дека секој државјанин на секуларна држава, после 18-от роденден има право на самостојна национална, религиска, политичка, партиска или било каква друга определба.

Да бевме некоја друга држава можеби ќе се согласев со ова твоево "едноставно не сака да се откаже", но кога ќе видам колку нашинци ги има кои вадат татарски пасоши - што говори дека свесно и самостојно го практикуваат своето право на национална определба, и покрај тоа што во училиште им бараат да ги цитираат Крушевски Манифест и Прво заседание на АСНОМ, исто толкава вредност за нив имаат и Исус и Новиот Завет - каде што никаде не сум прочитал Исус да повикува на меч, но добредојден си да ме поправиш, поодамна го прочитав, можеби сум заборавил некои делови.

Па уште и кога ќе се потсетам колку за момичиња Македончиња - нели нема поубаво девојче од Македонче - сум слушнал дека се откажале од христијанството бидејќи нашле некој со длабоки џебови од Турција или од Дубаи или од Абу Даби - верувај ми, посакувам да го измислувам ова, но не го измислувам - повеќе од јасно ми е дека религијата денес е само формалистичко верување - барем во денешна секуларна Македонија, повеќе будали ги има кои веруваат во семоќниот телевизор отколку во Исус или било каков Бог. А и онака храмовите на денешната младина се дискотеките и кафе баровите, да се продаваа црковните свеќи како алва - како што се продаваат кафињата на улица Македонија во Скопје - МПЦ денес би била религиозен конгломерат и главен спонзор на проектот Скопје 2014.

Секуларноста функционира, и тоа доста успешно, а религијата веќе од поодамна е сведена на формалност отколку на начин на размислување или живеење.
Различна е работата. Овие што вадат блгарски пасоши тоа го прават од немајкаде, али тоа не значи дека веќе не се чувствуваат како Македонци. Кога одат во странство, живеат во Македонски гета, зборат македонски итн, тупат некоја патриотштина која што мене лично ми е троа лицемерна и кич, али јебига, ако така се осеќа, негово си е. Можеш да си ја сакаш државата и доколку не живееш во неа, сегде може да те однесе животот а Македонецот бил печалбар од памтивек.
За христијанинот нема ќар да се откаже од верата. Ветен му е вечен живот, мед и млеко, рај итн.

Инаку во книгата од Матеј, 10та глава, кога Исус ги подучува апостолите пред да ги испрати да проповедаат меѓу евреите, им раскажува дека неговите учења ќе доведат до раздор помеѓу најблиски како брат со брат и меѓудругото во 10:34 спомнува дека не е дојден да донесе мир, туку меч.

Ехе некоја ако отишла во Дубаи или Турција за пари таму од авион штом ќе излезе ќе ја забулат, ќе ја затворат во едно сопче дома да седи дур не и го исперат мозочето. Ако нејќе да пие киселина во фаца секако. Психолошка тортура низ брутален peer pressure. :love: Најсилното оружје на исламот.

Точно е дека денес црквите се празни, али поповите не се баш сиромашни. И тоа е мањебитно, бидејќи ко што реков, верата се пренесува од колено на колено, од семејство на семејство. 65% од населението во Македонија се декларираат како Христијани. Ако не друго, веруваат во Господ и Исус како спасител. Си излегуваат младите во кафичи и дискотеки, во црква идат само за божиќ и велигден па ипак прашај ги што мислат за абортус и хомосексуални бракови.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Jasno ti e koja e pricinata da ne go tupime naprazno.
Izrasnat i vospitan od konzevativno\religisko (sufizm) semejstvo. Tuka imas cist primer kako obrazovanieto,religijata i politikata ne smeat da se mesaat naprotiv treba da ima debela crvena linija pomegu niv.
Значи до религијата е, не е ни до образование, не е нити до некаков си стандард, него е строго до религија, мило ми е што се разбравме, само овие другиве што се праат дека не разбираат се проблемот.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Значи до религијата е, не е ни до образование, не е нити до некаков си стандард, него е строго до религија, мило ми е што се разбравме, само овие другиве што се праат дека не разбираат се проблемот.
Religijata kako ideologija i ucenje e ok ama za toa vreme! Problemot e nejzinoto tolkuvanje i idea za implementiranje vo denesno vreme! Edinstven nacin da se pobedi ovaa glupost e so pravilno obrazovanie na novite generacii.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Religijata kako ideologija i ucenje e ok ama za toa vreme! Problemot e nejzinoto tolkuvanje i idea za implementiranje vo denesno vreme! Edinstven nacin da se pobedi ovaa glupost e so pravilno obrazovanie.
Правилно образование не е можно ако истото се меша со религија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom