Македонска берза

Член од
11 јули 2017
Мислења
883
Поени од реакции
623
Ne, vonbilansno se vodat, zaedno so neiskoristenite limiti na karticki I precekoruvanja...
Nekako laicki mi zvuci od pricina sto vaka ispaga deka site stedime vo potencijalni zagubari ??? Narodna banka ima regulativa za ovie produkti taka da siguren sum deka ova e dupkata vo zakonot koja sto ja koristat bankive ;)[DOUBLEPOST=1502991229][/DOUBLEPOST]
Ne, vonbilansno se vodat, zaedno so neiskoristenite limiti na karticki I precekoruvanja...
Nekako laicki mi zvuci od pricina sto vaka ispaga deka site stedime vo potencijalni zagubari ??? Narodna banka ima regulativa za ovie produkti taka da siguren sum deka ova e dupkata vo zakonot koja sto ja koristat bankive ;)
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Nekako laicki mi zvuci od pricina sto vaka ispaga deka site stedime vo potencijalni zagubari ??? Narodna banka ima regulativa za ovie produkti taka da siguren sum deka ova e dupkata vo zakonot koja sto ja koristat bankive ;)[DOUBLEPOST=1502991229][/DOUBLEPOST]

Nekako laicki mi zvuci od pricina sto vaka ispaga deka site stedime vo potencijalni zagubari ??? Narodna banka ima regulativa za ovie produkti taka da siguren sum deka ova e dupkata vo zakonot koja sto ja koristat bankive ;)
Otvori koj sakash revidiran izveshtaj od banka I procitaj sto opfakja vonbilansnata evidencija...[DOUBLEPOST=1502993639][/DOUBLEPOST]
Nekako laicki mi zvuci od pricina sto vaka ispaga deka site stedime vo potencijalni zagubari ??? Narodna banka ima regulativa za ovie produkti taka da siguren sum deka ova e dupkata vo zakonot koja sto ja koristat bankive ;)[DOUBLEPOST=1502991229][/DOUBLEPOST]

Nekako laicki mi zvuci od pricina sto vaka ispaga deka site stedime vo potencijalni zagubari ??? Narodna banka ima regulativa za ovie produkti taka da siguren sum deka ova e dupkata vo zakonot koja sto ja koristat bankive ;)
Otvori koj sakash revidiran izveshtaj od banka I procitaj sto opfakja vonbilansnata evidencija... a od kade zakluci deka se zagubari, ne.znam... jas ne shtedam vo banka, ti misli mu ja :)[DOUBLEPOST=1502994460][/DOUBLEPOST]Потенцијалните обврски на Банката се состојат од обврски по основ на гаранции, акредитиви,
неискористени пречекорувања по тековни сметки, неискористени лимити по кредитни
картички и неискористени кредитни лимити одобрени на правни лица.

Ova.ti e od revidiran na stb...
 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Ttk ushte malku da stisneshe zabi I kje ja pretrkashe KMB vo dobivka... :vozbud:[DOUBLEPOST=1503041677][/DOUBLEPOST]Tete kje ja prodava medicinska plastika, da ne e nekoj zainteresiran I da nema sto da im pravi na 10-15mil eur, pa pametno da si gi vlozi? :cool:[DOUBLEPOST=1503041959][/DOUBLEPOST]Se ocekuva denes ili ponedelnik Stopanska banka(Sergej Bubka) da preskokne rekord za pola godina od 22milioni evra dobivka... :kafence:
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Ttk ushte malku da stisneshe zabi I kje ja pretrkashe KMB vo dobivka... :vozbud:[DOUBLEPOST=1503041677][/DOUBLEPOST]Tete kje ja prodava medicinska plastika, da ne e nekoj zainteresiran I da nema sto da im pravi na 10-15mil eur, pa pametno da si gi vlozi? :cool:[DOUBLEPOST=1503041959][/DOUBLEPOST]Se ocekuva denes ili ponedelnik Stopanska banka(Sergej Bubka) da preskokne rekord za pola godina od 22milioni evra dobivka... :kafence:
Ako ostvari 22 mil., toa bi bilo negde okolu 70den. po akcija., ili ako prodolzi so ovoa tempo na kraj na 2017 bi trebalo da ima okolu 140 den. po akcija.Ako ovaa suma ja dodademe na 783den. kolku sto e momentalna knigovodstvena bi dobile negde deka na kraj na 2017 knigovodstvena vrednost na STB. treba da e okolu 920den.
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Ako ostvari 22 mil., toa bi bilo negde okolu 70den. po akcija., ili ako prodolzi so ovoa tempo na kraj na 2017 bi trebalo da ima okolu 140 den. po akcija.Ako ovaa suma ja dodademe na 783den. kolku sto e momentalna knigovodstvena bi dobile negde deka na kraj na 2017 knigovodstvena vrednost na STB. treba da e okolu 920den.
Таман си израчунал. Тоа е за 3.5 месеци. Стави на тоа х1.2 ( минимум ) и додади уште ~150 ден. за 2018 и одма друго е :)
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
352
Поени од реакции
635
Ako ostvari 22 mil., toa bi bilo negde okolu 70den. po akcija., ili ako prodolzi so ovoa tempo na kraj na 2017 bi trebalo da ima okolu 140 den. po akcija.Ako ovaa suma ja dodademe na 783den. kolku sto e momentalna knigovodstvena bi dobile negde deka na kraj na 2017 knigovodstvena vrednost na STB. treba da e okolu 920den.
Многу сметководители, малку трејдери на форумов. Како и запнавте на таа сметководствена вредност, како се преку книгите да се случува на берза.

СТБ си е ОК, да не се разбереме погрешно, ама ептен ја залетавте на сред лето иако ветрот многу е слаб за летање. ;)[DOUBLEPOST=1503064692][/DOUBLEPOST]А гледам и слаба ви била прогнозава, песимистичка, ете 74,96 добивка по акција на полугодие... :D
 
Последно уредено:
Член од
15 февруари 2012
Мислења
423
Поени од реакции
516
Полугодишната добивка на СТБ е 1.4 пати поголема од таа на ТНБ. Исто и пазарната капитализација. :duel:
 
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Sergej Bubka so nov rekord vo skok so stap, nad 21milioni evra ili 75 denari po akcija za pola godina... :anco:
E sega I jas ja podigam letvickata za na prolet za prodazba na nad 10x p/e (1350-1400 denari)...[DOUBLEPOST=1503090344][/DOUBLEPOST]
WTF se slucuva so taa OHB.?Sto mislite za polugodisniot izvestaj koj pokazuva 30-tina posto poslab rezultat od istiot period lani? Sell? Hold?
Na OHB I se sluchuva dorezerviranje na kreditot na Strumica Tabak od okolu 10mil eur... svako cudo za dve godini, lani I godinava, od godina so novi sili...
 
Последно уредено:
Член од
10 април 2013
Мислења
1.108
Поени од реакции
705
Sergej Bubka so nov rekord vo skok so stap, nad 21milioni evra ili 75 denari po akcija za pola godina... :anco:
E sega I jas ja podigam letvickata za na prolet za prodazba na nad 10x p/e (1350-1400 denari)...[DOUBLEPOST=1503090344][/DOUBLEPOST]
Na OHB I se sluchuva dorezerviranje na kreditot na Strumica Tabak od okolu 10mil eur... svako cudo za dve godini, lani I godinava, od godina so novi sili...
Dekis ako dobro se sekavam vkupniot dolg na STTB. bese 10mil.evra, lani otpisaa 5mil. i ovaa 5 i so toa zavrsuva otpisot sprema STTB. Taka e ili nesto ne sum informiran?
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Dekis ako dobro se sekavam vkupniot dolg na STTB. bese 10mil.evra, lani otpisaa 5mil. i ovaa 5 i so toa zavrsuva otpisot sprema STTB. Taka e ili nesto ne sum informiran?
Pretpostavuvam deka toa e dinamikata, a sumata bese neshto nad 10mil... ne moze nikoj so sigurnost da znae, a da ne e insajder... kako I da e, tie dobar del kje si naplatat, ama koga e prasanjeto, dali kje mozat da aktiviraat nekoja bankarska garancija od Leaf tobacco Mihaelides ili kje odat na aktiviranje na hipoteka od sttb...
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
STB оечкувано, со раст од профитот од 7.5%. Ако ги екстраполираме овие резултати за до крај на година тогаш може да се очекува бруто дивиденда од ~136 денари (нето 122 денари) за 2017-та, или поврат од 14.5% (13% нето) на моменталната цена :aplauz:

По оваа цена sell, разочараа со резултатот.
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
od STTB nema sto da naplatat, ostana da zjae prazna zgrada koja ne vredi poveke od 1milion evra

stavka 34.2 Депозити на други комитенти - namaleno za 2miljardi denari....
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom