Битола

Член од
8 октомври 2015
Мислења
877
Поени од реакции
2.421
Нашите и скопските курви се директни виновници за овај бродолом на градо и тој е непобитен факт ,никој неможи да ме разубеди.
Извесно време сум надвор од државата и страшно ми фали Битолата,ама и страшно ме боли ко ќе врвам на корзото,се по празно и по празно.
А исто и со спортот,абе 2 сезони салам не можиме да врзиме ,оние умрените фенер го победија и се на прагот на Европа ,ние мизерни плати на фудбалерите не можиме да му исплатиме...
Многу ме боли шо сме во ваква ситуација,не гледам начин за издигнување и враќање на сјајот на градот наш.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.158
Некако ги снема ликовите што се жалеја од Кромберт? Оти така ?
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
се удаја да избегат во ЕУ со мигрантиве :eek:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.158
се удаја да избегат во ЕУ со мигрантиве :eek:
Со мигранти ќе ја полнат новата хала пошто немало работници. Така подслушнав јас. Не бе стварно со кој ум ја проширваја фабриката скоро за дупло ко нема луѓе за работа? Колку има сега вработени? 4000 или повеќе ?
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
Можи се сеа невработени па се зафатени со барање работа, или редат плочки Немачка, можи нешто Италија со бугарски пасоши. Не ми се верва да се унапредени или префрлени на подобри работни места, не оди кај нас така.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.158
Можи се сеа невработени па се зафатени со барање работа, или редат плочки Немачка, можи нешто Италија со бугарски пасоши. Не ми се верва да се унапредени или префрлени на подобри работни места, не оди кај нас така.
Тоа што тебе ти се или не ти се верува е небитно. Можеби си слабо информиран.
Битно ги снема од тука. А сепак 4000 души се таму на работа. Ко беа 200 повеќе се жалеја од сега 4000. Интересна работа :cautious:
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
Тоа што тебе ти се или не ти се верува е небитно. Можеби си слабо информиран.
Битно ги снема од тука. А сепак 4000 души се таму на работа. Ко беа 200 повеќе се жалеја од сега 4000. Интересна работа :cautious:
Битно или не, тоа е, ете ти пошто си поинформиран кажи шо се деси?

Нема потреба од реторички прашања, јас вака неинформиран знам дека ретко кој гледа перспектива таму, ако е поинаку нека си ги извадат локалните вмровски шерифи децата од по јавни претпријатија, државни институции и нека ги пуштат таму.

Не мора, само да има отворени конкурси за нивните рабтони позиции сеа, поќето нема ниту да бидат рангирани.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.158
Битно или не, тоа е, ете ти пошто си поинформиран кажи шо се деси?

Нема потреба од реторички прашања, јас вака неинформиран знам дека ретко кој гледа перспектива таму, ако е поинаку нека си ги извадат локалните вмровски шерифи децата од по јавни претпријатија, државни институции и нека ги пуштат таму.

Не мора, само да има отворени конкурси за нивните рабтони позиции сеа, поќето нема ниту да бидат рангирани.
Незнам што се деси, само заклучив дека ги нема тука иако бројот на вработени од 200 души се зголеми на 4000. Логично би било многу повеќе да се жалат отколку тогаш па сепак ги нема.
Нека си ги извадат де и не само локланите моќници од ВМРО туку и локалните моќници од СДСМ. Да не мислиш нивните деца тутун садат. Впречем јас лично немам информација дека било кое дете на некој повлијателен граѓанин работи нешто налик на работник во фабрика освен на шефовска или менаџерска позиција. И што со тоа? Не треба да има работници? Сите треба да бидат менаџери, шефој, директори, газди ?
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
над 10 илјади души поминале низ таа фабрика а останале 4000 што немаат каде на друго место

Жабени е предвиден проект со 32 парцели ако не се лажам каде се другите инвеститори ??

не удирај со глата в ѕид и не туку брани криминални проекти
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.395
Поени од реакции
7.840
Незнам што се деси, само заклучив дека ги нема тука иако бројот на вработени од 200 души се зголеми на 4000. Логично би било многу повеќе да се жалат отколку тогаш па сепак ги нема.
Нека си ги извадат де и не само локланите моќници од ВМРО туку и локалните моќници од СДСМ. Да не мислиш нивните деца тутун садат. Впречем јас лично немам информација дека било кое дете на некој повлијателен граѓанин работи нешто налик на работник во фабрика освен на шефовска или менаџерска позиција. И што со тоа? Не треба да има работници? Сите треба да бидат менаџери, шефој, директори, газди ?
Јас мислам дека му имаат абер пуштено дека не сака многу лаење ако му се работи, иначе не знам шо приказна ми продаваш, за приватни компании сопственикот со идлучува, во поголемите си има кадровско итн... проблемот е јавни претпријатија, државни установи и сл и начинот на кој се вработува, ко шо глеам се растурија од дипломи земање од овој славјански факултет партиски тутурутки и се изнапикаја на работа, ако не ти смета, сполај ти, искрено.

Не знам кај прочита нешто па да донесиш заклучок дека не треба да има работници и сите треба да бидат директори и сл.[DOUBLEPOST=1503434088][/DOUBLEPOST]
над 10 илјади души поминале низ таа фабрика а останале 4000 што немаат каде на друго место

Жабени е предвиден проект со 32 парцели ако не се лажам каде се другите инвеститори ??

не удирај со глата в ѕид и не туку брани криминални проекти
И не е само тоа, на build.mk форумот прочитав дека почвата е контаминирана за наредните 100 години во индустриска зона Жабени поради тоа шо за да се заштеди на пари, место соодветна гранулација користена е некоја отпадна материја од Фени, Кавадарци.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.158
над 10 илјади души поминале низ таа фабрика а останале 4000 што немаат каде на друго место

Жабени е предвиден проект со 32 парцели ако не се лажам каде се другите инвеститори ??

не удирај со глата в ѕид и не туку брани криминални проекти
Оти збораш глупости како за инает.
Како останале 4000 души оти немале каде да одат кога бројот на вработени со текот на годините се зголемувал и се зголемува. Не почнала фабриката со 10000 души па само најупорните останале тоест 4000. Си оделе, ги бркале, се враќале и така.
И што мислиш ти вака по твое тие 4000 души посакуваат да се затвори фабриката или како рече криминален проект ?
Од каде да знам каде се другите инвеститори. Ти знаеш? А и зошто ти се други криминални проекти? Малце ти е овој. Уште некој сакаш ?[DOUBLEPOST=1503435765][/DOUBLEPOST]
Јас мислам дека му имаат абер пуштено дека не сака многу лаење ако му се работи, иначе не знам шо приказна ми продаваш
Не е тоа ништо ново, тоа е политика на фирмата уште од самиот старт и се согласуваш на тоа кога го потпишуваш на договорт. Се знае што смееш а што не смееш да правиш и тоа е тоа. И каква врска има тоа со форумот. Ти ме знаеш мене кој сум што сум? Јас те знам тебе?
проблемот е јавни претпријатија, државни установи и сл и начинот на кој се вработува, ко шо глеам се растурија од дипломи земање од овој славјански факултет партиски тутурутки и се изнапикаја на работа, ако не ти смета, сполај ти, искрено.
Ти би постапил поинаку да ти се пружи таква прилика? Ама искрено?
Мене не ми смета од многу проста причина што јас би го направил истото и не верувам дека знам некој што би постапил поинаку. Сега да не се правиме светци.
И не е само тоа, на build.mk форумот прочитав дека почвата е контаминирана за наредните 100 години во индустриска зона Жабени поради тоа шо за да се заштеди на пари, место соодветна гранулација користена е некоја отпадна материја од Фени, Кавадарци.
Пишеше на тој форумот таму во која категорија спаѓа почвата во зоната Жабени ?
Што имаше или што се садеше на таа почва претходно?
Има рибник на 50 метри од зоната. На не цел км од таму имаш земја што ја обработува ЗИК Пелагонија и тоа со години и години. Исто тука ти се исто на не цел километар воздушна линија изворите за еден куп минерални води и извори на природен CO2 . Не мислиш дека досега ќе протечеше таа наводна контаминација од таа опасна отпадна материја од Фени. Мислиш никој не го мери и проверва квалитетот на водата? И дали беше од Фени воопшто? Можеби беше од РЕК.
 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
за 3 години поминале 10 илјади работници а се задржале 4000 што немаат избор каде, идат од Могила,Новаци,Демир Хисар патуваат некои по повеќе од 3 часови дневно заради тоа што владата не им обезбеди работно место во местото каде живее, се испозатворија текстилни фабрики и стари капацитети во овие неколку години за да се овозможи работна сила за Кромберг :sneaky:

а во индустриска зона Жабени стојат празни барем 20 парцели кои чекаат инвеститори, зошто е тоа така и каде се повратниците од странство,грци,турци,катарци и што уште не што ќе инвестираше во Жабени ?

http://fokus.mk/najavena-nova-investitsija-vo-bitolskata-industriska-zona-zhabeni/

http://www.bitola.gov.mk/prvadomasnagradbazabeni/?lang=en

http://tvorbis.com.mk/?p=3345
 

Kajgana Shop

На врв Bottom