Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
2 октомври 2008
Мислења
3.434
Поени од реакции
7.286
Каде да најдам поголем кафез? Ми треба за Мал Александар. Најголем кафез што може да се најде во Македонија и околината?

Најголемиот што го најдов до сега е во ЕлектроМетал



150cm
60cm
80cm


Има нешто поголемо?
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Здраво дечки, пред една недела купив мала тигрица 4-5 недели стара . Пилево е многу младо и сеуште не знае да лета, во пет шопот ми кажаа дека сеуште е рано да му се одреди полот. Но, дали има тука некој добар познавач на папагали да ми го каже со точност полот на птицата, бидејќи на интернет прочитав дека уште од третата недела може да се познае дали е машко или женско.

пс ако не сум го фатил добро како што треба, кажете не е проблем ќе го пресликам. :D




 
Ф

Флеш

Гостин
Здраво дечки, пред една недела купив мала тигрица 4-5 недели стара . Пилево е многу младо и сеуште не знае да лета, во пет шопот ми кажаа дека сеуште е рано да му се одреди полот. Но, дали има тука некој добар познавач на папагали да ми го каже со точност полот на птицата, бидејќи на интернет прочитав дека уште од третата недела може да се познае дали е машко или женско.

пс ако не сум го фатил добро како што треба, кажете не е проблем ќе го пресликам. :D




Женка ми изгледа,според клунчето,иако уште скоро нема боја баш ....Машките се плави клунови ако не грешам
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Женка ми изгледа,според клунчето,иако уште скоро нема боја баш ....Машките се плави клунови ако не грешам
Додека се млади и бебиња имаат идентична боја на клуновите, откако полово ќе созреат на машките носот им станува плав, а на женките темно розев/кафеав(тоа ти што го збориш). Така што на оваа возраст и не може баш да се одреди полот по бојата на клунчето.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.976
Поени од реакции
14.745
Mislam deka so garancija e žensko.....
No prikači podobra slika od toa nad klunot..
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Женка, а ? По кои карактеристики ја познаваш ?

Точно ли е дека женките се потешки за припитомување и тренирање или е само предрасуда?

Ова е засега најдобро што можев да извадам, мало е се плаши од телефонот :D





 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.628
Поени од реакции
81.513
Точно ли е дека женките се потешки за припитомување и тренирање или е само предрасуда?
Потешко се припитомуваат женките, од искуство ти кажувам :)
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Што и да е, чим е волку мало, многу побрзо ќе се припитоми. Моето имаше 6+ месеци, уште толку ми требаше да научи од кафез да излезе, па на прст да стои, па после дури да почне да си игра со тебе. Сега е многу питом и оди и кај луѓе што првпат ги гледа ако му пружат прст, но секое животинче враќа со внимание ако и ти му посветиш.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.938
Женка, а ? По кои карактеристики ја познаваш ?

Точно ли е дека женките се потешки за припитомување и тренирање или е само предрасуда?

Ова е засега најдобро што можев да извадам, мало е се плаши од телефонот :D





Мислам дека ги препознаваат по делот над клунот кај носот, ако е розево е женско, ако е сино е машко. Еве едно поучно видео:
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Смеам ли на тигрицата да и давам бела креда за грицкање ?
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Тигрицата е веќе месец дена кај мене. Она што ме зачудува е дека уште и немаат целосно пораснато пердувите на крилцата за да може да лета. Опашката едвај дури денес почна да и се гледа ептен малку. Дали е нормално тигрица од околу 2 месеци сеуште да нема пораснато целосно пердуви и опашка за летање?

Би ценел мислење пред се од тебе @gjoko-mkd како најискусен тука во чување птици.

Во прилог праќам некои слики од папагалот. 20170827_091112.jpg 20170827_091109.jpg 20170827_090753.jpg 20170827_091112.jpg 20170827_091109.jpg
 

Attachments

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.976
Поени од реакции
14.745
Jas mislam deka e ova postar papagal...i deka starata opaška mu e ...padnata. novata sporo rasti.
Mene mi se ima slučeno kako dete sakajći da ja fatam tigricata, ja fativ za opaš i opašot mi ostana vo raka.
Generalno kaj tigricite kolku im e tigrestiot del na glavata podolg...tolku e i postar
Zatoa mislam dela ova ne e mlad papagal....no da vidam na kompjuter. Vaka na mob slabo se gleda
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.628
Поени од реакции
81.513
@Ligar По главчето се гледа дека е постаро папагалчево, затоа и бавно и растат пердувите... Ако ти е земено од пет шоп можеш слободно да го вратиш, али ако ти го подарил некој илипак ти долетало само, подобро чувај го, греота е да го пуштиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom