Анкетно прашање: готвење на плин или струја?

Готвите на плин или струја?


  • Вкупно гласачи
    122
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.600
Поени од реакции
34.793


еднаш може да се случи, но тоа е фатално! дали се исплаќа живот да биде под опасност за тие 20 ден поевтино?



што е крив комшијата да си го изгуби станот, недај боже и животот оти другиот комшија готви на плин? еднаш се случува да има дефект и тука нема спас...



што се криви станарите над сендвичарата што експлодира и направи пожар од дефект на плинска боца?



што се криви другите возачи што на тој му експлодира колата поради плинот во автомобилот среде возење?



ако сакаш да штедиш, не пуши цигари, а не да вградиш плински уред во автомобилот или воопшто не вози кола најштедливо е !
...дефинитивно би забранила со закон готвење или било која примена на плин посебно индивидуално адаптирање за таму некое заштедување кое за мене лично нема оправдување, еднаш се случува но фатално се случува...заштедувањето може да биде со скратување на пример на пушење на цигари !!!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268


еднаш може да се случи, но тоа е фатално! дали се исплаќа живот да биде под опасност за тие 20 ден поевтино?



што е крив комшијата да си го изгуби станот, недај боже и животот оти другиот комшија готви на плин? еднаш се случува да има дефект и тука нема спас...



што се криви станарите над сендвичарата што експлодира и направи пожар од дефект на плинска боца?



што се криви другите возачи што на тој му експлодира колата поради плинот во автомобилот среде возење?



ако сакаш да штедиш, не пуши цигари, а не да вградиш плински уред во автомобилот или воопшто не вози кола најштедливо е !
...дефинитивно би забранила со закон готвење или било која примена на плин посебно индивидуално адаптирање за таму некое заштедување кое за мене лично нема оправдување, еднаш се случува но фатално се случува...заштедувањето може да биде со скратување на пример на пушење на цигари !!!
Многу повеќе луѓе настрадаа од струја и употреба н струја од колку со плин, на плин се грејат, готват и работаат голем дел од европски градови се случуваат инциденти исто како што се случуваат и при употреба на дрва, јаглен струја..
nintchdbpict000331466766 (1).jpg
на овој комшија неисправен фрижидер на струја доведе до ова катастрофа.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.600
Поени од реакции
34.793
Многу повеќе луѓе настрадаа од струја и употреба н струја од колку со плин, на плин се грејат, готват и работаат голем дел од европски градови се случуваат инциденти исто како што се случуваат и при употреба на дрва, јаглен струја..
Прегледај го приврзокот 175300
на овој комшија неисправен фрижидер на струја доведе до ова катастрофа.
... точно! ако ја гледаш таа страна дека во повеќето градови самите објекти со централно плинско т.е. примена на гас како што е парното уште при градење на објектот со сите тестови, правила и заштита, јас коментирам за користење на плин како индивидуално адаптирање во домаќинство, ( да не спомнувам за самоволно адаптирање на автомобил со плинско аттест пренамена) до вчера со електрична струја од денес со плин, без познавање на никакви опасности околу таквото користење...
еве ти пример, комшијата ја зема плинската боца и ја става во скалишниот простор, додека чекам лифт мене нешто чудно ми мириса и се симнувам по скали и што да гледам ливадинката „ја празни плинската боца“ за да ја однесе на полнење??? што да коментирам? замисли да запалев цигара од нервоза! сега ќе бев сателит! :sramezliv:
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178


еднаш може да се случи, но тоа е фатално! дали се исплаќа живот да биде под опасност за тие 20 ден поевтино?



што е крив комшијата да си го изгуби станот, недај боже и животот оти другиот комшија готви на плин? еднаш се случува да има дефект и тука нема спас...



што се криви станарите над сендвичарата што експлодира и направи пожар од дефект на плинска боца?



што се криви другите возачи што на тој му експлодира колата поради плинот во автомобилот среде возење?



ако сакаш да штедиш, не пуши цигари, а не да вградиш плински уред во автомобилот или воопшто не вози кола најштедливо е !
...дефинитивно би забранила со закон готвење или било која примена на плин посебно индивидуално адаптирање за таму некое заштедување кое за мене лично нема оправдување, еднаш се случува но фатално се случува...заштедувањето може да биде со скратување на пример на пушење на цигари !!!
Ако се постави сигурносен неповратен вентил, атестирано црево што е за под висок притисок редовно се променува дихтунгот на местото каде се спојуваат цревото и боцата системот ќе функционира долги години без проблеми во спротивно ќе биде како на примерите поставени од твоја страна.

Јас лично имам поставено специјален италијански сигурносен неповратен вентил купен од макпетрол не од параз кинески и профи црево кое го користат со боци со ацетиленско заварување и сечење кои издржува екстремни малтратирања, дополнително вршам промена на дихтунгот на секоја промена на боца, а и шпоертот е со заштитна функција ако нема согорување на плинот автоматски го запира дотокот на плин, што значи дека сум ги свел на минимум можностите за хаварија на системот но секогаш може нешто лошо дане снајде сите нели?
дополнително имам и премиум осигурување на станот така да донекаде е заштитена и сопственоста на соседот ако му предизвикам штета, ако има жртви господ ќе ми суди јас неможам таа штета да ја надоместам тука на замјава за жал.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.600
Поени од реакции
34.793
Ако се постави сигурносен неповратен вентил, атестирано црево што е за под висок притисок редовно се променува дихтунгот на местото каде се спојуваат цревото и боцата системот ќе функционира долги години без проблеми во спротивно ќе биде како на примерите поставени од твоја страна.

Јас лично имам поставено специјален италијански сигурносен неповратен вентил купен од макпетрол не од параз кинески и профи црево кое го користат со боци со ацетиленско заварување и сечење кои издржува екстремни малтратирања, дополнително вршам промена на дихтунгот на секоја промена на боца, а и шпоертот е со заштитна функција ако нема согорување на плинот автоматски го запира дотокот на плин, што значи дека сум ги свел на минимум можностите за хаварија на системот но секогаш може нешто лошо дане снајде сите нели?
дополнително имам и премиум осигурување на станот така да донекаде е заштитена и сопственоста на соседот ако му предизвикам штета, ако има жртви господ ќе ми суди јас неможам таа штета да ја надоместам тука на замјава за жал.
...еднa ластовица не прави пролет ! :) ние сме балканци што реагираме на начин „ што сакам правам во мојата дома, тебе да не ти е гајле“ :(
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
... точно! ако ја гледаш таа страна дека во повеќето градови самите објекти со централно плинско т.е. примена на гас како што е парното уште при градење на објектот со сите тестови, правила и заштита, јас коментирам за користење на плин како индивидуално адаптирање во домаќинство, ( да не спомнувам за самоволно адаптирање на автомобил со плинско аттест пренамена) до вчера со електрична струја од денес со плин, без познавање на никакви опасности околу таквото користење...
еве ти пример, комшијата ја зема плинската боца и ја става во скалишниот простор, додека чекам лифт мене нешто чудно ми мириса и се симнувам по скали и што да гледам ливадинката „ја празни плинската боца“ за да ја однесе на полнење??? што да коментирам? замисли да запалев цигара од нервоза! сега ќе бев сателит! :sramezliv:
Шом е така, да се забрани употреба на плин
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.600
Поени од реакции
34.793

...несовесни граѓани се присутни насекаде, но се приметливи и се поекспонирани кога нема законските регулативи, на времето гаќи на балкон ако се сушат милиција на врата за 5 минута ѕвонеше :icon_mrgr:
со парола дома ќе правам што сакам, комшијата си прави централно грење со плин, сам без да се консултира со експерт, со куќен совет итн, и на приклучокот за плин прикачува цевка за вода, другиот комшија сака да си го уклучи централното плинско да си направи кафе,а тоа наместо плин од шпоретот излегува млаз вода како фонтана ! :pos:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.257
Поени од реакции
78.897
Ми се чини (и не ме чуди) дека уопште не контате дека сите тие огромни несреќи, експлозии по станбени згради у Русија, Лондон и сл. од плин, се таму кај што има плиновод. Не е тоа од плински боци.
Иначе таков плиновод да има до секоја зграда, (во земја позната по почитување стандарди и квалитет, како што е Македонија) е ненормално идиотска работа.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.600
Поени од реакции
34.793

Макпетрол, велат дека се единствени за полнење на плинските боци во Македонија со сертификат за сигурност!
но,што ако други бензиски станици полнат на „црно“ ? :(
благодарение на темата преку ова видео инфо, научив некои нови работи за полнење на плински боци, интересно дека не се преполнува и има одреден процент каде останува за слободно мешање на гасот под притисок, оти при промена на надворешна температура се зголемува притисок во боцата поради мешање на самите гасови поради промена на температура и ако е до врв полна доаѓа до деформитет на структурите на боцата и до нејзина експлозија? и тоа најчесто се случува во зимно време! ауууу може да биде и нова боца и сопственикот да внимава дома, ако не е соодветно полнета....БУУУУУМ ! :confused:
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Видеово си е Ок само макпетрол уште да ги чистат боците пред продажба и ќе беде супер вака на секоја замена добивам мршник од боца која морам прво да ја чистам па да ја користам,
а им враќам исчистена срамота сигурно не е ни некоја сложена процедура ни трошок да ги исчистат боците кои се вртат во нивниот систем
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.600
Поени од реакции
34.793
Голема материјална штета од експлозија на неисправна плинска боца во Охрид, 08.08.2017


...кога сите се подготвуваат за мирен сон накај 22 :30 ч наеднаш да се испотресеш од силна експлозија малтене зградата ќе пропадне во земја, на приземје цел стан целосно уништен, еден човек повреден, цели прозори искршени, во дворот седум автомобили уништени, огромна материјална штета (поради една заштеда од 500 ден месечно доколку НЕ се користи електричен шпорет колку би била оправдана замената со плинска боца ? )



...не ни централно плинско снабдување, едноставно користење на плинска боца во домаќинство, што ако цело семејство било дома? дали би било оправдано некоја повреда или недај боже фатална повреда поради една таква банална заштеда во електрична струја, а што се пак виновни комшиите да трпат ваков стрес и оштета ако тие користат електричен шпорет ?

 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Голема материјална штета од експлозија на неисправна плинска боца во Охрид, 08.08.2017


...кога сите се подготвуваат за мирен сон накај 22 :30 ч наеднаш да се испотресеш од силна експлозија малтене зградата ќе пропадне во земја, на приземје цел стан целосно уништен, еден човек повреден, цели прозори искршени, во дворот седум автомобили уништени, огромна материјална штета (поради една заштеда од 500 ден месечно доколку НЕ се користи електричен шпорет колку би била оправдана замената со плинска боца ? )



...не ни централно плинско снабдување, едноставно користење на плинска боца во домаќинство, што ако цело семејство било дома? дали би било оправдано некоја повреда или недај боже фатална повреда поради една таква банална заштеда во електрична струја, а што се пак виновни комшиите да трпат ваков стрес и оштета ако тие користат електричен шпорет ?

Ako ne napisese za ova,mislam ........... :)))
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Ај сега напиши на гугл во пребарувачот

Пожар од неисправна електрична инсталација

И види дали има и од користење на ел. уреди предизвикани пожари кои неретко завршувале и со човечки жртви, и за да не излезе на кој му е поголем да донесеме неколку генералени заклучоци:

-со сите уреди мора да се раководи одговорно,
-уредите да се користат според пропишаните деклартивни кафактеристики
- да не се врши измена и монтажа од непрофесионалци кои мислат дека знаат се
-да не се замижува на проблемите и да сервисираат уредите навремено и од оспособени лица за таа работа
- ...
во спротивно ќе имаме случаи како погоре споменатите независно кој тип на енергија го користиме.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.968
Поени од реакции
14.720
Plinska boca nikogaš ne eksplodira....tuku eksplodira istečeniot plin koj so vozduhot pravi eksplizivna smeša, no koj toa da im go objasni na novinarite
Problemot se pravi koga crevata i cevkite negde ispuštaat plin...toj istekuva vo sobata i se meša so vozduhot, i treba samo izvor na iskra( obično toa e termostat od frižider, prekidač za sijalica...) i doagja do eksplozija na smešata vo prostorijata a ne na bocata

Samata boca vo mnogu vakvi slučaevi moži pak da se koristi....ništo ne i e

 

Kajgana Shop

На врв Bottom