Дали на фотографијата и треба фотошоп ?

S

Sweet666

Гостин
ФОтошоп не ги поправа само грешките во една фотографија, фотошопот ја прави фотографија она што е. Зошто понекогаш можеби баш контрастот (ќе се фатам за наједноставното) ќе истакне нешто од неа или сл. Не можам да оставам фотографија без да ја отворам во фотошоп, без да го направам од неа она што јас сум го замислила. Дури и ми се створи една навика(можеби лоша) и додека фотографирам да размислувам за обработката па со оглед на тоа да направам измени во фотографијата. И не велам дека не ги ценам фотографиите што немаат фотошоп, напротив многу, ама само ако во нив има нешто, а не поради тоа што не се обработени. =]
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
33
Поени од реакции
4
Другари, поздрав. Денешната фотографија не може да се замисли без фотошоп.
Сите сме сведоци на HDR фотографиите што лично мене многу ми се допаѓаат.
Е сега за такви како мене, што немаат дигитален фотоапарат не значи којзнае колку фотошопот, ама ако. Според мене оние што користат фотоапарати на филм се вистински фотографи, ама ај да не јадам мн. бурек да не ме пцуе некој... :helou:
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
929
Поени од реакции
21
И така и така.Повеке фотографии се прават преку фотошоп // бтв подобри излегуваат преку фотошоп.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Другари, поздрав. Денешната фотографија не може да се замисли без фотошоп.
Сите сме сведоци на HDR фотографиите што лично мене многу ми се допаѓаат.
Е сега за такви како мене, што немаат дигитален фотоапарат не значи којзнае колку фотошопот, ама ако. Според мене оние што користат фотоапарати на филм се вистински фотографи, ама ај да не јадам мн. бурек да не ме пцуе некој... :helou:
A мислиш дека аналогната (филмската) фотографија нема свои трикови и дотерувања?
Па од избор на хартија, избор на филм, па ставање на филтер на па од развивањето (кратко, екстра кратко, долго.. имаа техники само наместо со маус и тастатура ги правеа со хемикалии и светлина
 

Е.Шанел

Аn Arтisт
Член од
12 мај 2009
Мислења
21
Поени од реакции
0
Фотошоп да - на сликите на кои им треба поправка или освежување
Фотошоп не - на некои слики едноставно не им треба поправка - самите по себе се ’’совршени„
 

TinyGiant

што сакам
Член од
9 април 2008
Мислења
236
Поени од реакции
3
најдобрите фотки на светско ниво се "прочешлани" кроз фотошоп. дефакто
 

WildGirl

Lost in the forest ...
Член од
28 јуни 2008
Мислења
636
Поени од реакции
93
Искрено многу повеќе поштовам фотографија која без никакво користење на фотошоп ќе ме остајт без здив него обратно.:smir:
Јас не користам.
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Немора секогаш фотошоп,може некад и случајно сликана да излезе добра..Иако и со фотошоп се праат интересни слики..
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Па мислам дека мора. Но се разбира кога викам користење фотошоп не мислам на трансформација на сликата од ништо на нешто туку некои ситни дотерувања, кроп, експерименти со контраст, бои итн.
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
621
Поени од реакции
766
Најмногу ценам кога една фотографија е таква каква што е, без фотошоп...добриот фотограф знае точно до кој агол да застане и да го подеси апаратот правилно, за да го извлече најдоброто од тоа што го слика...Новите камери се како компјутери, дури и на ауто да сликаш, таа сама ти одбира што е најдобро....значи сакам да гледам слики без фотошоп или ептен малку, само да нагласи светло и сл...
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Немам инсталирано ниту фотошоп ниту никаква друга програма за изменување на некоја слика/фотографија. И искрено немам никогаш работено на фотошоп. Мојот одговор е НЕ.
 
Член од
13 јули 2012
Мислења
39
Поени од реакции
3
Porano koga se' se rabotese racno fotografite placea za nesto kako photoshop, sega muabetive deka ne treba se prikaski bidejki od sekogas trebal i koga go nemalo i sega. Bilo koja fotografija treba da se retusira malku, a za toa sega ne treba tus ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom