Како влијае марихуаната на здравјето...

  • Креатор на темата MSV
  • Време на започнување
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.931
Me interesira neshto za thc-to za ostanuvanje vo teloto. Gleam upaten si, a razlistuvav po net sho kako. Znam ostanuva na vlakno najdolgo, pa vo krv, pa vo urina na kraj. Ko sho imam chitano u kosa ostanue do 6 meseci pola godina taka nesto.

Za krv nemam info. Me interesira za mokracha. Obichno koa pusham HG posle 24-5 dena celosno ja snemue tetrahidrokannabinol u urinata.. Ima li nachin ili posebna ishrana da se smalat denovite. (Me kapirash sho ti zboram mislam deka) na primer da pusham gras na 1 januar, a na 10ti da bidam chist ili na 15ti na primer.

Dali tuka ima uloga i kolichinata sho ke ja ispushish i tako dalje.

Neka me upati nekoj ako znae podetalno.
@Бавча ?!?

Pozdrav od mene. Stay High !
Теоретски времето кое му е потребно на организмот да се исчисти од ТХЦ зависи од неколку фактори како квалитетот и процентот на ТХЦ во самата трева, пушачкиот стаж како времетраење и количината на марихуана која ќе ја испушиш за одреден временски период, метаболизмот и процентот на масна телесна маса со оглед на тоа дека молекулите на ТХЦ се липосолубилни и се врзуваат за масните клетки во телото, за што е баш така заебана детоксикацијата од трева и треба подолго време за да се исчистиш.

Совети и трикови на интернет ќе прочиташ миљон, од зголемен внес на течности, јадење на храна која содржи пектин, храна која содржи антиоксиданси, внесување на активен медицински јаглен. Некои препорачуваат физичка активност, други предупредуваат на тоа дека баш физичката активност ги ослободува врзаните молекули на ТХЦ за масните наслаги во крвотокот и баш тоа може проблем да ти направи. Од сите совети и трикови од корисници, единствено налетав на научна студија која наоѓа врска помеѓу внесување на цинк во орална форма и скратување на времето на детекција на ТХЦ.

Можам да ти посочам, со дневна конзумација на најмалку 3 литри течност, било да е вода или пиво ( некои викаат како пивото е добро за чистење ), чај за детоксикација, секојдневно овошје од типот на праски и кајсии и јаболки, јогурт и сирење секојдневно, зелени салати - краставици, марули, пиперки, магдонос, потоа лук, кромид, цинк глуконат орално, секојдневни тушеви топло-ладно после што се потиш како нездрав ако времето е топло, првиот негативен резултат се појави точно на 24. ден, како што ти посочи и тоа после тешка секојдневна (зло)употреба од 3 месеци - и стаж пред тоа.

Така да мое мислење е дека единствено потребно е време и на некој начин, по некоја логика, зголемена хидратација би требало да помогне, а можеби и не помага.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
марихуаната го прави чоеко педер

19748482_499605457047432_4525526097429467526_n.jpg
 
Член од
3 декември 2017
Мислења
6
Поени од реакции
0
дали после 30 дена непушење може да поминам чист на тест за канабис,ако претходно сум конзумирал само две недели секој ден ? Значи прашањето ми е колку време е потребно да се исчисти мочката од таа исконзумирана количина канабис во тие две недели ( се на се околу 12 гр сум внел за тој временски период ). Ве молам сите со искуство околку тестов за канабис да кажат што мислат што знаат пошто добив работа и сега треба да поминам на тест за дроги меѓу кои е и тестот за канабис.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.931
дали после 30 дена непушење може да поминам чист на тест за канабис,ако претходно сум конзумирал само две недели секој ден ? Значи прашањето ми е колку време е потребно да се исчисти мочката од таа исконзумирана количина канабис во тие две недели ( се на се околу 12 гр сум внел за тој временски период ). Ве молам сите со искуство околку тестов за канабис да кажат што мислат што знаат пошто добив работа и сега треба да поминам на тест за дроги меѓу кои е и тестот за канабис.
Да. Ја поминав тест по 2-3 месеци скоро секојдневно конзумирање, најмалку 5 пати неделно. И тоа после 25 дена. Ма да ми варираше тестот од аптека, де негативен, де позитивен во зависност од хидрација ( ова ти зборам после 25. ден, правев тест секој ден се до 31. ден). За да се осигурам, сабајлето пред тестирање испив 2 литри вода, на саатипол пред да дадам урина, и земав витамини Б - комплекс вечерта, за да ја обојам урината. Зависно од тестот, не е на одмет да земеш и креатин, доколку мерат специфична тежина на урина, но не ми се верува.
 
Член од
3 декември 2017
Мислења
6
Поени од реакции
0
Да. Ја поминав тест по 2-3 месеци скоро секојдневно конзумирање, најмалку 5 пати неделно. И тоа после 25 дена. Ма да ми варираше тестот од аптека, де негативен, де позитивен во зависност од хидрација ( ова ти зборам после 25. ден, правев тест секој ден се до 31. ден). За да се осигурам, сабајлето пред тестирање испив 2 литри вода, на саатипол пред да дадам урина, и земав витамини Б - комплекс вечерта, за да ја обојам урината. Зависно од тестот, не е на одмет да земеш и креатин, доколку мерат специфична тежина на урина, но не ми се верува.
После 30 дена и тест во лабарораторија бил чист?
а физичка активност вежби нешто правеше или само 25 дена без пушење трева и тестот е чист ?
Пошто тестов за дрога ми е да го направам за да извадам лекарско да одам да работам на брод.
Ке морам да чекам 1 месец да не пушам па да направам тестот за дрога.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.931
После 30 дена и тест во лабарораторија бил чист?
а физичка активност вежби нешто правеше или само 25 дена без пушење трева и тестот е чист ?
Пошто тестов за дрога ми е да го направам за да извадам лекарско да одам да работам на брод.
Ке морам да чекам 1 месец да не пушам па да направам тестот за дрога.
Не бев физички активен. Као демек пазев на храна, повеќе овошје и зеленчук. И толку.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.931
Каде може да се најди/купи семе од марихуана ?
Јас би ти препорачал, има една група на фејсбук, се вика Зелена алтернатива, и тој дечкото активист е за декриминализација и легализација и доста им помага со совети на луѓе, па дури и донира масла на ликови со здравствени проблеми. Со него најубаво да се консултираш и да видиш што - како.
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Јас би ти препорачал, има една група на фејсбук, се вика Зелена алтернатива, и тој дечкото активист е за декриминализација и легализација и доста им помага со совети на луѓе, па дури и донира масла на ликови со здравствени проблеми. Со него најубаво да се консултираш и да видиш што - како.
А име и презиме знаеш од човекот?
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.720
Каде може да се најди/купи семе од марихуана ?
Никако да не си порачал по пошта да ти стигне од странство. Ќе те викнат да си го земеш пакетот демек и одма ќе те апсат.

Најди некој кој ќе ти донесе по авион/воз/кола или од Македонија.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Дали има штетно дејство ако се помеша со темјан, тутун со вкус на ананас и се пуши со наргиле?
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.931
Дали има штетно дејство ако се помеша со темјан, тутун со вкус на ананас и се пуши со наргиле?
Не би ставал темјан на исто место у мешавината, можеш да го запалиш дур си влечеш наргиле и да го инхалираш чадот преку ноздрите - ароматерапија, но да увлекуваш директно во плуќа, што знам... Мислам дека тоа е толку јако што најмала грутка има да ти ги испржи дишните патишта.
 
B

Bafra

Гостин
Ај бе доста се зафркавате на темава, @LordDragonII вишак време денес па иронијата на макс :P

Туку нека и каже некој на Ленче од СЈО што сака целосна регулација како прават во Норвешка и Португалија.. глупи се тие изгледа ние најпаметни :D
https://m.kajgana.com/istoriska-odluka-norveshka-izglasa-dekriminalizacija-na-drogata
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.931
Ај бе доста се зафркавате на темава, @LordDragonII вишак време денес па иронијата на макс :P

Туку нека и каже некој на Ленче од СЈО што сака целосна регулација како прават во Норвешка и Португалија.. глупи се тие изгледа ние најпаметни :D
https://m.kajgana.com/istoriska-odluka-norveshka-izglasa-dekriminalizacija-na-drogata
Еј, немој, читав коментари на рајата на фиби по изјавата на Ленче. Луѓево ко у Мека и Медина да живеат, бесилка одма за Ленче.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom