Аквариумски риби (општи дискусии)

Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
За 20л аквариум имаш многу риби, а чим имаш 2 брзини на пумпата, претпоставувам е воздушна пумпа и истата неможе да ја исфилтрира водата во целост. Мојата претоставка за причинител на смртност кај рибите е тоа што се создава големо количество на амонијак од останата храна, измет од рибите а и од пренатрупаност со риби. Препорака е да се земе нов поголем аквариум мин 60л со се филтер пумпа од мин 600л на час и макс 300 и да останеш со рибите кои ги имаш или да земеш филтер пумпа за овој аквариум кој го имаш со мин јачина од 100л на час до макс 200л на час и да намалиш на рибите да ги доведеш на максимално 4 риби.
Јас повеќе шреферирам нов аквариум бидејќи 20л само 1 бета борец преживува или шримпови (ракчиња).
35*30*20 svetlo neonka T5 6w e sega na pumpata ne pisuva jacina ima dve brzina sekogas mi e na prva brzina a na pumpata pisuva samo AP208 vo akvariumot imam skalari golemo perki I uste dva drugi vidovi na 7 dena ja menuvam vodata nautro I navecer gi ranam si lisnata hrana temperaturata na vodata e? 25 stepeni

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
702
Поени од реакции
156
За 20л аквариум имаш многу риби, а чим имаш 2 брзини на пумпата, претпоставувам е воздушна пумпа и истата неможе да ја исфилтрира водата во целост. Мојата претоставка за причинител на смртност кај рибите е тоа што се создава големо количество на амонијак од останата храна, измет од рибите а и од пренатрупаност со риби. Препорака е да се земе нов поголем аквариум мин 60л со се филтер пумпа од мин 600л на час и макс 300 и да останеш со рибите кои ги имаш или да земеш филтер пумпа за овој аквариум кој го имаш со мин јачина од 100л на час до макс 200л на час и да намалиш на рибите да ги доведеш на максимално 4 риби.
Јас повеќе шреферирам нов аквариум бидејќи 20л само 1 бета борец преживува или шримпови (ракчиња).



Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
ti blagodaram mnogu
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.021
основа 30х50 и висина 30-40
Колку пари би коштал севкупно со се пумпи, риби и додатниве работи??
Правам муабет за поубави риби не оние најосновниве што ги има по 100 во секој аквариум.
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
основа 30х50 и висина 30-40
Колку пари би коштал севкупно со се пумпи, риби и додатниве работи??
Правам муабет за поубави риби не оние најосновниве што ги има по 100 во секој аквариум.
За аквариумо од 60л ти треба мин 8мм стакло, точна цена незнам за тоа можеш да си прашаш кај некој стаклар или во петшоп. Ако си од скопје иди во делфин зад веро аеродром се наоѓа има убав избор на аквариуми. Пумпа ти треба јачина мин 300 л/ч или максимално 600л/ч . Би ти препорачал хоб(hang on back) пумпа 600л /ч е околу 800 ден. Грејач 100w мин, тој ти е околу 300-400 ден. Осветлување ти е потребно 30w ако користиш неонка т5. За риби има разлика во цена, норманлно не можеш да мешаш различни како ќе ти текне.. одкако ќе го составиш аквариумот со комплет опрема треба да циклираш водата мин 1 месец. За да се створат полезни бактерии за да немаш проблем со смртност на риби, болести или диатом. Како почетник би ти препорачал да почнеш со тие риби што ги има секој како што се ксифо, гупа моли бидејќи се најефтини, лесно се котат и нема да осетиш по џеб доколку тргне нешто наопачки.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.021
За аквариумо од 60л ти треба мин 8мм стакло, точна цена незнам за тоа можеш да си прашаш кај некој стаклар или во петшоп. Ако си од скопје иди во делфин зад веро аеродром се наоѓа има убав избор на аквариуми. Пумпа ти треба јачина мин 300 л/ч или максимално 600л/ч . Би ти препорачал хоб(hang on back) пумпа 600л /ч е околу 800 ден. Грејач 100w мин, тој ти е околу 300-400 ден. Осветлување ти е потребно 30w ако користиш неонка т5. За риби има разлика во цена, норманлно не можеш да мешаш различни како ќе ти текне.. одкако ќе го составиш аквариумот со комплет опрема треба да циклираш водата мин 1 месец. За да се створат полезни бактерии за да немаш проблем со смртност на риби, болести или диатом. Како почетник би ти препорачал да почнеш со тие риби што ги има секој како што се ксифо, гупа моли бидејќи се најефтини, лесно се котат и нема да осетиш по џеб доколку тргне нешто наопачки.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
И се на се колку ќе дојде.Колку пари се овие риби што ги спомнуваш? А колку поскапите? Ако не те мрзи напиши цена и врста на риби да видам за какви правиме муабет.(и од поскапи)
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
И се на се колку ќе дојде.Колку пари се овие риби што ги спомнуваш? А колку поскапите? Ако не те мрзи напиши цена и врста на риби да видам за какви правиме муабет.(и од поскапи)
За рибите што ги спомнав се движат од 50 до 100 денари(живородки: ксифо, моли, гупа) останатите риби се икраши и се со цена од 100 па нагоре. Колку се поголеми толку се поскапи. Одлучи се за 4 вида максимално. Гледај да бараат горе доле исти услови на вода ( проток на пумпа (разбрането/мирно) , температура, литража на аквариум, исхрана и сл.) Според видот на рибите го правиш и скејпот т.е изгледот на аквариумот ( карпест, тревен или мешан). Доколку се одлулиш за тревен тука веќе имаш плус учење во стил која трева со која можеш да ја чуваш, бидејќи не секоја бара исти услови, на пример лобелија кардиналс бара отворен простор и многу јако светло но помалку цо2, за анубиа нана бара сенка, роталата и бакопата бараат средна јачина на светлост но многу цо2 итн итн. Да се вратам на рибите.. Во петшоп ги делат рибите на живородки и икраши, но икрашоте се делат на територијалци и мирни. Во територијалци се циклидите. Со циклид не иде ниту една друга риба што не е циклид. Мирните риби ги ома многу, но и од тие некои со некои не можат да живеат заедно. Многу читање си бара пред да се оформи еден аквариум инаку ко за старт мислам дека би ти иделе околу 3000 денари максимално за таа литража без риби. Пластика украси избегавај, испуштаат боја и варира на вредностите на водата ph,dh,kh.
П.с. има риби кои мора да бидат во јато со мин 5 риби за да живеат нормално..
П.п.с незнам што друго да ти пишам, ако те интересира нешто пиши ако знам ќе одговорам

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
26 јуни 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo, nova sum na forumov i nemam poznavanja za akvariumskite ribi. Megjutoa neodamna kupiv ribi i denes ednata ripka rodi ripcinja, megjutoa mnogu se macese dodeka gi ragjase (pravese salta, ripase od vodata, plivase na strana)... Na kraj se skri na dnoto megju kamcinjata, rodi uste dve i umre... Ja ostaviv vo vodata so nadez deka kje ozivee, no pominaa casovi i ne mrdna... :place::place::place: Maleckite gi ostaviv vo istiot akvarium(6 ripcinja ima), drugite ribi gi premestiv vo drug akvarium, no ne znam kako niv da gi odrzam vo zivot...Kakva hrana da im davam, potrebno li e da im ja smenam vodata, dali im odgovara pumpata, kamcinjata da gi ostavam ili izvadam..? Ne znam za koja riba stanuva zbor, majka im bese temno portokalova so crni tocki od stomakot prema opasot. I malite imaat nekoja nezna bleda portokalova boja i isti crni tocki. Ve molam za sovet... :(
Samo ovaa slika ja imam od majka im...
 

Attachments

Последно уредено:
D

Dejanski

Гостин
имам аквариум и капак на него, кога ми го правеа капакот ставија лед лента, а подоцна ми ставија и една неонка, над светлото има стакло, за да не допира водата, меѓутоа одеднаш и двете светла прегореа.
Каде можам да го сменам светлото?

Второ прашање:Вчера приметив дека водата во аквариумот е над 30 степени, покажуваше над термометарот дека е над зеленото поле, го исклучив
upload_2017-7-13_10-21-23.jpeg греачот од струја и сабајлево видов дека живата е во зеленото поле.
Дали треба да го вклучувам греачот или да терам вака додека не залади?
Благодарам на одговорот
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
имам аквариум и капак на него, кога ми го правеа капакот ставија лед лента, а подоцна ми ставија и една неонка, над светлото има стакло, за да не допира водата, меѓутоа одеднаш и двете светла прегореа.
Каде можам да го сменам светлото?

Второ прашање:Вчера приметив дека водата во аквариумот е над 30 степени, покажуваше над термометарот дека е над зеленото поле, го исклучив
Прегледај го приврзокот 174188 греачот од струја и сабајлево видов дека живата е во зеленото поле.
Дали треба да го вклучувам греачот или да терам вака додека не залади?
Благодарам на одговорот
Ледот не ти треба, нема функција. Неонка можеш од билокаде да земеш или иди у петшоп и кажи им ја димензијата и ќе ти дадат.. за грејачот не ти треба летно време доколку температурата ти е до 26 степени т.е зелената зона.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Здраво, сакам да прашам нешто во врска со чување риби. До сега сум чувала една златна риба, и зедов стаклар кога се скрши аквариумот на баба ми, кој планираше да го фрла зошто немаше каде да го чува - колку да си има дом го зедов, додуша и куглата ми беше поголемка и има доволно простор за двете. Поради стакларот кој е реално голем према куглата, правев напори да земам аквариум и ете го денес го зедов. Пред два дена наполнав неколку шишиња со вода за да одстои, а за некој ден ќе земам и пумпицата, нема да можам сега, за жал. Кога земав златната рипка и куглата, ме советуваа во пет шопот да не земам пумпица ако имам на ум да земам за брзо аквариум и затоа сеуште немам.
Прашањата ми се, дали водата е доволно стоена од Четвртокот после ручек време ги наполнав шишињата? Стоеа со капачката затворена, сега ги отворив. Можеби се само две рибчиња, ама ги сакам и не сакам да направам нешто со што би резултирало тие да умрат.
Максимално нема да земам пумпица една недела, а жал ми е уште да се туткат во куглата, па прашање ми е дали да ги оставам во куглата или да ги префрлам. Дали откако ќе земам пумпица и се префрлени треба да му ја сменам еднаш водата и читкав нешто на темава за менување на 30% од водата, или има некој друг принцип?
Имам многу морски и речни камчиња и исчистени школки. Знам дека треба само да се превриат доколку сакам да ги ставам во аквариумот, но прашање ми е дали е тоа доволно или треба нешто повеќе? Исто и за украси кои би ги купила од пет шоп, дали тие се веќе приспособени за веднаш да се стават во аквариумот или треба да ги превријам?
Додека им менував вода во кугла ги ставав во огромна тегла, и им ги миев камчињата. За ова слушнав поделени мислења и неможев да најдам информации на интернет дали треба или не. Вујко ми, кој чува риби, ме советуваше дека не треба да се мијат камчињата, додека чичко ми, кој исто така чува риби, ме советуваше дека треба да се мијат камчињата зошто таму паѓаат остатоци од храна и измет и по извесно време пуштаат токсини. Јас по мое си ги миев. Дали сега во аквариум ќе треба цела вода да му ја менувам за да мијам камчињата, или се тоа ќе си среди пумпата?
Навистина не сакам да направам никакви грешки, па се надевам дека ќе добијам одговори на овие прашања. Дефинитивно дур не сум 100% сигурна за се, не би ги преместила во аквариумот. Исто ќе поставам и слика во иднина од него, за да знам од прилика колку рибчиња можам да ставам. Ги ранам секое утро, со лисната храна најчесто, но некогаш му давам и дроб, мислам ми рече продавачката, како ситни мали топчиња е.
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Здраво, сакам да прашам нешто во врска со чување риби. До сега сум чувала една златна риба, и зедов стаклар кога се скрши аквариумот на баба ми, кој планираше да го фрла зошто немаше каде да го чува - колку да си има дом го зедов, додуша и куглата ми беше поголемка и има доволно простор за двете. Поради стакларот кој е реално голем према куглата, правев напори да земам аквариум и ете го денес го зедов. Пред два дена наполнав неколку шишиња со вода за да одстои, а за некој ден ќе земам и пумпицата, нема да можам сега, за жал. Кога земав златната рипка и куглата, ме советуваа во пет шопот да не земам пумпица ако имам на ум да земам за брзо аквариум и затоа сеуште немам.
Прашањата ми се, дали водата е доволно стоена од Четвртокот после ручек време ги наполнав шишињата? Стоеа со капачката затворена, сега ги отворив. Можеби се само две рибчиња, ама ги сакам и не сакам да направам нешто со што би резултирало тие да умрат.
Максимално нема да земам пумпица една недела, а жал ми е уште да се туткат во куглата, па прашање ми е дали да ги оставам во куглата или да ги префрлам. Дали откако ќе земам пумпица и се префрлени треба да му ја сменам еднаш водата и читкав нешто на темава за менување на 30% од водата, или има некој друг принцип?
Имам многу морски и речни камчиња и исчистени школки. Знам дека треба само да се превриат доколку сакам да ги ставам во аквариумот, но прашање ми е дали е тоа доволно или треба нешто повеќе? Исто и за украси кои би ги купила од пет шоп, дали тие се веќе приспособени за веднаш да се стават во аквариумот или треба да ги превријам?
Додека им менував вода во кугла ги ставав во огромна тегла, и им ги миев камчињата. За ова слушнав поделени мислења и неможев да најдам информации на интернет дали треба или не. Вујко ми, кој чува риби, ме советуваше дека не треба да се мијат камчињата, додека чичко ми, кој исто така чува риби, ме советуваше дека треба да се мијат камчињата зошто таму паѓаат остатоци од храна и измет и по извесно време пуштаат токсини. Јас по мое си ги миев. Дали сега во аквариум ќе треба цела вода да му ја менувам за да мијам камчињата, или се тоа ќе си среди пумпата?
Навистина не сакам да направам никакви грешки, па се надевам дека ќе добијам одговори на овие прашања. Дефинитивно дур не сум 100% сигурна за се, не би ги преместила во аквариумот. Исто ќе поставам и слика во иднина од него, за да знам од прилика колку рибчиња можам да ставам. Ги ранам секое утро, со лисната храна најчесто, но некогаш му давам и дроб, мислам ми рече продавачката, како ситни мали топчиња е.
Без пумпа ќе мора да ја мењаш водата на 2 до 3 дена, нормално водата одсторна бар 24ч за да испари хлорот. Доколку ги преместиш во аквариум нема да ја вадиш цела вода тулу ќе правиш почеста промена од 50%од водата. Песокот не се вади, туку се сифонира. Украси не би ти препорачал бидејки со тек на време ќе почнат да пуштаат боја и да ти мењаат параметри на водата. За морските работи исто, правиш слатководен аквариум а не морски. Во глобала аквариумот преставува парче природа сместено во некој дел од нашиот дом. Поради тоа се избегнува ставање пвц украси, морски школки во слатководен аквариум и сл. За пумпата најубаво е да земеш некоја која ќе ја врти минмално 5 пати водата во еден час или максимално 10 пати во еден час. На пример за 50л аквариум мин би било 250л/ч јачина а максимална 500л/ч. Нормално ако најдеш нешто измеѓу исто можеш да ставиш.. воздушна пумпа не купувај, подобро парите дај ги за грејач.
Друго незнам што да ти кажам. Ако те интересира несто друго пиши тука сме :)

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Ти благодарам, многу! @3pi0
Ќе ги имам на ум овие информации кога ќе одам од Понеделник некој ден да земам пумпа. Имам на ум да земам и греач, сега повремено летово ја мерам водата и е во ред, ама од на есен ќе ми треба и тоа, па ќе земам. До сега за куглата имав земено камчиња од пет шоп, ама сега ги извадив пред некој ден зошто почнаа да обледуваат и сега не знам дали да ставам. Од друга страна, без ништо внатре ми изгледа многу празно, не сакам лошо да им е и на рибчињата.
едит. Кога ја зедов куглата прашав уште тогаш за пумпа и ми предложи една која би ми служела за во кугла, но не и за во аквариум. Зошто имав на ум за брзо да земам аквариум ме советуваа од таму да не земам тогаш пумпица, туку сега откако ќе земам аквариум. Па претпоставувам дека е соодветна, но ќе ги имам на ум сите информации кои ми ги даде, за да не направам грешка. Ти благодарам, уште еднаш.
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Ти благодарам, многу! @3pi0
Ќе ги имам на ум овие информации кога ќе одам од Понеделник некој ден да земам пумпа. Имам на ум да земам и греач, сега повремено летово ја мерам водата и е во ред, ама од на есен ќе ми треба и тоа, па ќе земам. До сега за куглата имав земено камчиња од пет шоп, ама сега ги извадив пред некој ден зошто почнаа да обледуваат и сега не знам дали да ставам. Од друга страна, без ништо внатре ми изгледа многу празно, не сакам лошо да им е и на рибчињата.
Ќе си купиш кварцен песок, не од шарените камчиња.. кога ќе ја земеш пумпата за аквариумот ќе ја мењаш водата 1 неделно по 25% и дел од водата во вангличе и сунѓерот од пумпата ќе го миеш со таа вода а не под чешма.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Кварцен песок претпоставувам не е во боја?
Зошто во пет шопот во кој обчино земам храна и за другите миленици, на нивниот сајт има песок, но во различни бои, и претпоставувам самото тоа што е во боја не е добро.
Уште ова би прашала, и мислам дека нема да имам веќе ништо не јасно, барем за сега.
Читам на сајтов на пет шопов - украсна керамика со трева, тревата е вештачка или природна и ако е природна треба нешто посебно да ја одржувам?
@3pi0 навистина ти благодарам за одвоеното време.
 

F|eR

Мало смо се напили, пали смо у џбун!
Член од
7 јуни 2008
Мислења
2.001
Поени од реакции
379
Ај ако можи предлог на риби, што немаат проблем да со други риби во аквариум, што растат релативно поголеми(бидеќи аквариумот е 500л) и се со убав изглед.. Цена 20е максимум :D (јас појма немам од риби, ама за еден другар ми е) :D :D :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom