Дежурна Ординација! #2

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.524
Поени од реакции
34.673
...види, сигурно дека ти ќе си размислиш што ќе превземеш, но мој совет дека кога тогаш и цистата може да порасне и да имаш уште потешки последици и проблеми, колку е порано и вака не толку изразено толку подобро, сите имаме страв и од анестезија и од исходот на операција тоа е човечки да се плашиш, но размисли колку идат да направат корекција на носот поради естетски причини оти женската не го сакала со таков нос не размислувај штом имаш поверење во докторот пола работа е завршена... но сепак ти си знаеш, дали си се консултирал и со родителите, не го спомна тоа?



види кривина кај носот и препорачлива операција ! ва кај момчето погоре !
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Мојот нос е перфектен ме плаши тоа што доколку ми се смени обликот имат навистина да се каам.
Ќе ти се смени обликот, немој да се оперираш, трпи си проблеми со дишење и пригушено слушање.
оти женската не го сакала со таков нос
Да да, вака оди обично, не е обратно :icon_lol:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
...види, сигурно дека ти ќе си размислиш што ќе превземеш, но мој совет дека кога тогаш и цистата може да порасне и да имаш уште потешки последици и проблеми, колку е порано и вака не толку изразено толку подобро, сите имаме страв и од анестезија и од исходот на операција тоа е човечки да се плашиш, но размисли колку идат да направат корекција на носот поради естетски причини оти женската не го сакала со таков нос не размислувај штом имаш поверење во докторот пола работа е завршена... но сепак ти си знаеш, дали си се консултирал и со родителите, не го спомна тоа?



види кривина кај носот и препорачлива операција ! ва кај момчето погоре !

Епа останува да направам уште еден муабет со докторот пред да ми се јават по телефон кога да дојдам за операција. Иначе да нормално се консултирав и со родителите: да не се мачам и да ја направам очерацијата.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
Ќе ти се смени обликот, немој да се оперираш, трпи си проблеми со дишење и пригушено слушање.
:
Значи јас бев решен тотално но доктор ми рече да не се каеш после операцијата бидејќи можи да се смени обликот и затоа прашував. Доколку би можело да се намалат само носните ходници би било убаво бидејќи со оваа девијација сум немал проблеми досега но одкако ми се зголемија турбините имам мн мака. Кога ставам капки можам слободно да дишам низ двете ноздри :))

Знаеш како е кај нас, кога некој ке ти каже нешто а ти си го ставаш тоа во ум и се прашуваш, во случајов со мене, а не како некоја будала женската не го сакала со крив нос -_-.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.524
Поени од реакции
34.673
Значи јас бев решен тотално но доктор ми рече да не се каеш после операцијата бидејќи можи да се смени обликот и затоа прашував. Доколлу би можело да се намалат само носните ходници би било убаво бидејќи со оваа девијацика сум немал проблеми досега но одлало ми се зголемија турбините имам мн мака. Кога ставам капки можам слободно да дишам низ двете ноздри :))
Знаеш како е кај нас, кога некој ке то каже нешто а ти си го ставаш тоа во ум и се прашуваш, во случајов со мене, а не како некоја будала женската не го сакала со крив нос -_-.
Sent from my iPhone using Tapatalk
... види, стави на вага проблемите со дишење и слушањето (капките не се решение) и тоа дали можеби ќе биде полошо твојот нос по изглед, ај сега вака ако некој падне од точак и си го смачка носот и мора да му ја оперират коската тој ќе рече дека не сака оти нема да биде убав? ај молим те, и ќе ти кажам машко со прав нос не толку привлечен ако не е малку искривен да не речам неправилен, остави тоа девојки што сакаат машки поубави од самите себе, гледај ти здравје на прво место, па све друго ќе се намести самото како треба!!! (y)
 
Член од
14 мај 2013
Мислења
1.240
Поени од реакции
507
Ногата ми е во гипс правен сум операција од скината ахилова тетива се лизнав малку во вц и нагазив малку на гипсот со прстите и осетив мала болка има ли шанси да се е скинала тетивата
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.524
Поени од реакции
34.673
Ногата ми е во гипс правен сум операција од скината ахилова тетива се лизнав малку во вц и нагазив малку на гипсот со прстите и осетив мала болка има ли шанси да се е скинала тетивата


... самиот ќе осетиш и ќе знаеш, ако ти се појави постојана болка, погледни ги прстите на стапалата да не ти отекуваат, постојаната болка и отокот на тој дел ќе ти даде знак дека може си направил беља, но мислам дека ногата ти е добро фиксирана па не се случило тоа, добро што не ти беше во лонгета...

 
Член од
14 мај 2013
Мислења
1.240
Поени од реакции
507


... самиот ќе осетиш и ќе знаеш, ако ти се појави постојана болка, погледни ги прстите на стапалата да не ти отекуваат, постојаната болка и отокот на тој дел ќе ти даде знак дека може си направил беља, но мислам дека ногата ти е добро фиксирана па не се случило тоа, добро што не ти беше во лонгета...

Болна немам не гледам да се отечени прстите мислам и кога нагазна моментално имав болна после тоа ништо[DOUBLEPOST=1498515250][/DOUBLEPOST]Ме интересира поминаа 22 дена од како сум правен операција пред 7 дена ги извадија конците дали може толку лесно да се скине
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.524
Поени од реакции
34.673
Болна немам не гледам да се отечени прстите мислам и кога нагазна моментално имав болна после тоа ништо[DOUBLEPOST=1498515250][/DOUBLEPOST]Ме интересира поминаа 22 дена од како сум правен операција пред 7 дена ги извадија конците дали може толку лесно да се скине
... искрено не треба да те секира ако се скина повторно штом немаш болка тогаш добро е - НЕ Е СКИНАТО !!!, прашање е дали воопшто примаш нешто антитромботична терапија пред и после операција или цело време од 22 дена додека си го носел гипсот? тоа треба да те секира, ако не ти дадоа ! ;)
 
Член од
14 мај 2013
Мислења
1.240
Поени од реакции
507
... искрено не треба да те секира ако се скина повторно штом немаш болка тогаш добро е - НЕ Е СКИНАТО !!!, прашање е дали воопшто примаш нешто антитромботична терапија пред и после операција или цело време од 22 дена додека си го носел гипсот? тоа треба да те секира, ако не ти дадоа ! ;)
Пиеше 7 дена по 2 дневно Алмацин и секој ден примам инекци Клексане
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.524
Поени од реакции
34.673
Пиеше 7 дена по 2 дневно Алмацин и секој ден примам инекци Клексане
... Алмацин ( амоксицилин) како пеницилински антибиотик се пие на секој 8ч по една капсула од 500 мг, но при оперативни зафати за да не би дошло до некоја непредвидлива инфекција, најчесто од тип на интрахоспитална инфекција ти го дале на 12 ч поради времетраење и приготвување на операцијата може и на таков временски интервал да се пие, а Клексане (еноксапарин) Да ! тоа е антитроботичен лек и те штити од стварање на тромб поради статичноста на тој дел од телото! (y)
 

СВН

123
Член од
27 јуни 2017
Мислења
31
Поени од реакции
2
Дали некогаш се имате удрено со главата на некој тврд предмет притоа сте добиле раничка од која има потечено крв, и ви се слошило, но од тој удар сте немале потрес на мозокот.? :place:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Дали некогаш се имате удрено со главата на некој тврд предмет притоа сте добиле раничка од која има потечено крв, и ви се слошило, но од тој удар сте немале потрес на мозокот.? :place:
да
 

СВН

123
Член од
27 јуни 2017
Мислења
31
Поени од реакции
2
@gurman2 и тебе навистина ти се има случено ова или твојот коментар е само зафрканција? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom