Како се емигрира во Австралија и Нов Зеланд?

Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Дали некој може да ми појасни околу следново. Професијата ( Chef ) во листата на барани работи е означена со три ѕвездици. Што поточно значи тоа ? Се обратив на луѓето од Глобал Блу агенцијата што се наоѓа во Аеродром, ме зивести директорот ( Sasho Grozdanovski )на кратко дека не е упатен. Добро нели постои некоја квалитетна агенција во Македонија која целосно ќе не упати во целиот процес од почеток до крај.
Toa verojatno si go primetil na oficijalnata strana na barani struki za Avstralija. Toa so tri zvezdici na odredeni struki ili vo tvojot slucaj e Kuvar ili Chef znaci deka ovaa struka ne moze da dobie viza 457 koja e privremena sponzorirana od kompanija odnosno so rabotna ponuda.

Znaci Chef moze da dobie viza 189 ili 190 koi se rezident klasa vizi. Za da mozes da otides kako Chef ke mora da imas skolo za toa i plus 2 godini plus staz vo toa. Pred da pocnes da apliciras ke mora da napravis sertifikacija na diploma vo

http://www.tradesrecognitionaustralia.gov.au

Vo vrska so naoganje agent vrati se edno 20-30 strani nanazad i ke najdes telefoni i adresi od nekolku registrirani agenti. Ne sakam da preporacuvan nikogo i najdobro e da se iskonsultiras so nekolku za podobro da se informiras za tvoite sansi.

Golem problem e sto nasive agenti se dosta izgoreni i ne preferiraat da apliciraat na dolgi i komplicirani vizi kako rezident 189 ili 190 viza tuku gi turkaat lugeto na studentski vizi poradi lesno dobivanje. Zatoa e pametno da se iskonsutiras istotaka so agenti koi se locirani vo AU.
 
Член од
14 јули 2014
Мислења
9
Поени од реакции
18
Chef е во flagged occupations, што значи можно е да има промени или целосно повлекување на професијата од листата во иднина. Повели инфо тука

https://www.anzscosearch.com/flagged-occupations-2016-17/

Тие *** значат „ограничувања“ за конкретната виза. Прочитај повеќе тука

https://www.border.gov.au/Trav/Work/Work/Skills-assessment-and-assessing-authorities/skilled-occupations-lists/mltssl

https://www.border.gov.au/Trav/Visa-1/457-/Subclass-457-visa-legislative-instruments

А можеби и ова ќе ви помогне
 

Attachments

Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Sprema oficijalniot web sajt nema ogranicuvanje na kolku pati ke se podneses EOI.
Знам дека така пишува, па затоа барав потврда од лице што направил така. Испаѓа дека агентот во Аеродром, кој е регистриран за тоа, не знае точно или ние неточно го толкуваме тоа :-S
 
Член од
18 април 2017
Мислења
10
Поени од реакции
4
Јас имам супер агент Хрват од Сиднеј кој ни ја заврши целата постапка за работна виза за Аус. Пишете ПП на кој ќе му треба контакт. 5000$ од апликација зема, пола на почеток, пола пред поднесување на апликацијата.[DOUBLEPOST=1491279260][/DOUBLEPOST]

Ај од тука ќе тргнам, хелоу Б:).
За работна виза (457) мора да се има понуда, т.е. ВЕЌЕ ПОТПИШАН ДОГОВОР за работа со фирма. Договорот, заедно со сите пропратни документи (меѓу кои и потврди за одреден % од профитот во платени тренинзи на австралијанци во фирмата) се доставува до Бирото за имиграција и со тоа се започнува постапката за барање работна виза.

Ако фирмата не е спонзор, т.е. прв пат бара работник од надвор, ќе треба да помине 1ва фаза - Becoming a standard business sponsor со малце поспецифични документите кои треба да ги обезбеди (агент ќе им ги наведе сите), и продолжува веднаш со 2та фаза - Nominating a position, во која се обезбедуваат документи околу позицијата која сака да ја пополни со човек од надвор - оглас кој траел неколку месеци, организациска структура (каде ќе е позициониран работникот во фирмата), потпишаниот договор за работа со плата НЕ ПОМАЛА од пропишаната државна за конкретната позиција и сл.

Позицијата мора да е за професија која се наоѓа на CSOL листата, со дозволени варијации (пример, Architectural draftsperson е на CSOL, но поминува и Design Dрaftsperson како иста професија). Во глобала, за скоро 90% од професиите не бараат skill assessment за работна виза, освен ако не е нели професија за која мора да се докажи специфично знаење или да се бара лиценца.
3-тата фаза е поднесување на документите на работникот, т.е. конкретното барање на работна виза. Сите овие 3 фази агентот ги прави заедно, т.е. заедно се' поднесува, меѓутоа се разгледуваат по редослед.
Агентот официјално го плаќа работодавецот, зошто пред државата ТОЈ е тој кој бара работникот да дојде зошто не може локалец да најде нели, а и нема логика да е обратно, без разлика како е неофицијално:)

2год под ист работодавец и веќе можете да аплицирате за permanent residence со истиот спонзор.
Нашиот агент го најдовме со препорака на адвокатка Македонка, иначе е Хрват, и е супер човекот. Нема филозофии, нема одоколу на ќоше - тоа, тоа и тоа, толку. Плати, па ќе поднесам. Се' израчунато и испланирано до детал, на 20ти август ги поднесе сите документи (за 3те фази, зошто фирмата во нашиот случај не била спонзор до сега), на 1ви октомври ни ја одобрија визата. Во визата се наведуваат сите членови на фамилијата (жена, деца) + ако имате личност (мајка/татко/на жена мајка/татко) која на Х начин зависи од вас (докажувате дека живее со вас и зависи од вашите приходи) и неа можете да ја ставите, и на тој начин да и овозможите непречено движење во и надвор од Аус. Ова посебно ќе ви се најде, ако доаѓате со мали деца кои треба да се во daycare.

Деца со 457 виза го плаќаат школството (износот зависи од територија до територија, само WA мислам имаше еден вид на ослободување ако годишниот приход е <75.000$), во NSW е 5000$ од година во државно. Затоа ќерка ми учи во приватно католичко, кое е 2.500 годишно:)) а мали е дома со мене зошто и daycare (градинка) се плаќа фул, нема повраток на средства додека сте на 457 виза, а тоа е од 100-150$ дневно.
Кирија во Сиднеј, во нормална населба, под 500$ неделно тешко...зборам за нормален стан (празен нормално, сите се празни) без лебарки и без смрдливи теписони. Исто тешко и за изнајмување ако имате деца и никаква претходна историја на изнајмување, сите си ги штитат становите од штети чие санирање после ги чини и над 10.000$. Првично давате 6 неделни кирии однапред, 2 платени и 4 депозит.
Мора да имате приватно здравствено осигурување (ние имаме на FRANK) за да воопшто и аплицирате за виза (го плаќавме без врска уште од август) и е еден од најглавните услови за задржување на визата. Значи, 250 школо + 150 (минимум) осигурување + 2.000 кирија + 100-150$ телефони/интернет дома = просек ФИКСНИ трошоци за Сиднеј. Варијабилните се изборни, затоа не ги рачунам.

Кола купувате и за 3-4.000, регистрација годишна околу 1000$.
Мебел за опремување на станот можете да најдете од секаде - почнувајќи од улица буквално, преку групи на ФБ кои подаруваат се за дома, до огласи со продажба за ич пари (оваа е ниска ставка, зошто тука има големо движење/преселби, и најчесто за секој нов стан земаат друг мебел, па понудата е огромна).

Во моментов не ми текнува дали нешто пропуштив, ако да, ќе допишам. Како и да е, тешко да се најде online работа, мора или со врски (фамилијарни нормално) или ептен да е некој квалификуван и дефицитарен и да му упали. Вреди да се проба во секој случај, бесплатно е и лесно:)
Bi sakala da prasam koja e procedurata dokolku za profesijata od CSOL listata e potrebno skill assessment, zatoa sto za farmacevti mislam deka e potrebno?[DOUBLEPOST=1494971854][/DOUBLEPOST]
Честитки... Дали може да се поднесе повеќе од едно EOI? Ако може повеќе детали. Агентот во Аеродром вели дека не може.
Ako moze da mi kazes so koj agent od Aerodrom se konsultiras, so Sasha ili so Dejan?
 
Член од
14 јули 2014
Мислења
9
Поени од реакции
18
Bi sakala da prasam koja e procedurata dokolku za profesijata od CSOL listata e potrebno skill assessment, zatoa sto za farmacevti mislam deka e potrebno?
Мими, не постои веќе CSOL и SOL класификација, сега се Short и Medium and Long term occupation list. На линков провери за Фармацевт, мада по она што видов јас - имаш право само за short term работна виза (по новите услови) и тоа само за 2+2год, без право за аплицирање за перманент по истекот на периодот, што би се рекло Доаѓаш, работиш 4год макс и си одиш, немаш никакви права.

https://www.anzscosearch.com/search/

Еве ја листата за Медиум и лонг терм, ако професијата е на неа, можеш да аплицираш за конкретни визи со право за перманент. Се што не е на неа - никогаш нема да им биде дозволено да регулираат престој во Австралија (освен по основ на брак нели).

https://www.border.gov.au/Trav/Work/Work/Skills-assessment-and-assessing-authorities/skilled-occupations-lists/mltssl

И уште еден совет - гледам агентите во МК се збунка, мада и тука се, зошто промениве инаку почнаа, инаку ќе завршат, сите се во паника. Мојот агент е тука во Сиднеј, Хрват е, и е многу добар и конкретен. Ако ви треба контакт, пишете, ќе ви пратам. Сепак сметам дека тукашните агенти колку толку се поинформирани од тамошните, не си губете драгоцено време за џабе...
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
102
Поени од реакции
101
Мими, не постои веќе CSOL и SOL класификација, сега се Short и Medium and Long term occupation list. На линков провери за Фармацевт, мада по она што видов јас - имаш право само за short term работна виза (по новите услови) и тоа само за 2+2год, без право за аплицирање за перманент по истекот на периодот, што би се рекло Доаѓаш, работиш 4год макс и си одиш, немаш никакви права.

https://www.anzscosearch.com/search/

Еве ја листата за Медиум и лонг терм, ако професијата е на неа, можеш да аплицираш за конкретни визи со право за перманент. Се што не е на неа - никогаш нема да им биде дозволено да регулираат престој во Австралија (освен по основ на брак нели).

https://www.border.gov.au/Trav/Work/Work/Skills-assessment-and-assessing-authorities/skilled-occupations-lists/mltssl

И уште еден совет - гледам агентите во МК се збунка, мада и тука се, зошто промениве инаку почнаа, инаку ќе завршат, сите се во паника. Мојот агент е тука во Сиднеј, Хрват е, и е многу добар и конкретен. Ако ви треба контакт, пишете, ќе ви пратам. Сепак сметам дека тукашните агенти колку толку се поинформирани од тамошните, не си губете драгоцено време за џабе...
Ако може контакт од твојот агент. Јас разговарав со Дејан ме персира да одам на студентска виза, иако ме има на листата како машински инженер.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Obicno ne sakam da preporacuvam agenti no bidejki agentite vo MK preferiraat i gi butkaat lugeto na studentski vizi bez potreba, pametno e da se iskonsultirate so agenti locirani vo AU barem za vtoro mislenje.

Mozam da go preporacam nasinecot Zek Ristov od Melbourne registiran emigracion agent

Contact Details:
 
Член од
18 април 2017
Мислења
10
Поени од реакции
4
Bi sakala da prasam koja e procedurata dokolku za profesijata od CSOL listata e potrebno skill assessment, zatoa sto za farmacevti mislam deka e potrebno?[DOUBLEPOST=1494971854][/DOUBLEPOST]
Ako moze da mi kazes so koj agent od Aerodrom se konsultiras, so Sasha ili so Dejan?
Мими, не постои веќе CSOL и SOL класификација, сега се Short и Medium and Long term occupation list. На линков провери за Фармацевт, мада по она што видов јас - имаш право само за short term работна виза (по новите услови) и тоа само за 2+2год, без право за аплицирање за перманент по истекот на периодот, што би се рекло Доаѓаш, работиш 4год макс и си одиш, немаш никакви права.

https://www.anzscosearch.com/search/

Еве ја листата за Медиум и лонг терм, ако професијата е на неа, можеш да аплицираш за конкретни визи со право за перманент. Се што не е на неа - никогаш нема да им биде дозволено да регулираат престој во Австралија (освен по основ на брак нели).

https://www.border.gov.au/Trav/Work/Work/Skills-assessment-and-assessing-authorities/skilled-occupations-lists/mltssl

И уште еден совет - гледам агентите во МК се збунка, мада и тука се, зошто промениве инаку почнаа, инаку ќе завршат, сите се во паника. Мојот агент е тука во Сиднеј, Хрват е, и е многу добар и конкретен. Ако ви треба контакт, пишете, ќе ви пратам. Сепак сметам дека тукашните агенти колку толку се поинформирани од тамошните, не си губете драгоцено време за џабе...
Da, bi sakala kontakt od vashiot agent, zatoa sto znaev deka SOL I CSOL listite se promeneti, medjutoa ne znaev deka so struka od Short term occupation list ke nemam pravo da apliciram za rezident viza, sto znaci kolku i da citam na oficijalnata strana za migracija, ne mozam dobro da razberam i mi treba strucna pomosh. Sum bila i kaj Dejan i kaj Sasha ama Dejan mi ponudi samo studentska viza, a Sasha ne znam dali e registriran agent, znaci najdobrite informacii gi dobivam od forumov, i za toa blagodarna sum vi na site.
Sega bi sakala da prasam samo kako da znam so koja diploma mozam da apliciram za Primary Health Organisation Manager (profesija sto e na Medium and Long term occupation list) , zatoa shto imam magistratura '' Zdravstven i Farmacevtski Menadzment '', dali samo VITASSESS (vo ovoj slucaj, assessing authoritie) moze da go odredi toa, ili moze i agent toa da znae?
 
Член од
14 јули 2014
Мислења
9
Поени од реакции
18
@Mimi** и Dr. Dimitrov - повелете
info@australianmigrationonline.com Човекот се вика Даворин. За нашата постапка за работна виза му плативме 5.000$. Мој совет ист ко на лион - не си губете време со македонските агенции, најдете тукашни.
Mimi, по моја логика ок ти е образованието, во смисла на област, ама најважно е искуството - ако можат да ти го пишат ко Primary Health Organization Manager тогаш си на коњ.
Прво - полагаш ИЕЛТС. Гледаш да извадиш минимум 7ци на сите дела, иако и со 6ки би поминала, ама за +10 поени. Откако ќе го имаш ИЕЛТС-от во раце, даваш во Ветасес за skill assessment (или дај го ова прво, жртвувај околу 1000$ без оглед на исходот на ИЕЛТС-от, а во меѓувреме учи и полагај го тестот). Овие 2 документа ти се ОСНОВАТА за твојата виза. Се друго е споредно, ќе обезбедиш документи од фирми и институции во МК, ќе ги преведиш, ќе ги средиш, не е тоа проблем. Овие 2 документа ти се a must пред воопшто да помислиш да го почнуваш процесот. Се додека не ги имаш средено како што треба - џабе не прави ништо друго.
Откако ќе ги имаш, онлајн сама си аплицираш за типот на визи за кои ќе си eligible. Верувај, не ти треба агент за Skill Migrant виза, посебно 189 (независна) или 190 (спонзорирана од територија во АУС) виза. Сама си поднесуваш Expression of interest онлајн, за колку типови визи сакаш, бесплатно е, и која ќе ти упали - таа.
Како и да е, додека стигнеш до тој момент имаш 2 работи кои МОРАШ да ги завршиш - ИЕЛТС и Ветасес. После овие контактирај ме слободно, што можам ќе ти помогнам, што не - онлајн бесплатен асасмент ќе направиш кај некој агент (има многу што ова го нудат ко опција) и сами ќе ти ги предочат можностите.
Пиши ми ако ти треба било што друго.
Поздрав и со среќа!
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Da ja uprostam rabotata.

Edinstveno sto mozam da dodadam za uspeh vo skill assesment ili sertifikacija na diplomi mora da se ima dve: edno e diploma vo taa struka i vtoro staz vo taa struka od barem 2 godini. A nekade plus mora i da se ima polozeno IELTS so nekoja barana ocenka.

Vo slucajot na Mimi toa telo sto pravi skill assesment e VITASSESS , ako nekoj saka da vidi koj e odgovoren za skill assesment za razlicni struki linkot e tuka

http://www.border.gov.au/Trav/Work/Work/Skills-assessment-and-assessing-authorities/skilled-occupations-lists/mltssl

Zanci da sumirame pred da se pocne bilo kakva procedura za viza mora da se napravat dve stvari:

1. polozi angliski idealno so nad 7 IELTS ocenka
2 napravi skill assesment ili sertifikacija na diplomi i staz vo nekoe telo koe e zadolzeno za toa

Posle toa se odi na apliciranje za viza.
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
102
Поени од реакции
101
Ви благодарам на исцрпните информации. Јас во мојот случај, имам диплома како машински инженер, ја има на листата, англиски сум во план на есен да полагам кога ќе има во термини, вработен сум и имам 2 и пол години стаж како инженер, меѓутоа работните задолженија ми се секакви, не сум конкретно на една позиција. Овој агентот Дејан ми рече можно е при верифккација на стажот да се провери некако тоа или пак, јас да го натштимам тоа. А кај гледав дека доколку парнерот е исто на листа и исполнува дел од барањата се добива плус 5 поени или така некако. Реално колкави би ми биле шансите со оваа позиција ?
 
Член од
14 јули 2014
Мислења
9
Поени од реакции
18
За да и партнерот се земи во предвид ќе мора и тој да прави skill assessment и да има одредено ниво на англиски, докажано со Иелтс. Значи, малтене се исто да направите, за +5 поени.
Ако сопругата има повеќе искуство, таа нека биде носител, воопшто небитно. Или тој што ќе извади повисок ИЕЛТС:)
Во однос на работните задолженија - нашминкај ги да одговараат на АУС стандардите за конкретната позиција. Знам дека во МК се' се работи, ама ти стави акцент на она што знаеш дека АУС го бара.
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
168
Поени од реакции
118
Полагав TOEFL и го положив со 103 поени, иако на универзитетот каде што ќе се запишувам ми бараа 80. Сега следна фаза собирање документи и аплицирам на универзитет, откога ќе ме примат ќе аплицирам и за виза и се надевам дека септември некаде ќе стапнам во Австралија :)
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Полагав TOEFL и го положив со 103 поени, иако на универзитетот каде што ќе се запишувам ми бараа 80. Сега следна фаза собирање документи и аплицирам на универзитет, откога ќе ме примат ќе аплицирам и за виза и се надевам дека септември некаде ќе стапнам во Австралија :)
Cestito na odlicen rezultat. Bravo
 
Член од
20 јуни 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
zdravo momci! Da ne ja tupam mnogu, aplicirav za turisticka viza vo Avstralija za letovo, i sabajle mi se javija od ambasada da mi postavat nekoi standard prasanja. Pa sakav da prasam dali e toa voobicaena praxa ili ne i dali moze da bide toa negativno po aplikacijata?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom