Анксиозност

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Епа, верувам дека си повозрасен и знаеш, не е ни истата повеќе од порано, се некои потентни хибриди, прсканици смрдат на километар, којзнае какви срања има у тоа, дрога во ганџата и слично.
Не е добра, чат пат палам.
Природно или некој добар хибрид другото е срање.

Најбитно е да шеташ, дружиш, да разговараш да се социјализираш а не да стонираш.
После анксиозност... е ќе имаш.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.600
Поени од реакции
34.795
Повеќе вода, калиум - заленчук/овошје - помалце сол. Ова што го спомна, се потенцијални проблеми со бубрези.
...јас би рекла повеќе личи на гастритис и тоа би рекла испровоцирано претерано лачење на желудачен сок поради нервна напнатост или стрес за нешто што не може да се постигне, се има желба ама е недостижно ! :rolleyes:
 
Член од
25 јуни 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo. Se iznacitav mnogu raboti na naslovot anksioznost, no toa ne e dovolno ako ne iskontaktiras so nekoj. Molam za pomos toj sto ima pominato niz istoto. Imam 22 godini, pred okolu 2 meseci patev od strav, nemozev da spijam navecer, se budev..mi bese strav deka ako zaspijam ke umram, deka imam nekoja teska neizleciva bolest...mnogu neubavi misli mi se vrteja niz glavata. Sega toa cuvstvo pomina. No sum stanata mnogu negativna licnost i si nabiv kompleksi za koi nema potreba. Pocnav da ne se cenam sebesi, da se raspravam, mislam deka za nisto ne vredam, odbegavam situacija da pravam muabet so novi lica (mislam deka ne sum dovolno pametna deka ke stresam nekoja si glupost ), koga ke pocnam da pravam muabet informaciite brzo gi zaboravam, me fakja panika, mislam deka se e protiv mene. Po site statii mislam deka stanuva zbor za anksioznost. Ve molam za pomos. Nekoi teski lekarstva nemam konzumirano a i ne sakam da dojdam do toj stepen, sakam ako mozi na najneposledicki nacin da go resam ova. Pijam b complex bedoksin ama ne osekjam nikakva razlika. Procitac deka magneziumot pomagal vo ovaa rabota pa se mislam da go isprobam i toa. Neznam dali stanuva zbor zaradi nedoverba vo sebesi ili site mora da go pomineme ovoj period.
Fala odnapred. Pozdrac
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Zdravo. Se iznacitav mnogu raboti na naslovot anksioznost, no toa ne e dovolno ako ne iskontaktiras so nekoj. Molam za pomos toj sto ima pominato niz istoto. Imam 22 godini, pred okolu 2 meseci patev od strav, nemozev da spijam navecer, se budev..mi bese strav deka ako zaspijam ke umram, deka imam nekoja teska neizleciva bolest...mnogu neubavi misli mi se vrteja niz glavata. Sega toa cuvstvo pomina. No sum stanata mnogu negativna licnost i si nabiv kompleksi za koi nema potreba. Pocnav da ne se cenam sebesi, da se raspravam, mislam deka za nisto ne vredam, odbegavam situacija da pravam muabet so novi lica (mislam deka ne sum dovolno pametna deka ke stresam nekoja si glupost ), koga ke pocnam da pravam muabet informaciite brzo gi zaboravam, me fakja panika, mislam deka se e protiv mene. Po site statii mislam deka stanuva zbor za anksioznost. Ve molam za pomos. Nekoi teski lekarstva nemam konzumirano a i ne sakam da dojdam do toj stepen, sakam ako mozi na najneposledicki nacin da go resam ova. Pijam b complex bedoksin ama ne osekjam nikakva razlika. Procitac deka magneziumot pomagal vo ovaa rabota pa se mislam da go isprobam i toa. Neznam dali stanuva zbor zaradi nedoverba vo sebesi ili site mora da go pomineme ovoj period.
Fala odnapred. Pozdrac
Дирекно на психијатар ке ти препише антидепресиви и ке ти биде подобро

Ја скоро година дена пијам елицеа и одлично ми е исто и деметрин се добро за стравови

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
Член од
12 јануари 2013
Мислења
99
Поени од реакции
198
Zdravo. Se iznacitav mnogu raboti na naslovot anksioznost, no toa ne e dovolno ako ne iskontaktiras so nekoj. Molam za pomos toj sto ima pominato niz istoto. Imam 22 godini, pred okolu 2 meseci patev od strav, nemozev da spijam navecer, se budev..mi bese strav deka ako zaspijam ke umram, deka imam nekoja teska neizleciva bolest...mnogu neubavi misli mi se vrteja niz glavata. Sega toa cuvstvo pomina. No sum stanata mnogu negativna licnost i si nabiv kompleksi za koi nema potreba. Pocnav da ne se cenam sebesi, da se raspravam, mislam deka za nisto ne vredam, odbegavam situacija da pravam muabet so novi lica (mislam deka ne sum dovolno pametna deka ke stresam nekoja si glupost ), koga ke pocnam da pravam muabet informaciite brzo gi zaboravam, me fakja panika, mislam deka se e protiv mene. Po site statii mislam deka stanuva zbor za anksioznost. Ve molam za pomos. Nekoi teski lekarstva nemam konzumirano a i ne sakam da dojdam do toj stepen, sakam ako mozi na najneposledicki nacin da go resam ova. Pijam b complex bedoksin ama ne osekjam nikakva razlika. Procitac deka magneziumot pomagal vo ovaa rabota pa se mislam da go isprobam i toa. Neznam dali stanuva zbor zaradi nedoverba vo sebesi ili site mora da go pomineme ovoj period.
Fala odnapred. Pozdrac
Јас не ти препорачувам да одиш на психијатар и да пиеш антидепресиви. Мене лично само полошо ми е од тоа, посебно од елицеа. А да не збориме за side ефектите кои ги имаат. Најубаво ќе си одиш на сесии кај психолог, ќе те среди. Психијатар може само ако стигне работава до некој екстрем.
 
Член од
26 јуни 2017
Мислења
6
Поени од реакции
0
здраво, јас сум нов тукаа ииии сакам да прашам дали некој имал искуство да се плаши да испадне од дома, да осеќа вртоглавица, да очекува во секој момент да падне.претпоставувам дека се дел од оваа болест..
 

СВН

123
Член од
27 јуни 2017
Мислења
31
Поени од реакции
2
Пред веќе 2 месеци (на 3 мај) ја удрив главата во една даска но тогаш ништо немаше(немаше ниту рана ниту крв). Таа вечер ми се слоши и отидов во болница на преглед. Ме прегледа дежурен неврохирург и рече дека нема ништо и дека нема потреба да се снима главата. Но, мене тоа не ми беше доволно за да се смирам. Од таа вечер постојано имам некои мисли дека се нешто имам во главата како потрес. Исто така после настанот гледав на интернет некои глупости што се може да ми се случи. Тоа додатно влијаеше како стрес. Од тогаш еве веќе два месеци ми е постојано страв. И исто така имам некое чувство како се да е нереално и како да ми лазат мравки по кожата на главаатаа ( оти главата цело време ми е во мислитееее). Сакав да прашам дали ова е анксиозност и дали му се има случено ова на некој друггг..
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Пред веќе 2 месеци (на 3 мај) ја удрив главата во една даска но тогаш ништо немаше(немаше ниту рана ниту крв). Таа вечер ми се слоши и отидов во болница на преглед. Ме прегледа дежурен неврохирург и рече дека нема ништо и дека нема потреба да се снима главата. Но, мене тоа не ми беше доволно за да се смирам. Од таа вечер постојано имам некои мисли дека се нешто имам во главата како потрес. Исто така после настанот гледав на интернет некои глупости што се може да ми се случи. Тоа додатно влијаеше како стрес. Од тогаш еве веќе два месеци ми е постојано страв. И исто така имам некое чувство како се да е нереално и како да ми лазат мравки по кожата на главаатаа ( оти главата цело време ми е во мислитееее). Сакав да прашам дали ова е анксиозност и дали му се има случено ова на некој друггг..
Анксиозност е се што е поврзано со црни мисли стравови е паники спага во анекс и депресија



Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 

СВН

123
Член од
27 јуни 2017
Мислења
31
Поени од реакции
2
Дали поради анксиозноста често заборавате и се чувствувате како изгубени за времето (немате ориентација за времето) и дали имате главоболки???
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Дали поради анксиозноста често заборавате и се чувствувате како изгубени за времето (немате ориентација за времето) и дали имате главоболки???
Повеќе симтоми се несоница,напнатост, потење гумени нозе и слично

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Повеќе симтоми се несоница,напнатост, потење и слично
Несоница ... и јас имам несоница, напнатост, потење, но дење спијам до после пладне, а сум буден скоро до секое изгрејсонце ... едноставно не ми се спие воопшто ноќе, а денот поголемиот дел од денот го преспивам, така е веќе со месеци т.е. едноставно пролетта и летото ми сметаат психо-физички, повеќе на здравјето ми годи постудено, поврнежливо и пооблачно време и нормално покус ден, што е ова ден е скоро до 21.00 часот, во зима на пр. се стемнува во 16.30 часот !
Да знам дека на многумина ова што го пишувам им звучи чудно и смешно, но мене страшно ми смета сончева светлина како и екстремно топлото време !
 
Член од
26 јуни 2017
Мислења
6
Поени од реакции
0
Повеќе симтоми се несоница,напнатост, потење гумени нозе и слично

ее воа со гумениве нозе ти е баш израз на место ама дај кажи како да се реши, со мислите сум добар горе доле..
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.377
здраво, јас сум нов тукаа ииии сакам да прашам дали некој имал искуство да се плаши да испадне од дома, да осеќа вртоглавица, да очекува во секој момент да падне.претпоставувам дека се дел од оваа болест..
Знаеш како се победува страв? Со соочување. Ќе излегуваш што е можно повеќе. Нека ти се врти, убеди се дека ќе излезеш макар и да паднеш некаде. Почни прво со придружба, заврши сам.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Несоница ... и јас имам несоница, напнатост, потење, но дење спијам до после пладне, а сум буден скоро до секое изгрејсонце ... едноставно не ми се спие воопшто ноќе, а денот поголемиот дел од денот го преспивам, така е веќе со месеци т.е. едноставно пролетта и летото ми сметаат психо-физички, повеќе на здравјето ми годи постудено, поврнежливо и пооблачно време и нормално покус ден, што е ова ден е скоро до 21.00 часот, во зима на пр. се стемнува во 16.30 часот !
Да знам дека на многумина ова што го пишувам им звучи чудно и смешно, но мене страшно ми смета сончева светлина како и екстремно топлото време !
Исто и ја летно време имам проблеми имам губење кога е по фрекфренто место каде има повеќе луге повеќе ми одговара кога е ладно и кога во 3 саат се стемнува, од кога ја пијам терапијата ми е подобро и сега летоска,исто и мене повеќе ми одговара кога е заоблачено и кога врне
 

Kajgana Shop

На врв Bottom