НБА сезона 2016-2017

Кој тим ќе биде овогодишен шампион?

  • Голден Стејт Вориорс

    Гласови: 23 76,7%
  • Кливленд Кавалирс

    Гласови: 7 23,3%

  • Вкупно гласачи
    30
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 март 2009
Мислења
8.588
Поени од реакции
10.227
Па не би рекол дека Лавин се потпира само на физикалии.. Еден од подобрите шутери во нба е.. во иста класа би го ставил со Букер и Бил моментално (иако Букер нормално има далеку поголем потенцијал)

Не е баш толку лош трејдот за Чикаго.. Да направеа трејд со Бостон веројатно ќе го добиеа Смарт и некој си филери и идни пикови шо е дефинитивно полош трејд
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555
Лавин има најнизок IQ од сите играчи у лига, таква цепаница што не чита игра немам видено. Раме уз раме со Дероузан кога ќе го удвојат.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Шо мислите за Филаделфија?..имаат шанса во онаков отепан исток да фатат плејоф?
 

Alen_001

Недозволен тајтл, внимавај.
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
1.078
Шо мислите за Филаделфија?..имаат шанса во онаков отепан исток да фатат плејоф?
Многу фактори се во игра. Најпрво дали управата мисли дека тимот е спремен за плејоф. Дали Ембид ќе остане здрав и ќе ги игра бек ту бек утакмиците. Како Бен Симонс ќе се прилагоди на улогата која ќе му ја дадат како плеј. Кого ќе потпишат како фри агент.
Инаку ако прошлава сезона стигнаа до 30 победи,сезонава со стандарден Ембид,Симонс и рукиво плус искусниот Bayless кој лани одигра само 3 текми би требало без проблем да стигнат до 40 што е негде околу 7-10 место. На истоков многу екипи ќе бидат значително ослабени; Чикаго без Батлеер сигурно не фаќа плејоф,Пејсерс без Џорџ ќе бидат срање,на Атланта уште ако им замине Милсап ќе бидат дупе така да глеам шанса ако тргнат безкомпромисно од прво коло.
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
5.148
Поени од реакции
7.850
Торнвел од USC за мене е најголемата кражба на драфтов. Клиперс добија играчиште за 10 денари.
 
Член од
1 март 2009
Мислења
8.588
Поени од реакции
10.227
Многу фактори се во игра. Најпрво дали управата мисли дека тимот е спремен за плејоф. Дали Ембид ќе остане здрав и ќе ги игра бек ту бек утакмиците. Како Бен Симонс ќе се прилагоди на улогата која ќе му ја дадат како плеј. Кого ќе потпишат како фри агент.
Инаку ако прошлава сезона стигнаа до 30 победи,сезонава со стандарден Ембид,Симонс и рукиво плус искусниот Bayless кој лани одигра само 3 текми би требало без проблем да стигнат до 40 што е негде околу 7-10 место. На истоков многу екипи ќе бидат значително ослабени; Чикаго без Батлеер сигурно не фаќа плејоф,Пејсерс без Џорџ ќе бидат срање,на Атланта уште ако им замине Милсап ќе бидат дупе така да глеам шанса ако тргнат безкомпромисно од прво коло.
Декември или јануари мислам беше нанижаа 10тина победи и после Ембид се повреди.. Да ја играше цела сезона и лани ќе стигнеа до плејоф без проблеми

Сезонава ги имаат и Симонс и Фулц а и сигурно ќе земат неколку слободни агенти... Ембид ако ја изигра 70% од сезоната ќе стигнат до 50 победи и топ4 на истокот
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
13.825
Поени од реакции
23.031
Уште Лејкерси да го земат Џорџ и Санси Порзингис и 14 тимови со исклучок на Кингси ќе се борат за плејоф :icon_lol:[DOUBLEPOST=1498231738][/DOUBLEPOST]
Harry Giles aka the next big thing.. во 2014/15.. Најдобар и најпрочуен играч беше од генерација 97/98.. Го сјебаа повредите но потенцијалот е сеуште тука..

Само што Кингси се заебана организација и не чекат многу.. Памтам Вајтсајд исто вака доцен пик беше (кај него повеќе заради психички него физички причини) Кингси го драфтоваа заедно со Тајрик.. Воопшто не му дадоа шанса 2 сезони.. Го отпуштија.. и за неколку сезони стана играчиште

Кажаа дека ова ќе биде ред шрт сезона за Гилс, односно нема да игра многу, а и неможе пошто пун курац центри има у Кингс.
Што е и добро да надополни годинава за една година што не играше на колеџ, да му набијат малце маса и да му заздрават колената.
Пишав некоја страна на назад за Гилс, кој да го земе може да биде евентуална кражба на драфтот у последниве 10 године.

А за Вајтсајд си грешка, ако не се лажам беше малце и дел од летните кампови на Сан Антонио, чим Поп не увидел дека ќе биде играчиште, значи стварно имал проблеми тогаш.
Си нашол изгледа душевен мир дур играл у Либан ! :icon_lol:
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.275
Поени од реакции
1.724
Со Монк можеа да ја решат бековската позиција за Х години, во НБА не го гледаат како класичен SG туку како combo може да игра и на 1 кога Фокс ќе одмара. Во ера на small ball можеа да експериментираат петорка со три бека, плус немаат резултатски императив Кингс, се е лесно кога имаш толку време и простор, ако се покаже дека квалитетот е на место. По мене мораа да го бират Монк, иако првенствениот впечаток е дека не им треба...

Баш се сморив што Приепољскиот сељак не го дигна Монк...играа со Фокс цела сезона заедно на Кентаки и играа неверојатно у пар, колку ќе беше само симпа да ги споеше повторно и да пробаат да ја одведат играта на Кингс на некое друго ниво
Јас искрено не би го менвал Хиелд(докажан играч го споредваја со Кари) за Монк кој можи ќе биди,а можи и не bust јас не би рискирал.
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
Декември или јануари мислам беше нанижаа 10тина победи и после Ембид се повреди.. Да ја играше цела сезона и лани ќе стигнеа до плејоф без проблеми

Сезонава ги имаат и Симонс и Фулц а и сигурно ќе земат неколку слободни агенти... Ембид ако ја изигра 70% од сезоната ќе стигнат до 50 победи и топ4 на истокот
Да не претеруваме, со 2 рукиа и центар со 31 натпревар зад себе 50 победи се научна фантастика. Сеуште се "зелени" сите овие и ќе прават доста грешки.

Во секој случај, јас сум доста оптимист за идната сезона. И минатата објективно беа подобри од 28 победи. Имаат горе долу комплетен тим уште сега без нешто особено да потпишуваат слободни агенти (јас лично сум и против да се потпишуваат некои просечни играчи кои ќе земаат огромни договори и ќе им ја крадат минутажата на младите како Saric, Luwawu-Cabarrot, Holmes. Можно е и Korkmaz од Ефес летово да прејде во Филаделфија.

За слободни агенти, имаше доста муабети за Lowry (кој е од Филаделфија) и Holdiay, но по трејдот за Fultz тие отпаѓаат.

Од останатите за кои има посериозни муабети, во прв план се JJ Redick и Caldwell-Pope, a во комбинација се и Patty Mills, Korver, можеби Porter.

Мој впечаток е дека особено треба да се обрнe внимание на Redick. Sixers-и ми делува дека сакаат да лупнат некој доста голем договор на 2-3 години со него...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom