Заминување од семејниот дом после 18 год.?

Дали би заминале од сем. дом ако имате можност?

  • Не, cool ми е со мама, тато и др. членови

    Гласови: 20 24,7%
  • Да, зошто?

    Гласови: 53 65,4%
  • Сеедно, пак ќе имам морална и финансиска поддршка од моите.

    Гласови: 14 17,3%

  • Вкупно гласачи
    81

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
Е неможе така ќе немам време за децата,за мајка ми,за татко ми,ќе немам време за мене ако работам две работи затоа кажав друго е во странство друго е тука во Мк
Јас зборувам за Мк, не за странство, организацијата на времето и откажување од некои задоволства се неизбежни.
Утре децата нема да те прашаат дали си сакала да поминеш време со нив, туку ќе ти бараат да им купиш тоа што ќе имаат нивните врсници, од љубов се живее само во бајките.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ако бараш државна администрација ни една нема да задржиш подолго од мандатот на партијата што те вработила, ако се надградуваш и имаш повеќе вештини, работа ќе имаш и повеќе од тоа што можеш да сработиш, е колку ќе се платени е друга приказна.
Не барам работа во државна администрација, затоа што со мојата струка воглавно таму не ни има работа, па затоа и до сега работното искуство ми е само од приватни фирми. За надоградување се надоградувам колку толку, платата е смешна во однос на вложувањето на трудот во работата, а по цел ден минат на нога, трчање нагоре надоле и еден куп други работи, подоцна немаш сила за накај дома да се вратиш, не па за да работиш друга работа. Но сепак не го успорувам тоа дека ако се сака се се може, затоа што некои само кукаат дека не можат ништо да направат и кажуваат колку им е тешко, додека јас колку толку тргам некој денар на страна.
 
Член од
10 август 2013
Мислења
541
Поени од реакции
928
Во голем план сме со еден другар да фаќаме патот во Германија и што подолго да останеме. Овде нема егзистенција!!!
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.054
Поени од реакции
13.552
Е неможе така ќе немам време за децата,за мајка ми,за татко ми,ќе немам време за мене ако работам две работи затоа кажав друго е во странство друго е тука во Мк[DOUBLEPOST=1496696343][/DOUBLEPOST]Друго е на странство друго е тука со мала плата и ако работам на две работни места ќе немам време за себе крај на муабетоттттттттттт
А не разбирам, во странство ако работиш две работи ќе имаш време? имам работено по две работи, ако стварно сакаш да се осамостоиш ќе стиснеш заби дур да дојдеш до позиција кога само една ќе ти е доволно. Ми изгледа ко да сакаш да работиш ама не премногу, да си имаш време и за уживање секоја вечер...умре тој период со работно време од 7-15, меѓутоа ако сакаш можеш да речеме турбо да работиш 10 месеци останатите два да уживаш на плажа ;) или посвети се на работа во младоста за да си уживаш после.
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
А не разбирам, во странство ако работиш две работи ќе имаш време? имам работено по две работи, ако стварно сакаш да се осамостоиш ќе стиснеш заби дур да дојдеш до позиција кога само една ќе ти е доволно. Ми изгледа ко да сакаш да работиш ама не премногу, да си имаш време и за уживање секоја вечер...умре тој период со работно време од 7-15, меѓутоа ако сакаш можеш да речеме турбо да работиш 10 месеци останатите два да уживаш на плажа ;) или посвети се на работа во младоста за да си уживаш после.
Сакам да работам многу и не одам во странство за да најдам на готово,да ми биде полесно,да полесно е во странство зато сите одат во странство
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.054
Поени од реакции
13.552
Сакам да работам многу и не одам во странство за да најдам на готово,да ми биде полесно,да полесно е во странство зато сите одат во странство
Па ако мислиш дека е полесно бујрум, дој во странство. Не ми е јасно само како тоа плаќаш за семинарски а тврдиш дека сакаш да работиш, уште со семинарски се бафташ а не можеш да работиш многу зашо ќе немаш време за децата...имаш воопшто деца?!
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Па ако мислиш дека е полесно бујрум, дој во странство. Не ми е јасно само како тоа плаќаш за семинарски а тврдиш дека сакаш да работиш, уште со семинарски се бафташ а не можеш да работиш многу зашо ќе немаш време за децата...имаш воопшто деца?!
Немам деца а барав помош за семинарска,дека немаше материјал,тешко најдов ама најдов и направив и да полесно е во странство,помалку часови се работи,поголема плата се добива
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.054
Поени од реакции
13.552
Немам деца а барав помош за семинарска,дека немаше материјал,тешко најдов ама најдов и направив и да полесно е во странство,помалку часови се работи,поголема плата се добива
Колку пати колку време и каде си работела во странство? Каде тоа се работи пималку саати и јас да отидам? Платите се поголеми ама и трошоците богами. А во странство ако те мрзи да пишуваш семинарски уште полошо од мк ќе завршиш
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Колку пати колку време и каде си работела во странство? Каде тоа се работи пималку саати и јас да отидам? Платите се поголеми ама и трошоците богами. А во странство ако те мрзи да пишуваш семинарски уште полошо од мк ќе завршиш
Од кај знаеш што сака да работи? Може ќе и се посреќи :D
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Колку пати колку време и каде си работела во странство? Каде тоа се работи пималку саати и јас да отидам? Платите се поголеми ама и трошоците богами. А во странство ако те мрзи да пишуваш семинарски уште полошо од мк ќе завршиш
Во странство нема семинарски и во странство поточно во Америка се работи по 6 часа на ден,сите тоа го знаат и не ме мрзи да пишувам семинарска,ти кажав неможев да најдам материјал
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.054
Поени од реакции
13.552
Во странство нема семинарски и во странство поточно во Америка се работи по 6 часа на ден,сите тоа го знаат и не ме мрзи да пишувам семинарска,ти кажав неможев да најдам материјал
Сите тоа го знаат??? Изгледа "сите" не бил/а во америка, не се работи по 6 часа хахаха и не да има семинарски, поипе него ли во мк ;)
Среди си ги мислите и инфото па ќе прајме муабет
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Сите тоа го знаат??? Изгледа "сите" не бил/а во америка, не се работи по 6 часа хахаха и не да има семинарски, поипе него ли во мк ;)
Среди си ги мислите и инфото па ќе прајме муабет
Нема семинарки и помалку часа работат,прашај некој американец по колку работат
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Ти кажав земи работи две работи!
Многу време не си во македонија. Лесно е да размислуваш со паметот од шпанија.
60% од вработените во мкд земаат плата помеѓу 150-250Е (ова најчесто е приватно) и 2% земаат над 500е.
Значи еве да речеме имаш 2 работи х200е тоа се 400е. Потрошувачката кошничка е 500е, значи во сам старт си кусок 100е.
Е сега ако мислиш дека во македонија, почнеш некаде да работиш, па после 1-2 години те унапредат, па земаш поголема плата и тука си се заебал. Една што има архитектонско студио ми кажа дека архитектите што имаат над 15 години стаж земаат не повеќе од 500е плата тоа е ко плафон. Значи архитекта искусен со над 15 години стаж нема плата повеќе од 500е, значи ова разговараме како обичен вработен, а не да е газда на некое архитектонско студио.
Инаку јас сум во ИТ, земам добра плата, но како мене т.е +-20% од мојата плата може се 2-3000 луѓе во цела македонија и тоа е једини сектор во мкд каде се зема добра плата и плус со текот на годините ти расти платата.
Инаку тоа е сам живееш посебно ако имаш добра плата, но за тоа да биде возможно треба најмалку 700е за да можеш да живееш некако комотно, да речеме 250е за стан со трошоци и тоа друго за живеачка.
 
E

Epsilon

Гостин
ova incule ako ne e nekoj trol ili ushte polosho psihoticen zad toj nick, jas na trupce si go klavam. :D

Inache vo nasava drzava treba da si strasno stabilen t.e uspesen i da rabotish da zemas nad 25k plata, a toa mnogu tesko. I nauceni sme da gi plajka nekoj drug smetkite doma i "positnite" raboti... taka da, mnogu tesko.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Многу време не си во македонија. Лесно е да размислуваш со паметот од шпанија.
60% од вработените во мкд земаат плата помеѓу 150-250Е (ова најчесто е приватно) и 2% земаат над 500е.
Значи еве да речеме имаш 2 работи х200е тоа се 400е. Потрошувачката кошничка е 500е, значи во сам старт си кусок 100е.
Е сега ако мислиш дека во македонија, почнеш некаде да работиш, па после 1-2 години те унапредат, па земаш поголема плата и тука си се заебал. Една што има архитектонско студио ми кажа дека архитектите што имаат над 15 години стаж земаат не повеќе од 500е плата тоа е ко плафон. Значи архитекта искусен со над 15 години стаж нема плата повеќе од 500е, значи ова разговараме како обичен вработен, а не да е газда на некое архитектонско студио.
Инаку јас сум во ИТ, земам добра плата, но како мене т.е +-20% од мојата плата може се 2-3000 луѓе во цела македонија и тоа е једини сектор во мкд каде се зема добра плата и плус со текот на годините ти расти платата.
Инаку тоа е сам живееш посебно ако имаш добра плата, но за тоа да биде возможно треба најмалку 700е за да можеш да живееш некако комотно, да речеме 250е за стан со трошоци и тоа друго за живеачка.
Прво не сум повеќе у Шпанија ))) И не сум цел живот у странство,сум работел и во Скопје,и имам семејство во Скопје.И знам како е.Доаѓам три пути годишно.Неможеш да ме убедиш дека ако сакаш ептен,да заработиш и да се трудиш,неможеш да заработиш.Проблемот е во тоа што многу ни е високо егото.Не би работеле било што.Архитектите шо ги спомна ти.И јас знам неколку такви.8 работни саати,сабота недела слободен.500 евра плата.Кафич кафанче,викендче.И пљукај како се нема.
Јас на 15-16-17 години по 30-50000 денари месечно у Скопје.Така да знам !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom