[Кајгана готвач] Натпревар за оваа недела: Смути

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Месецов нема да можам често да се уклучувам од повеќе причини, ако може некој да ме одмени само за некој период, супер би било. :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.539
Поени од реакции
34.700
... може јас да предложам? :)
немојте Вие да одредувате јадење, туку обратно да се постира фотографија да речеме од ,,Вашиот ручек,, или ,,Вашата вечера,, и секој ќе си го фотне конкретниот оброк и ќе има повеќе учесници и ќе се одбере најдобриот или најздравиот или најроматичниот ручек или највечера... така никој нема специјално да приготви, па да фотне, па да постира овде ееееее многу работа ! :rolleyes:
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Ај вака, следна тема - Просо, може? :D

Годинава првпат пробав просо во животов и оттогаш редовно си го правам. Сликава моја е, али е чисто пример за рецепт. Пак би правела (се надевам ќе има пријавени :D).

Ако готвите само за вас, за еден оброк, ондак доволно ви е пола филџанче. Се покиснува одвечер во повеќе вода. Сабајлето ја фрлате водата, ставате нова, посолувате, се вари 10-15 минути, сосем на крај ставате по желба путер за шмек, цедите ако е потребно и толку (гледајте таман вода да ставите, да не мора да цедите, од прилика најубаво :P). Иако тоа секако си ја упива водата ако отстои. Не е потребно ни многу мешање, не се лепи на тенџере, освен нормално кога ќе испари скроз водата.
Е сеа ја стандард му ставам малку сувомеснато и моцарела одозгора, па малку во микропечка или во рерна да се потпече, плус оригано. Просово е сон. :D
Може да го комбинирате буквално како сакате.

Доста ви беше одморање, ајмо сега. :D
Пријавувањето трае до: 10.07. (вторник)

19667982_1898701876838807_1959892440_n.jpg
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Некако слабо интерес бре луѓе:D @shumecha.tableta, а да пробаме со некое полесно јадење од типот јајца на око, салата, смути или такво нешто, можеби ќе има повеќе интерес?:)
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.354
Ајде плачковци, еден саат пред да ми почне работното време трчав во продавница и правев.
Просото си го сакам во оваа комбинација, босански сир, јогурт(кефир е на сликава) и сусам.
2017-07-10-15-25-23.jpg
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Ја отворив темата за гласање.
Инаку не постои такво правило коешто укажува на тоа кој смее и треба да ја отвори новата тема за гласање или пак да го соопшти победникот. Да се разбереме, мене тоа никако не ми претставува проблем, меѓутоа во денови кога не сум присутна на форумот, тешко дека натпреваров би продолжил да се оддржува редовно по својот тек, како што тоа било некогаш...
Ќе ја заклучам темава на неодредено време и најискрено се надевам дека по извесен период на сите ќе ни се врати интересот за натпреваров. Во меѓувреме, некој ако е против ова што го напишав, сака да ми каже шумечо грешиш, да ме предомисли или макар ако сака да ме опцуе бидејќи не сака да се прекинува натпреваров овој период, слободно тоа нека го направи во темата Предлози, мислења и критики за Кајгана готвач. Со мерак ќе го читам. :D
До тогаш, останете ми поздравени. :smirce:
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Шумечо, грешиш.
Нова сезона треба да се отвара, ај мисли, мозгај, прави што ќе правиш, темата да ја отвориш. :D
Ми се свиѓа како размислуваш. :D
Бирај тема за готвење. :D
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Ми се свиѓа како размислуваш. :D
Бирај тема за готвење. :D
Maкарони салата? :ojeaa:
Вчера на Tasty или не знам која таква страна беше ми излезе и се настрвив, па ај нека биде. :D[DOUBLEPOST=1503149711][/DOUBLEPOST]Чекајте малце другари, нова сезона а јас давам тема - дали тоа значи ја нема да може да учествувам?
 
Последно уредено:

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Чекајте малце другари, нова сезона а јас давам тема - дали тоа значи ја нема да може да учествувам?
Сега дури видов за прашањето.
Уште од лани го сменивме правилото, дека може секој да учествува, без разлика дали има зададено тема или не. :D

Ја идам пак со постара слика, ако правам во меѓувреме ќе апдејтувам, ако не нека стои оваа. :D
received_1116376168482410.jpeg
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Да имав црни тањири ќе те тепав секако, на бело не одговара баш баш :D
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
А бе ти глеј пријави се, да не биде вака штуро, па за другото мање битно. :D
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Еј, ама ќе се караме. :sakasuste:
Или сама себе ќе си се карам сепак? (n)
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Не избрзувај, денес (ми) е недела. :D[DOUBLEPOST=1503925774][/DOUBLEPOST]Шумечо, можеш да ги распишеш изборите. :D

Варен стек, сецкани печурки, грашокморковпченка, кашкавал и мајонез. И макарони оф корс.
И blur-от на камерата на 100ка.

ms.jpg
 
Последно уредено:

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Честито шумечо, добар старт на новата сезона. Бирај тема :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom