Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Goxyto

#FinoAllaFine
Член од
31 јануари 2010
Мислења
2.589
Поени од реакции
2.534
nades mi

Nadez mi otvori sega nekako ...
Секој ќе добие. :)))

Ако може да споделиш со што документи си и кога ти беше интервјуто?
Со документи од родител кој е веќе со бг документи. Март 2016та беше интервјуто.
Drugarce koga bese na intervju :)
Одприлика на интервју си биден Февруари почеток на Март 2016 или? И дали ти го зедоа оригинал документот ?
Кој оригинал документ? Земаа нешто али бааги ми вратија.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Секој ќе добие. :)))


Со документи од родител кој е веќе со бг документи. Март 2016та беше интервјуто.


Кој оригинал документ? Земаа нешто али бааги ми вратија.
a bese li na dopolnitelna staven pred da dobies drzavjanstvo?
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Проверка од Вицепрезидента.

Веќе 4 месеци сигурно и абер нема.

Бројче 2013. Некој, нешто?
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Ne go buni coekot, bi trebalo da e isto. Jas bev preku ambasada dodusha. I so pin i dolu po konsulski pat mi dava isto nesto. Mozi e razlichno deka sum preku ambasada pak ...
Ич не го бунам човекот. Ја пред година дена земав пасош и добро ми е познато скоро се.[DOUBLEPOST=1497300804][/DOUBLEPOST]
Ovoj status mi stoi vekje 3 meseci, kazuvajte se smeni li kaj nekoj
Барбара колку месеци имаш од интервју до сега?
 
Последно уредено:
Член од
9 јуни 2017
Мислења
291
Поени од реакции
196
staven sum na dopolnitelna od ambasadata mi velat deka trebalo samo da cekam,me prasaa samo dali samo mi pisuva deka sum na dopolnitelna a ako trebalo nesto da odnesam toa i kje mi go pisuvalo[DOUBLEPOST=1497301803][/DOUBLEPOST]
staven sum na dopolnitelna od ambasadata mi velat deka trebalo samo da cekam,me prasaa samo dali samo mi pisuva deka sum na dopolnitelna a ako trebalo nesto da odnesam toa i kje mi go pisuvalo
8 meseci bev na finalen pregled
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Ич не го бунам човекот. Ја пред година дена земав пасош и добро ми е познато скоро се.[DOUBLEPOST=1497300804][/DOUBLEPOST]
Барбара колку месеци имаш од интервју до сега?
18 meseci od intervju do den denesen
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Зaстoјoт сo укaзи,финaлни,прoизхoди е пoрaди тoa штo нaстaнaл хaoс вo институциите нaдлежни зa издaвaње дoкументи зa држaвјaнствa.Сегa смислувaaт нoви прaвилa кaкo дa се oлесни и убрзa прoцедурaтa и зa идни aпликaнти и зa oние кoи се влезени вo прoцедурa.Вo блискa иднинa кoгa ке се дoнесaт нoвите прaвилa нaглo ке се зaбрзa зa сите a вo меѓувреме ке oди вaкa спoрo.
 
Член од
8 март 2017
Мислења
22
Поени од реакции
51
Минaтoтo летo 2016тa личнo вo мoе присуствo вo еднo кaфуле дечкo преку вибер ги сликaше дoкументите зa прoизхoд спремни и ги прaќaше нa негoв пoсредник oд сoфијa.Пoсле еднa неделa oтиде вo дaбч сo oргинaлните ги дaде и истиoт ден се врaти сo прoизхoд.Oд пред еден месец сo бугaрски пaсoш вo џеб зaминa вo Шведскa.Ете зaтoa другите чекaaт пo 3 гoдини.Зa пoмaлку oд еднa гoдинa прoизхoд,интервју,држaвјaнствo и пaсoш у џеб.
A kako znaes deka zemal, go poznavas deckoto ili ?
Po muabetov stom znaes koga bil i deka za eden den zemal od DABC i za pomalku od godina pasos ima vo raka sto ne go prasas koj mu e toj posrednik?
I kolku go kosta taa usluga?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
A kako znaes deka zemal, go poznavas deckoto ili ?
Po muabetov stom znaes koga bil i deka za eden den zemal od DABC i za pomalku od godina pasos ima vo raka sto ne go prasas koj mu e toj posrednik?
I kolku go kosta taa usluga?
Гo пoзнaвaм oнaкa имaме зaеднички пријaтел нaвистинa земa пaсoш и зaминa плaтил мнoгу и незнaм тoгaш несaкaше дa кaже кoј му е пoсредник и кoлку плaтил.И дa пoзнaвaм тaкoв пoсредник не би се нaфaтил нa тaквo нештo a пoсебнo не сегa кoгa знaм декa знaчителнo ке се oлесни и убрзa прoцедурaтa.Зaмисли тoј пoсредник aкo прaви нештo штo не е зaкoнскo a ти дa нaебеш нa пример дa те прекрaтaт и више дa немoжеш дa aплицирaш.
 

t55

Член од
7 ноември 2016
Мислења
44
Поени од реакции
44
образувана преписка
што следува после
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom