Бесплатно воз

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Не, јас не сум за субвенции за нови сорти. Напротив нашите сорти се далеку подобри од оние што се пласираат во Европа. Било кој што живее таму ќе ти каже дека наш домат и нивен се небо и земја. Али затоа Европа те заебава, сака да наметне секаде исто семе ако сакаш да извезуваш а нема врска дали е квалитетно или не. Ова сум го чула, дали е точно или не не знам, но не би ме чудело. Дека се потребни субвенции се, но потребна е и строга контрола, да се види каде се трошат тие пари и како се трошат. Тоа е едно, второ е што државата треба да им овозможи пласман и добра цена на земјоделците и сточарите. Зошто да увезуваме млеко кога ние имаме перфектни услови да извезуваме а притоа нашиот пазар да биде целосно покриен. Литро млеко што им го откупуваат на сточарите е 16 ден. срамота... Една Словенија има со закон забранет увоз на млеко, кај нив нема да најдете пакување од друга држава, а они извезуваат и плачат за пасишта бидејќи имаат голем процент на шуми кои се во приватна сопственост. Можеме, имаме услови да живееме од земјоделите о сточарството, а не од индустријата, но треба соодветна политика за тоа.
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
495
Поени од реакции
274
Акцијата за Бесплатен воз за млади е дел т.е. повеќе акција за амортизација на загубата на Македонски Железници зошто за тоа добиваат дел пари од буџетот на Р.М.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.165
Поени од реакции
15.953
Литро млеко што им го откупуваат на сточарите е 16 ден.
Да те поправам, 14 ден. затоа сточниот фонд е сведен на мизерно ниво, скоро и да не постои.
Да не се субвенциите за млеко, тешко дека и овие малку што се занимаваат со сточарство би продолжиле со истото.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
Nemam nisto protiv nekoj vid na subvencii, na primer subvencii za nekoi novi kulturi na naseto podracje, kako podrska za novite zemjodelci, toa e nesto privremeno, ama nemoj da me jebis i da davas subvencii 11godini po red, toa ne e vo red ama nikako. Taka e vo sekoja civilizirana drzava, i toj e nacinot na davanje za bilo sto subvencii, ne samo za zemjodelie. Dvojot predlog drzi voda, jas bi preferiral taka, nemam nikakov problem da dadam 100denari za nasi domasni domati ili vino. Ne za 30% tuku za 50% treba da se dignat cenite, i taka e podobro, bidejki i zemjodelcite treba da ziveat, namesto da se masovno iseluvaat po gradovite ili vo stranstvo. Da ne ispadne deka ja kritikuvam sekoja merka na opozicijata, imaa i nesto dobro na primer imase ideja za berza na zemjodelski proizvodi, no nz sto bidna dali se sprovede ili ne. Isto taka imase mnogu luge koi sadea lesnici taka radi reda da zemat 500eura po dekar, i ne gi ni obrabotuvaa, ni nisto. Znaci i jas mozam da prikazam gledaj imam 5 dekari lesnici, da si zemam 2500eura godisno i da se pravam naudren. Mora pazarot da si raboti i da ima nekoi reformi na nego, jas sum ubeden deka ako ima pogolemi ceni na primer 2 ili 2.5 evra za kg domati, togas mnogu mladi ke zapocnat so zemjodelie i nema da begaat od selata. No nemoj da se grizis nema muda Zaev da go napravi ova, toa mu e pojse predizborna retorika, sepak zemjodelcite se znacaen faktor vo izborite isto kako i penzionerite, ke si teraat kako do sega. Da ne odime mnogu offtopic sepak ova e tema za vozot, da ne ja pravime bitka opozicija vs. pozicija.
Очигледно не си добро запознаен со работите:
-Не е проблем да се даваат субвенции по 11 години, но проблемот е што изминативе години партиски полтрони лапаа субвенции на празни ниви, немаа никаква култура засадено, а на крај земаа субвенции како да имаат, исто проблем е и пласманот на културите, една година истата култура со ист квалитет ја продаваш по 4 евра, следната година истата ја продаваш 1.5 евро, кажи ми кој стручњак ќе направи бизнис план со такви варијации во пазарот?
-Во моментов и кај нас се одгледуваат добри сорти за многу работи, еве за тутунот може да ти гарантирам дека веќе имаме одлични сорти, за овоштарството иста приказна, сточарството веќе почнува да носи нови раси на крави, овци, свињи и т.н
-Со тоа што ќе им дадат субвенции на земјоделците и ќе земат некој денар, не живнуваат само тие, туку и останатите бизниси, ќе купи и тој земјоделецот нов мебел, ќе крене кат на куќата, ќе направи сушара, ќе ангажира други луѓе за работа на плантажите(тука има пропуст со тоа што сите ги ангажираат без да им платата придонеси, но јбг со оваа стабилнсот на пазарот и парите што се земаат нема можност да се плати и тоа), нов автомобил, ќе си плати и тој одмор и така индиректно тој пак ќе ги заврти тие пари и ќе видат бенефит и останатите бизниси. Еве за Прилеп годините кога се плаќа тутунот по подобра цена и плус се земаат субвенции, многу подобро функционираат трговијата, услужните дејности, градежништвото и да не набројувам, истото е и со останатите градови.

Ако сметаш дека се даваат многу субвенции јас ти препорачувам да насадиш било што, пробај и откако ќе станеш чорбаџија како нас што досега земаме субвенции, ќе седнеме сите заедно и ќе папаме расипан кавијар ;)
 
M

MD_

Гостин
Nemam nisto protiv nekoj vid na subvencii, na primer subvencii za nekoi novi kulturi na naseto podracje, kako podrska za novite zemjodelci, toa e nesto privremeno, ama nemoj da me jebis i da davas subvencii 11godini po red, toa ne e vo red ama nikako. Taka e vo sekoja civilizirana drzava, i toj e nacinot na davanje za bilo sto subvencii, ne samo za zemjodelie. Dvojot predlog drzi voda, jas bi preferiral taka, nemam nikakov problem da dadam 100denari za nasi domasni domati ili vino. Ne za 30% tuku za 50% treba da se dignat cenite, i taka e podobro, bidejki i zemjodelcite treba da ziveat, namesto da se masovno iseluvaat po gradovite ili vo stranstvo. Da ne ispadne deka ja kritikuvam sekoja merka na opozicijata, imaa i nesto dobro na primer imase ideja za berza na zemjodelski proizvodi, no nz sto bidna dali se sprovede ili ne. Isto taka imase mnogu luge koi sadea lesnici taka radi reda da zemat 500eura po dekar, i ne gi ni obrabotuvaa, ni nisto. Znaci i jas mozam da prikazam gledaj imam 5 dekari lesnici, da si zemam 2500eura godisno i da se pravam naudren. Mora pazarot da si raboti i da ima nekoi reformi na nego, jas sum ubeden deka ako ima pogolemi ceni na primer 2 ili 2.5 evra za kg domati, togas mnogu mladi ke zapocnat so zemjodelie i nema da begaat od selata. No nemoj da se grizis nema muda Zaev da go napravi ova, toa mu e pojse predizborna retorika, sepak zemjodelcite se znacaen faktor vo izborite isto kako i penzionerite, ke si teraat kako do sega. Da ne odime mnogu offtopic sepak ova e tema za vozot, da ne ja pravime bitka opozicija vs. pozicija.
Субвенциите се 500 евра по хектар не по декар, слободно насади 50 декари лешник и зимај 2500 евра субвенции чим мислиш дека може да се ќари на тој начин.

Да те поправам, 14 ден. затоа сточниот фонд е сведен на мизерно ниво, скоро и да не постои.
Да не се субвенциите за млеко, тешко дека и овие малку што се занимаваат со сточарство би продолжиле со истото.
Како и скоро се друго во Македонија

Купи му го производот за ниска нереална цена > државата ќе ти “врати“ некој денар ситно во вид на субвенција > имаш колку за преживување
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom