Дали мислите дека религијата е манипулативна алатка на човечката свест?

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.620
Поени од реакции
34.864
Ај и од мене, по пасуси:

- Колку траат научните вистини, тоа е лесно достапно за проверка. Не ја мешај Црквата во секоја твоја манџа, оти од Црквата се разбираш колку пигмеецот од Интернет.

- Ништо ти одново не можеш да докажеш, не си ласкај...Освен ако сметаш дека со посочувањето на некој линк, кој води до одреден материјали на Интернет, само по себе е доказ...Мојата религија има сосема доволно докази, кои за тебе се недостижни исто како што ти е недостижен било кој научен доказ.

- Мојот Бог постои и Он не зависи од твоето мислење за Него. Секоја душа од упокоените ќе Му отиде на отчет. Ете, чак и ти сега тоа го знаеш, за да немаш причина за оправдување па кога ќе излезеш пред лицето Божјо, да Му кажеш дека „као„ никој не ти кажал...

Изменето од Модератор....
Шо има јас да разбирам од црквата, за неа треба да се интересира финансова полиција и судовите додека ги тужат и ги апсат за криминалот и измамата што ја прави.

Море муце да не беше науката и тоа што го има досега постигнато, ти уште ќе лупаше со ќускијата за да си направиш камен за пред порта, ќе се молеше на магарето да не те искипира дури ја врвите реката и немаше да седиш до 24 часот како што сношти си ми реплицирал оти немаше што да правиш ниту со што да светиш за да се видите по дома кај сте што сте. Сите благодети што ги имаш во животот се поради таа наука, да чекавме сите да се јави госпо и да му палевме само кандилце, уште ќе киневме конци од сипаници, настинка и т.н

Секако дека ќе му оди на отчет со ракија и поклони од тоа што раздавале за душа тие неговите правец ќе оди секој кај госпо твој, па ќе манат по едно чоканче ракија и ќе се договорат за каде е, ако е 55ка ќе оди во рајот, ако е слаба како доточка ќе оди во пеколот ;)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не знам зошто го тупиш со тоа дека никој не познавам. Нема врска работава со идолопоклонство. НАСА има одредени дела направено и придонес за целото човештво од Интернет, ГПС и ред други работи и нивните дела се нивниот авторитет дали некој ќе води инает е друг муабет.

Ако знаеш друга вселенска организација која направила повеќе слободно пиши тука се до тогаш они се главен авторитет.

Нормално дека Ајнштајн е авторитет во својата област никој не рече дека е експерт за микро биологија.

Кафански приказни и муабети и јадење гомна за славни личност има еден куп тоа е далеку од доказ.

Да бе сите оние „вештерки“ од средниот веке се закачаа со папата и сите „свети војни“ беа без жртви :pos:

Црквата не постои во целиот стар завет и дел од новиот така да ова ти е огромен период, а и кога постои кој ми гарантира дека сите тие луѓе не подпаднале под искушение.

https://en.wikipedia.org/wiki/Sexual_abuse_scandal_in_the_Catholic_archdiocese_of_Boston
Овие 2000 осудени попови-педофили не се демони добар аргумент.

Верзии на библијата има еден куп. Различни преводи, различни изданија, тематски различни верзии.

Коранот ти е всушност еден вид различна верзија на Библијата исто и Тората така да јас треба тебе да ти верувам на збор дека твојата бајка е вистина ама тоа е далеку од доказ.

Инаку ај те молам не го тупи и изгуглај дефиниција за доказ.

Лично немам проблем да веруваш и во летечки свињи ама без доказ тоа е ВЕРУВАЊЕ, а не ВИСТИНА може да биде вистина кога ќе се ДОКАЖЕ ама до тогаш ќе биде ВЕРУВАЊЕ.

Ти кажав веќе во другиот пост ти треба да докажеш дека бог е творец на се видливо и невидливо. Нема смисла ниту потреба јас да докажувам твое тврдење.

Ако/Кога се докаже постоењето на Бог тогаш на мене паѓа теретот да ги побијам тие аргументи.


Претпоставувам дека пак ќе го тупиш со псевдо-наука али ок битно интересно ќе ти биде.

П.С Да кажеш дека НАСА не е авторитет за вселената е како да кажеш Исус не е/бил авторитет за христијанството :tapp:

Ако не Исус тогаш кој? Третата внука на Авраам? Ако не е НАСА тогаш кој Индија? Некој мора да биде.

П.С Типовите на ТВ џабе им е и етика и религија ако не ги следат заповедите.

Демек малку христијани има што убиле во името на Бог, што излажале, што украле, што злоставувале деца?

Џабе ти е и камени плочи да им дадеш ако си тераат по нивно
Мој коментар, по пасуси:

- Па ти навистина не познаваш никого од НАСА, така како може НАСА, како агенција, да ти биде авторитет? Авторитет може да ти биде само субјект кого лично го познаваш, а не апстрактен поим , како што е НАСА, а од таму никого не познаваш. Така, тебе секој може ти да биде авторитет...Патем кажано, не се сеќавам дека до сега се јавила маса луѓе, која излегла на плоштад и која токму од НАСА, барала да им измисли некоја техничка „направија„. Ако знаеш барем еден таков настан, посочи го, сакам и јас да го знам.

- Не знам таква агенција, освен можеби ЕСА. Но, и за двете ми е се‘ едно, оти и двете не ми се авторитет.

- Никаде не напишав дека Ајнштајн е/бил експерт за микро биологија; потсети ме кај сум напишал такво нешто и ме подметнуј зборови кои ги немам напишано.

- И славните личности имаат изедено подоста гомна, но тоа им се зема за доблест...

- Кои се тие вештерки, каде се појавиле и зашто некој се впуштил во нивно убивање?

- Црквата постои и пред Стариот Завет, но ти велам, не се петљај со теми од кои абер немаш, а абер немаш ниту од ова кое го пишуваш а „као„ го знаеш...:pos:

- Поповите-педофили не се дел од Црквата туку се римокатолички еретици, ама и ова не го знаеш, но што е битно оти не знаеш, битно ти е да „опнеш„ некоја „зелена„, сметајќи дека си и‘ наштетил на Црквата...:pos:

- Кои е тој „куп„ од верзии и зашто не го опишеш барем со 2-3 прости реченици. Ваљда до толку си писмен...или не си?

- Коранот и Тората не се предмет на муабет.

- Изгуглај си сам дефиниција за „доказ„ и изнеси барем еден доказ, живо ме занима како изгледа.

- Докажи ми една научна вистина. Јас велам дека не можеш. Ти, што велиш?

- Постоењето на Бог веќе е докажано, но тебе тоа не ти иде во користи, оти ако Го прифатиш Бога, ќе мораш да ја оставиш НАСА и нејзината забава за широките народни маси...:pos:

- Бог Е Творец на се‘ видливо и невидливо, Наведи еден научен доказ дека „не е така„, а да не се состои од приказни за малоумници.

- Веќе напишав на кое поле НАСА е авторитет. Надвор од НАСА, никој не се замара со НАСА.

- И што рече, кои се 3-те етички правила? Не можам да ги видам...:sneaky:

- Муабетиш со самиот себе....Не е убо тоа. Симптоматично е.

- Христијани кои убиваат во името Божјо не се христијани-просто е како грав, а за тебе претешко за разбирање.[DOUBLEPOST=1495826586][/DOUBLEPOST]
Шо има јас да разбирам од црквата, за неа треба да се интересира финансова полиција и судовите додека ги тужат и ги апсат за криминалот и измамата што ја прави.
Еве, биди мангуп, тужи за Црквата и изнеси докази дека треба да и‘ биде судено и досудено.[DOUBLEPOST=1495826713][/DOUBLEPOST]
Море муце да не беше науката и тоа што го има досега постигнато, ти уште ќе лупаше со ќускијата за да си направиш камен за пред порта, ќе се молеше на магарето да не те искипира дури ја врвите реката и немаше да седиш до 24 часот како што сношти си ми реплицирал оти немаше што да правиш ниту со што да светиш за да се видите по дома кај сте што сте. Сите благодети што ги имаш во животот се поради таа наука, да чекавме сите да се јави госпо и да му палевме само кандилце, уште ќе киневме конци од сипаници, настинка и т.н
/QUOTE]
Кеплер,

и пред да се родиш, на Земјава одеа луѓе а не будали, како што сакаш да ги прикажеш. Од многу напредок, Земјава е претворена во ѓубриште од плантерани размери.

Толку од „напредокот„...[DOUBLEPOST=1495826808][/DOUBLEPOST]
Секако дека ќе му оди на отчет со ракија и поклони од тоа што раздавале за душа тие неговите правец ќе оди секој кај госпо твој, па ќе манат по едно чоканче ракија и ќе се договорат за каде е, ако е 55ка ќе оди во рајот, ако е слаба како доточка ќе оди во пеколот ;)
Мудрување телесно...
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.620
Поени од реакции
34.864
Мој коментар, по пасуси:

- Па ти навистина не познаваш никого од НАСА, така како може НАСА, како агенција, да ти биде авторитет? Авторитет може да ти биде само субјект кого лично го познаваш, а не апстрактен поим , како што е НАСА, а од таму никого не познаваш. Така, тебе секој може ти да биде авторитет...Патем кажано, не се сеќавам дека до сега се јавила маса луѓе, која излегла на плоштад и која токму од НАСА, барала да им измисли некоја техничка „направија„. Ако знаеш барем еден таков настан, посочи го, сакам и јас да го знам.

- Не знам таква агенција, освен можеби ЕСА. Но, и за двете ми е се‘ едно, оти и двете не ми се авторитет.

- Никаде не напишав дека Ајнштајн е/бил експерт за микро биологија; потсети ме кај сум напишал такво нешто и ме подметнуј зборови кои ги немам напишано.

- И славните личности имаат изедено подоста гомна, но тоа им се зема за доблест...

- Кои се тие вештерки, каде се појавиле и зашто некој се впуштил во нивно убивање?

- Црквата постои и пред Стариот Завет, но ти велам, не се петљај со теми од кои абер немаш, а абер немаш ниту од ова кое го пишуваш а „као„ го знаеш...:pos:

- Поповите-педофили не се дел од Црквата туку се римокатолички еретици, ама и ова не го знаеш, но што е битно оти не знаеш, битно ти е да „опнеш„ некоја „зелена„, сметајќи дека си и‘ наштетил на Црквата...:pos:

- Кои е тој „куп„ од верзии и зашто не го опишеш барем со 2-3 прости реченици. Ваљда до толку си писмен...или не си?

- Коранот и Тората не се предмет на муабет.

- Изгуглај си сам дефиниција за „доказ„ и изнеси барем еден доказ, живо ме занима како изгледа.

- Докажи ми една научна вистина. Јас велам дека не можеш. Ти, што велиш?

- Постоењето на Бог веќе е докажано, но тебе тоа не ти иде во користи, оти ако Го прифатиш Бога, ќе мораш да ја оставиш НАСА и нејзината забава за широките народни маси...:pos:

- Бог Е Творец на се‘ видливо и невидливо, Наведи еден научен доказ дека „не е така„, а да не се состои од приказни за малоумници.

- Веќе напишав на кое поле НАСА е авторитет. Надвор од НАСА, никој не се замара со НАСА.

- И што рече, кои се 3-те етички правила? Не можам да ги видам...:sneaky:

- Муабетиш со самиот себе....Не е убо тоа. Симптоматично е.

- Христијани кои убиваат во името Божјо не се христијани-просто е како грав, а за тебе претешко за разбирање.[DOUBLEPOST=1495826586][/DOUBLEPOST]

Еве, биди мангуп, тужи за Црквата и изнеси докази дека треба да и‘ биде судено и досудено.[DOUBLEPOST=1495826713][/DOUBLEPOST]

Кеплер,

и пред да се родиш, на Земјава одеа луѓе а не будали, како што сакаш да ги прикажеш. Од многу напредок, Земјава е претворена во ѓубриште од плантерани размери.

Толку од „напредокот„...[DOUBLEPOST=1495826808][/DOUBLEPOST]

Мудрување телесно...
Мики кога се запозна ти со госпо? Ако нас не може НАСА да ни биде авторитет, бидејќи не познаваме никој од таму лично, како тогаш ти веруваш во госпо кога го немаш видено лично и запознаено?
На земјава постоеја и луѓе кои веруваа во богови на сонцето, ветрот, грмотевицата, храната и виното, бог на војната и т.н што си ти попаметен од нив и како твојот госпо е поправилен од нивниот?

Ако ова време не чини и земјата е претворена во ѓубриште, каква била кога твојата црква имала најголемо влијание врз кралевите и власта таму после 5ти век ако се сеќавам добро од историја?
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Мој коментар, по пасуси:

- Па ти навистина не познаваш никого од НАСА, така како може НАСА, како агенција, да ти биде авторитет? Авторитет може да ти биде само субјект кого лично го познаваш, а не апстрактен поим , како што е НАСА, а од таму никого не познаваш. Така, тебе секој може ти да биде авторитет...Патем кажано, не се сеќавам дека до сега се јавила маса луѓе, која излегла на плоштад и која токму од НАСА, барала да им измисли некоја техничка „направија„. Ако знаеш барем еден таков настан, посочи го, сакам и јас да го знам.

- Не знам таква агенција, освен можеби ЕСА. Но, и за двете ми е се‘ едно, оти и двете не ми се авторитет.

- Никаде не напишав дека Ајнштајн е/бил експерт за микро биологија; потсети ме кај сум напишал такво нешто и ме подметнуј зборови кои ги немам напишано.

- И славните личности имаат изедено подоста гомна, но тоа им се зема за доблест...

- Кои се тие вештерки, каде се појавиле и зашто некој се впуштил во нивно убивање?

- Црквата постои и пред Стариот Завет, но ти велам, не се петљај со теми од кои абер немаш, а абер немаш ниту од ова кое го пишуваш а „као„ го знаеш...:pos:

- Поповите-педофили не се дел од Црквата туку се римокатолички еретици, ама и ова не го знаеш, но што е битно оти не знаеш, битно ти е да „опнеш„ некоја „зелена„, сметајќи дека си и‘ наштетил на Црквата...:pos:

- Кои е тој „куп„ од верзии и зашто не го опишеш барем со 2-3 прости реченици. Ваљда до толку си писмен...или не си?

- Коранот и Тората не се предмет на муабет.

- Изгуглај си сам дефиниција за „доказ„ и изнеси барем еден доказ, живо ме занима како изгледа.

- Докажи ми една научна вистина. Јас велам дека не можеш. Ти, што велиш?

- Постоењето на Бог веќе е докажано, но тебе тоа не ти иде во користи, оти ако Го прифатиш Бога, ќе мораш да ја оставиш НАСА и нејзината забава за широките народни маси...:pos:

- Бог Е Творец на се‘ видливо и невидливо, Наведи еден научен доказ дека „не е така„, а да не се состои од приказни за малоумници.

- Веќе напишав на кое поле НАСА е авторитет. Надвор од НАСА, никој не се замара со НАСА.

- И што рече, кои се 3-те етички правила? Не можам да ги видам...:sneaky:

- Муабетиш со самиот себе....Не е убо тоа. Симптоматично е.

- Христијани кои убиваат во името Божјо не се христијани-просто е како грав, а за тебе претешко за разбирање.[DOUBLEPOST=1495826586][/DOUBLEPOST]

Еве, биди мангуп, тужи за Црквата и изнеси докази дека треба да и‘ биде судено и досудено.[DOUBLEPOST=1495826713][/DOUBLEPOST]

Кеплер,

и пред да се родиш, на Земјава одеа луѓе а не будали, како што сакаш да ги прикажеш. Од многу напредок, Земјава е претворена во ѓубриште од плантерани размери.

Толку од „напредокот„...[DOUBLEPOST=1495826808][/DOUBLEPOST]

Мудрување телесно...
Абе лесно е да кажеш еретици се вакви се такви се ама до тој момент биле дел од црквата и сега кој ми гарантира дека ниту еден од тие еретици не направил штета.

Јас лично ниту имам намера ниту имам потреба да и наштетам на црквата и сметам дека со одредени реформи(следење на учењата на Исус) може да биде од општа корист.(Некои од нив се понизност, споделување на материјаните добра со сиромашните, земање пари само колку што има некој да даде, а не тарифи за погреби, венчавки итн)

Тоа дека црквата постоела во некоја форма можеби е и вистина ама на почетокот повеќе била на ниво на секта и далеку од тоа дека имало контрола како што има денес.

Не реков ни јас дека бил експерт во микро биологија. Се подразбира дека Ајнштајн или било кој научник е/може да биде авторитет само во својата област пошто без разлика за која наука се работи е премногу обемна за еден човек да ја совлада целата поради тоа има тимови па дури и цели организации.

Еве пошто те мрзи да гуглаш имаш 140 верзии само на превод. Секој што прочитал иста книга на повеќе јазици знае колку работи се губат и додаваат во превод.

Освен тоа за разлика од денес порано морале да пишуваат и препишуваат којзнае колку пати низ вековите и тоа ти се дополнителни шанси за грешки/измени.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_English_Bible_translations

Вештерките биле жени родени во погрешно време на погрешно место исто како и оние илјадници што умреле во „светите“ војни.

Постоењето на Бог не е докажано. Твоите бајки не се доказ.

Тоа што ти го нарекуваш доказ е само верба и нема врска со наука и разум.

Ако сакаш наречи го „религиски доказ“ ама пак не е доказ туку лично убедување за кое не постојат емпирички докази.

Пишувам по 1000 пати ама еве пак.

Ти треба да го докажеш тврдењето дека Бог постои и е творец на се што е видливо и невидливо.

По која логика треба да докажувам нешто што не постои? Се докажуваат работи што постојат.


П.С Океј е да веруваш во било што ама тоа не значи дека е вистина
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики кога се запозна ти со госпо? Ако нас не може НАСА да ни биде авторитет, бидејќи не познаваме никој од таму лично, како тогаш ти веруваш во госпо кога го немаш видено лично и запознаено?
Веќе одговорено...[DOUBLEPOST=1495884747][/DOUBLEPOST]
На земјава постоеја и луѓе кои веруваа во богови на сонцето, ветрот, грмотевицата, храната и виното, бог на војната и т.н што си ти попаметен од нив и како твојот госпо е поправилен од нивниот?
Барај и ќе ја најдеш разликата.[DOUBLEPOST=1495884990][/DOUBLEPOST]
Ако ова време не чини и земјата е претворена во ѓубриште, каква била кога твојата црква имала најголемо влијание врз кралевите и власта таму после 5ти век ако се сеќавам добро од историја?
Црквата има точно одредена и ограничена власт врз некогашните цареви, како што е на пример, помазувањето на царевите, односно благословот за нивното востоличување и владеење, за да го бранат општеството од злото и да владеат со државата праведно, но не и да се меша во владеењето од царевите. .[DOUBLEPOST=1495885028][/DOUBLEPOST]
Ако ова време не чини и земјата е претворена во ѓубриште, каква била кога твојата црква имала најголемо влијание врз кралевите и власта таму после 5ти век ако се сеќавам добро од историја?
Црквата има точно одредена и ограничена власт врз некогашните цареви, како што е на пример, помазувањето на царевите, односно благословот за нивното востоличување и владеење, за да го бранат општеството од злото и да владеат со државата праведно, но не и да се меша во владеењето од царевите.[DOUBLEPOST=1495885246][/DOUBLEPOST]
Абе лесно е да кажеш еретици се вакви се такви се ама до тој момент биле дел од црквата и сега кој ми гарантира дека ниту еден од тие еретици не направил штета.

Јас лично ниту имам намера ниту имам потреба да и наштетам на црквата и сметам дека со одредени реформи(следење на учењата на Исус) може да биде од општа корист.(Некои од нив се понизност, споделување на материјаните добра со сиромашните, земање пари само колку што има некој да даде, а не тарифи за погреби, венчавки итн)

Тоа дека црквата постоела во некоја форма можеби е и вистина ама на почетокот повеќе била на ниво на секта и далеку од тоа дека имало контрола како што има денес.

Не реков ни јас дека бил експерт во микро биологија. Се подразбира дека Ајнштајн или било кој научник е/може да биде авторитет само во својата област пошто без разлика за која наука се работи е премногу обемна за еден човек да ја совлада целата поради тоа има тимови па дури и цели организации.

Еве пошто те мрзи да гуглаш имаш 140 верзии само на превод. Секој што прочитал иста книга на повеќе јазици знае колку работи се губат и додаваат во превод.

Освен тоа за разлика од денес порано морале да пишуваат и препишуваат којзнае колку пати низ вековите и тоа ти се дополнителни шанси за грешки/измени.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_English_Bible_translations

Вештерките биле жени родени во погрешно време на погрешно место исто како и оние илјадници што умреле во „светите“ војни.

Постоењето на Бог не е докажано. Твоите бајки не се доказ.

Тоа што ти го нарекуваш доказ е само верба и нема врска со наука и разум.

Ако сакаш наречи го „религиски доказ“ ама пак не е доказ туку лично убедување за кое не постојат емпирички докази.

Пишувам по 1000 пати ама еве пак.

Ти треба да го докажеш тврдењето дека Бог постои и е творец на се што е видливо и невидливо.

По која логика треба да докажувам нешто што не постои? Се докажуваат работи што постојат.


П.С Океј е да веруваш во било што ама тоа не значи дека е вистина
smihajlo,

да резимираме; твоите постови се састојат од површни и воопштени лични ставови, засновани на „ништо„ и од таа воопштеност не можеш да мрднеш и да наведеш и нешто попрецизно и конкретно.

Ај за почеток; наведи 3 новокомпонирани етички начела, како алтренативни во однос на религиските.

Ќе можеш?...Тешко?
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
да резимираме; твоите постови се састојат од површни и воопштени лични ставови, засновани на „ништо„ и од таа воопштеност не можеш да мрднеш и да наведеш и нешто попрецизно и конкретно.

Ај за почеток; наведи 3 новокомпонирани етички начела, како алтренативни во однос на религиските.

Ќе можеш?...Тешко?
Христијанската етика е превземена од паганските антички филозофи. Тие не донесоа ништо ново.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Веќе одговорено...[DOUBLEPOST=1495884747][/DOUBLEPOST]

Барај и ќе ја најдеш разликата.[DOUBLEPOST=1495884990][/DOUBLEPOST]

Црквата има точно одредена и ограничена власт врз некогашните цареви, како што е на пример, помазувањето на царевите, односно благословот за нивното востоличување и владеење, за да го бранат општеството од злото и да владеат со државата праведно, но не и да се меша во владеењето од царевите. .[DOUBLEPOST=1495885028][/DOUBLEPOST]

Црквата има точно одредена и ограничена власт врз некогашните цареви, како што е на пример, помазувањето на царевите, односно благословот за нивното востоличување и владеење, за да го бранат општеството од злото и да владеат со државата праведно, но не и да се меша во владеењето од царевите.[DOUBLEPOST=1495885246][/DOUBLEPOST]

smihajlo,

да резимираме; твоите постови се састојат од површни и воопштени лични ставови, засновани на „ништо„ и од таа воопштеност не можеш да мрднеш и да наведеш и нешто попрецизно и конкретно.

Ај за почеток; наведи 3 новокомпонирани етички начела, како алтренативни во однос на религиските.

Ќе можеш?...Тешко?
Не 3 можат да бидат 1003. Религијата има некои правила за некое одминато време денес имаш на пример правила за однесување на интернет што ги нема во религијата пошто интернетот не постоел до пред 50+ години.

Имаш правила против робовладетелство и ред други работи.

http://www.infosecawareness.in/infosec-concept/internet-ethics

Моите постови се обратно од тоа што го имаш наведено и всушност твоите се такви.

Додека јас зборувам за веродостојни извори ти ми велиш во црквата нема демони пошто доброто со лошото не се сакалo, а ова е само лично мислење без никаква суштина.

Освен ова си имаш некои сопствени дефиниции за термините доказ и авторитет.

Еве ако имаш доказ/и за постоењето на Бог слободно презентирај ги ама да се потпираат на математика и логика, а не на религиски доктрини.

Еве јас верувам во Светото Шпагети Чудовиште и тоа е креатор на се што е видливо и невидливо.

Дај ми доказ дека не е така.

П.С Религијата нема монопол на етичките правила и тоа што во поголем период служеле црквите како замена за денешниве школи не значи дека луѓето не знаеле што е добро, што лошо или дека треба да ги почитуваат родителите на пример.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не 3 можат да бидат 1003. .
... и тие се:

1. ?
2. ?
3. ?

Дека се?...[DOUBLEPOST=1495894875][/DOUBLEPOST]
Моите постови се обратно од тоа што го имаш наведено и всушност твоите се такви.
.
Моите не се „такви„, оти 9-та година по ред давам прецизни ставови од Црквата, за разлика од твојата површност.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
... и тие се:

1. ?
2. ?
3. ?

Дека се?...[DOUBLEPOST=1495894875][/DOUBLEPOST]

Моите не се „такви„, оти 9-та година по ред давам прецизни ставови од Црквата, за разлика од твојата површност.
Имаш во линкот али претпоставувам хоби ти е да напињаш за детали.

Еве јас ќе ги пишам пошто те мрзи на линк да кликнеш.

1. Дигитален Плагијаризам
2. Не ги злоупотребувајте намерно податоците на другите
3. Не спамирај
4. Не се претставувај како некој друг на интернет

П.С Аргументот дека библијата е совршена пошто во црквата нема демони поради тоа што доброто не се сложува со злото е прецизен аргумент. :pos::pos::pos::pos::pos:

Претпоставувам сите оние невини деца кои немале шанса на мува да згазнат, а биле злоупотребени од свештеници(или било кој друг педофил) се доказ за семоќен и милостив Бог.

Мене ако ме прашаш со сите срања што се дешаваат дневно во МК и во светот ако постои Бог тогаш тој не е ниту добар ниту злобен, а воедно и не му е гајле за нас.

Ако постои такво семоќно, сеприсутно суштество тогаш он на нас гледа како ние на микробите.

П.С Чекам доказ за постоењето на Бог добиен по пат на логика и разум, а не религиски бајки на кои треба слепо да им верувам.
 
Последно уредено:

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
1. Дигитален Плагијаризам
2. Не ги злоупотребувајте намерно податоците на другите
3. Не спамирај
4. Не се претставувај како некој друг на интернет
.
Во наведените „етички„ начела, не гледам ништо што е морално-етичко. Плус, во нив нема безвременска компонента, која гарантира универзална употребливост на начелава од сите луѓе, во сите времиња.

И како капак на све, не наведе кој е нивниот автор, што значи дека си ги извадил од дебелото црево.

Обиди се пак, може ќе ти успее...
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.620
Поени од реакции
34.864
Една петиција да почнат овие од Бардовци да си ја вршат работата како што треба, многу будали шетаат по улица.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Во наведените „етички„ начела, не гледам ништо што е морално-етичко. Плус, во нив нема безвременска компонента, која гарантира универзална употребливост на начелава од сите луѓе, во сите времиња.

И како капак на све, не наведе кој е нивниот автор, што значи дека си ги извадил од дебелото црево.

Обиди се пак, може ќе ти успее...
Може кој било да биде автор дали ќе бидат општоприфатени е друг муабет. Ништо не е безвременско
некогаш црквата одобрувала робовладетелство денес се рачуна како најголемо зло.

За да бидат корисни не мора да бидат безвременски битно во моментот да се од корист ако се безвременски(или барем со долг рок на траење) тоа е само плус, а не предиспозиција.

П.С Уште не одговори на моето прашање.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Може кој било да биде автор дали ќе бидат општоприфатени е друг муабет. Ништо не е безвременско
некогаш црквата одобрувала робовладетелство денес се рачуна како најголемо зло.

За да бидат корисни не мора да бидат безвременски битно во моментот да се од корист ако се безвременски(или барем со долг рок на траење) тоа е само плус, а не предиспозиција.

П.С Уште не одговори на моето прашање.
Да се надополнам во мојот претходен допис. „Начелата„ кои го напиша, не само што ги немаат веќе посочените недостатоци, туку и:

- не содржат мудрост, макар и овосветовна,
- не содржат дух и духовност,
- не содржат ни трага од возвишеност.

Наведените „начела„ како да ги праел Бил (Гејтс, нели...), со намера да ги брани своите софтверски пакети и држење монопол на пазарот (ех, пусти страв...), што нема благе везе со моралот и етиката, туку со штитењето на својот капитал и спречувањето конкуренција на (не)легален начин.

Обиди се пак, може ќе ти успее...

П.С.

Како да ти одговорам, кога ти сам на себе не можеш да си одговориш...:icon_lol:
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Да се надополнам во мојот претходен допис. „Начелата„ кои го напиша, не само што ги немаат веќе посочените недостатоци, туку и:

- не содржат мудрост, макар и овосветовна,
- не содржат дух и духовност,
- не содржат ни трага од возвишеност.

Наведените „начела„ како да ги праел Бил (Гејтс, нели...), со намера да ги брани своите софтверски пакети и држење монопол на пазарот (ех, пусти страв...), што нема благе везе со моралот и етиката, туку со штитењето на својот капитал и спречувањето конкуренција на (не)легален начин.

Обиди се пак, може ќе ти успее...

П.С.

Како да ти одговорам, кога ти сам на себе не можеш да си одговориш...:icon_lol:
Океј и јас можам да измислувам нови барања кои немаат благе везе со почетното барање.

И робовладетелството не е мудро или духовно па ете Господ Бог го одобрил пред 1000 години.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Океј и јас можам да измислувам нови барања кои немаат благе везе со почетното барање.

И робовладетелството не е мудро или духовно па ете Господ Бог го одобрил пред 1000 години.
smihajlo,

не се тоа никакви „нови барања„, туку ти сам на себе му га запетљаваш во теми кои не ги познаваш па не мојш да излезеш од калта во која сам не себе си му га заглавувал...

И, што благе везе има робовладетелството со морално-етичките начела, кои не ги знаеш? Да не си убеден дека робовладетелството навистина е укинато па никој не ти кажал дека се‘ уште постои?...:sneaky:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom