Цени на станови во Скопје? Колку се реални?

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.620
Поени од реакции
34.863
иако изворов не ми е омилен сепак се радувам на ова:

Во јануари, февруари и март во Центар продадени само три стана

http://vecer.mk/skopska/vo-januari-fevruari-i-mart-vo-centar-prodadeni-samo-tri-stana
Па толку и згради се изградија во Центар, сега огништето е во Аеродром, Карпош и чат пат по Кисела Вода. Ете во Џевахир на Ина многу фина пола комшии ќе и бидат од Косово, брачата растур прават, 550 евричи од квадрат Sky city е во Косово.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Da ne bea ovie idiotskive vladni subvencii dosega cenite ke padnea mnogu poveke nego so iznesuvaa subvenciite. Cist lopovluk i direkno castenje drzavni pari za cigla mafijata. Neverovatno na ovakov nizok standard, politicka nesigurnost i nestabilnist, iseluvanje uste da drzat ovakvi ceni so zarabotki preku 100%. Prosto da ne veruva covek.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Интересно е кога ќе земеме в предвид дека пред недела дена може беше, се појавија на ТВ некои од главните ѕверки од недвижнините каде си кажаа дека иако не се купувале станови како порано, што во нормална држава и нормални понудувачи на недвижнини тоа ќе е добар хинт дека нешто грешат во процесот, господата наводно ќе ги кревале цените на становите уште повисоко, затоа што "не се издржувало". Биле високо квалитетни станови од некоја си А класа/категорија и било грев да седат на "толку ниска цена". Наместо да се крене животниот стандард да може младо македонско семејство да си дозволи таков стан, тие уште толку по паричникот посегаат. Навидум изгледа дека си пукаат во нога, но не мислам дека е така. Општо познато е дека скапи станови немаат воопшто проблем да купат албанците, имаат пари од дијаспората а и ги хранат и Албанија и Косово во редовен интервал. А продавачите на станови само такви бараат. Имено, дел од причините што ги презедоа сите урбани средини во Тетово се токму овие. Ќе продаде скап стан Тетовчанец, за да си се пресели да живее во Скопје. Тие од тука, продаваат станови за да живеат негде во странство. Битангиве ги креваат цените на становиве да и тие малку луѓе кои се заинтересирани да купат стан, да не можат да купат, и нормално ќе го купи оној кој ги има тие пари.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Интересно е кога ќе земеме в предвид дека пред недела дена може беше, се појавија на ТВ некои од главните ѕверки од недвижнините каде си кажаа дека иако не се купувале станови како порано, што во нормална држава и нормални понудувачи на недвижнини тоа ќе е добар хинт дека нешто грешат во процесот, господата наводно ќе ги кревале цените на становите уште повисоко, затоа што "не се издржувало". Биле високо квалитетни станови од некоја си А класа/категорија и било грев да седат на "толку ниска цена". Наместо да се крене животниот стандард да може младо македонско семејство да си дозволи таков стан, тие уште толку по паричникот посегаат. Навидум изгледа дека си пукаат во нога, но не мислам дека е така. Општо познато е дека скапи станови немаат воопшто проблем да купат албанците, имаат пари од дијаспората а и ги хранат и Албанија и Косово во редовен интервал. А продавачите на станови само такви бараат. Имено, дел од причините што ги презедоа сите урбани средини во Тетово се токму овие. Ќе продаде скап стан Тетовчанец, за да си се пресели да живее во Скопје. Тие од тука, продаваат станови за да живеат негде во странство. Битангиве ги креваат цените на становиве да и тие малку луѓе кои се заинтересирани да купат стан, да не можат да купат, и нормално ќе го купи оној кој ги има тие пари.
Cenite barem vo sk se direkno povrzani so brkanje na mladinata nadvor. Nonstop se vrtat muabeti i debati demek kako da se zadrzele mladite vo mk. so ovakvi ceni na stanovite sigurno ne. Trebase odamna i ovaa i prethodnata vlada da napravat akciski plan, geto style naselbi za mladi, besplaten plac so gratis komunalii od 100-200m2, eftini baraki vo stilot na onie vo nas lisice od posle zemjotresot, se na se zaedno so vkupna cena maksimum 10.000evra. Ama ne, najvazno e da se kole so gradezni dozvoli, komunalii, i da gi punat gepovite na cigla mafijata. I posle si odele mladite.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Kога ќе пукне овој градежен меур вид ќе се невиди, Детроит втор дел ќе има. Скопје и за 400 еур кај сакаш да купиш и тоа за брзо. Во услови кога попучацијата како од чума да ти се намалува ти да стимулираш градежништво со народни пари е апсурд најголем на свет. Ама и тоа беше 2-3 год сега веќе нема пари за мафијата од буџет ќе држат илјадници непородадени неколку месеци, оние кои граделе со нивни пари ќе чекаат и година додека оние кои земале кредит ќе ги даваат упола. Со тоа и веќе оние газди на постари згради од 15-20 год ќе морат да намалат цена на квадрат и така ќе си се одмота клопчето. Баш пред некој ден гледав нова сезона од проперти варс на дисковери и гледам и Калифорнија и Тексас веќе има куќи солидни од по 80-100 илјади долари.Џевахир нема ни една кула целосно распродадено. Чифлиганец само измуслува промоции да продаде некој стан во таа пеглата во Кисела Вода, те џипови те едукација те патувања, ако му идеа така становите немаше ни лижавче да даде. Иначе бев на последниот саем за недвижнини и им остаив број на Адора 3 пати ми се јавија да ме шетале низ зградите да ми објаснеле на лице место. Друга работа и банките даваат се потешко кредити бидејќи и они после неможат да ги продадат становите земени од хипотека. Моја прогноза очекувајте 30% пад до следното лето.[DOUBLEPOST=1495965657][/DOUBLEPOST]Еве нешто од пред некој месец. 99 000 станови во Македонија се под хипотека што значи последниве 5 години се се купувало на кредит. Тоа значи градежниците и банките ги собрале сите пари од народот затоа секој друг сектор од економијата страда. Е сега и на тоа ќе му дојде крајот.
http://daily.mk/ekonomija/hipoteka-99927-stana
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
се си мислам дека ќе сторат се за да не биде така брутално намалувањето и тоа се од една проста причина. Банките парите кои ми ги дале мене а и на поголем дел од инвеститорите не се најчесто нивни туку на штедачите па ќе неможат да им ги вратат (затоа сега може да се земе хипотекарен кредит за 2,9%) и ќе настане невидено лоша ситуација и највеќе ќе изгуби народот


пр. Ако јас сум земал стан од 60.000 евра и истиот ми е под хипотека и треба да на банката да и вратам уште 45.000 евра а нов можам да купам за 35.000 одма ќе ја активирам хипотеката и ќе си купам друг ем со помалку пари ем ќе ми останат (ова можат да го направат оние кои се во почетни години ако си на крај со кредитот не се исплати) а со овој они нека прават што сакаат, знам дека ќе речете дека сум дал учество сум отплатувал рати и така е ! но ако само јас направам така, ама ако сите направат така тогаш немам само јас проблем ќе имаат и банките, штедачите и преку фондот за осигурување на штедни влогови, на крај и државата...

инаку јас и кога купував стан и сега кога ми е решено станбеното прашање
мислам дека не се скапи становите туку дека се прескапи .
Но да бидеме реални не се само градежниците лакоми, туку и сопствениците на парцели, преку општините со високите цени за комуналии па на крај преку трговците со градежни материјали (никој не работи со реални маржи) + разноразни инспекции и рекетирања, ... крај нема ова лакомоста , а тоа некој мораа да го плати а се знае кој плаќа народот
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.594
Поени од реакции
18.009
Адора инженеринг во јануари 2016 со двојно поголема продажба на станови од лани

Адора инженеринг 2016-та година ја започна со 100 % поголем биланс на продажба на станови во јануари, што е двојно повеќе споредено со истиот месец минатата година.


„Големиот интерес на граѓаните за купување нов дом, за компанијата значи дека становите се потврдија како најдобра инвестиција. Остварената продажба во Адора инженеринг, наспроти одредени прогнози на пазарот на недвижности во Македонија, покажа дека купувачите го препознаваат и вреднуваат квалитетот на овој градежен бренд, кој постојано ги подигнува стандардите во високата градба“, информираат од компанијата.

Од таму додаваат дека двојно зголемената продажба на станови во првиот месец од 2016-та, кој за повеќето е финансиски најтежок во годината, во споредба со 2015-та, за Адора инженеринг е сигнал дека ќе се зголемува интересот за купување стабилни, квалитетни и економични станови во наредниот период и дека граѓаните сѐ повеќе одлучуваат слободните средства да ги вложуваат во недвижностите кои најдобро ги чуваат и оплодуваат нивните заштеди.

http://makfax.com.mk/ekonomija/kompanii/adora-inzenering-vo-januari-2016-so-dvojno-pogolema-prodazba-na-stanovi-od-lani

Ова е од пред годинаипол и ко што гледам не се жалат. Има иселеници, бродари итд кои може и не живеат тука, ама ако, ќе си купат стан у Скопје, ќе се најде. Они сигурно знаат за интересот више него вие, иначе сигурно не би инвестирале у згради.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Para namlatija ciglarite. So 30% prodadeni stamovi.vo zgradata se pokriva investicijata. Drugite 2/3 se cista zarabotka. Kako vo Skopje so ima ofci za strizenje nema na drugo mesto.[DOUBLEPOST=1495986202][/DOUBLEPOST]
се си мислам дека ќе сторат се за да не биде така брутално намалувањето и тоа се од една проста причина. Банките парите кои ми ги дале мене а и на поголем дел од инвеститорите не се најчесто нивни туку на штедачите па ќе неможат да им ги вратат (затоа сега може да се земе хипотекарен кредит за 2,9%) и ќе настане невидено лоша ситуација и највеќе ќе изгуби народот


пр. Ако јас сум земал стан од 60.000 евра и истиот ми е под хипотека и треба да на банката да и вратам уште 45.000 евра а нов можам да купам за 35.000 одма ќе ја активирам хипотеката и ќе си купам друг ем со помалку пари ем ќе ми останат (ова можат да го направат оние кои се во почетни години ако си на крај со кредитот не се исплати) а со овој они нека прават што сакаат, знам дека ќе речете дека сум дал учество сум отплатувал рати и така е ! но ако само јас направам така, ама ако сите направат така тогаш немам само јас проблем ќе имаат и банките, штедачите и преку фондот за осигурување на штедни влогови, на крај и државата...

инаку јас и кога купував стан и сега кога ми е решено станбеното прашање
мислам дека не се скапи становите туку дека се прескапи .
Но да бидеме реални не се само градежниците лакоми, туку и сопствениците на парцели, преку општините со високите цени за комуналии па на крај преку трговците со градежни материјали (никој не работи со реални маржи) + разноразни инспекции и рекетирања, ... крај нема ова лакомоста , а тоа некој мораа да го плати а се знае кој плаќа народот
Koja banka ti prifatila hipoteka na polna cena? Nema teorije. Ako stanot se prodava 60.000e hipoteka ke prifatat na max 3-40.000e za razlikata ke treba uste edna hipoteka na nesto drugo ili ucestvo i plus 2-3 ziranti, pa oni da go krkaat ako se aktivira hipotekata. Stanot ke se prodade na licitacija, ako falat pari ke vrakaat zirantite.
 
Последно уредено:

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Ama па се си мислам дека голем дел од ќарот иде кај градоначалници, началници на урбанизам итн итн. Највеќе ќе паднат цените кога ќе им се исечат рацете на овие хиени.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.823
Ama па се си мислам дека голем дел од ќарот иде кај градоначалници, началници на урбанизам итн итн. Највеќе ќе паднат цените кога ќе им се исечат рацете на овие хиени.
Мислиш дека тоа ќе го доживееме?
 
M

MD_

Гостин
Ama па се си мислам дека голем дел од ќарот иде кај градоначалници, началници на урбанизам итн итн. Највеќе ќе паднат цените кога ќе им се исечат рацете на овие хиени.
Повеќе веројатно е дека само хиените ќе се сменат, наместо да им се сечат рацете :rolleyes:

А и не верувам дека имаат толку дел во крајната цена, газдите на градежниве фирми дерат ненормално и тоа е тоа додека има овци ќе има и волна
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.823
Газдите плаќаат за да добијат повеќе отколку што им следува. Сите задоволни...
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
Para namlatija ciglarite. So 30% prodadeni stamovi.vo zgradata se pokriva investicijata. Drugite 2/3 se cista zarabotka. Kako vo Skopje so ima ofci za strizenje nema na drugo mesto.[DOUBLEPOST=1495986202][/DOUBLEPOST]
Koja banka ti prifatila hipoteka na polna cena? Nema teorije. Ako stanot se prodava 60.000e hipoteka ke prifatat na max 3-40.000e za razlikata ke treba uste edna hipoteka na nesto drugo ili ucestvo i plus 2-3 ziranti, pa oni da go krkaat ako se aktivira hipotekata. Stanot ke se prodade na licitacija, ako falat pari ke vrakaat zirantite.
јас за среќа си го купив во кеш не ми требаше хипотека а инаку си во право односот на кредитот е 1:2 или 1:3, тоа погоре беше само пример.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Eпа кој стан ќе лапне без пари кој кеш ќе побара. Сето тоа си го калкулираат градежниците и тие што ги купуваат становите даваат пари и за тие кои ги земале без пари.[DOUBLEPOST=1496001291][/DOUBLEPOST]
Мислиш дека тоа ќе го доживееме?
Па ќе прекине да се гради за брзо, тешко ќе се доаѓа до новоградба ќе го купиш втора рака по нормална цена. Придорно ќе си одат хиените во историјата. Не остана место неизградено во иднина ќе се купуваат се повеќе користени станови што и не е лошо.[DOUBLEPOST=1496001432][/DOUBLEPOST]Чист пример ти е Охрид тешко кој ќе се нафати во следниве 10 год зграда да прави. А цените од 1200 еур пред 7-8 год се паднати на 600 еур.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
бидејќи градат едни те исти ќарот одамна им е направен, па во иднина може и со помала заработка
 

Kajgana Shop

На врв Bottom