Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 мај 2017
Мислења
9
Поени од реакции
1
Na svakoj klimi koja ima senzor, isti može da se isključi. Tj "default mode" je bez senzora, a senzor se uključuje preko daljinskog upravljača.
Pa malku mi e nelogicno, ako se iskluci senzorot, kako klimata ke ja meri temperaturata , koga se iskluci senzorot?
 
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Ja sam mislio na IC senzor, koji vidi da li u prostoriji ima ljudi i obara temperaturu u Grejanju ako nema nikog.
 
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Novi model Mitsu iz serije LN.
Изменето од админ
 
Последно уредено од модератор:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.274
Имаш место за банер горе десно ако сакаш да се рекламираш, плати па клати.
За слично рекламирање крлежов веќе е баниран од еден друг МК форум.
Линков што го постираш е линк до реклама и ништо повеќе, не е нити твое корисничко видео нит па ја имаш климава!!!
@admin треба да реагира (ако го има)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Ima visoku cenu ali i visoki kvalitet ima Gree Hansol -tuka lezi zajakot
Jeste visoka cena za taj model Hansol, sto se prodaje u Makedoniji.Zato sam i pitao koji model se prodaje u Makedoniji ,dali sa Bakarne cevi ili olovne-aluminijum,gvozdje ?[DOUBLEPOST=1495996447][/DOUBLEPOST]
Имаш место за банер горе десно ако сакаш да се рекламираш, плати па клати.
Moja namera nije da nikoga reklamiram.Samo da pruzim prave informacije i da ljudi u Makedoniji imaju mogucnost da cuju nesto drugacije.Najbolje je kada imate mogucnost informacija sa vise strana.
Pa neka svako proceni i donese svoje misljenje.[DOUBLEPOST=1495996571][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1495996667][/DOUBLEPOST]
За слично рекламирање крлежов веќе е баниран од еден друг МК форум.

@admin
Imas lose informacije ili nesto si pomesao u glavi.
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
@zzoranpetrovic
Jeste visoka cena za taj model Hansol, sto se prodaje u Makedoniji.Zato sam i pitao koji model se prodaje u Makedoniji ,dali sa Bakarne cevi ili olovne-aluminijum,gvozdje?

Eve ti za Hansol sliki mozes da se uveris od sto e napraven Samo nemoj da recis manipulacija e. Kolku sto znam I kaj vas vo srbija e ista cena a i vo bugarija isto taka.
https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-561#post-7721794[DOUBLEPOST=1496001419][/DOUBLEPOST]@zzoranpetrovic
A eve i za Gree change kako eden od poeftinite modeli I toj e od bakaren izmenuvac napraven

https://forum.kajgana.com/threads/Најекономично-греење-затоплување.39011/page-563#post-7723707
 
Последно уредено:
Член од
12 октомври 2015
Мислења
321
Поени од реакции
218
Taj model Change ima toliko negativnih komentara o grejanju , tako da njemu ni Bakar nece pomoci.
Znaci ima i sa Aluminijum i sa Bakar, kod vas.Nije lose upozoriti kupce da se dobro informisu i raspitaju pre kupovine.Ima dosta detalja na koje treba obratiti paznju pre kupovine , bilo koje klime.To je ono sto kupac moze i vizuelno da primeti.
Jedino ta elektronika nije dostupna .
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Taj model Change ima toliko negativnih komentara o grejanju , tako da njemu ni Bakar nece pomoci.
Znaci ima i sa Aluminijum i sa Bakar, kod vas.Nije lose upozoriti kupce da se dobro informisu i raspitaju pre kupovine.Ima dosta detalja na koje treba obratiti paznju pre kupovine , bilo koje klime.To je ono sto kupac moze i vizuelno da primeti.
Jedino ta elektronika nije dostupna .
Kaj vide ti deka se od aluminium.? Vide od sto e napraven Hansolot, bas me interesira da slikas so kakov izmenuvac se napraveni ovie Fucicu LLC I LMC seriite12ki so nadvoresni sto tezat po 25 kg- da ne izlezat tie deka se od aluminum . Ne po servisno tuku daj slikaj pa da vidime. Imas i Fucicu LT slikaj go i nego.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.274
Хансолот му е скап а Митсубишито што го рекламира денес кошта цели 1700евра во Хрватска. :tapp:

Кај нас за разлика од Србија скaп е и Фујитсу што не збориш на таа тема? ;)
Или таа тема нема да им се допадне на оние што те домкнаа тука ;)

Потполно ги разбирам нервозата и фрустрациите на србинов, све повеќе му снемува аргументација и на неговиот форум каде го ремети некое македон4е кој баш за таа Митсубиши ЛН му напиша Аргументиран пост кој очигледно јако го изремети па дури почна со навреди дека ние сеуште сме биле у пештери незнаеме ништо. И тоа све се толерира и никој не го казнува на тој форум.
pecinci.jpg

Неговите постови се секогаш неаргументирани се граничат со Гатање и видовитост како пример ова со ова бакаров. Ако влезеш во дискусија одма следат навреди со зборови како манипулација, завери, трговци и слично тоа е неговиот речник кој за него е ненавредлив и интелектуален :)

Cu-Trade.jpg
Е па Видовити Зоране :D
На Кина не и треба да штеди на Бакар и прави изменувачи од Алуминиум.!!!

Само ти си манипулант кој од све прави филм за да ги омаловажиш тие што ти се конкуренти пошто очигледно ова за бакарот не го тролаш за џабе на 5 форуми упоредо, мора да има нешто и за твој џеп, до толку не сме ојдени ;)

Кина е нaјголем увозник на бакар на светско ниво....70% од ископаниот бакар на светско ниво завршува во Кина. Штосот што тебе не ти е познат е во тоа што рудниците од кој Кина најмногу добива бакар не се во Кина туку дури во Латинска Америка поточно Чиле и Перу каде има најмногу резерви на бакар. Таму Кинезите имаат свои рудници и целиот бакар си го носат назад дома на преработка. Закупени рудници имаат не само во Лат.Америка имаат секаде каде има големи наоѓалишта на бакар како Конго, Авганистан итн итн. и продолжуваат да се шират.
Во Перу и Чиле копа и Митсубиши т.е и други земји, имаш по интернет прочитај, но како се движат работите Кинезите се во офанзива и купуваат се повеќе руднници.
Се потсмеваш на народ со 1000годишна традиција и ги правиш глупи..глеј да не ги купат и твоите Јапанци па утре па од јапанци да свртиш муабет на Кинези су бољи :)
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
17 март 2017
Мислења
93
Поени од реакции
176
Nasden, da to je taj senzor. Možeš da biraš da ga uključiš ili isključiš na daljinskom upravljaču. Evo iz uputstva:
i-see CONTROL ( ) MODE In the i-see control mode, the room temperature is controlled based on the sensible temperature. (1) Press SENSOR button with a thin instrument during COOL, DRY, HEAT and AUTO mode to activate i-see control mode ( ). The default setting is “active”. (2) Press SENSOR button again to activate ABSENCE DETECTION ( ). (3) Press SENSOR button again to release i-see control mode. ABSENCE DETECTION ( ) This function automatically changes the operation to energy-saving operation when nobody is in the room. (1) To activate this function, press SENSOR button until appears on the operation display of the remote controller during the i-see control mode. (2) Press SENSOR button again to release ABSENCE DETECTION.
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
166
Поени од реакции
190
Da. Za 3D senzorot prasuvam, sto e vo vnatresnata edinica.
Сензорот е класичен сензор, нема никакво зрачење кое е штетно по човекот. Сличен тип на сензори има скоро СЕКАДЕ од кола, лифт, мобилен телефон итн... Основното далечинско е на секој ТВ е IR така да немаш никаков проблем околу него и да не се исклучува, инаку како што пишаа и претходно да се исклучува функцијата а со тоа и сензорот.
 
Член од
27 ноември 2014
Мислења
14
Поени од реакции
8
Здраво на сите.

нов стан 2016, барем на хартија добра топлотна изолација и дограма, ориентација север, голема дневна со ходник 30м2, планирам да грејам со инвертер. Ценовниот ранг ми е до 40к макс. Прашањето ми е, дали да земам 5.5КВ ама од поефтините брендови (Грее или Вивакс, за таа цена се добиваат релативно подобри модели, со А+/++, Wifi), или да земам 3.5КВ од подобар бренд (Даикин и останати јапонци)?

поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom