Работа во Германија

Член од
28 октомври 2011
Мислења
97
Поени од реакции
140
Што мислите, какво искуство сте имале со Венера Кемаловски имам аплицирано кај нив за долгорочно вработување во Burger King, па сега сум на интервју што пашуваат доколку некој знае? Инаку аплицирав дирекно во една филијала на BK во Германија добив повратен маил дека тие соработувале со венера и дека апликациите оделе преку нив (ова чисто информативно ).
Па сега доколку некој има информации нека сподели.
 
Член од
6 април 2012
Мислења
84
Поени од реакции
32
Само едно мало предупредување да не верувате на Коузон околу нивната програма за работа во Германија.Ова го кажувам од лично искуство затоа што не се ич ангажирани околу тоа и добивање за понуда за работа кај нив е нешто блиско до невозможно.Земаат 4.5к однапред и ке ти одржат некој час по Германски јазик и тое то.
 
Член од
6 јуни 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали има некој што ќе оди на островот Балтрум Германија за работа или на тие островите окулу него?
 
Член од
1 јули 2006
Мислења
853
Поени од реакции
84
Zdravo, za dva dena idam za germanija so kombe. Ozbilno prasanje, kolku steki cigari mozam da prevezam? Da ne prasam vozac pa da mi kaze ne moze. Znam amerika ne pravea problem za 3 so edna rasfrlani, a ovie?
 

Bic

Член од
16 септември 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
овие шо требаше да одатт за дрезден да работат за бугаринот за ДОЛЧЕ ГУСТО ме интерисира дали ојдеа :):)
Zdravo Viktor, se javuvav na eden oglas sto isto nudea rabota so smesuvanje vo avstrija ama baraat 40 evra za aplikacija. Procitav deka si bil izmamen od slicni. Pa sakav da te prasam ti kako otide?
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.748
Поени од реакции
12.758
Ќе работам во Мекдоналс во близна на Улм (100 км од минхен) па ме интересира дали некој знае како се движат цените за изнајмување на точаци на месечно ниво и дали воопшто постои таква опција? :D
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Zdravo, za dva dena idam za germanija so kombe. Ozbilno prasanje, kolku steki cigari mozam da prevezam? Da ne prasam vozac pa da mi kaze ne moze. Znam amerika ne pravea problem za 3 so edna rasfrlani, a ovie?
Една . Ако сакаш повеќе,тоа е на твоја одговорност.Ако те фатат,ќе те изгорат на граница.:)
 
Член од
8 септември 2013
Мислења
19
Поени од реакции
2
Pozdrav,

dali ima nekoj koj odi za Berlin vo Ponedelnik, i dali imate mesto, pratite poraka vo privat.
 
Член од
10 јуни 2017
Мислења
7
Поени од реакции
10
Zdravo,
Za deset dena ima termin vo amabasada, preku Konteks ja odam celata procedura so MK pasosi. Me interesira sto prasuvaat vo ambasada, zaedno so soprugot sme za rabota vo MC Donalds na godina dena. Na web sajtot na ambasadata gledam deka i prevedena diploma od obrazovanie stoi i settifikat priznaen za poznavanje na germanski. Na nas toe Konteks ne ni go pobara ni pa rece da si go spremime. Dali e ova neophodno ili?
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Zdravo,
Za deset dena ima termin vo amabasada, preku Konteks ja odam celata procedura so MK pasosi. Me interesira sto prasuvaat vo ambasada, zaedno so soprugot sme za rabota vo MC Donalds na godina dena. Na web sajtot na ambasadata gledam deka i prevedena diploma od obrazovanie stoi i settifikat priznaen za poznavanje na germanski. Na nas toe Konteks ne ni go pobara ni pa rece da si go spremime. Dali e ova neophodno ili?
Nisto bitno ne prasuvaat,mene mi izgleda deka od radoznalost povekje prasuvaat.Cista formalnost e tuka vo ambasada.
Mene me prasa samo koga go zakaza terminot,drugo nisto.
Na eden drug go prasuvase kako ja najde rabotata.
Full bese vo ambasada i ko sto gledam i kjori i sakati odat za Germanija.

Inaku diplomata i toa za poznavanje jazik ne ti treba.Toa e zastareno vekje,gledaj kaj toa rabotna viza za Zapaden Balkan i spremi gi tie dokumenti.
 
Член од
10 јуни 2017
Мислења
7
Поени од реакции
10
Nisto bitno ne prasuvaat,mene mi izgleda deka od radoznalost povekje prasuvaat.Cista formalnost e tuka vo ambasada.
Mene me prasa samo koga go zakaza terminot,drugo nisto.
Na eden drug go prasuvase kako ja najde rabotata.
Full bese vo ambasada i ko sto gledam i kjori i sakati odat za Germanija.

Inaku diplomata i toa za poznavanje jazik ne ti treba.Toa e zastareno vekje,gledaj kaj toa rabotna viza za Zapaden Balkan i spremi gi tie dokumenti.
[DOUBLEPOST=1497091101][/DOUBLEPOST]Fala ti najmnogu....tie opsti prasanja se na makedonski????
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
758
Поени од реакции
1.207
Zdravo,
Za deset dena ima termin vo amabasada, preku Konteks ja odam celata procedura so MK pasosi. Me interesira sto prasuvaat vo ambasada, zaedno so soprugot sme za rabota vo MC Donalds na godina dena. Na web sajtot na ambasadata gledam deka i prevedena diploma od obrazovanie stoi i settifikat priznaen za poznavanje na germanski. Na nas toe Konteks ne ni go pobara ni pa rece da si go spremime. Dali e ova neophodno ili?
Ne prasuvaat nisto, samo kade ke rabotis/kade ke zivees, kako sto veke ti pisale od cista radoznalost prasanja. Inaku potrebni ti se rabotniot dogovor, dozvola, formularot, kopija od pasos - se vo dve kopii. I dve slikicki i pasos original :)
 
Член од
10 јуни 2017
Мислења
7
Поени од реакции
10
Ne prasuvaat nisto, samo kade ke rabotis/kade ke zivees, kako sto veke ti pisale od cista radoznalost prasanja. Inaku potrebni ti se rabotniot dogovor, dozvola, formularot, kopija od pasos - se vo dve kopii. I dve slikicki i pasos original :)
[DOUBLEPOST=1497133853][/DOUBLEPOST]Vi blagodaram mnogu,...i samo uste ako imate bilo kakva informacija za smestaj. Nie sme vo Kassel ..preku Konteks navodno imaat opcija za nas za da delime smestaj, ama denes gi slusam po tel i sega kako ne e sigurno,...a nie probavme sami i od tuka odi mnogu tesko, ni agenciite ne pomagaat site sakaat od koga ke stignes....slusame razlicni informacii,,,kako navodno treba da imame legnato tri plati vo germanija za da mozeme da iznajmuvame,.ne znam so uslovi baraat za smestaj.nie sme na dolgorocno vrabotuvanje ne studenti...dali toa e tocno? za depozit znam deka baraat...fala vi odnapred..pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom