Дали мислите дека кирилицата изумира?

Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Vo duhot na denesniot praznik se resiv da otvoram nova tema, tesno povrzana so nasiot denesen i svet praznik. Ponatamu celiot post ke bide na latinica, taka da prestanete da citate uste sega.
Jas kako prozapadno orientiran i proevropski, smetam deka na Cirilicata ne i e mestoto vo ova novo vreme, na elektronskite mediumi, ke se obidam i toa da go objasnam, treba da ja ostavime pozadi nas, kako relikvija od minatoto.
1. Nemoj da mislite deka me mrzi da pretisnam Alt+Shift 2pati (imam drug jazik izmegu), tuku ednostavno smetam deka treba da bide standard bez alt+shift, da mozes da ja koristis bez da imas potreba da pretsikas shift+alt.
2. Sekako site nie, a posebno tvrodokornite fanovi na Cirilicata, ne sakame da ja prifatime realnosta, deka ne mozes nisto da zavrasis so nea. Eve za primer napisete fejsbuk.com vo google, ili pretrazete nesto kako na primer Koga ispaga novata sezona na Haus of Kards, da videte sto ke dobiete, so samoto toa dogame do teskiot fakt deka nasiot jazik a posebno pismo ne e soodvetno, pasprema latinicata, nekoi od zemjite od sosedstvoto, Srbija i CG na vreme se osvestija i veke i da ne moze da se sretne cirilica tamu. I mozam da recam deka na nikogo ne mu nedostasuva.
3. Slicna sudbina ne ocekuva i nas, odnosno vo naskoro vreme ke morame da ja zamenime, a i da ne ja zamenime oficijalno, samiot zapaden svet ke ne primora, pa i veke ne primora site koristime latinica prvo a cirilica kako vtor izbor. Eve jas nikogas ne sum koristil cirilica vo moite online patesestvija, a i realno ne sum ni imal potreba od toa.
4. Za zal kako sto navedov, osven golemiot broj na ruski rezultati pri pretrazuvanjato na inrernetot drugo i ne mozete da najdete (svaka im cast na rusite, naklon do poda za nivnoto zacuvuvanje na jazikot).
Drug primer sto mozam da go navedam e so kineskiot i so japonskiot jazik, slicno kako rusite oni imaat dovolno podatoci da mozat da go koristat svojot jazik i pismo kako primarni.
5. Jas skoro i da ne poznevam nekoj koj koristi cirilica na FB i opsto online, bidejki sekogas ke naide na dobro postavena zamka kade mora da pretisne Alt+Shift. I ovie zamki se premnogu cesti na faks koga pisuvav seminarska ili diplomska, premnogu cesto morav da koristam angliski strucni termini, zaradi nedovolnata mk literatura.
Pa ajde da gi slusnam vasite mislenja dragi kolegi kajgandjii, i da svesen sum za pravilnoto pisuvanje na zborot cirilica, i zanemarete gi brojkite, nz sto sakav so toa da postignam, valjda nekoe nabrojuvanje.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Не е Чирилица туку Кирилица, а поради тоа што пишуваш кирилско писмо на латиница не го ни читам постот. Ништо лично, немам трпение.
Da da znam zatoa i go navedov toa vo prvata recenica, interesno steta sto lugeto kako tebe se malcinstvo vo drzavava, pa zatoa i sme tamu kade sto sme.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Ние не сме Кајганѓии, туку Кајганџии. Не е лошо да се потсетиш малку на она што си го учел. Наклон до пода...
 
P

psychostasia

Гостин
Сигурно дека не употребуваш кирилица за разговор со некој што не ја разбира за да те примора западот да ја исфрлиш од употреба. Напротив јас мислам дека допрва ќе се приспособува на новото време. Ете веќе можеш да регистрираш и веб страни на кирилица, можеш буквално секаде да ја употребуваш веќе кирилицата. Нормално, нема да можеш да пишуваш англиски со кирилица, ама па не можеш ни со арапско писмо. Исто како што не се изумрени другите писма различни од латиницата нема да изумре ни кирилицата. И да, глупаво е да те мрзи да стиснеш два пати alt+shift или со маусот да смениш и да зборуваш за тоа дека изумирала кирилицата.
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Не мислиш дека е многу иронично да отвориш тема за изумирањето на кирилицата, а воведот да ти биде на латиница?
И тебе во ред ти е кирилицата да изумре, нели? Колку што разбрав од прочитаново, така ќе да е.
Патем, не ти е кирилицата виновна што не можеш да најдеш материјали за на факултет.;)
 
Член од
20 септември 2016
Мислења
475
Поени од реакции
732
Ponatamu celiot post ke bide na latinica, taka da prestanete da citate uste sega
Епа зошто тогаш си го напишал сето ова? Кога веќе велиш да престанеме со читање:facepalm::tapp:? Сигурно само за да биде украс...:pos::vozbud::icon_lol:
Истотака мислам и дека овде правило во форумот е ПИШУВАЊЕ САМО СО КИРИЛИЦА! БАРЕМ ПОЧИТУВАЈ ГИ ПРАВИЛАТА ОВДЕ ВО ФОРУМОТ АКО НЕ НА ДРУГИ МЕСТА!!!(y)
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Нема шанса да ти го прочитам до крај целиот пост горе. На Кајгана сум навикната да читам кирилица.
Ние ќе си ја користиме, за на запад ме заболе што мислат, и така.
 

madrock

Bogi
Член од
23 април 2014
Мислења
589
Поени од реакции
1.921
Кога кликнав на темава мислев дека ја отворил некој кој се залага кирилицата да опстане, тоа да ти било некој кој сака да изумре... :facepalm:

Значи секој јазик има свое писмо. Македонскиот ја има кирилицата, грчкиот алфавитата (или алфабетата), англискиот латиницата итн итн... што не ти е јасно не знам??? :toe:
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Кога кликнав на темава мислев дека ја отворил некој кој се залага кирилицата да опстане, тоа да ти било некој кој сака да изумре... :facepalm:

Значи секој јазик има свое писмо. Македонскиот ја има кирилицата, грчкиот алфавитата (или алфабетата), англискиот латиницата итн итн... што не ти е јасно не знам??? :toe:
Си има човекот проблем со Гугл, затоа...
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Еве јас секогаш користам кирилица на фејсбук и општо онлајн. Латиница користам само доколку пишувам на англиски. Не ме познаваш, но сепак постоиме такви кои пишуваме строго на кирилица. Чисто информативно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom