Помош - сакам да градам!

Член од
19 ноември 2011
Мислења
7
Поени од реакции
0
Прво и основно, ако сакаш да надоградуваш спрат на веќе постоечка куќа која нема плоча и столбови, ќе мораш да подигнеш од внатре или од надвор нова конструкција, со бетонски темели и столбови, или да поставиш дрвена конструкција за монтажна куќа, што верувај дека воопшто не е лесно. Да изградиш куќа од ново полесно е:D

Што се однесува за цената за карабина, куќа од некои 90 метри квадратни би те чинела околу 9000 евра, но секако тука имаш плус минус цена во однос на тоа што материјали ќе се користат и на колку спрата ќе биде куќата. Само ова е цена за во Македонија, за во Шведска веројатно е поскапо.
Znaci okolu 9000e ke me fati karabina za na sprat i mozno e znaci da se napravi betonska konstrukcia odnadvor so stolbovi? Inaku kukjata kje bide na 2 sprata i toa vo Makedonija. Nie vekje najdovme majstori koi za 3000e(rabotna raka) kje ni ja izgradat karabinata so nash materijal.
A i me interesira dali nekoj znae/ima iskustvo so balkon od staklo bidejki prasavme edna firma i ni rekoa deka odprilika balkonot samo predniot del ako go zatvorime so staklo kje ne fati okolu 5000e so nekoj izolacionen sistem...nekako mi zvuci dosta skapo!?
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Што се однесува за цената за карабина, куќа од некои 90 метри квадратни би те чинела околу 9000 евра, но секако тука имаш плус минус цена во однос на тоа што материјали ќе се користат и на колку спрата ќе биде куќата. Само ова е цена за во Македонија, за во Шведска веројатно е поскапо.
Цифриве од чорапи ги ваѓаш?
Zdravo
Nov clen, ziveam vo Swedska.
Slednovo leto sakam da gradam sprat na vekje postoecka kukja bez ploca i stolbovi pa me interesira od prilika kolku ke me kosta da gradam karabina od nekoi 90kvadrata znaci stolbovi ,ploca ,zidovi ,krov i tako dajle.
Znam deka tocna cena nemoze ali odprilika,grubo!
Fala...
450 евра квадрат за квалитетна градба. Минимум што можеш да поминеш е 400 евра со наефтини материјали, зборувам и за струја, вода , вц , кујна , под, клуч на рака без внатрешно уредување.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Znaci okolu 9000e ke me fati karabina za na sprat i mozno e znaci da se napravi betonska konstrukcia odnadvor so stolbovi? Inaku kukjata kje bide na 2 sprata i toa vo Makedonija. Nie vekje najdovme majstori koi za 3000e(rabotna raka) kje ni ja izgradat karabinata so nash materijal.
A i me interesira dali nekoj znae/ima iskustvo so balkon od staklo bidejki prasavme edna firma i ni rekoa deka odprilika balkonot samo predniot del ako go zatvorime so staklo kje ne fati okolu 5000e so nekoj izolacionen sistem...nekako mi zvuci dosta skapo!?
Планирате куќата од темел да ја градите или надградба, затоа што во двата поста ти е различно? Кога има меѓу спратна конструкција за нешто цената е поголема. И секако подобро е со ваши материјали. А за цената за балконско стакло се зависи колкава површина е, со каков вид стакло се затвара и што во суштина се прави, дали стаклен ѕид или обични балконски големи врати со стакла ги ставате.

Цифриве од чорапи ги ваѓаш?

450 евра квадрат за квалитетна градба. Минимум што можеш да поминеш е 400 евра со наефтини материјали, зборувам и за струја, вода , вц , кујна , под, клуч на рака без внатрешно уредување.
Подобро прашање, дали убаво читаш? Човекот бара цена за карабина, не цена за систем клуч на рака. А минимум цена за солидна градба е 300 евра од квадрат. Цена од 450 евра од квардрат, па и повеќе е веќе одлична градба.
 

T@M

Член од
22 мај 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Sakam da prasam imam izgradeno objekt (podrum i sprat) sega sakam da gradam 2 sprat mi treba proekt kako bi izgledalo i dali vo proektot ima finansiska presmetka , kako se dvizat cenite na proektite za kvadrat
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.452
Поени од реакции
20.210
Sakam da prasam imam izgradeno objekt (podrum i sprat) sega sakam da gradam 2 sprat mi treba proekt kako bi izgledalo i dali vo proektot ima finansiska presmetka , kako se dvizat cenite na proektite za kvadrat
Потребен ти е основен проект за доградба / надградба ... проектирачки дел кошта од 6-15 евра од м2 зависи од која проектантска фирма ќе ти ги изработи проектите. Цената на комуналиите на доградбата / надргадбата завистат од подрачјето во кое се наоѓаат инаку за нормален кат ти е 100% од основица ( за населено градско подрачје станбен простор цената е 100+- евра од м2. Евентуално ако го дефинираш како поткровје па да те фати 20% од основицата што е еднакво отприлика на некои си 20 евра од м2.
 
Член од
19 ноември 2011
Мислења
7
Поени од реакции
0
Планирате куќата од темел да ја градите или надградба, затоа што во двата поста ти е различно? Кога има меѓу спратна конструкција за нешто цената е поголема. И секако подобро е со ваши материјали. А за цената за балконско стакло се зависи колкава површина е, со каков вид стакло се затвара и што во суштина се прави, дали стаклен ѕид или обични балконски големи врати со стакла ги ставате.


Подобро прашање, дали убаво читаш? Човекот бара цена за карабина, не цена за систем клуч на рака. А минимум цена за солидна градба е 300 евра од квадрат. Цена од 450 евра од квардрат, па и повеќе е веќе одлична градба.
Sakate da kazete deka edna spratna karabina od 90kvm kje kostalo 27.000€?
Stolbovi,ploca,zidovi,krov...
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Потребен ти е основен проект за доградба / надградба ... проектирачки дел кошта од 6-15 евра од м2 зависи од која проектантска фирма ќе ти ги изработи проектите. Цената на комуналиите на доградбата / надргадбата завистат од подрачјето во кое се наоѓаат инаку за нормален кат ти е 100% од основица ( за населено градско подрачје станбен простор цената е 100+- евра од м2. Евентуално ако го дефинираш како поткровје па да те фати 20% од основицата што е еднакво отприлика на некои си 20 евра од м2.
Za proekt pred nekoe vreme baraa 5 eur/m2, komplet statika+vodovod+elektrika
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Sakate da kazete deka edna spratna karabina od 90kvm kje kostalo 27.000€?
Stolbovi,ploca,zidovi,krov...
Не, тоа е цена за системот клуч на рака. Тоа подразбира целосно готова куќа изработена од една фирма.
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Дали знае некој сега со новата влада дали ке се смени нешто во општина Петров, за градба во стопански двор? мислам претераа со тој ДУП.
 
Член од
12 март 2012
Мислења
72
Поени од реакции
21
Малце глупо прашање, ама ли некаква опасност од рушење на зградата доколку се срушат потпорните ѕидови во стан на сред зграда? При земјотрес на пример
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Малце глупо прашање, ама ли некаква опасност од рушење на зградата доколку се срушат потпорните ѕидови во стан на сред зграда? При земјотрес на пример
Не само при земјотрес туку и од добро стоење можи да колапсира зградата.
Потпорен зид може да се руши само ако предходно се направат градежни интервенции како на пример подигање на столбови, надворешни или внатрешни и нивно врзување за конструкцијата на куќата или зградата.
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
645
Поени од реакции
1.767
Ајде едно прашање во врска со градбите.

Дали некој имал искуство или знае што и колку се плаќа за изградба на нова куќа од темел на основата на стара куќа....што значи се руши старата куќа и на истото место се гради нова куќа.? Погоре има нешто слично објаснето ама сакам конкретко да ми каже некој што е добро информиран, а не со претпоставки и вадење бројки од памет. Позз.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.452
Поени од реакции
20.210
Дали знае некој сега со новата влада дали ке се смени нешто во општина Петров, за градба во стопански двор? мислам претераа со тој ДУП.
што има врска владата со локалната самоуправа?(да ги изгласуваат во собрание измените и дополните во законот за просторно и урбанистичко планирање како и правилниците но горе доле може да сменат ситници а не да интервенираат во носење на плановите) носење на детален урбанистички план не е едноставна постапка, а понекогаш може и да се развлече со години. причини безброј ( да не набројувам ) плус уште 20 други закони и правилници се уклучени во постапката и мора да се запазат сите нормативи и регулативи.

Малце глупо прашање, ама ли некаква опасност од рушење на зградата доколку се срушат потпорните ѕидови во стан на сред зграда? При земјотрес на пример
Потпорен ѕид на стан во зграда не постои. Масивен ѕид во стара зграда може да постои, (кој може да биде комбиниран од масивен и скелетен систем), а во нови згради има само скелетен систем со столбови и греди евентуално армирано бетонски платна, каде ѕидовите исто така носат но најголемиот товар го носат столбовите и гредите.

Не само при земјотрес туку и од добро стоење можи да колапсира зградата.
Потпорен зид може да се руши само ако предходно се направат градежни интервенции како на пример подигање на столбови, надворешни или внатрешни и нивно врзување за конструкцијата на куќата или зградата.
колапсира ? ова од бугарско-руско-индиски речник го извади ? остани си близок до темата за политичката состојба во Македонија, не мора и тука да ги лажеш и грешно насочуваш членовите.
Ајде едно прашање во врска со градбите.

Дали некој имал искуство или знае што и колку се плаќа за изградба на нова куќа од темел на основата на стара куќа....што значи се руши старата куќа и на истото место се гради нова куќа.? Погоре има нешто слично објаснето ама сакам конкретко да ми каже некој што е добро информиран, а не со претпоставки и вадење бројки од памет. Позз.
Зависи дали објектот кој го рушиш дали ти е легален и постои на имотен листи или не ( може да се одбијат комуналии). Проект од 6-12евра од м2 ( фази архитектура, градежни конструкции електрика и водовод и канализација ) мислења од ИЗЗИС, ревизија ( 300+ м2) комуналии (во зависност каде се наоѓа објектот) етц, предбележување и упис на објектот во катастар. Изведба зависно од типот на материјалнот и од квадратурата карабина и до кај 20.000 евра. (груба цена)
Се ова што е наведено погоре кошта и не е бесплатно, колку поквалитетно проектантско биро ти ги прави проектите толку истите ќе бидат поскапи, исто важи и за изведувачите (каде квалитетот е неспорен)
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
колапсира ? ова од бугарско-руско-индиски речник го извади ? остани си близок до темата за политичката состојба во Македонија, не мора и тука да ги лажеш и грешно насочуваш членовите.
И мислиш дека ова ќе ја спаси зградата од колапс кога ќе го урни потпорниот зид?
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.452
Поени од реакции
20.210
И мислиш дека ова ќе ја спаси зградата од колапс кога ќе го урни потпорниот зид?
да мислам дека ќе ја сруши и дека сигурно ќе сруши уште бар 5 згради во околина и дека како последица на тоа во 5 сабајле ќе има земјотрес со јачина од 5 степени по рихтер со епицентар во стајковци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom