Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.147
Поени од реакции
3.098
Ај вака се враќам во спортов после еден подолг период па барам добар предлог за протеин (ок знам купи го најскапото и свиркај си) ??!!
Друго што сакав да прашам дали некој користи трибулос?? Сретнав и позитивни и негативни коментари па некој да сподели искуство??
Фала однапред момци :)
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.364
Ај вака се враќам во спортов после еден подолг период па барам добар предлог за протеин (ок знам купи го најскапото и свиркај си) ??!!
Друго што сакав да прашам дали некој користи трибулос?? Сретнав и позитивни и негативни коментари па некој да сподели искуство??
Фала однапред момци :)
superior whey core 1850 denari 1500 grama :) 25 grama na protein vo doza,7,6 grama na bcaa i 6,2 grama na glutamin vo doza :)
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Zdravo,

Zedov suplementi: whey protein, glutamin, BCAA, l-carnitin, i creatin xplode. Koja kombinacija spored vas e najdobra za konsumiranje. Celta mi e da gi namalam telesnite masti.

Blagodaram
масти се губат не од суплементи а од намалување на дневно внесување на калории, со други зборови треба да јадеш помалку :), да се откажеш од благо, леб, компир, зејтин и друга високо калорична храна
Суплементи се користат како што и пишува на етикетата, разгледај форумов веке тоа се има повеке пати дискутирано[DOUBLEPOST=1495532109][/DOUBLEPOST]
Ај вака се враќам во спортов после еден подолг период па барам добар предлог за протеин (ок знам купи го најскапото и свиркај си) ??!!
Друго што сакав да прашам дали некој користи трибулос?? Сретнав и позитивни и негативни коментари па некој да сподели искуство??
Фала однапред момци :)
за протеин види го форумов, јас сеа зедов MyProtein oд Палеоспорт незнам дали е најскап или не, не правив анализа на цени, барем продавница е позната и се надевам нема фалсификат таму.

Трибулос, по лично мое мислење е тотално безкорисен суплемент за ставање на маса, подобро креатин земи си, проверена работа
 
Последно уредено:
Член од
5 август 2016
Мислења
118
Поени од реакции
22
Здраво си реков да не отворам нова тема тука ќе прашам одам теретана веќе 5 месеци земам креатин монохидрат но сега прикрај сум со него се мислам да земам дали
Протеин или Аминокиселини
Што е подобро според вас?
Ама сакам да скинам и некое кило а за тоа можи да ми помогнат аминокиселините с протеинот само ќе ми ги храни мускулите.

Шо мислите шо да земам?
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
Здраво си реков да не отворам нова тема тука ќе прашам одам теретана веќе 5 месеци земам креатин монохидрат но сега прикрај сум со него се мислам да земам дали
Протеин или Аминокиселини
Што е подобро според вас?
Ама сакам да скинам и некое кило а за тоа можи да ми помогнат аминокиселините с протеинот само ќе ми ги храни мускулите.

Шо мислите шо да земам?
Whey протеин земи, иначе нема да ти помогнат ни амино ни вејот за скинување некое кило
 
Член од
10 јуни 2016
Мислења
134
Поени од реакции
72
А да кажеме по колку вежби правите на една мускулна група? Прочитав само една.. како со една ќе извежбаш и горни и средни и долни гради или предно/средно/задно рамо? Исто и за квадрицепс и листови? Ме заинтересира програмата, добро би било само 3 дена у неделата да се вежба, останатите денови да се искористат за кардио..
За тоа ти што го збориш се вика 5х5 Workout, еден помеѓу најдобрите тренинг програми, еве ти и линкче прочитај
https://stronglifts.com/5x5/
 
Член од
5 август 2016
Мислења
118
Поени од реакции
22
Whey протеин земи, иначе нема да ти помогнат ни амино ни вејот за скинување некое кило
И јас сум повеќе за протеино тој ќе ми помогни за да го нахрани мускуло така?
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
И јас сум повеќе за протеино тој ќе ми помогни за да го нахрани мускуло така?
А како користиш креатин, кога основното не го знаеш? Претпоставувам и на креатинот не го знаеш дејството. За да го ичистиш телото единствено шо ти треба е правилна исхрана,кардио и тренинг секако.
Симни кг, во меѓувреме читни основните работи и тек тогаш оди со комбинации.
 
Член од
5 август 2016
Мислења
118
Поени од реакции
22
А како користиш креатин, кога основното не го знаеш? Претпоставувам и на креатинот не го знаеш дејството. За да го ичистиш телото единствено шо ти треба е правилна исхрана,кардио и тренинг секако.
Симни кг, во меѓувреме читни основните работи и тек тогаш оди со комбинации.

Знам креатино го пијам пред и после тренинг со 2-3 кила вода имам инструктор в теретана и тој ми кажува но си реков пред дс почнам протеин да прашам тука шо како
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.364
Знам креатино го пијам пред и после тренинг со 2-3 кила вода имам инструктор в теретана и тој ми кажува но си реков пред дс почнам протеин да прашам тука шо како
nema potreba od 2 pati pienje kreatin :) pijajgo odma posle trening po 3 grama. ako si poslab so parina zemi amino ako si pri pari zemisi protein. vo proteinot imas bcaa 5,6 grama vo doza i 4 grama na L glutamin. primer superior whey core 1500 grama 1850 denari :) http://hardcoreshop.mk/shop-5/superior-whey-core-1500gr/ od biotech zirnigo proteinot ti e isto taka dobar. a za da oslabis namali so jaglenohidratite i mastite :)
 
Член од
5 август 2016
Мислења
118
Поени од реакции
22
nema potreba od 2 pati pienje kreatin :) pijajgo odma posle trening po 3 grama. ako si poslab so parina zemi amino ako si pri pari zemisi protein. vo proteinot imas bcaa 5,6 grama vo doza i 4 grama na L glutamin. primer superior whey core 1500 grama 1850 denari :) http://hardcoreshop.mk/shop-5/superior-whey-core-1500gr/ od biotech zirnigo proteinot ti e isto taka dobar. a za da oslabis namali so jaglenohidratite i mastite :)
Фала ќе. Видам што ќе напрам
 
Член од
23 декември 2015
Мислења
51
Поени од реакции
2
Moze li predlog za nekoj dobri knigi za ovoj sport kade sto ima za trening ishran, se objasnetoa
 
Член од
5 август 2016
Мислења
118
Поени од реакции
22
Moze li predlog za nekoj dobri knigi za ovoj sport kade sto ima za trening ishran, se objasnetoa
http://www.vjezbaj.com/

Само на ова страница ми текна сега, но ако сакаш да одиш во теретана сигурно во секоја теретана
има инструктор кој ке ти објасни како да вежбаш и слично.. сепак прочитај на таја страницата погоре
а на гугл можиш да најдиш и други
 
Член од
5 декември 2013
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво дечки. Одам во теретана скоро 5 месеци и сега сакам да земам протеини. Меѓутоа колку што разбрав Whey протеините содржат млеко и дека предизвикуваат акни, а таман го средив лицето... :) е сеа ме интересира дали има некаде протеини што не содржат млеко ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom